Dračí hrádok (Známy aj ako Hadí hrad) je ruina hradu medzi Borinkou a bývalou horskou osadou a lomom Medené Hámre. Je to ideálny cieľ na krátky víkendový výlet. Môžete sa sem vybrať či už pešo, alebo na bicykli. Hoci záverečná štvrťhodinka k ruine samotnej, bude iba pre zdatných horských cyklistov. Terén je tu pomerne strmý.

Dračí hrádok - pohľad ,,zvrchu"Dračí hrádok - pohľad ,,zvrchu". Zvyšky Dračieho hrádku a ich umiestnenie v okolitom teréne. Možno si všimnúť, že terén sa z jednotlivých strán prudko zvažuje.

Ako sa tam dostať

My sme sa na výlet vybrali bicyklom z Kačína cez Písaný Kameň, Marianku a Borinku. K Dračiemu hrádku sme sa dostali po asfaltke smerujúcej k Medeným Hámrom. Kúsok za koncom obce Borinka sa nachádza smerovník, kde je potrebné odbočiť doľava na žltú značku. Tu sa dá i zaparkovať auto. Z tohto miesta stúpa lesná cesta pomerne strmo k ďalšiemu smerovníku. K nemu sa dostanete za približne 15-20 minút pochodu. Odtiaľ zahnete doprava smerom k ruine Dračieho hrádku. Z tohto bodu je vzdialená približne 10 minút chôdze po lesnej cestičke. Zrúcanina sa nachádza vo výške 370m na kopci Úboč.

ZnačenieZnačenie. K Dračiemu hrádku vedie chodník odpájajúci sa od neďalekého smerovníka na žltej značke. Že ste v cieli, spoznáte podľa tejto značky na strome.

Súčasnosť

Ruina Dračieho hrádku je v súčasnosti vlastne iba niečo, čo sme nazvali ,,Dračí zúbok". Z pôvodnej stavby sa totiž zachoval iba špicatý objekt vysoký približne 2 metre s náznakmi múrov na jeho základni.

Dračí hrádok je jednou z množstva zbytkov opevnených stavieb v Malých Karpatoch. Vojenský účel stavby potvrdzuje taktiež jej umiestnenie. Z troch strán sa nachádza veľmi strmý terén. Svahy sa dvíhajú nad okolité dolinky až po menšie plató, na ktorom je stavba umiestnená. Menej strmá je len prístupová strana, ktorou vedie aj značený chodník. Na hradnom plató sa nachádza okrem zvyšku hlavnej stavny aj ohnisko a drevené lavičky a stôl. Ideálne miesto na prechádzku s deckami a drobným piknikom.

Posedenie pri Dračom hrádkuPosedenie pri Dračom hrádku. Porozjímať si môžete na tejto lavičke.

Dračí hrádok evokuje tú jedinečnú atmosféru všetkých zvyškov starobylých stavieb. Môžte si domýšľať, ako to tu asi vyzeralo v čase funkčnosti stavby. Dnes ponorená v hlbokých malokarpatských lesoch nechá návštevníka spomínať na dávne časy. Tento objekt nie je udržiavaný a veľmi pomaly ho pohlcuje les. Postačí pár tuhších zím a posledný zvyšok stavby sa úplne rozpadne. Preto neváhajte a príďte si pozrieť zostatky tejto pevnosti.

Ruina Dračieho hrádku v rozkladeRuina Dračieho hrádku v rozklade. Dračí hrádok nik nezachraňuje. Vyzerá to, že o pár rokov ho celkom pohltí les.

Stručná história Dračieho hrádku

Dračí hrádok, ako je najčastejšie označený v mapách, je známy aj pod názvom Hadí hrad. História hradu siaha do 13.stor. Hradu dominovala centrálna veža s rozmermi 10x10m. Niektorí historici identifikujú hrad so stavbou Drachkugel schloss z rytiny uloženej v Mestskej galérii v Bratislave. Predpokladá sa, že Dračí hrádok zničili husiti v prvej polovici 15.stor.

Dračí hrádok, alebo Dračí zúbok?Dračí hrádok, alebo Dračí zúbok? Takýto zúbok je všetko, čo pretrvalo z niekdajšej pyšnej stavby.

Čo si pozrieť v blízkosti ruiny?

  • Medené hámre - zvyšky horskej osady, kameňolom a lezecká oblasť
  • Hrad Pajštún - ruina hradu nad obcou Borinka, populárna lezecká oblasť Bratislavčanov
  • Vyhliadka pod Pajštúnom - sympatická skalka pod hradom, poskytujúca výborný výhľad
  • Marianka - pútnické miesto s krížovou cestou, prameňom a ďalšími zaujímavosťami
  • Opustené lomy pri Marianke - zabudnuté lomy s krásnym výhľadom na Malé Karpaty
  • Písaný kameň - zbytky hraničného kameňa bratislavského a stupavsko-pajštúnskeho panstva
  • Biofarma Príroda - skvelé miesto pri Stupave na relax s rodinou
  • Priehrada Lozorno - vodná nádrž ideálna na relax mimo turistických más

Mystická malokarpatská hmla v okolí Dračieho hrádkuMystická malokarpatská hmla v okolí Dračieho hrádku. Povestná malokarpatská hmla dodáva miestu niekdajšej pevnosti pravú atmosféru.

Fotografie Dračieho hrádku