Väčšina ľudí zrejme vníma Boženu Němcovú ako spisovateľku, ktorú preslávilo dielo s názvom Babička. Možno mnohí netušia, že počas svojich ciest zašla i na Slovensko, ba dokonca až na Horehronie. Asi len minimum ľudí vie, že sa tu skrýva studnička, ktorá nesie jej meno.

Prameň Boženy Němcovej sa nachádza v lese, kúsok nad najstaršou horehronskou obcou Bacúch, v nadmorskej výške 635 m. Tento prameň minerálnej vody, ktorá v minulosti slúžila ako zdroj vtedajších kúpeľov na tomto mieste, predstavuje veľmi pekné miesto v prírode. Je to ideálny cieľ na pohodovú prechádzku naozaj pre každého, kto si chce oddýchnuť v prírode a popritom sa i niečo nové dozvedieť. Lokalita prameňa je totiž doplnená i o informačnú tabuľu s popisom histórie tohto sympatického miesta v tieni lesa pod Nízkymi Tatrami.

Prameň Boženy Němcovej.Prameň Boženy Němcovej. Pohľad od turistického prístrešku.

Ako sa dostať ku prameňu a kde zaparkovať?

Prameň Boženy Němcovej sa nachádza na severnom okraji obce Bacúch, na modrej turistickej značke, ktorá vedie do Bacúšskeho sedla, na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Bacúch sa nachádza približne 17 km východne za Breznom. Prameň samotný je veľmi rýchlo dostupný pešo, priamo z obce. Veľmi blízko sa však dá doviezť aj autom. Samozrejmosťou je autobusové i vlakové spojenie do dediny.

Odparkovať auto je možné bezplatne na konci dediny, pri futbalovom štadióne, ale ešte aj o kus vyššie, pri akýchsi opustených garážach. Odtiaľ už je najlepšie sa prejsť po vlastných. Je to iba krátky kúsok po lesnom chodníku. Stačí sa držať modrej značky a kvalitnej asfaltky. Nemusíte sa tu obávať žiadnych strmých stupákov, alebo fyzicky náročných častí. Trasa iba veľmi mierne stúpa, čo si snáď ani nevšimnete. Odhadom je to od spomínaných garáži tak 400 m ľahkého kráčania. Z horného konca Bacúcha to môže byť tak kilometrík.

Parkovanie na hornom konci obce Bacúch.Parkovanie na hornom konci obce Bacúch. Výstup k Prameňu Boženy Němcovej môžete začať pri miestnom futbalovom štadióne.

Parkovanie tesne pod Prameňom Boženy Němcovej.Parkovanie tesne pod Prameňom Boženy Němcovej. Narazíte tu na niekoľko garáží.

Tajch, Prameň Boženy Němcovej.Tajch, Prameň Boženy Němcovej. Rázcestie s cyklotrasou.

Záver prechádzky k Prameňu Boženy Němcovej po modrej značke.Záver prechádzky k Prameňu Boženy Němcovej po modrej značke. Na konci mierneho stúpania po lesnej ceste už zbadáte hájenku a prameň s prístreškom.

Pri Prameni Boženy Němcovej

Oblasť priamo pri prameni, učupenom pod hlbokým lesom, zaujme atmosférou plnou pokoja a čistou okolitého prostredia. Zjavne sa o ňu miestni pravidelne starajú. Prameň je krytý vkusným dreveným prístreškom s kamennou základňou. V tesnej blízkosti sa nachádza i ďalší priestrannejší drevený prístrešok, určený pre turistov na posedenie a oddych. Okrem toho tu nájdete infotabuľu popisujúcu zaujímavú históriu prameňa a jeho spojitosti s osobou Boženy Němcovej.

Vašej pozornosti istotne neunikne ani priľahlá hájenka, kde údajne zvykla spisovateľka prespávať. Je to pekný, historický objekt s upraveným areálom. Miesto pôsobí celkovo udržiavaným dojmom, čo vôbec nie je úplne bežné, takže sa sem nemusíte báť zobrať deti.

Vodu z prameňa sme samozrejme ochutnali, no potrebovali by sme sem chodievať častejšie, aby sa prejavili jeho údajne blahodarné účinky. Posedeli sme i v prístrešku. Dalo by sa v ňom komfortne prespať. Infotabuľa zas poslúžila ako zdroj nových poznatkov, o ktorých sme naozaj netušili. Výlet ocenili aj deti, nakoľko na tomto výlete takmer absolútne odpadlo dlhé šliapanie.

Strešná konštrukcia nad Prameňom Boženy Němcovej.Strešná konštrukcia nad Prameňom Boženy Němcovej. O miesto je zjavne dobre postarané, vďaka čomu je možné udržať i kvalitu vody.

Prameň Boženy Němcovej.Prameň Boženy Němcovej. Názov dostal pri výročí 100 rokov od smrti spisovateľky.

Lokalita Prameňa Boženy Němcovej.Lokalita Prameňa Boženy Němcovej. Okrem prameňa tu nájdete hájenku a kvalitný prístrešok.

Interiér prístrešku pri Prameni Boženy Němcovej.Interiér prístrešku pri Prameni Boženy Němcovej. Priestranné a dobre kryté miesto.

Insitné umenie v prístrešku pri Prameni Boženy Němcovej.Insitné umenie v prístrešku pri Prameni Boženy Němcovej. Výsledok práce neznámeho autora technikou uhlík na dreve.

Rozbor vody z Prameňa Boženy Němcovej.Rozbor vody z Prameňa Boženy Němcovej. Tunajšia voda má údajne blahodárne účinky.

Hájenka pri Prameni Boženy Němcovej je obkolesená pekným lesom.Hájenka pri Prameni Boženy Němcovej je obkolesená pekným lesom. Naozaj čarovné miesto.

Hájenka pri Prameni Boženy Němcovej.Hájenka pri Prameni Boženy Němcovej. Božena Němcová tu v minulosti údajne bola ubytovaná.

Náročnosť

V prípade tejto minitúry, či skôr prechádzky, ide o ľahký terén tvorený asfaltkou a sčasti aj lesným chodníkom. Stúpanie je minimálne, len veľmi mierne. Krátka trasa výstupu k prameňu je vhodná pre deti, dôchodcov, ale aj cyklistov, ktorí po prehliadke prameňa môžu pokračovať po žltej cyklotrase, vedúcej popri Bacúčšskom potoku. Zdatní turisti, ktorí radi hltajú výškové metre môžu zase pokračovať modrou značkou od prameňa až na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Psíka si sem môžete zobrať tiež.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Lokalita prameňa nie je nijako spoplatnená a ani vstup nie je behom roka obmedzený.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania, zdroje vody

Keďže prameň sa nachádza v oblasti Nízkych Tatier, v okolí sa nachádza množstvo možností na ubytovanie rôznej úrovne. Ak by ste tu potrebovali núdzovo prespať, dá sa využiť celkom rozľahlý prístrešok priamo pri prameni. Ohnisko sme si tu nevšimli, je dosť možné, že sa v blízkosti nejaké nachádza. Na druhej strane, možno aj vďaka tomu je tu málo odpadkov. Okrem minerálnej vody prameňa sme priamo na mieste objavili ešte jednu menšiu studničku.

Prístrešok pri Prameni Boženy Němcovej.Prístrešok pri Prameni Boženy Němcovej. Dokázala by sa tu skryť i väčšia partia turistov.

Ďalšia studnička v lokalite Prameňa Boženy Němcovej.Ďalšia studnička v lokalite Prameňa Boženy Němcovej. Voda vyzerala byť piteľná.

Kedy sa oplatí navštíviť prameň?

V prípade tohto prameňa, ide o jedno z tých príjemných miest v prírode, ktoré sa vyplatí navštíviť, keď nemáte čas na dlhé výlety, alebo chuť šliapať na ťažkej túre. Stojí to za to. Vybrať sa sem dá azda hocikedy, lokalita vás isto nesklame. My sme sa tu ocitli počas dosť daždivého dňa, keď práve neboli vhodné podmienky na iné túry. Môžete sa tu zastaviť na krátky oddych napríklad aj vtedy, ak máte cestu naokolo.

Prameň Boženy Němcovej je vhodný cieľ na minivýlet za takmer každého počasia.Prameň Boženy Němcovej je vhodný cieľ na minivýlet za takmer každého počasia. Turistom smerujúcim na hrebeň Nízkych Tatier môže poslúžiť ako zdroj vody.

Zaujímavosti o Prameni Boženy Němcovej

K zaujímavostiam ohľadne tohto prameňa patrí fakt, že svoje meno získal až po premenovaní na počesť spisovateľky Boženy Němcovej v čase uplynutia 100 rokov od jej smrti v roku 1962. A prečo práve podľa nej? Spisovateľka viackrát navštívila Slovensko v sprievode národného dejateľa Gustáva Zechentera Laskomerského a údajne prespávala aj v priľahlej hájenke.

Prameň, ktorý tu vyviera prejavil svoje liečivé účinky a už v polovici 19. storočia pri ňom vznikli kúpele. Práve v nich sa spomínaná spisovateľka zvykla kúpavať. Svoje dojmy z obce Bacúch popísala v diele Chyže pod horama.

Samotný prameň a jeho liečivú hydrouhličitanovo-chloridovú, sodnú, uhličitú vodu, s vyšším obsahom kyseliny boritej objavil v roku 1913 banský radca Bergrath Heider. Táto voda sa zvykla piť a spolu s kúpeľmi harmonizovala vnútorné prostredie svojich konzumentov.

V blízkosti Prameňa Boženy Němcovej sa nachádzajú i zvyšky relatívne významnej technickej pamiatky - banského tajchu s výraznou, takmer 10 m vysokou hrádzou z konca 19. storočia. Tá slúžila na uľahčenie splavovania dreva. I vďaka nej bol kedysi Bacúch najvýznamnejším centrom pltníctva na Horehroní.

Náučný chodník OZ Ramža.Náučný chodník OZ Ramža. Prameň Boženy Němcovej je jeho súčasťou.

Infotabuľa pri Prameni Boženy Němcovej.Infotabuľa pri Prameni Boženy Němcovej. Dozviete sa z nej naozaj zaujímavé fakty.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Rozhľadňa a salaš v sedle Zbojská - nájdete neďaleko Brezna
  • Ferrata Zbojská - zaujímavá túra v skalnom kaňone
  • Rozhľadňa nad Breznom - monumentálna rozhľadňa na vrchu Horné lazy s krásnymi kruhovými pohľadmi
  • Rozhľadňa Polomské očko - vychutnajte si pohľady na Horehronie
  • Útulňa Ramža - niečo pre romantických horských vlkov

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.