Starina je vodárenská nádrž, ktorá primárne slúži na zásobovanie východného Slovenska pitnou vodou. V rámci Slovenska je to najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu a dokonca je jednou z najväčších umelých zásobární pitnej vody v celej Strednej Európe. Pretože je Starina významný zdroj pitnej vody, platia tu prísne pravidlá správania sa (I. a II. stupeň hygienickej ochrany). Je zakázané sa tu kúpať, člnkovať, alebo chytať ryby, prípadne kempovať v jej okolí. Dokonca aj približovať sa k jej brehom je zakázané.

Vodárenská nádrž StarinaVodná nádrž Starina je najväčšou umelou zásobárňou pitnej vody nie len na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe.

Vyhliadka

Veľmi pekný pohľad na Starinu je práve z Vyhliadky, ktorá sa nachádza na južnom cípe vodnej nádrže. Dostať sa sem dá jedine po ceste II. triedy č.558 , ktorá vedie zo Stakčína smerom na obec Kolbasov až do Uliča. Kúsok pod vyhliadkou je malé parkovisko. V prípade núdze sa tu dá aj prespať, pretože vyhliadka je vcelku priestranná.

Vyhliadka nad Starinou ponúka pekný panoramatický výhľad smerom na sever. Vodnú nádrž tu máte ako na dlani. Určite je to pekné miesto na spravenie si zopár fotografických záberov, prípadne na krátky oddych. Pod vyhliadkou, cez cestu sa nachádzajú informačné tabule, kde sa dozviete zaujímavé informácie o tomto vodnom diele a zopár informácií o nočnej oblohe a svetelnom smogu.

Vyhliadka na StarinuVyhliadka je vcelku priestranná. Môžete si sadnúť na lavičku a pozorovať okolie, ktoré pôsobí veľmi pokľudným dojmom.

Turistika

Z hľadiska turistiky to nie je príliš významná oblasť. Jednak kvôli prísnej ochrane, ale tiež kvôli jej polohe. Oblasť sa nachádza na krajnom východe Slovenska a pre väčšinu ľudí, je to takpovediac od ruky. Okrem iného je tu minimum značených turistických chodníkov. Napriek tomu je však vodná nádrž zasadená do nádherného prostredia Bukovských Vrchov a oplatí sa jej venovať zopár pohľadov, napríklad z tejto vyhliadky.

Zástavku na vyhliadku by som určte odporučil všetkým, ktorí smerujú na turistiku do Národného parku Polonniny, smerom na Novú Sedlicu. Výstup sem nezaberie veľa času a môžete si tak spraviť príjemný oddych po ceste. Za zmienku stojí ešte návšteva dreveného kostolíka v obci Jalová, ktorá sa nachádza neďaleko vyhliadky.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Drevený kostolík v obci Jalová - drevené kostolíky vo všeobecnosti patria k najzaujímavejším historickým stavbám na Slovensku
  • Národný park Poloniny - absolútne opustená divočina na krajnom východe Slovenska
  • Obec Nová Sedlica - Najvýchodnejší bod Slovenska
  • Kremenec - vrch, kde sa stretáva hranica troch štátov - Slovenska, Poľska a Ukrajiny

Fotografie z Vyhliadky