V slovenských horách sa nachádza viacero pietnych miest, ktoré pripomínajú ich nekompromisnosť v trestaní ľudských chýb pri pohybe v horskom prostredí. Symbolické cintoríny pripomínajú našu malosť oproti prírode. Okrem toho však tieto miesta majú i svoju jedinečnú atmosféru, pre ktorú sa ich oplatí navštíviť.

Symbolický cintorín v Žiarskej doline v Západných Tatrách sa nachádza zopár minút chôdze od Žiarskej chaty. Leží uprostred Žiarskej doliny pod vrcholmi Príslop a Baníkov. Predstavuje zaujímavý cieľ na výlet, spojený s ľahšou turistikou s možnosťou občerstvenia v spomínanej chate.

Pamätník obetiam Západných Tatier v Žiarskej doline.Pamätník obetiam Západných Tatier v Žiarskej doline. Je citlivo vsadený do tunajšej prírody.

Ako sa dostať na symbolický cintorín a kde zaparkovať?

Výstup k symbolickému cintorínu v Žiarskej doline je ideálne začať v bode Žiarska dolina, ústie, ktorý sa nachádza povyše obce Žiar. Dá sa sem totiž doviezť autom a zaparkovať na priestrannom, platenom parkovisku. Do Žiaru jazdia pravidelne i autobusové spoje z Liptovského Mikuláša. V takom prípade budete musieť kúsok asfaltky z dediny na začiatok modrej turistickej značky absolvovať pešo.

Niektorí volia na výstup ku Žiarskej chate i bicykel, pretože asfaltka vedie až priamo ku chate. Od nej to je k pietnemu miestu doslova na skok. Nespornou výhodou výstupu v takom prípade je najmä následný zjazd. Spodná polovica Žiarskej doliny je totiž poznačená výraznou kalamitou a tak z turistického hľadiska nie je až tak zaujímavá. Naproti tomu zjazd na bicykli poteší dosť. Počas sezóny existuje i možnosť zviezť sa chaty na požičanej kolobežke.

Vráťme sa ale k výstupu k symbolickému cintorínu. Z parkoviska v ústí Žiarskej doliny vedú dve možnosti výstupu k Žiarskej chate a následne pamätníku obetí Západných Tatier. Od rampy na severnom okraji parkoviska je možné vybrať si výstup po modrej značke, alebo vystupovať po asfaltke. Les je v Žiarskej doline miestami dosť zničený, no možno vám lepšie bude vyhovovať terén lesného chodníka, ako tvrdá asfaltka.

Časovo vychádza výstup podobne dlho pri oboch variantoch. Trasa ku chate má dĺžku približne 5 km, 420 m stúpania a priemerne by mala trvať 1:35 h pochodu. Vo svižnom tempe to zdatnejší zvládnu určite do hodiny i s batohom. Ak by ste si chceli prejsť obe trasy, asfaltkou i lesným chodníkom, nie je problém vybrať sa na zostupe tou druhou. Na lesnom chodníku je potrebné rátať s niekoľkými krátkymi úsekmi, kde je strmý sklon. V zásade však ide o dobrý lesný chodník, v lete lemovaný peknou kvetenou a miestami i peknými stromami.

K samotnému symbolickému cintorínu sa dostaneme odbočením doľava z modrej značky, kúsok za Žiarskou chatou smerom na zelenú. Na odbočku upozorňuje výrazný smerovník. Odbočka sa nachádza pri chatke Horskej služby. Horským chodníčkom sa prejdeme len krátko, kým napravo nezbadáme drevené zábradlie pietneho miesta.

Platené parkovisko v bode Žiarska dolina, ústie.Platené parkovisko v bode Žiarska dolina, ústie. Poniže je i zastávka autobusu. Túra k symbolického cintorínu začína práve tu.

Žiarska dolina ústie.Žiarska dolina ústie. K Pamätníku obetiam Západných Tatier sa môžete vydať po značkovanom chodníku, alebo po asfaltke.

Rázcestie v Žiarskej doline.Rázcestie v Žiarskej doline. Pri Žiarskej chate je potrebné odbočiť na zelenú značku.

Vstupná brána na symbolický cintorín v Žiarskej doline v Západných Tatrách.Vstupná brána na symbolický cintorín v Žiarskej doline v Západných Tatrách. Charakterizuje ju veľavravný nápis ,,Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu."

Na pietnom mieste obetí Západných Tatier

Pamätník obetiam Západných Tatier bol vybudovaný Horskou službou v roku 1955. Vstúpite doň vysokou drevenou bránou s veľavravným nápisom: „Mŕtvym na počesť, živým na výstrahu“. Miesto je tvorené trávnatou horskou lúčkou pokrytou balvanmi s tabuľkami pripomínajúcimi obete okolitých i vzdialených hôr. Niektoré tabuľky pripomínajú smrť v horách mnohých príslušníkov Horskej služby, ale aj niekoľkých ďalších veľmi známych horalov. Ústredný objekt cintorína predstavuje jednoduchá drevená zvonica s krížom. Okrem toho tu nájdete vyrezávané drevené sochy. Možnosť odpočinku a rozjímanie v pokoji mohutnej prírodnej scenérie všade navôkol umožňujú jednoduché drevené lavičky.

Rezbárske kúsky na symbolickom cintoríne v Západných Tatrách.Rezbárske kúsky na symbolickom cintoríne v Západných Tatrách. Nájdete ich tu niekoľko.

Okrem sôch sú na cintoríne k dispozícii i lavičky.Okrem sôch sú na cintoríne k dispozícii i lavičky. Rozjímanie v lone prírody je tak pohodlnejšie.

Pomníček špičkovému lezcovi Jindrovi Martišovi.Pomníček špičkovému lezcovi Jindrovi Martišovi. Na cintoríne nájdete mená viacerých známych horalov, ktorí zomreli v horách mimo Slovenska.

Kríž na Pamätnom mieste obetiam Západných Tatier.Kríž na Pamätnom mieste obetiam Západných Tatier. Je ústredným objektom cintorína.

Jedna z pamätných dosiek na symbolickom cintoríne v Žiarskej doline.Jedna z pamätných dosiek na symbolickom cintoríne v Žiarskej doline. Cintorín predstavuje miesto na pokojné rozjímanie v prírode.

Pamätnä tabuľka Jánovi Matlákovi.Pamätná tabuľka Jánovi Matlákovi. Zahynul tragicky v zahraničných horách.

Priestranstvo Pamätníka obetiam Západných Tatier.Priestranstvo Pamätníka obetiam Západných Tatier. Tvorí ho trávnatá horská lúčka.

Výhľady

Z lokality pamätníka obetiam Západných Tatier sú čiastočné výhľady na svahy spadajúce do Žiarskej doliny z oblasti Jaloveckého sedla a Čiernych stien nad Žiarskou chatou. Inak je cintorín obkolesený vysokými smrekmi a vychutnáte si tu skôr intimitu miesta učupeného pod kopcami.

Výhľad zo symbolického cintorína v Žiarskej doline.Výhľad zo symbolického cintorína v Žiarskej doline. Výhľad je značne obmedzený vyššími stromami.

Náročnosť trasy

Celkovo je prístup od parkoviska v ústí Žiarskej doliny až k symbolickému cintorínu charakterizovaný jednoduchým terénom, dokonca i asfaltke je v dobrom stave. Preto trasu zvládnu i deti, dôchodcovia, prípadne rodinky s kočíkom (záverečný, krátky úsek po zelenej značke nemusí byť vhodný pre každý typ kočíka). Chce to však trochu tej fyzičky a končatiny navyknuté na pohyb. Predsa len, celková trasa meria okolo 10 km, čo už sa môže niekomu zdať až až. Všeobecne však ide o peknú prechádzku vhodnú pre všetky kategórie turistov, či tip na cykloturistiku pre horských cyklistov.

Otváracie hodiny

Návšteva cintorína je možná celoročne (resp. polročne) s výnimkou zimy v čase od 1.11.-16.06. Vtedy je zelená značka uzatvorená a okrem toho tu v zime hrozí i pád veľmi nebezpečných lavín. Napokon tým je neslávne známa celá Žiarska dolina v úseku po Žiarsku chatu.

Oznam o sezónnej uzávere.Oznam o sezónnej uzávere. Prístup na cintorín je časovo čiastočne obmedzený.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Najlepšou a najpraktickejšou možnosťou je ubytovať sa v Žiarskej chate, kde poskytujú rôzne úrovne štandardu. Dá sa prespať i s vlastnou výbavou. Takisto sa tu dá klasicky občerstviť, ako je to bežné na slovenských vysokohorských chatách. Opekaniu oblasť národného parku veľmi nepraje a ani tu sme si nejaké oficiálne ohnisko nevšimli.

Žiarska chata.Žiarska chata. Nachádza sa kúsok od cintorína.

Kedy sa oplatí navštíviť túto lokalitu?

Najkrajším obdobím na návštevu cintorína je jeseň, kedy sú doliny Západných Tatier celkovo pokojnejšie a už je po sezóne. Samozrejme, príjemne je tu i v lete.

Zaujímavosti o symbolickom cintoríne

Na internete sme objavili informáciu, že jedným z hlavných motívov vzniku tohto pietneho miesta bolo i horské nešťastie českého politika J.Vavrouška. Tragédia v podobe lavíny ho tu postihla spolu s jeho dcérou. Nešťastie si do týchto miest chodili pripomínať ľudia, v dôsledku čoho neskôr vybudovali dôstojnejšie pietne miesto.

Pamätník členom Horskej služby.Pamätník členom Horskej služby. Cintorín v zime nie je prístupný turistom.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Šarafiový vodopád - pekný vodopád neďaleko Žiarskej chaty
  • Medvedia štôlňa - verejnosti zaujímavo sprístupnená štôlňa
  • Baníkov - ťažká vysokohorská túra s krásnymi výhľadmi
  • Žiarske Sedlo - západotatranská klasika
  • Plačlivé - obľúbený vrchol nad Žiarskym sedlom
  • Ostrý Roháč - exponovaná vysokohorská túra pre skúsených turistov

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.