Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

Na Slovensku sa nachádzajú dva typy kaštieľov. Schátrané a potom dokonale rekonštruované. Kaštieľ v Budmericiach mal to šťastie, zaradiť sa k tým druhým. Vďaka tomu vytvoril jedinečnú atrakciu v tejto podmalokarpatskej obci. Okrem budovy kaštieľa však môžete vyraziť na prechádzku do tunajšieho prekrásneho parčíku.

Čelný pohľadČelný pohľad. Kaštieľ v Budmericiach je charakteristický množstvom pekných vežičiek. Tento kaštieľ je navyše v perfektnom stave.

Ako sa sem dostať

Budmerice sa nachádzajú na ceste medzi Modrou a Trnavou. Do Budmeríc sme sa vybrali autom južnou trasou popod Malé Karpaty. Kaštieľ však môže byť osviežujúcou zastávkou počas cyklovýletu po okolí. Navyše v blízkosti sa nachádza vodná nádrž, kde sa cyklisti môžu „schladiť“. Samozrejme ľahko sa sem doveziete i autobusom.

Kaštieľ sa nachádza neďaleko zelenej turistickej značky vedúcej k tunajšej priehrade. Je situovaný na kraji dediny. Auto môžete odparkovať priamo pred vstupom do areálu.

Vstup do kaštieľaVstup do kaštieľa. Tu môžete odparkovať auto.

Kaštieľ v BudmericiachKaštieľ v Budmericiach. Magnólia pred kaštieľom patrí k najkrajším stromom v areáli.

Areál kaštieľa v Budmericiach

Ihneď po prekonaní vstupnej brány sa dostanete do krásneho parku. Všetko to vyzerá, ako z anglosaského prostredia. Trávniček, stromy, menšie umelé jazierko, krásna, rozľahlá lúka. Všetko pekne udržiavané. Okrem krásnych stromov, medzi ktorými sú i jedinečné exempláre, sú tu vybudované oceľové koše, ktoré slúžia pri hre frisbee, alebo po našom hra s lietajúcim tanierom. Zjavne sa tu zvyknú organizovať zápasy, pretože práve v čase našej návštevy tu prebiehal európsky turnaj družstiev v tomto športe.

V centre tohto parčíka sa nachádza priam rozprávkový objekt kaštieľa. Pôsobí až „cukrovým“ dojmom. Je dokonale udržiavaný, rovnako ako jeho okolie. Dominuje mu viacero sympatických vežičiek.

Toto prostredie predstavuje ideálne miesto na prechádzku a piknik. Taktiež je to dobrá lokalita na výlet s deťmi. Priestranstvo je uzavreté a nepremávajú tu žiadne autá. Je to veľmi pokojné miesto.

ChodníčkyChodníčky. Park je ideálny na prechádzku s deťmi.

Osamelá borovicaOsamelá borovica. V parku v blízkosti kaštieľa nájdete nádherné stromy.

História objektu

Kedysi, za čias socializmu, sa sem chodili povinne školiť spisovatelia, aby písali radostné diela pre masy pracujúcich. Dnes tu nájdete nádherný park a množstvo zaujímavostí v blízkom okolí.

Spoločenské priestorySpoločenské priestory. V týchto priestranných izbách sa stretávali i významní slovenskí spisovatelia.

Prehliadka kaštieľa

Viac informácií o kaštieli v Budmericiach sa dozviete počas kratšej, približne polhodinovej prehliadky interiérom. Je vedená sprievodcom, ktorý vás prevedie oboma podlažiami. Takto si môžete pozrieť i veľmi pekný interiér.

Samotná prehliadka poskytuje najmä informácie k tunajším výtvarným dielam a nábytku. Zaujímavosťou je, že pri mnohých dielach nie je doteraz známy autor. Prehliadka je pomerne svižná a zvládnu ju aj menšie deti, ktoré práve tieto informácie nemusia zaujímať.

Izba Izba. Interiér tejto izby bol zariadený nábytkom v štýle biedermeier. Pekný, čo poviete?

PortrétyPortréty. V budmerickom kaštieli sa nachádza mnoho portrétov. Autor je však často neznámy.

Fotografie z návštevy kaštieľa v Budmericiach

inzercia

Roy.sk - Outdoorový obchod