Koliba sa nachádza neďaleko vrchu Klin a je dobrou východiskovou resp. záverečnou pozíciou pri plánovaní hrebeňového prechodu Západných Tatier. Primárnou úlohou Koliby pod Klinom je poskytnúť núdzové útočisko počas pobytu v Západných Tatrách - Roháčoch. Viacdenné prenocovanie preto nie je povolené. Koliba bola v nedávnych mesiacoch obnovená. A čo je zaujímavejšie, bola tu vybudovaná miniexpozícia salašníctva.

Bývalý salaš.Bývalý salaš. Koliba pod Klinom kedysi slúžila ako salaš. Dnes tu môžete nájsť ochranu pred nečasom, ale i čerstvo vybudovanú miniexpozíciu salašníctva.

Ako sa dostať ku kolibe?

Koliba pod Klinom je najvyššie položenou kolibou na Slovensku. Nachádza sa priamo na žltej turistickej značke vedúcej Račkovou dolinou vo výške 1460 m (tunajšia infotabuľa uvádza 1427m). Je dostupná približne za 3 hodiny pochodu miernym sklonom z údolia od kempu v Račkovej doline a výstup do Račkovho sedla trvá z koliby približne 1,5 hodiny. Takisto sa z resp. do koliby môžete dostať od Bystrého sedla.

Nocľah na turistickej značke.Nocľah na turistickej značke. Kolibu pod Klinom by ste mali objaviť i pri veľkej hmle. Turistický chodník sa vinie priamo popri tomto objekte.

Núdzový bivak pod Klinom

Koliba pod Klinom slúžila kedysi ako ubytovanie patriace k okolitému salašu. Ubytovanie v tejto vysokohorskej kolibe má núdzový charakter - na prespanie je k dispozícii drevená podlážka, vysunutá niekoľko centimetrov nad zemou a má mierny sklon, čo nie je úplne ideálne pre odpočinok. Strecha nebola najkvalitnejšia a do koliby priamo nad miestom spania zatekalo. To je však už minulosť. Strecha je opravená a  koliba celkovo zrekonštruovaná.

Koliba je plne zatemnená, zíde sa vlastné osvetlenie. Okrem toho je vhodné priniesť si v prípade nocľahu karimatku a spacák. K dispozícii je približne 10 miest na prespatie. V skutočnej núdzi sa sem však isto zmestí i viac núdznych horalov. Skoro všetky miesta na spanie sú na zemi. Podlahu tvorí udupaná hlina. Pôvodná drevená podlážka vysunutá nad zemou, ktorá slúžila na spanie, bola totiž zrezaná. Koliba pod Klinom je pomerne malá a nemá vlastné vykurovanie.

Pred kolibou je vybudované sedenie s drevenými lavicami a stolom. To je veľmi príjemné ak je pekné počasie a môžete si tu večer posedieť priamo pod hviezdami. Niekoľko krokov od koliby by mal byť v smere šumiaceho potoka k dispozícii menej výdatný prameň. Nehľadali sme ho však. Koliba pod Klinom je pomerne výhodne situovaná taktiež z dopravného hľadiska - výstup resp. zostup je možné smerovať z obcí Podbanské a Pribylina. Dá sa zaparkovať pri kempe v Račkovej doline a výstup si tak značne skrátiť. Najmä jeho asfaltovú časť.

Romantika pod strechou hôr.Romantika pod strechou hôr. Koliba pod Klinom sa nachádza priamo pod svahmi Bystrej.

Koliba pod Klinom a novovybudovaná miniexpozícia salašníctva.Koliba pod Klinom a novovybudovaná miniexpozícia salašníctva. V týchto miestach Západných Tatier bol v minulosti jeden zo salašov. Na informačnej tabuli sa dozviete ako to tu fungovalo. Zistili sme, že strieška v popredí slúžila na zrenie syra.

Minimúzeum salašníctva pod Klinom

Koliba pod klinom prešla rekonštrukciou a čo viac, bolo tu vybudovaný malé múzeum, lepšie povedané miniexpozícia salašníctva priamo v prírode národného parku. V minulosti sa tu totiž pásli ovce a dorábal syr. Novoumiestnená infotabuľa ponúka informácie z tohto obdobia, kedy ste by ste tu turistov isto nestretli a celé horstvo patrilo iba pastierom. Koliba bola doplnená o malé detaily ako napríklad menší prístrešok priamo pred ňou využívaný v dávnych časoch na zrenie syra. Makety syrov vyrobené z kameňa pomáhajú lepšie si predstaviť ako to celé vyzeralo. Z infotabule sa dozviete i špecifické pastierske názvoslovie. Dozviete sa, čo bola napríklad strunga, či obona. Tabuľa je preložená i do cudzích jazykov, čo hodnotíme pozítívne, ako aj celý nápad ohľadne zriadenia expozície. Rovnako milá je minigaléria dobových fotiek v interiéri koliby. Nudiť sa tu isto nebudete ani keď vonku bude veľmi škaredo.

Výroba ovčieho syra.Výroba ovčieho syra. V kolibe pod klinom si môžete pozrieť dobové fotky a takéto detaily v tých časoch používaného salašníckeho náradia. Viac informácií o dávnych dobách poskytne tunajšia infotabuľa.

Fotogaléria zo života na salaši.Fotogaléria zo života na salaši. Keď sa tu budete skrývať pred búrkou, nudiť sa isto nebudete.

Sesterské koliby pod Barancom a Pustým

V susednej Jamníckej doline možno využiť komfortnejšie vybavenú Kolibu pod Pustým (pod Smrekom). Koliba pod Pustým je veľmi romantickým miestom, priamo v najkrajších horách Slovenska a oplatí sa vyjsť si sem aj v rámci samostatného výletu. Charakterovo rovnaká je i Koliba pod Barancom. Patrí do salašníckej hotelovej siete núdzových ubytovaní v Západných Tatrách a taktiež prešla rekonštrukciou. Všetky tieto koliby poslúžia najmä ako krízový prístrešok v čase nepohody a je výhodné poznať ich polohu, pretože v Západných Tatrách je iba minimum horských chát. Priamo na hlavnom hrebeni sa nenachádza absolútne žiadna a nenájdete tu ani žiaden núdzový prístrešok. Pomerne rýchlo však dokážete ,,zbehnnpť" z horských sediel do jednej z uvedených kolíb.

Čo nájdete v blízkom okolí?

  • Kemp v Račkovej doline - populárny kemp, klasického charakteru. Môžete sa tu ubytovať i v turistickej ubytovni. Turisti často parkujú neďaleko kempu a z tohto miesta vyrážajú na obľúbenú túry na Baranec a Bystrú.
  • Koliba pod Barancom - núdzové miesto pre bivak, predstavuje klasickú vysokohorskú salašnícku kolibu.
  • Koliba pod Pustým (pod Smrekom) - veľmi pekne zrekonštruovaná koliba v Jamníckej doline. Slúži ako núdzový prístrešok v čase nepohody.
  • Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline - krásna expozícia pôvodnej architektúry budovanej v tunajších horách.
  • Kaďa v Liptovskom Jáne - oslobodzujúci relax v bezplatnom prírodnom termálnom prameni
  • Stanišovská Jaskyňa - pomenej známa jaskyňa za Liptovksým Jánom, verejnosti prístupná takmer v pôvodnom stave
  • Salatín - málo známy nízkotatranský vrchol s prvotriednymi výhľadmi

koliba pod klinom 01Koliba pod Klinom. Útulňa predstavuje kolibu na mieste bývalého salaša pod vrchom Klin. Je určená na núdzové využitie. Dlhodobé táborenie tu nie je povolené. Ako núdzový prístrešok účel spĺňa dokonale. Takto vyzerala útulňa, keď sme ju navštívili pred pár rokmi.

Fotografie Koliby pod Klinom