Vyhliadková veža nad Svätým Jurom je jednoduchá kamenná stavba v miestnych vinohradoch. Je nevysoká a meria približne 4m. Tým sa radí k najnižším vyhliadkovým objektom pri Bratislave, no i tak poskytuje veľmi pekné výhľady na okolie. Jej stavba len minimálne zasahuje do krajiny a priamo z obce si ju ani nevšimnete.

K rozhľadni sa môžete vyviezť autom, alebo si dopriať krátku vychádzku z dediny naprieč vinohradmi. Výlet na túto rozhľadňu je vhodný pre naozaj všetky kategórie turistov, na nenáročnú prechádzku, alebo na minivýlet na bicykli, či zaujímavý bod na vašej bežeckej trase.

Vyhliadková plošina Svätojurskej rozhľadne.Vyhliadková plošina Svätojurskej rozhľadne. Je vybavená zábradlím i jednoduchým dreveným stolíkom.

Ako sa dostať pod rozhľadňu a parkovanie

Východzím bodom pre výšľap k rozhľadni nad Svätým Jurom môže byť práve táto obec, alebo sa môžete vyviezť autom až takmer úplne k jej objektu. Záleží na ako dlhú prechádzku máte chuť. Svätý Jur ponúka len obmedzené možnosti parkovania, no my sme mali šťastie na voľné miesto priamo na začiatku ulice Bratislavské záhumenice, na križovatke s ulicou J. Cubínka. Našli sme tu dve parkovacie miesta, na ktorá sa dokážu pri troche skromnosti natlačiť aj tri autá. Parkovisko pre návštevníkov rozhľadne a vinohradníckeho skanzenu tu nebolo vybudované a tak zostáva hľadať miesto na zaparkovanie vrámci mesta, alebo popri panelovej ceste vedúcej vinohradmi smerom k rozhľadni.

Z bodu, kde sa nám podarilo zaparkovať, je ideálne začať váš výstup na rozhľadňu, hoci nie z celkom jasných dôvodov tu chýba akékoľvek značenie, ktoré by ukazovalo na správnu cestu k rozhľadni. Výrazne nám preto pomohla mapa v mobile a GPS. Trochu to pripomínalo hľadanie ihly v kope sena a nie cestu k lokálne významnej atraktivite. Preto príďte pripravení:)

Za spomínanou križovatkou, kde sme nechali autá, sa nachádza ďalšia, vzdialená len pár metrov severným smerom po ulici Bratislavské záhumenice. Je to križovatka tejto ulice a panelovej cesty cez vinohrady. Je potrebné odbočiť na ňu doľava. Tento betónový skvost vás neomylne dovedie až k objektu rozhľadne.

Panelová cesta k rozhľadni nad Svätým Jurom.Panelová cesta k rozhľadni nad Svätým Jurom. Vinohradmi vás k objektu rozhľadne dovedie klasická betónka.

Výstup k rozhľadni

K rozhľadni nad Svätým Jurom vás privedie asi dvadsaťminútový výstup po panelovej ceste z ulice Bratislavské záhumenice. Vedie peknými vinohradmi, pričom už počas výstupu budete mať viacero výhľadov na kraj pod Malými Karpatami i na Svätý Jur. Finálna odbočka k rozhľadni sa nachádza v najvyššom bode stúpania panelovej cesty nad vinohradmi. Za dobrých podmienok, ak nie je na ceste sneh, alebo ľad sa ňom môžete pohodlne vyviezť aj autom a bicyklom. Sklon má miestami strmý. Parkovanie je potom možné pri poslednej odbočke k rozhľadni. Posledných pár desiatok metrov už budete musieť prejsť pešo.

Výstup panelovou cestou zrejme nebude veľmi príjemný počas horúcich dní. Nie sú na nej vyššie stromy, prístrešok, ani žiaden prameň kde by ste sa mohli osviežiť, alebo si oddýchnuť. Po uvedenej trase by ste ale nemali mať problém prejsť s kočíkom, hoci ho budete musieť celý čas tlačiť do kopca a cestou späť zase pribrzďovať.

Výhľady na Svätý Jur počas výstupu k rozhľadni.Výhľady na Svätý Jur počas výstupu k rozhľadni. Betónová cesta nie je zvlášť prívetivá, našťastie sú z nej stále pekné výhľady na okolie.

Odbočka k objektu rozhľadne nad Svätým Jurom.Odbočka k objektu rozhľadne nad Svätým Jurom. Z panelovej cesty je potrebné v najvyššom bode stúpania odbočiť doprava.

Objekt rozhľadne nad Svätým Jurom a vinohradnícky skanzen

Lokalita Svätojurskej rozhľadne je sympatickým miestom, celkovo evokujúcim silné vinárskej tradície tejto malokarpatskej obce. Stavitelia sa pokúsili zosúladiť objekt rozhľadne s okolitým vinohradníckym krajom. Myslíme si, že sa to podarilo. Rozhľadňa má štvorcový pôdorys, je vybudovaná z nahrubo murovaných žulových kameňov a na vrchu opatrená nižším kovovým zábradlím. Rozhľadňa je nevysoká, a dostanete sa do nej po niekoľkých betónových schodíkoch. Na vyhliadkovej plošine sa nachádza stolík, kde si môžete rozložiť vaše občerstvenie, čo je veľmi praktické. Samotná rozhľadňa je vybudovaná na kamennom podloží, obklopená peknými, udržiavanými vinohradmi a objektmi vinohradníckeho skanzenu. Pri rozhľadni sa nachádza čosi ako historický vinársky domček, v ktorom sa údajne dá ukryť v prípade zlého počasia, no neskúšali sme doň vstúpiť.

Pri rozhľadni sme si všimli akoby neukončené aktivity budovania vinohradníckeho skanzenu. Objavili sme tu mladý vinohrad, rôzne kamenné prvky, múriky, či novovybudovaný prístrešok s nedokončeným interiérom. Nebolo jasné, akému účelu bude slúžiť. Takisto sme si priamo pod rozhľadňou, pod skalou, všimli kameňmi ohradené ohnisko. Je to taká klasická možnosť na opekanie. Zdá sa, že skanzen ešte nie je celkom dobudovaný a je dosť možné, že po dokončení bude zaujímavou lokálnou atrakciou.

Objekt rozhľadne nad Svätým Jurom.Objekt rozhľadne nad Svätým Jurom. Jednoduchá kamenná stavba prekvapivo poskytuje dobré výhľady.

Informácie o budovaní rozhľadne.Informácie o budovaní rozhľadne. Nezdá sa to, no rozhľadňa stála pár tisíc EUR.

Objekty vinohradníckeho skanzenu.Objekty vinohradníckeho skanzenu. Budovanie skanzenu je ešte v progrese.

Výhľady z rozhľadne

Výhľady z rozhľadne nad Svätým Jurom sú napriek jej nevysokému charakteru veľmi pekné. Pohľad na vinohrady, ktoré sa tu rozprestierajú všade navôkol je pôsobivý. Veľmi dobre je vidno samotný Svätý Jur. Severné výhľady sú charakteristické pohľadmi na Malé Karpaty. Na juhu zase vidno širokú rovinu Podunajskej nížiny. Čo sa týka výhľadov z tohto objektov, dalo by sa povedať, že za málo námahy, pomerne veľa muziky. Zrejme je možné tu pozorovať pekné východy i západy slnka, čomu nahráva i rýchla dostupnosť rozhľadne. Presný čas výstupu na rozhľadňu si totiž môžete dobre naplánovať a dôjsť naozaj rýchlo v najvhodnejšiu dennú dobu pre pozorovania tohto obľúbeného divadla prírody.

Juhozápadný  výhľad z rozhľadne nad Svätým Jurom.Juhozápadný výhľad z rozhľadne nad Svätým Jurom. Za dobrého počasia sú možnosti diaľkových pozorovaní istotne výborné.

Výhľad smerom k Svätému Juru.Výhľad smerom k Svätému Juru. Bezprostredne pod rozhľadňou sa nachádza areál vinohradníckeho skanzenu.

Vinohradnícky skanzen a Svätý Jur.Vinohradnícky skanzen a Svätý Jur. Pohľady zo Svätojurskej rozhľadne na juhovýchod.

Náročnosť výstupu

Výstup na Svätojurskú rozhľadňu je naozaj nenáročnou prechádzkou. Nakoľko sa dá vyviezť autom až k objektu, možno povedať že patrí k najľahšie dostupným vyhliadkovým objektom v Bratislavskom kraji. Ak by ste šli hore pešo zo Svätého Jura, budete musieť šliapať do kopca, no panelová cesta nie je nijako špeciálne náročná. Pomalým tempom by výstup mali zvládnuť, deti i dôchodci v priebehu polhodinky. Ak máte psa, pokojne ho vezmite vyvenčiť.

Záver výstupu k rozhľadni.Záver výstupu k rozhľadni. Výstup zo Svätého Jura sa dá zvládnuť za približne 20 minút.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Rozhľadňa je prístupná celoročne a návšteva je bezplatná. Rovnako to platí i v prípade vinohradníckeho skanzenu. Táto lokalita tak pre obyvateľov Bratislavy a okolia predstavuje absolútne nízkonákladovú možnosť na výlet. Ledaže by ste skončili na husacine v neďalekom Slovenskom Grobe. To už sa vám výlet mierne predraží.:)

Skalnaté podložie pod rozhľadňou.Skalnaté podložie pod rozhľadňou. Predstavuje prirodzenú vyvýšeninu nad vinohradmi.

Opekanie a prespatie pri rozhľadni

Pri tejto rozhľadni je vybudované jednoduché ohnisko. Nájdete ho pod skalkou, na ktorej stojí táto rozhľadňa. Miesto sa nachádza na južnej strane. Prespatie by tu bolo možné asi len núdzové, no nie je tu zriadené žiadne oficiálne táborisko.

Priamo pod rozhľadňou sa nachádza toto ohnisko. Priamo pod rozhľadňou sa nachádza toto ohnisko. Počas výletu by ste si tu mohli niečo opiecť, no možnosti na zber dreva sú vo vinohrade obmedzené.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Lokalita Svätojurskej rozhľadne je miestom vhodným na celoročnú návštevu. My sme ju prvýkrát zažili v neskorú jeseň, keď hrali okolité vinohrady najrôznejšími farbami. Počasie nám však celkom neprialo a zatiahnutá obloha neumožnila diaľkové výhľady.

Novovysadený vinohrad pri Svätojurskej rozhľadni.Novovysadený vinohrad pri Svätojurskej rozhľadni. Zrejme je súčasťou vinohradníckeho skanzenu.

Zaujímavosti o lokalite

K hlavným zaujímavostiam by sme zaradili celkové vinárske genius loci Svätého Jura. Mestečko vinohradníctvom doslova žije a môžete tu vyskúšať lákadlá Malokarpatskej vínnej cesty. Zaujal nás i samotný vinohradnícky skanzen, zatiaľ neveľkej rozlohy, no so zjavným potenciálom vybudovať niečo neobvyklé. Nechajme sa prekvapiť, ako bude táto myšlienka napredovať.

Pohľady na svätojurské vinohrady cestou na rozhľadňu.Pohľady na svätojurské vinohrady cestou na rozhľadňu. Vinohrady pridávajú trase na atraktivite.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Hrad Biely kameň - ruina hradu nad Svätým Jurom
  • Neštych - archeologické nálezisko nad Svätým Jurom
  • Krížová cesta Svätý Jur - Marianka - turistický chodník, prepájajúci sever a juh Malých Karpát, tvoria ju zastavenia s jedinečnými krížmi
  • Termálny prameň pri Chorvátskom Grobe - málo známa, nekomerčná možnosť kúpania medzi Chorvátskym Grobom a Čiernou vodou
  • Husacina pod Malými Karpatmi - ochutnajte tradičné husacie hody v množstve reštaurácií v dedinkách pod Malými Karpatmi

Fotografie z výletu k rozhľadni a skanzenu nad Svätým Jurom

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2019
  • Fotografie sú z obdobia: november 2019
  • Autori článku: Martin Kiňo
  • Autori fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.

inzercia

Roy.sk - Outdoorový obchod