Čertov kopec (751,8m) je štvrtou najvyššou malokarpatskou sedemstovkou. Nachádza sa v úseku hlavného hrebeňa medzi značkou dostupnými sedemstovkami Čmeľok a Skalnatá v tesnom susedstve najnižšej malokarpatskej sedemstovky - Javoriny. Všetky tieto vrcholy sa nachádzajú v oblasti medzi obcami Pernek a Pezinok. Dobrý prístup k nim je či už priamo z Perneka, zo Zochovej chaty, alebo zo sedla Pezinská Baba, kam sa dá doviezť autom, či autobusom.
Čertov kopec sa nachádza veľmi blízko hlavného hrebeňa Malých Karpát. Z červenej značky na túto zaujímavú sedemstovku vedie dobre vyšliapaný chodníček. Tento kopec vás nepoteší výhľadmi, keďže je zarastený lesom, no okrem svojho mena, prekvapí veľmi zaujímavými, tmavými skalami, zvláštnych tvarov, ktoré akoby naozaj očadil dym z pekiel. K zvláštnej atmosfére vrcholu prispievajú stĺpiky, ktoré z tunajšieho kameňa navŕšili turisti, alebo samotní čerti :).
Ako sa dopraviť pod Čertov kopec a parkovanie
Čertov kopec je dobre dostupný z Perneka, Zochovej chaty a z Pezinskej Baby. Do uvedených východzích lokalít sa dá dostať autom, ale aj autobusom. Parkovať na Pezinskej Babe sa dá na veľkokapacitnom parkovisku a popri príjazdovej ceste, vedúcej k parkovisku. Parkovisko býva občasne spoplatnené, najmä v čase keď sa lyžuje v tunajšom lokálne populárnom stredisku.
Podobne spoplatnené je i parkovisko na Zochovej chate. Neplatí sa na provizórnom parkovisku za Huncokárskym cintorínom, ktorý sa nachádza ďalej nad Zochovou chatou. Dostanete sa tam asfaltkou od spomínaného plateného parkoviska. Ide v podstate o trasu po modrej značke. Parkovanie v Perneku je možné napríklad pri kostole, odkiaľ už vedie žltá značka, po ktorej sa vydáte na výstup.
Výstup na Čertov kopec
Vrchol Čertovho kopca sa nachádza 5-10min šliapania od hlavného hrebeňa severozápadným smerom na neznačkovanom chodníku medzi Sedlom pod Javorinou a Skalnatou. Výstup na kopec zo Zochovej chaty a Pezinskej Baby je azda najvhodnejší po hlavnom hrebeni Malých Karpát, po červenej značke. Tieto trasy majú strmé stúpania v podobe výstupov na ďalšie sedemstovky - Čmeľok a Skalnatú, ktoré strážia prístup k Čertovmu kopcu.
Ak by ste chceli zvoliť radšej miernejšie stúpanie, tak odporúčame výstup z Perneka po žltej značke. Trasa stúpa naozaj pozvoľne a je vhodná i v zime na bežky. Trasy z Perneka a Pezinskej Baby vedú do Sedla pod Javorinou, kde sa napájajú na červenú značku, ktorou sa vydáme smerom na východ, ku Skalnatej. Presne opačne vedie trasa zo Zochovej chaty. V tomto prípade je potrebné prejsť cez Čermákovú lúku a Skalnatú smerom po hlavnom hrebeni na západ.
Okrem trasy z Perneka je teda výstup od východu aj západu charakteristický strmým, ale krátkym výstupom na úvodné sedemstovky v podobe Čmeľka a Skalnatej, pričom zvyšok trasy je mierne zvlnený. Na trase od západu, z Pezinskej Baby sa nad Sedlom pod Javorinou nachádza ešte jeden krátky, no o to strmší úsek, ktorý je nepríjemný najmä ak ním cestou späť zostupujete.
Ak sa sem vyberiete a oblasť veľmi nepoznáte, vyplatí sa zobrať si so sebou mobil s navigáciou a turistickou mapou. Cestu k vrcholu Čertovho kopca takto ľahšie nájdete. Celý tento kopec je totiž porastený lesom a ľahko ho miniete. Pri pohľade od hlavného hrebeňa nad terén nejako výrazne nevyčnieva.
Ako to vyzerá Čertovom kopci a výhľady
Čertov kopec je zalesnený vrchol bez výhľadov, ktorý zaujme najmä svojim názvom a zaujímavými, tmavými skalami, ktoré pri troche fantázie evokujú, čosi temného z rozprávkovej ríše. Prístupový chodníček k vrcholu je navyše v mieste tesne pod ním ohraničený z oboch strán dvomi tmavými skalkami, ktoré naozaj evokujú akúsi vstupnú bránu do pekelného dúpäťa. O to viac zaujmú miestami bizarné čierne skaly na vrchole. Tiahne sa ich tu dlhý, rozoklaný pás.
Okrem nich je na vrchole vrcholová kóta v podobe kamenného kvádra s vytesaným letopočtom a zlomený zvyšok vrcholovej železnej tyče. Takisto tu nájdete zvláštny kamenný miniválovček a ohnisko vybudované z kameňov pochádzajúcich z tunajšej horniny. Dalo by sa tu opekať i prenocovať, hoci nejde o oficiálne povolené táborenie. Zdroj vody sme tu nenašli, okrem tej, čo je občas napršaná v spomínanom válovčeku.
Výhľady v oblasti Čertovho kopca nájdete len v jeho blízkosti na červenej značke v miestach kde je redší les. Sú situované smerom na západ, ešte pred zostupom do Sedla pod Javorinou. Orientované sú na sever, kde máte nadohľad šíru Borskú nížinu. Ak by ste šli zo Zochovej chaty cez Skalnatú, tak tá je prekrásnym výhľadovým kopcom.
Táto malokarpatská sedemstovka teda nie je zaujímavá výhľadmi, ale skôr svojou zvláštnou atmosférou. Určite vám napadnú otázky o pôvode názvu vrcholu. Možno sa tu stali nešťastia na základe čoho vznikol. Alebo za to s veľkou pravdepodobnosťou môžu práve tmavé skaliská, ktoré v Malých Karpatoch nie sú až tak obvyklé. Najvyššie sedemstovky sú totiž tvorené vápencom a majú presne opačné sfarbenie.
Na vrchole ešte zaujmú stĺpiky vybudované turistami z kameňov, ktoré tu našli. Predstavujú vežičky, skalných mužíkov akých poznáme i z tatranských chodníkov, ktorí prispievajú k ojedinelej, mierne potemnej atmosfére tohto vrchu. Čertov kopec zaiste priťahuje i všetkých zberateľov vrcholov malokarpatských sedemstoviek, ktorých je dohromady 11.
Náročnosť výstupu a ako je to s deťmi?
Čertov kopec je podobne ako väčšina túr v Malých Karpatoch vhodným cieľom pre takmer všetky výkonnostné skupiny turistov. Tým, že je táto sedemstovka mierne odľahlá a výstup k nej má väčšie prevýšenie, možno sa hodí skôr pre trochu aktívnejších turistov, prípadne rodiny so staršími deťmi. My sme to s trochou mrnčania zvládli i so šesťročným dieťaťom, pri výstupe z Pezinskej Baby. Deti sa skôr boja názvu kopca, prípadne legendami typu, že tu mali čerti vstup do pekla, alebo brali pútnikov z neďalekého chodníka hlavného hrebeňa. Tiež nie je najvhodnejšie prirovnávať tamojšie časté veterné prostredie s k svadbe čertov. Neraz tu totiž nájdete polámané stromy, doslova, ako by sa čerti ženili.
Dôchodcom a ľuďom s problematickými kĺbmi by sme na výstup na tento vrchol odporúčali pribaliť turistické paličky, ktoré sa môžu hodiť na niekoľkých strmých miestach pri výstupe, ale najmä zostupe. Miestami tu narazíte i na nepríjemnú šotolinu, alebo blato, ktoré môže podklzovať. Podobne je to v časoch snehovej pokrývky. Výstupová trasa je dobre značená zo všetkých smerov. Ide o klasickú lesnú trasu v podobe širokého chodníka.
Môžete si sem zobrať i psíka, ktorý je na podobné prechádzky zvyknutý.
Možnosti ubytovania, prespatia a opekania
Návšteva Čertovho kopca je vhodná na krátku víkendovú turistiku, ideálna na kratšiu jednodňovku. Kopec vyhľadávajú logicky najmä obyvatelia okolitých okresov. Ubytovanie tu preto zväčša nikto veľmi neplánuje a prespávajú tu asi len nadšenci života v divočine.
Oveľa populárnejším miestom na opekanie a táborenie je neďaleká Čermákova lúka nad Zochovou chatou, ktorá je na to oveľa vhodnejším miestom. Táborenie je tu povolené a všetko náležite vylepšuje výborný prameň Modranská Baba.
Kedy sa vybrať na Čertov kopec
Čertov kopec sa oplatí navštíviť kedykoľvek, keď máte chuť vyjsť si do pokojnejšej oblasti s menším počtom turistov, hoci už aj jeho popularita stúpa. Návštevnosť tu ale zrejme nikdy nebude zďaleka taká, ako je tomu u blízkych sedemstoviek Veľká homoľa a Skalnatá. Tieto totiž ponúkajú unikátne výhľady.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Veľká homoľa - populárna sedemstovka s rozhľadňou na vrchole
- Skalnatá - podľa niektorých najkrajší vrchol v Malých Karpatoch
- Traja jazdci - skaly pri Veľkej Homoli využívané na nácvik lezenia, prírodná zaujímavosť
- Lyžiarske stredisko Pezinská Baba - obľúbené neveľké lyžiarske stredisko v Bratislavskom kraji
- Zochova chata - lyžiarske a rekreačné stredisko s množstvom turistických možností
- Banské diela nad Pernekom - staré haldy a štôlne pod vrcholom Krížnica a Javorina
- Tri kríže nad Pernekom - sakrálne miesto a výborný vyhliadkový bod
Informácie o článku
- Autori článku: Martin Kiňo
- Autori fotografií: Martin Kiňo, Václav Sulek
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.