Na pohľad vcelku obyčajné horské sedlo Pezinská Baba vo výške 527m, sústreďuje viaceré dôležité body. V prvom rade ide o dôležitý horský priechod - prepojenie južnej a severnej strany Malých Karpát. Taktiež je to, síce malé, no veľmi populárne lyžiarske stredisko na západnom Slovensku.

Keď nasneží, z Pezinskej Baby sa stáva populárne lyžiarske stredisko pre všetky vekové kategórie.Keď nasneží, z Pezinskej Baby sa stáva populárne lyžiarske stredisko pre všetky vekové kategórie.

Z pohľadu hlavného hrebeňa Malých Karpát je to miesto vhodné na prestávku, prípadne krátke táborenie pri prechode červenej hrebeňovej značky, ktorá spadá pod Cestu hrdinov SNP. Okrem toho toto sedlo priťahuje cestných cyklistov, motorkárov a automobilových pretekárov.

Ako sa dostať na Pezinskú Babu?

Pezinská Baba je dostupná autom i pešo. Do sedla vedie viacero turistických značiek. Pešo sem rýchlo vybehnete napríklad z Perneku. Najkratší prístup je modrou značkou z Perneka. Trvá asi 45min. Oveľa krajšia trasa však vedie žltou značkou, rovnako z Perneku. Tá sa napája na červenú, ktorá vás dovedie do samotného sedla.

Žltá značka prebieha po bývalej trase lesnej železnice a okolo starých pyritových baní. Je to veľmi príjemná voľba v zime na bežkách. Kombináciou značiek viete vytvoriť zaujímavý okruh s cieľom a štartom v Perneku. Pričom občerstviť sa môžete práve na Babe v Chate Korenný vrch. Z Pezinka vedie modrá značka. Je to však dlhší pochod.

Autom sa na Pezinskú Babu dostanete rovnako - z Perneka od severu, alebo z Pezinka z juhu Malých Karpát. V sedle môžete zaparkovať na pomerne veľkom betónovom parkovisku. V zime, ak sa lyžuje, je však preplnené.

Lokalita sedla

Sedlo Pezinská Baba evokuje šedivú zájdenosť niekdajšieho lokálneho centra turizmu. Prístup tvorí rozbitá asfaltka, ktorá odbáča z hlavnej cesty. Nasleduje šedivé parkovisko, obklopený v podstate zničenými búdami rôzneho druhu. Nachádza sa tu i požičovňa lyží. Okrem toho tu nájdete viacero chatiek, i väčších ubytovacích zariadení. Pri hlavnej ceste je reštaurácia. Z týchto objektov je azda najpríjemnejšia voľba Chata pod Korenným vrchom. Je to príjemná turistická chata, kde sa dá oddýchnuť i občerstviť. Ponúkajú i ubytovanie.

Čo podniknúť v sedle Baba?

Sedlo Pezinská baba z čisto turistického pohľadu nie je až tak zaujímavou lokalitou. Je to prakticky iba jeden z bodov na turistických trasách v tejto oblasti. Je tu síce zopár občerstovacích zariadení, no miestu chýba akési turistické „genius loci“.

Zaujímavejší je snáď len kopec Čmelok 709m, ktorý sa čnie nad sedlom. Je k nemu krátke strmé stúpanie po červenej značke. Vrchol tvorí plató s vysielačom. Sú odtiaľ veľmi pekné výhľady. Kúsok pod vrcholom je budova meteorologickej stanice, skrytá v lese. Okrem toho je príjemné popozerať si zjazdovky, z ktorých sú tiež výhľady.

Lyžovačka na Pezinskej Babe

Oveľa zaujímavejšie je sedlo Baba v zime, keď je všetka šeď skrytá pod snehom. Celé centrum vtedy ožije lyžiarmi a bežkármi. Prevádzkovatelia strediska dokážu pripraviť podmienky na „lyžbu“ doslova behom pár hodín. Ak je mráz, funguje tu umelé zasnežovanie. Lyžuje sa zväčša celý týždeň a dokonca aj večer, takže si sem môžete odskočiť i po práci.

V Malých Karpatoch sneh obvykle vydrží len krátko a preto sa tu snažia priaznivé podmienky využiť na maximum. Lyžovačka na Pezinskej Babe plní predovšetkým čisto relaxačnú funkciu pre obyvateľov kraja, keď nie je času nazvyš, odbehnúť do poriadnejších hôr. Zabaviť sa tu dá dosýtosti. Najmä, ak patríte k začiatočníkom v tomto športe. Hlavná zjazdovka pri parkovisku je pomerne krátka a svah zbehnete rýchlo, o to dlhšie sa čaká fronta na vlek. No i tak sem chodia lyžovať stovky ľudí.

Bežkovanie na Babe

Okrem lyžovačky sú tu však k dispozícii upravované bežecké okruhy na klasickú i korčuliarsku techniku bežkovania. Okruhy sú vedené vo veľmi peknom prostredí. Bežkovanie je v Malých Karpatoch extrémne populárny šport a množstvo ľudí práve na Babe začína klasický bežkový prechod po červenej značke na Biely Kríž, prípadne až na Kamzík. Je to nádherná trasa.

Horšie je to s bežkovaním ak nemáte auto. Dostať sa autobusom na Pezinskú Babu s bežkami je často komplikované, pretože sem premáva iba malý mikrobus, ktorý máte pocit, že sa už-už prevrhne. Záujemcov o prepravu býva nadbytok a preto je úspechom, ak sa doň vôbec natlačíte. Preto je niekedy na zváženie, či sa nedopraviť autom a zabežkovať si iba na tunajších okruhoch.

Ďalšou možnosťou je vystúpať na bežkách z Perneku, kam premáva oveľa výhodnejšie autobusové spojenie. Z Baby je možné prejsť na bežkách i smerom na východ, niektoré kopce je však výhodné obísť po vrstevniciach. Sú totiž príliš strmé. Často nájdete vyšľapanú stopu, ktorá vás navedie, kadiaľ ísť.

Zaujímavé túry v oblasti

Pezinská Baba môže slúžiť ako východiskový bod na niekoľko túr v tejto časti Malých Karpát. Pekná túra za všetkých ročných období je prechod z Pezinskej Baby cez Čmelok až na Skalnatú. Tieto vrcholy sú výhľadovo veľmi hodnotné. Neďaleko Skalnatej sa nachádza zaujímavá lúka s názvom Čermák, z kade si môžete odbehnúť napríklad na Veľkú homoľu, prípadne výlet zakončiť na Zochovej chate.

Z trás, ktoré vedú z Pezinskej Baby smerom na juh je asi najzaujímavejšia tá, ktorá prechádza okolo vrchu Somár. Po trase natrafíte na netradičné miesto s názvom Konské hlavy, kde naozaj nájdete i konské hlavy :)

Podujatia na Pezinskej Babe

Na Babu sa zvyknú organizovať rýchlostné preteky automobilov a motoriek. Cyklisti a motorkári vyhľadávajú sedlo ako ideálne miesto tréningu jazdy do vrchu a kvôli krásnemu zjazdu po serpentínach. Čo sa týka organizovaných podujatí, cez toto sedlo vedie i trasa klasického diaľkového pochodu Trnavská stovka.

Čo si pozrieť v okolí Pezinskej Baby

  • Skalnatá - malokarpatská sedemstovka v hlavnom hrebeni s krásnym výhľadom
  • Čermák - ideálna kempovacia lúka s dobrým prameňom
  • Chata Korenný vrch - príjemná turistická chata priamo v sedle Baba
  • Staré Bane - lokalita opustených pyritových baní na žltej značke nad Pernekom
  • Hrebeň Jastrabníka - nachádza sa nad Pernekom a jeho súčasťou je i pútnická lokalita tri Kríže
  • Vodná nádrž Lozorno - túžite po príjemnej nemasovej prírodnej lokalite pri vode? vyberte sa práve sem