Zámčisko 468m je malokarpatský vrchol nad Modrou-Harmóniou. Jedná sa o vrchol absolútne ideálny na nenáročný, no zaujímavý výlet pre rodinky s malými deťmi. Cesta k nemu je naozaj nenáročná a celkom krátka, plná zaujímavostí, zavŕšená pekným výhľadom na Modru s možnosťou posedenia na lavičkách v oblasti vrchola.
Zámčisko je cieľ viac ako vhodný na prvé kroky v spoznávaní slovenských hôr, alebo ak je málo času na väčšie dobrodružstvo a vám príde vhod skôr zaujímavá krátka prechádzka. My sme sa sem vybrali s deťmi vo veku 4 a 6 rokov.
Ako sa dostať pod Zámčisko?
Cesta pod Zámčisko nie je nijako zvlášť komplikovaná. Kopec sa nachádza nad Modrou. Prístup k nemu je možný autobusom, autom, alebo aj pešo, či bicyklom z uvedeného mestečka. Ak by ste šli s menšími deťmi, najviac sa vyplatí priviezť autom, až na začiatok modrej turistickej značky v Modre-Harmónii. Parkovisko sme tu síce nenašli, no celkom dobre sa dalo zastaviť pri hlavnej ceste. O niečo výhodnejšou možnosťou je zastať na asfaltke odpájajúcej sa tesne pred začiatkom modrej značky smerom doprava. V mieste závory, ktorá blokuje ďalší vstup do lesa je možné zaparkovať. Mnoho áut sa sem však nevojde.
Asfaltka za závorou pokračuje až k štôlni Márie Pomocnice, tesne pod Zámčiskom. Je to zjavne najjednoduchšia trasa, hoci oveľa krajší bol prístup popri Stoličnom potoku, po modrej značke. Trasy sa v mieste s názvom Pod Zámčiskokm spájajú a tak je možné absolvovať ich aj ako okruh, aby ste nemuseli ísť dvakrát rovnakou trasou. Je to len a len na vás, no my by sme trasu po modrej značke rozhodne odporúčali, pretože ju zvládnu i deti a je oveľa krajšia ako šľapačka po asfaltke.
Na Zámčisko je možné vystúpiť i zo Zochovej chaty a rôzne si nakombinovať jednotlivé turistické značky. V zásade však výstup zo Zochovej chaty vedie po červenej a neskôr po modrej značke. Výhodou tejto trasy môže byť dobrá možnosť parkovania na Zochovej chate, kde sa rozkladá obrovské parkovisko. Hneď pri ňom je i konečná autobusu.
Výstup na Zámčisko z Modry-Harmónie
Vybrať sa na Zámčisko s deťmi, alebo ak je naozaj pomenej času, sa vyplatí z Modry-Harmónie. Do miest, kde začína modrá turistická značka je možné dopraviť sa autom, hoci parkovacích možností je pomenej. My sme zastali na okraji cesty. Krátko po začatí túry sa vnárame do lesa a zo začiatku to vyzerá na celkom obyčajnú malokarpatskú túru. Jednoducho výstup na nejaký nižší kopec.
Čoskoro si však všimneme priamo popri značke sa vinúce mini-meandre Stoličného potoka, ktoré robia trasu veľmi peknou. Potom je navyše po daždi riadne rozvodnený a tak je z neho celkom dravá bystrinka. Ukáže sa, že značka kopíruje sprava trasu potoka až takmer do miesta v mape nazvanom Pod Zámčiskom.
Hoci trasa stúpa iba veľmi mierne, deti spočiatku mrnčia. Je trochu chladnejšie a veterné počasie. Truc ich však prejde, keď sa dostávame k miestami zaplaveným častiam trasy. Je nutné križovať potok, ktorý doširoka zalieva výstupový chodníček. Na jednom je potrebné prejsť cez tok Stoličného potoka po klzkom kmeni stromu. Deti musíme prenášať na rukách a našliapavať pri tom na kamene, ktoré vytŕčajú z vody. Tieto momenty výstup riadne oživujú a deti to začína baviť.
Tesne Pod Zámčiskom sa stúpanie na kratšom úseku zostrmí a na bahnitom podklade to šmýka. Potok tu vytvára krásne kaskády. Na jar, v čase rozpuku vegetácie, tu musí byť prekrásne lesné prostredie ešte oživené týmto potokom. Po približne polhodine pochodu a brodenia častí zatopeného chodníka sme konečne na kóte Pod Zámčiskom. Tu modrá značka križuje asfaltku vedúcu z Modry-Harmónie. Je to cesta na začiatku, ktorej je zákaz vjazdu
Štôlňa Márie Pomocnice, Maria Hülf Stolln
Zopár metrov späť po asfaltke smerom k Harmónii sa na ľavej strane cesty nachádza výrazná skala s dobre viditeľným vchodom do starej prieskumnej banskej štôlne zo 17. storočia. Pokojne si sem odbehnite, nie je to veľká zachádzka a štôlňa rozhodne patrí k zaujímavostiam výstupu na Zámčisko. Môžete sa tu zastaviť i na zostupe. Do štôlne sa dá vstúpiť. Dospelý človek sa v nej pohodlne postaví. Údajne má dĺžku 155m.
Vnútri sme našli i tabuľku informujúcu o miestnom náučnom banskom chodníku, ktorého je štôlňa zjavne súčasťou. Ide o dosť zaujímavé miesto, no deti do štôlne odmietli vstúpiť a tak sme ho celkom nepreskúmali. V štôlni údajne môžete naraziť i na zimujúce netopiere. Fascinujúca na štôlni je najmä predstava, že takéto objekty sa dolovali v kremenci za pomoci kladívka a tzv. želiezka. Musela to byť ohromná drina.
Na vrchol Zámčiska
Z kóty Pod Zámčiskom už to na vrchol kopca nie je ďaleko. Rázcestník uvádza 15 minút pochodu. Záverečný úsek je stále stúpajúci. Jedná sa o najstrmšie metre výstupu. Deti sme museli na tento záverečný kúsok dosť prehovárať. Tu je vhodné mať v podobných prípadoch pripravenú vhodnú motiváciu, aby vaše ratolesti posledný úsek nevzdali. Je to naozaj už len kúsok a v núdzi dokážete menšie dieťa na vrchol i vyniesť na rukách.
Chodník v závere zatáča doprava a najstrmšou časťou vás privedie až k zvyškom niekdajšieho hradiska na Zámčisku. Jeho obranné valy sú dodnes dobre viditeľné v teréne, hoci už pohltené lesom. Les je tu tvorený mierne zakrpatenými stromami, charakteristickými pre mnohé iné vrcholy. Niekto tu vybudoval lavičky. Čím vyššie stúpame, tým sa nám tento nevysoký vrchol zdá príjemnejší. Pekné miesto, hoci nadmorskou výškou práve neoplýva.
Vyhliadková plošina na vrchole Zámčiska
Celkom na vrchole Zámčiska nachádzame infotabuľu o dávnom hradisku, ktoré tu vzniklo zjavne z dôvodu veľmi dobrého výhľadu na Modru a okolie. V súčasnosti je Zámčisko lákavé práve ním. Je tu vybudovaná vyhliadková plošina, presnejšie dreveným zábradlím ohradená časť vrcholových skalísk. Krásne z nej vidno celú Modru a nížinu pod Malýcmi Karpatmi. Inak je výhľad obmedzený lesom. No i tento výsek z horizontu stojí za to vidieť.
Na vrchole sme si všimli i ohnisko. Je teda možné si sem spraviť pekný výlet za výhľadom i opekačkou. Ak by ste šli s deťmi, hodí sa ich upozorniť na možný pád zo skál mimo miesta so spomínaným zábradlím. Vrchol Zámčiska je rozložitý a priestoru na bezpečné pobehovanie je dostatok. Samotné skaly majú výšku do 15m.
Hradisko Zámčisko - strategický bod
I z dnešného pohľadu je zrejmé, že Zámčisko má ideálnu pozorovaciu polohu. Navyše je ľahko dostupné. To boli zaiste hlavné predpoklady na založenie starobylého hradiska, z ktorého sú dodnes badateľné len zvyšky obranných valov pod lesnou pôdou. Zámčisko je v súčasnosti najvýznamnejšou archeologickou lokalitou v blízkosti Modry, ktorá bola lokálne významým sídlom už za čias Veľkej Moravy. Osídlenie v oblasti Zámčiska je datované do obdobia halštatskej doby t.j. staršej doby železnej. Tunajšie hradisko dosiahlo rozmach v období Veľkomoravskej ríše a neskôr, v 13. storočí, bolo prebudované. Historické fakty hovoria o tom, že toto hradisko slúžilo ako obranná pevnosť obyvateľov Modry v čase napadnutia. Bola tu totiž oveľa lepšia možnosť sa brániť. Malo stálu posádku i mimo časov hroziaceho nebezpečenstva.
Záver
Zámčisko 468m ponúka veľmi dobrý cieľ na rodinný minivýlet so zaujímavou prístupovou trasou v podobe výstupu dolinkou Stoličného potoka po modrej značke. Na záver vás poteší krásny výhľad na Modru a okolie, možnosť posedieť v oblasti vrcholu a opekania. Čerešničkou je možnosť spoznávať históriu tohto miesta ako významného veľkomoravského hradiska a strategického bodu.
Tip na výlet a zaujímavosti v okolí
- Prieskumná štôlňa Marie Pomocnice - stará banská štôlňa pod Zámčiskom
- Zochova chata - významný východiskový bod malokarpatských túr, parkovisko, chata a lyžiarske stredisko v jednom bode
- Medvedia skala - lezecká lokalita neďaleko Zochovej chaty vhodná i na krátky výlet za dobrým výhľadom
- Tisove skaly - skalky nad Zochovou chatou
- Veľká homoľa - známa malokarpatská sedemstovka s rozhľadňou, výborné kruhové výhľady
- Hvezdáreň - observatórium pri Zochovej chate, ponúka občasné prehliadky pre verejnosť
- Traja jazdci - kremencové skalné útvary pri Veľkej homole, využívané i na nácvik lezenia
- Lúka Čermák - významná križovatka turistických ciest, miesto na táborenie, opekanie, výdatný prameň Modranská baba
- Skalnatá - krásna, odľahlá malokarpatská sedemstovka s romantickými výhľadmi
Fotografie z výletu na Zámčisko
Informácie o článku
- Kedy sme lokalitu navštívili: 2018
- Fotografie sú z obdobia: december 2018
- Autor článku: Martin Kiňo
- Autor fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.