Čermáková lúka 590m je obľúbené táborisko v Malých Karpatoch a významná križovatka turistických ciest. Nachádza sa na rázcestí značiek zelenej z Kuchyne smerujúcej na Veľkú Homoľu, žltej zo Zochovej chaty a hrebeňovej červenej značky. Ide o veľmi príjemnú lúku s celoročne tečúcim prameňom pitnej vody s názvom Modranská baba.

Toto populárne miesto na opekanie, či iné radovánky, je vlastne horským sedlom vrchu Modranská baba, hoci pri jeho návšteve vám to nenapadne. Zaujímavosťou je, že miesto dostalo názov podľa horára a jeho rodine, ktorých tu v 19. storočí pochovali.

Strom na Čermákovej lúke, Malé KarpatyČermáková lúka je obľúbeným miestom na stanovanie a opekanie. Lúka je dobre udržiavaná, sú tu nejaké ohniská, dá sa tu v pohode stanovať a neďaleko je vodný prameň.

Ako sa dostať na Čermák?

Čermáková lúka je veľmi dobre dostupné miesto. Prístup je však možný iba pešo, po turistických značkách. Autom sa sem dostanú zrejme výlučne lesníci. ,,Bežný smrteľník" musí odparkovať na parkovisku Na Zochovej chate, alebo v obci Kuchyňa. Najrýchlejšia cesta vedie z parkoviska na Zochovej chate. Predstavuje 5 km pochodu po žltej značke. Ďalší rýchly prístup je po zelenej značke z obce Kuchyňa. Takisto sa sem dostanete pri pochode po hlavnom hrebeni Malých Karpát - po červenej značke zo Skalnatej resp. od Hubalovej. Auto môžete nechať i na veľkom parkovisku lyžiarskeho strediska v sedle Pezinská Baba, avšak pochod z tohto miesta predstavuje dlhšiu túru s viacerými strmšími úsekmi. Na Čermák si môžete spraviť aj zaujímavý výlet cez vrchol Veľkej homole 709m. V tom prípade je potrebné vyraziť zo Zochovej chaty po červenej a zelenej značke.

Na lúke

Čermáková lúka ponúka rozľahlý, udržiavaný terén, veľmi vhodný na táborenie. Priestranstvo je kosené, bol osadený drevený prístrešok, lavičky, futbalové minibránky a dokonca latrína. Taktiež boli vysadené stromy, avšak veľkou prednosťou je práve výdatný prameň, ktorý tečie aj počas dlhšieho obdobia sucha. Na lúke si tak môžete doplniť čerstvú vodu počas najrôznejších turistických prechodov Malých Karpát, alebo si tu bez nutnosti nosenia ťažkých kilogramov vo fľašiach navariť kotlíkový guľášik, prípadne inú poživeň. Na tento účel s obľubou využívajú lokalitu mnohí návštevníci Čermákovej lúky, ktorá ponúka kombináciu ideálneho miesta na nocľah, s prameňom, posedením pri ohniskách a možnosťami jednoduchého relaxu v prírode. A to všetko len za trochu príjemnej námahy, vynaloženej cestou k nemu.

Prameň pri ČermákuPri lúke sa nachádza aj vodný prameň. Kde je možné si načerpať vodu. Prípadne môžete v ňom nechať chladiť fľaše vína a piva, ako to bolo v tomto prípade :)

Čermákova lúka predstavuje skvelé miesto pre turistiku rodín s menšími deťmi, pretože je rýchlo a pohodlne dostupná, no zároveň nie je až tak civilizovaná, že by ste sa priamo k nej doviezli autom. Vďaka tomu tu nevzniklo ďalšie miesto s masovou návštevnosťou, ale naopak, stále si zachováva veľmi príjemný ráz. Jednoducho povedané, aby ste sa na Čermáčku dostali, musíte sa trošičku prekonať a zašliapať si.

Dobrým tipom môže byť i návšteva Čermákovej lúky v zime na bežkách. Značky zo Zochovej chaty a Kuchyne predstavujú mierny terén a preto vhodný práve na tento druh športu. Istotne tu bude vyjazdená i dobrá stopa. Okrem toho zasnežená Čermáčka je v zime nádherná.

Prespatie

Toto miesto možno doporučiť aj ako vhodné miesto na prespatie počas prechodu hrebeňa Malých Karpát. Ak sa tu chystáte prespať, tak pravdepodobne narazíte aj na ďalších dobrodruhov s rovnakým zámerom.

V noci je niekedy počuť hudbu z neďalekej Zochovej chaty, hlavne keď je čas diskotéky. Dokonca sa nám stalo že po lúke prechádzali o pol noci autá, čo môže tak trochu kaziť dojem z tohto inak pekného miesta.

Kde nájdem prameň?

Prameň Modranská baba nájdete na okraji Čermákovej lúky v cípe, v ktorom sa spája žltá a zelená turistická značka, obe vedúce zo Zochovej chaty. Ústie prameňa sa nachádza v terénnej preliačine, v kamennej búdke, z ktorej trčí kus rúry. Ide v podstate o peknú, horskú studničku. Z potrubia celý rok, i počas najsuchších období, vyteká bohatý prúd čerstvej vody, čo nie je v Malých Karpatoch až taká samozrejmosť a preto je dobré vedieť o tomto mieste.

Čo nájdete v okolí Čermákovej lúky?

  • Veľká Homoľa - jedna z najzaujímavejších malokarpatkých sedemstoviek, na vrchole sa nachádza vyhliadková veža, momentálne uzatvorená (2016)
  • Skalnatá - jedinečná sedemstovka, na ktorej ste akoby uprostred Malých Karpát a preto sú z nej prekrásne výhľady
  • Vápenná - výstup na tento kopec je povinnou jazdou v minihorách Západného Slovenska
  • Sedlo Pezinská Baba - v sedle sa križuje viacero turistických značiek, v zime si tu môžete zalyžovať a celoročne sa občerstviť v Chate Korenný vrch
  • Obec Kuchyňa - jeden z východiskových bodov z ktorých sa je možné dostať na Čermákovú lúku. V obci odporúčame navštíviť vodnú nádrž s drevenou lávkou
  • Modra - pekné mestečko na úpätí Malých Karpát, známe svojim kvalitným vínom
  • Rozhľadňa Kukla - rozhľadňa, ktorá bola vybudovaná na rovnakomennom vrchole. Je z nej pekný výhľad do okolia.

Fotografie