Prekrásne prostredie divokej prírody Západných Tatier ponúka okrem obrovitých končiarov i mnoho ďalších, relatívne ľahko dostupných prírodných výtvorov. Čo sa týka tunajšieho vodstva je takým cieľom okrem iného aj Šarafiový vodopád, nachádzajúci sa kúsok nad centrom Žiarskej doliny, na svahoch spadajúcich z Príslopu (2142 m n. m.), neďaleko turistami hojne navštevovanej Žiarskej chaty.

Šarafiový vodopád radíme ku glaciálnym vodopádom. Hlavným zdrojom vody pre vodopád je Šarafiový potok. Je kaskádovitého typu s výškou 20 m, hoci na nás pôsobil vyšší. Jeho biela stuha sa týči priamo nad zeleno značeným turistickým chodníkom smerujúcim do Jaloveckého sedla.

Kaskády Šarafiového vodopádu.Kaskády Šarafiového vodopádu. Vodopád z chodníka pôsobí celkom vysokým dojmom.

Odkiaľ sa vybrať k vodopádu a kde zaparkovať?

Populárna Žiarska dolina je veľmi dobre prístupná z bodu Žiarska dolina, ústie. Tu sa nachádza veľké, platené parkovisko, ktoré dokáže pojať poriadnu masu áut, takže s odstavením aj na celý deň by nemal byť problém. Parkovné je prijateľné, takže by ste návštevou tejto časti Západných Tatier nemali ani skrachovať. Dostať sa takmer až sem môžete taktiež autobusom z Liptovského Mikuláša. Budete však musieť podstúpiť kratší pochod asfaltkou až k parkovisku.

V ústí Žiarskej doliny sa križujú viaceré turistické značky. Máte na výber, či sa na cestu k Šarafiovému vodopádu vydáte po asfaltke, alebo lesnom chodníku. Lesom vedie modrá značka. Po asfaltke sa môžete vybrať i horským bicyklom. Je dobrej kvality, možno by si na ňu trúfli i odvážlivci na cesťáku.

Parkovanie v ústí Žiarskej doliny.Parkovanie v ústí Žiarskej doliny. Tu začneme výstup k Šarafiovému vodopádu.

Žiarska dolina, ústie.Žiarska dolina, ústie. K Šarafiovému vodopádu sa môžete vybrať po asfaltke, alebo po turistickej značke lesom.

Výstup k Šarafiovému vodopádu

Úvod výstupu vedie k vodopádu vedie zo spomínaného parkoviska miernym tiahlym stúpaním až k Žiarskej chate. Ide o 5 km dlhý úsek s približne 400 m stúpania. Cesta pešo by vám mala zabrať maximálne hodinku a pol. Za Žiarskou chatou, pri výraznom smerovníku zabočíme vľavo, na zelenú značku, ktorá nás dovedie krátkym stúpaním po horskom chodníku až k samotnému Šarafiovému vodopádu. Cestou si ešte môžete pozrieť pietne miesto obetiam Západných Tatier - tunajší symbolický cintorín. Vodopád takmer nemôžete minút, steká priamo k turistickému chodníku.

Asfaltka v Žiarskej doline.Asfaltka v Žiarskej doline. Cesta je celkom dobrej kvality, vhodná na bicykel, ale aj zjazd na kolobežke zo Žiarskej chaty.

Horský potok. Smrečianka.Horský potok. Smrečianka. Bude vás sprevádzať cestou Žiarskou dolinou.

Smerovník pri Žiarskej chate.Smerovník pri Žiarskej chate. K Šarafiovému vodopádu vedie zelená značka.

Symbolický cintorín v Západných Tatier.Symbolický cintorín v Západných Tatier. Nájdeme ho kúsok od Žiarskej chaty cestou k Šarafiovému vodopádu.

Žiarska chata.Žiarska chata. Návrat od Šarafiového vodopádu môžete realizovať aj na kolobežke, ktoré tu počas letnej sezóny požičiavajú.

Vodopád a okolie

Šarafiový vodopád je príjemným spestrením pre vystupujúcich do Jaloveckého sedla a ďalej na mimoriadne obľúbený Baníkov. Netreba si za ním robiť zachádzku. Pozriete si ho priamo z chodníka. Môže však byť i hlavným cieľom oddychovej túry Žiarskou dolinou. Možno nie je monumentálnym vodopádom ako niektoré iné slovenské vodopády, ale aj napriek tomu sa k nemu oplatí ísť pozrieť.

Rozmery vodopádu sú približne 20 m na výšku a 1 m na šírku. Najvyššia z kaskád má 3,5 m. Okolitá vysokohorská príroda i kaskády vodopádu oko turistu zaiste potešia. Najzaujímavejším v okolí sa nám zdal obor v podobne Baranca na protiľahlej strane doliny.

Šarafiový vodopád.Šarafiový vodopád. Nachádza sa pri turistickom chodníku vedúcom do Jaloveckého sedla.

Detailný pohľad  na Šarafiový vodopád.Detailný pohľad na Šarafiový vodopád. Zaujme najmä krása jeho kaskád a smädných turistov možno aj jeho rozvodnenosť.:)

Výhľady

Najzaujímavejšie výhľady z okolia Šarafiového vodopádu predstavujú juhovýchodné smery, kde sa k oblohe týči masa veľmi dobre známeho západotatranského vrcholu Baranec - 2185 m n. m. Z týchto miest naozaj vynikne jeho mohutnosť.

Baranec (2185 m n. m.).Baranec (2185 m n. m.). Pohľad z miest nad Šarafiovým vodopádom.

Náročnosť výstupu

Či už si na výstup k Šarafiovému vodopádu vyberiete cestu po asfalke, alebo lesom, výstup by sme technickou obtiažnosťou zaradili k ľahkým túram. S určitou fyzickou náročnosťou samozrejme treba počítať, keďže kompletná túra i s návratom predstavuje okolo 10 km dlhú trasu s nie celkom zanedbateľným prevýšením. Strmé úseky nájdete skôr na lesnom chodníku. Tie sú však krátke.

Chodník za Žiarskou chatou je vysokohorského typu, no nie je špecificky náročný. Túto túru si môžete ozvláštniť zjazdom po asfaltke na kolobežke, ktoré počas letnej sezóny zvyknú požičiavať i s potrebnou prilbou priamo pri Žiarskej chate. Takýto zjazd určite poteší, hoci sa nám to zdala byť zábava skôr pre obratnejších turistov. Taktiež je potrebné mať na pamäti, že po asfaltke občasne jazdia autá hostí Žiarskej chaty a podobne, rovnako ako cyklisti.

Výstup k Šarafiovému vodopádu zvládnu i deti, ktoré nie sú otrávené, keď majú šliapať po monotónnom chodníku viac ako pol hodinu. Po Žiarsku chatu sa dá po asfaltke prísť i kočíkom. Až k vodopádu by to bolo s kočíkom nepríjemné, no v takom prípade môžete využiť nosič na dieťa. Kočík zatiaľ môže postrážiť váš partner na chate, kde sa dá v pohode posedieť a občerstviť vonku i vnútri.

Výstup k vodopádu sa takisto hodí pre aktívnych dôchodcov, ktorí si na trasu danej dĺžky stále trúfajú. Každopádne aj keby náhodou sily neslúžili podľa predstáv, ľahko sa dá vrátiť, prípadne vyhľadať pomoc. Prílev návštevníkov do Žiarskej doliny je pomerne silný a každú chvíľku tu niekoho stretnete, nehovoriac o tom, že v blízkosti sídli i Horská služba.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Pri Šarafiovom vodopáde nie je možné prespávať, ani opekať. Samozrejme, je to z dôvodu, že táto oblasť sa nachádza v národnom parku. Výborné možnosti na ubytovanie rôzneho typu ponúka Žiarska chata. Dá sa tam dobre najesť i oddýchnuť.

Žiarska dolina z modrého turistického chodníka pri návrate od Šarafiového vodopádu.Žiarska dolina z modrého turistického chodníka pri návrate od Šarafiového vodopádu. Les tu bol značne zničený veľkými lavínami.

Kedy sa oplatí navštíviť Šarafiový vodopád?

Šarafiový vodopád je prístupný celý rok, okrem obdobia sezónnej uzávery Západných Tatier, čo je v období medzi 01.11.-14.6.. V priebehu tohto obdobia v Žiarskej doline zvykne panovať čas výskytu nebezpečných lavín. Ak máte radi pokojnejší čas v horách, vyrazte sem po letnej sezóne, niekedy na jeseň, keď aj počasie zvykne byť stabilnejšieho rázu.

Sezónna uzávera na ceste k Šarafiovému vodopádu.Sezónna uzávera na ceste k Šarafiovému vodopádu. Vodopád je turistom prístupný do konca októbra.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Pamätník obetiam Západných Tatier - pietne miesto
  • Baníkov - jeden z najpopulárnejších vrcholov Západných Tatier
  • Žiarske sedlo - turistická klasika strednej náročnosti
  • Baranec - fyzicky náročný výstup za mimoriadnymi výhľadmi
  • Ostrý Roháč - ťažká túra pre ostrieľaných vysokohorských turistov

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.