Máme tu tip pre pracujúcich, ktorým zostáva na návštevu prírody len minimum času, len niekoľko hodín počas krátkeho víkendu. Tento výlet môže byť aj vhodným cieľom výletu pre rodiny s deckami. Okrem vyhliadkového vrcholu môžete v blízkosti navštíviť množstvo ďalších atraktivít, keďže táto oblasť Malých Karpát je jedným z centier rekreácie okolitého regiónu.

Z mnohých ciest, ktoré vedú na Kuklu sme si vybrali turistický chodník z Píly. Obec je vtesnaná do údolíčka medzi malokarpatskými vrchmi. Okrem tejto cesty sa sem môžete vybrať aj zo Zochovej chaty alebo z obce Dubová. Samotným vrcholom však prechádza iba modrá turistická značka.

Rozhľadňa na KukleRozhľadňa na Kukle. Rozhľadne nie je extrémne vysoká, ale pri výstupe je nutné byť opatrný. Stúpať budete po rebríkoch bez ochranného zábradlia.

Z Píly na Kuklu

Trasa z Píly je pomerne strmá. Úvodné metre vedú charakteristickým, malokarpatským listnatým lesom po žltej značke. Po prekonaní najstrmšej časti, prídete na križovatku s modrou značkou. Odbočíte doprava na modrú a pokračujete miernejším terénom k veľmi peknej lúke, pokrytej vysokými trávami. Chodníček pokračuje k poslednej výstupovej pasáži, ktorá je opäť strmá. Ak je blato, môže tu byť pomerne klzko a chôdza do strminy je tak nepríjemná. Ešte horšie je to za takýchto podmienok pri zostupe. Úsek však nie je dlhý a zakrátko vás odmení výhľad z vrcholu Kukly, samozrejme, ak sú podmienky.

Cestou na KukluCestou na Kuklu. Neďaleko vŕšku je táto pekná lúka.

Na Kukle

Kukla je samostatne stojaci vrchol a hoci má iba 564 metrov, tvorí výborný vyhliadkový bod na Malé Karpaty, ale i vzdialenejšie pohoria a Podunajskú nížinu. Vrchol je ukrytý v lesnom poraste, z ktorého vytŕča drevená viacpodlažná rozhľadňa.

VrcholyVrcholy. Kukla, hoci nepatrí k najvyšším kopcom Malých Karpát, poskytuje výborné výhľady na celú okolitú krajinu.

Na rozhľadňu sa lezie sústavou drevených rebríkov, ktoré nie sú najlepšie zabezpečené - chýba zábradlie na jednej strane. Chce to trochu obozretnosti a čoskoro by ste sa už mali dívať do diaľav z vrchnej platformy rozhľadne. Počas našej návštevy poriadne fúkalo a rozhľadňa sa mierne zachvievala. Stavba je to však zjavne odolná. Na jej vrchole je osadený kríž a tabuľka so vzdialenosťami a smerovníkom k jednotlivým vrcholom na horizonte, ktoré odtiaľto môžete vzhliadnuť.

Pohľad z Kukly na severPohľad z Kukly na sever. Nekonečné malokarpatské lesy.

Na prvý pohľad by sa možno zdalo, že výstup a pohľad z tak nízkeho vrcholu bude nuda, keďže aj na Malé Karpaty je to „slabá“ výška. Skutočnosť je milým prekvapením. Výhľady najmä na západ boli krásne. Hrebene Karpát sa pod vami rozprestrú ako na dlani. Na východe naopak zaujme mohutný hrad Červený Kameň.

Samotná rozhľadňa bola postavená v roku 2007 v miestach predošlej rozhľadne. Pod rozhľadňou si môžete za dobrého počasia príjemne posedieť.

Hrad Červený KameňHrad Červený Kameň. Z Kukly máte Červený Kameň ako na dlani. Jeho návšteva sa dá spojiť s výstupom na rozhľadňu.

Kukla a povesti

Kukla bola podobne ako mnohé iné horské vrcholy spájaná so sídlením duchov. Povesť rozpráva, ako sa dvanásti mudrci dohadovali o mieste vhodnom na stavbu hradu Červený Kameň. Starší trvali na výstavbe hradu na vrchole Kukly, zatiaľ čo jeden mladý tvrdil, že to je miesto duchov a im sa isto nebude páčiť takýto ľudský počin. Navrhoval preto zvoliť iné miesto.

Hrad Červený Kameň pod ,,ochranou" Malých KarpátHrad Červený Kameň pod ,,ochranou" Malých Karpát. Bariéra Malých Karpát "bdie" nad západnou stranou hradu, zatiaľ čo hrad "stráži" dediny na nížine pod ním.

Stavba hradu sa údajne začala na vrchole Kukly a hneď počas noci sa stali neobvyklé, ba až strašidelné udalosti. Duchovia, nespokojní s takouto trúfalosťou ľudí preniesli rozostavaný hrad na jeho súčasné miesto. Mudrci napokon uznali predvídavosť mladšieho kolegu a tak hrad Červený Kameň stojí dodnes na protiľahlom svahu nad obcou Píla.

KrížKríž na vrchole rozhľadne na Kukle.

Čo vidieť v okolí?

  • Medvedia skala a Čertove zuby - ponúkajú skalné lezenie pre začiatočníkov
  • Hrad Červený Kameň
  • Rozhľadňa na Veľkej Homoli
  • rekreačná oblasť Fúgelka nad Dubovou

Fotografie z výletu na Kuklu