Na miernom návrší nad dôležitou križovatkou ciest sa vypínajú hrdé hradné múry Čičvianskeho hradu. V minulosti ho vlastnila legendárna Alžbeta Báthoryová, ktorá sa v neďalekom vranovskom kaštieli ako 15-ročná vydávala za uhorského magnáta Františka Nádašdyho. Predpokladá sa, že ich veľkolepá svadobná hostina so 4500 hosťami sa odohrávala práve na hrade Čičva. V tom čase bol hrad v perfektnom stave, mal strážnu funkciu a bol zhromaždiskom župy a župným archívom.
Kde ho nájdete?
Hrad sa vypína nad križovatkou ciest do Humenného a Vranova za vodnou nádržou Domaša v obci Sedliská, časť Podčičava. Nachádza sa len 7 km od blízkeho mesta Vranov nad Topľou. Z cesty je z neho vidieť pomenej, nachádza sa síce na nízkom kopci, no strmom, ktorý je zarastený krásnymi starými stromami. Pod hradom pri križovatke je veľké parkovisko, ktoré je zdarma a sú tam umiestnené informačné tabule. Do obce sa ľahko dostanete aj autobusom z Humenného, Vranova aj Stropkova.
Cesty na hrad
Na hrad vedú dve cesty, prvá je kratšia, strmšia ale o to zaujímavejšia, zatiaľ čo druhá vedie cez obec. Tá druhá je výhodná, ak ste sa na hrad vybrali s kočíkom či bicyklom, alebo jednoducho nechce sa vám zvyšovať dychovú frekvenciu :).
Prvá cestička začína hneď na parkovisku, chvíľu ňou strmo stúpate, až kým nedôjdete ku hradnému skalnému masívu, na ktorom je postavený kríž a v skale je vytesaná kaplnka Panny Márie. V okolitom lese rastú staré krásne stromy s množstvom byliniek. Tento les je naozaj čarovný, spoza konárov sa znenazdania vynoria obrovské múry hradu, ktoré sú tu veľmi dobre zachované.
Druhá cesta vedie cez obec, ale nie je značená. V strede Sedlísk odbočíte doprava (zo smeru na Vranov) a popri rodinných domčekoch idete stále rovno, až dôjdete k novému detskému ihrisku pod hradom. Odtiaľ už uvidíte hradné múry i informačné tabule.
Zaujímavosti
Pre decká bude určite veľkou radosťou nové detské ihrisko aj s lanovkou a kyslíkovou dráhou. Nezabudlo sa ani na dospelých, pod hradom sú aj preliezky pre dospelých :). Ak máte chuť poopekať, súčasťou je aj pekný altánok s ohniskom a lavičkami.
Ďalšou zaujímavosťou na cestičke od parkoviska pod hradom je obdĺžniková budova s mnohými oknami. Určite by ste pri pohľade na ňu nikdy neuhádali, že je to secesná hrobka z roku 1909 rodiny Barkóczy, ktorí boli poslednými majiteľmi hradu. Avšak nakoniec ich tu nepochovali, ale ležia na blízkom cintoríne. Budova je v horšom stave a je uzamknutá, svoje tu urobili aj „sprejeri“, ktorí to tu vyzdobili po svojom.
Dobrovoľníci na hrade
Po tom, čo hrad 300 rokov spal a chátral, sa ho ujali dobrovoľníci, ktorým nebol ľahostajný jeho osud a rozhodli sa ho zachrániť. V októbri roku 2014 vzniklo združenie Pro futuro hradu Čičva ako nezisková organizácia na záchranu hradu. Spojila ľudí ochotných nezištne pomáhať hradu.
Za krátky čas sa im podarilo hrad prebudiť k životu. Okolie hradu aj hrad samotný je očistený od náletových krovín, čo len pred pár rokmi nebolo samozrejmosťou. Ďalšími krokmi nadšencov na hrade budú murovacie práce a záchrana najstarších častí hradu, ktorým hrozí zrútenie. Ak máte chuť pomôcť, stačí sa ozvať združeniu, opýtať sa na najbližšiu brigádu a prísť makať.
Hlavnou náplňou prác na hrade je úprava areálu, aby sa vytvoril esteticky zatrávnený povrch vhodný na kosenie a bežnú údržbu. Môžete sa preto pripraviť na odstraňovanie náletovej zelene, kríkov či zber kamenia v okolí hradu. Dôležitou činnosťou je aj hasenie vápna, úprava chodníkov a zábradlia na hrade, či zveľaďovanie turistického zázemia. Brigády bývajú prakticky každú sobotu, počas celého roka a každá ochotná ruka sa zíde :).
V prípade záujmu, odporúčame pozrieť nasledujúce internetové stránky:
- Hradcicva.sk - oficiálna webová stránka s informáciami o hrade, kultúrnych akciách a o združení obnovy hradu
- Facebooková stránka - najaktuálnejšie informácie nájdete na fanúšikovskej stránke na facebooku
Kúsok z histórie hradu
Počiatky hradnej histórie siahajú až do obdobia uhorského kráľa Štefana V., ktorý v druhej polovici 13. storočia daroval majetok Čičava magistrovi Reynoldovi, ktorý bol zakladateľom rodu Rozhanovských. Jeho synovia postavili hrad v priesmyku, ktorý sa vo vtedajšej dobe nazýval „Poľská brána“. Bolo to dôležité strategické miesto nad dôležitou stredovekou cestou do Poľska. Čičvianske panstvo naberalo na význame, patrilo pod neho až 60 dedín. Jeho význam vzrástol v 16. storočí, keď bol hrad strediskom zemplínskych župných zhromaždení a umiestnený bol na hrade aj župný archív. Ten ale pri dobytí Jánom Zápoľským v roku 1527 zhorel.
Hrad sa musel prispôsobiť novým modernejším vojnovým strojom a technikám a tak bol postupne prestavaný, boli pristavané obranné bašty, opevnené predhradie, obytné budovy a nové opevnenie dostalo aj hradné jadro. Na hrade potom dlho vládli Drugethovci, ktorí ho stratili, keď na popravisku zahynul posledný mužský potomok tohto slávneho rodu. Skazu hradu priniesli Rákocziho kuruci, ktorí hrad obsadili a neskôr ho stratili. Aby sa doň povstalci nemohli vrátiť, cisársky generál Laucken ho dal v roku 1711 zbúrať. Odvtedy hrad postupne chátral.
Legenda o hradnom poklade
Legenda hovorí, že pod hradom sú ukryté poklady, ktoré si tam ukryli zbojníci a lúpežní rytieri. Odvážlivec sa musí prekopať na Veľký piatok do hradných pivníc, kde je v rozľahlej sieni ukrytá železná truhlica plná zlata. Pozor ale, truhlicu stráži veľké čierne psisko, ktorému ide z očí žiara a z papule oheň. Ak ste hriešny človek, z pokladu si nič neodnesiete, spustí sa na vás kamenný dážď a vyšľahnú na vás plamene z psej papule. Len spravodlivý človek si môže z pokladu nabrať a odísť v pokoji.
Zaujímavosti v okolí
- Kostol Narodenia Panny Márie - nachádza sa v blízkom meste Vranov nad Topľou, pochádza zo 16. storočia a má vzácny interiér, ktorý sa oplatí vidieť
- Vodná nádrž Domaša - ideálne miesto na letnú dovolenku či rodinný víkend
- ZOO park Stropkov - jediný a najmenší ZOO park na Slovensku
- Kaštieľ v Humennom - krásny renesančný kaštieľ so zaujímavými expozíciami v neďalekom mestečku Humenné
- Skanzen v Humennom - nachádza sa blízko kaštieľa a je typickou ukážkou architektúry horného Zemplínu