Severovýchodné Slovensko je priam obsypané drevenými kostolíkmi a cerkvami, ktoré sú nielen jeho pýchou ale i odkazom z minulosti. Jednou z týchto pamiatok je aj gréckokatolícky drevený chrám sv. Paraskevy z 18. storočia v Potokoch, neďaleko Stropkova. 

Chrám sv. Paraskevy je súčasťou karpatskej drevenej cesty, ktorá zahŕňa vyše 50 drevených chrámov na východe Slovenska. Môže to byť pekný cyklovýlet či rodinný výlet spojený s návštevou stropkovskej ZOO alebo tankov vo Svidníku.

Zadný pohľad na kostolZadný pohľad na kostol. Chrám je zasvätený mučeníčke, sv. Paraskieve

Poloha chrámu

Drevený kostolík stojí v obci Potoky uprostred obce. Jeho vysokú vežu určite neprehliadnete už z cesty. V strede Potokov prejdete cez most, kde sa dá pohodlne zaparkovať. Dedina Potoky sa nachádza len 7 km severne od Stropkova na ceste do Svidníka. Na hlavnej ceste je informačná tabuľa o drevenom kostolíku a Karpatskej drevenej ceste, takže určite nezablúdite :).

Prístupová cesta ku kostoluPrístupová cesta ku kostolu. Kostolík stojí na pravej strane dediny pri cintoríne

Kamenný plotKamenný plot. Areál okolo chrámu je obkolesený nádherným kamenným plotom

O chráme

Gréckokatolícky chrám je postavený zrubovým spôsobom a má tri časti - svätyňu, chrámovú loď a predsieň. Každá z týchto troch častí má vlastnú vežičku s kupolou a krížom, pričom hlavná chrámová veža je nezvyčajne vysoká.

Vnútri chrámu sa nachádza krásny ikonostas z polovice 18. storočia, ktorý je pozlátený a cárske dvere, ktoré sa mi však nepodarilo odfotiť, keďže pri každej mojej návšteve bol kostolík zatvorený. Ikonostas je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky a pozostáva z 5 radov ikon a je skutočne krásny, preto odporúčam osobnú návštevu.

V chráme sú pravidelné gréckokatolícke liturgie, preto ak sa vám nepodarí vybaviť prehliadka, zúčastnite sa na nedeľnej liturgii a na chrám sa môžete vynadívať dosýtosti :). Kostolík je atypický tým, že má dvojicu okien len v hlavnej časti a dve vo svätyni.

3 veže3 veže. Streche chrámu dominujú tri vežičky s kovanými krížmi

Pred chrámom stojí drevená zvonica, ktorá je stále funkčná a jej tri zvony zvolávajú veriacich na liturgie. Najstarší zo zvonov bol odliaty v roku 1839. Ani dve svetové vojny chrám nezničili, rekonštruovaný bol až v rokoch 1956 -1957 a dnes je vo veľmi dobrom stave. Drevený kostolík so zvonicou je obkolesený nízkym kamenným múrikom, ktorý ho oddeľuje od susediaceho cintorína.

Kostol je zasvätený sv. Paraskeve, ktorá bola umučená za vieru v Boha za Diokleciánovho prenasledovania kresťanov.

Drevený kostol je vo veľmi zachovalom staveDrevený kostol je vo veľmi zachovalom stave. Potocký drevený kostolík so zvonicou je vo výbornom stave aj vďaka tomu, že sa využíva na bohoslužby dodnes

ZvonicaZvonica postavená spolu s kostolíkom na zvolávanie veriacich na obrady

Kam v okolí

Okolie dreveného chrámu ponúka veľa možností, ako príjemne stráviť voľný čas.

  • ZOO park v Stropkove - je najmenším a zároveň jediným zoo parkom na Slovensku s množstvom zaujímavostí a atrakcií pre deti i dospelých
  • Kaštieľ v Stropkove - mestské múzeum a reštaurácia
  • Vojenské historické múzeum vo Svidníku - expozícia vojenskej histórie oblasti Duklianskeho priesmyku s vonkajšou zbierkou tankov a inej bojovej techniky
  • Drevený gréckokatolícky chrám v Šemetkovciach - kostol sv. Michala archanjela z roku 1752
  • Galéria Dezidera Millyho vo Svidníku - expozícia ukrajinského a rusínskeho výtvarného umenia od 16.storočia po súčasnosť
  • Skanzen ukrajinskej kultúry vo Svidníku - ukážka ľudových stavieb severného Šariša a Zemplína, otvorený sezónne

V jednoduchosti je krásaV jednoduchosti je krása. Potocký drevený kostolík je nádherný vďaka svojej jednoduchosti

Fotografie Chrámu sv. Paraskevy v obci Potoky