Sútok Dyje a Moravy je veľmi príjemnou lokalitou na krajnom západe Slovenska, kde sa spájajú uvedené rieky a zároveň vytvárajú prirodzenú hranicu troch štátov - trojštátie Česka, Slovenska a Rakúska. Dyje je pravostranným prítokom Moravy. Z miesta sútoku potom Morava ďalej pokračuje vo svojej lenivej púti až pod devínske hradné bralo, kde sa vlieva do Dunaja.

Miesto má svoje neodškriepiteľné genius-loci, ktoré charakterizuje najmä minimálne ovplyvnený riečny charakter lokality v podobe komerčnej zástavby a podobných „výdobytkov“ civilizácie. Nájdete tu len niekoľko drevených rybárskych chatiek s obvyklou sieťou, visiacou nad vodnou hladinou. Tie však do tunajšieho prostredia ideálne zapadajú.

Tipom na výlet môže byť trojhraničný kameň, dostupný po súši z Čiech, no zaujme i socha stojaca priamo na slovenskom brehu práve v mieste sútoku. Autorom je český sochár Ľubo Kristek. Socha je súčasťou tzv. Kristkovej podyjskej glyptotéky, ktorá je vlastne prírodnou galériou. Sútok Dyje a Moravy tak kombinuje viaceré zaujímavosti a výborne sa hodí ako cieľ na rôzne dlhú cyklotúru, ale aj krátku, či dlhšiu prechádzku takmer pre všetky vekové kategórie. Návštevu tohto pokojného miesta rozhodne odporúčame.

Sútok Moravy a Dyje - pohľad zo slovenskej strany Moravy.Sútok Moravy a Dyje - pohľad zo slovenskej strany Moravy. Na cípe pobrežia vpravo sa nachádza trojhraničný bod.

Prístup k sútoku Moravy a Dyje

Výpravu k sútoku Moravy a Dyje možno koncipovať rôzne podľa množstva času, ktorý máte k dispozícii. Môžete sa rozhodnúť vybrať sa sem na dlhšiu cyklotúru. Kraj v oblasti rieky Moravy je totiž naozaj skvelé miesto na cykloturistiku. Trasu si môžete vybrať rôzne dlhú. V tejto oblasti je viacero poľných ciest a asfaltiek, ktoré môžete najrôznejšie nakombinovať. Veľmi pútavou pre zdatnejších cyklistov sa javí cyklotrasa vedúca z Bratislavy až do Skalice popri rieke Morava.

Ak je času pomenej, odporúčame sa sem vybrať autom cez Moravský Svätý Ján. Týmto spôsobom sa k sútoku viete rýchlo dostať po asfalke vedúcej z dediny smerujúcej do Rakúska. Zhruba kilometer pred hranicou musíte odbočiť vpravo (na sever) až k miestu vzdialeného len kúsok, severovýchodne od sútoku spomínaných riek. K tomuto účelu odporúčame naštudovať si mapu vopred a od veci nebude pribaliť mapu napríklad v mobile s GPS. Výrazne to uľahčí hľadanie v poliach v okolí Moravy. Cieľom je dostať sa čo najbližšie k ceste označenej, napríklad na googlemaps, ako „K trojštátiu“, k jej severnej časti. To že ste tam zistíte podľa toho, že po príchode na miesto zbadáte na poli zarastený bunker. Priamo na cestu, ktorá vedie k sútoku riek sa však ďalej dá vydať iba pešo alebo bicyklom. Zo spomínaného miesta nachádzajúceho sa severovýchodne od sútoku je to približne 500m pochodu ľahkým, dobre priechodným, rovinatým terénom.

V prípade, že ste prišli autobusom či vlakom zo Sekúl, alebo Moravského Svätého Jána a následne sa k sútoku vybrali pešo, užijete si trocha dobrodružnej zábavy. K miestu vedú len neznačené chodníky a cesty. Škoda že v týchto miestach nebol osadený žiaden rázcestník (2019), čo by uľahčilo navigáciu k trojštátiu. Oficiálnu turistickú značku tu preto budete hľadať márne. Budete si musieť vystačiť s mapou, alebo GPS a trochou intuície. Z Moravského Svätého Jána je navigácia o čosi jednoduchšia. Stačí sa držať asfaltky, ktorá vedie do Rakúska a neďaleko hraníc potom popri Morave odbočíte smerom na sever. Prípadne môžete zvoliť variant trasy, ako sme spomínali vyššie pri aute.

Sútok Moravy a Dyje - ideálny cieľ na cyklotúru.Sútok Moravy a Dyje - ideálny cieľ na cyklotúru. Odporúčame zobrať si crossový, alebo horský bicykel.

Jeden z mnohých rybárskych domčekov v oblasti sútoku Moravy a Dyje.Jeden z mnohých rybárskych domčekov v oblasti sútoku Moravy a Dyje. Tieto stavby sú charakteristické pre okolie riek v slovensko-rakúskom pohraničí.

Parkovanie

Parkovanie pri sútoku Moravy a Dyje je riešené jednoduchou formou, len popri asfaltke. Parkovisko tu neočakávajte. My sme tu natrafili len na zopár áut a zaparkovať nebol problém. Ideálne je ak sa vám podarí zaparkovať na mieste spomínanom vyššie, neďaleko sútoku. Z neho je najlepší prístup k trojštátiu. Dalo by sa parkovať i južnejšie, ako sme to pôvodne spravili my, no boli sme nútení sa prejsť po brehu Moravy až k sútoku. Nebol by to väčší problém, v prípade, ak by tu bola pokosená tráva. Tá bola poriadne vysoká, nie veľmi dobre priechodná. Táto trasa je zase zaujímavejšia množstvom pekných, rybárskych chatiek. Parkovanie je teda mierne divoké, no z oboch bodov to máte k sútoku Moravy a Dyje celkom blízko. Výhodnejšie je však zaparkovať severnejšie. Variantou je i urobiť si okruh po spomínaných cestičkách, tak, že sa k autu vrátite po inej ceste.

Parkovanie neďaleko sútoku riek.Parkovanie neďaleko sútoku riek. Z miesta je to už len pár minút pešo.

Pri sútoku riek

Lokalita sútoku Dyje a Moravy je predovšetkým príjemným miestom obklopeným prírodou lužného lesa a s viacerými drobnými atraktivitami v podobe trojhraničného kameňa, alebo sochy priamo na slovenskom brehu. Je príjemný pocit z brehu pozorovať spájanie riek. Čo sa týka možností posedenia, cyklisti i turisti istotne ocenia možnosť oddýchnuť si pri jednoduchom drevenom stolíku. Bufety prípadne vyššie formy gastronómie tu však neočakávajte.

Sútok týchto riek je ideálnym miestom na nenáročný výlet k zaujímavej lokalite. My sme tu stretli skupinky cykloturistov. Pešo nebolo možné prejsť rieku a dostať sa na susedné brehy, ani k trojhraničnému kameňu. Práve k tomu je vhodnejší bicykel. Dobrodružnejší turisti tak môžu popozerať viacero atraktivít v širšom okolí. V blízkom okolí ešte zaujmú rybárske drevené chatky, ktoré sú roztrúsené po jednotlivých brehoch.

Typická rybárska chatka. Typická rybárska chatka. Cestou k sútoku Moravy a Dyje z juhu je ich na oboch brehoch mnoho.

Socha na slovenskom brehu pri sútoku Moravy a Dyje.Socha na slovenskom brehu pri sútoku Moravy a Dyje. Autorom je český sochár Ľubo Kristka.

Kristkova Podyská glyptotéka.Kristkova Podyská glyptotéka. Tvorí sústavu umeleckých diel, z ktorých jedna socha sa nachádza práve pri sútoku Moravy a Dyje.

Rybárske stavby na rakúskom brehu pri sútoku Moravy a Dyje.Rybárske stavby na rakúskom brehu pri sútoku Moravy a Dyje. Pre túto oblasť sú veľmi typické.

Atraktivity v blízkosti sútoku Dyje a Moravy.Atraktivity v blízkosti sútoku Dyje a Moravy. V okolí sa nachádzajú zvyšky betónového opevnenia zo začiatku 2. svetovej vojny.

Náročnosť

Výlet k sútoku Moravy a Dyje je pohodovým cieľom pre rodinky i dôchodcov, i tých, ktorí sú menej vo forme, alebo na prechádzku so psíkom. Pokiaľ ste prišli autom, tak mini-výlet je naozaj nenáročný. Tunajšie chodníčky sú technicky ľahké, vedú po rovine. Trasa by mohla byť v určitom období roka zarastená trávou, alebo po dažďoch, či po záplavách blatistá. Inak je absolútne bezproblémová a pri najkratšom variante pochodu dlhá len asi 500m.

My sme sa sem s malými deťmi vybrali na bicykloch, vďaka čomu ich nebolo nutné nútiť do prechádzania, ale výlet ich viac zabavil. Boli sme tu i za sychravého počasia, to sme sa tu zas výdatne zablatili. V oboch prípadoch však išlo o kratučký výlet. Náročnosť výletu, hlavne čo sa týka času, by ste si zvýšili, v prípade že idete pešo z Moravského Svätého Jána, alebo zo Sekúl.

Neobvyklá možnosť posedenia pri sútoku Moravy a Dyje.Neobvyklá možnosť posedenia pri sútoku Moravy a Dyje. Lokalita je charakteristická viacerými drobnými zaujímavosťami.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Pri sútoku sme si nevšimli žiadne oficiálne táborisko, ani miesto určené na grilovanie. Našli sme tu však ohnisko, pravdepodobne neoficiálne. Ľudia si tu očividne na niektorých miestach rozkladajú ohne. V areáli sútoku je potom ešte niekoľko lavičiek so stolíkom, no žiaden prístrešok, alebo niečo také, čo by bolo vhodné na pohodlnejší nocľah. Je tu však jedna drevená búdka s menšou verandou, pravdepodobne ide o súkromný pozemok. Preto sme ho ani nejak výraznejšie nepreskúmavali. V blízkosti tohto miesta sa nenachádzali žiadne ubytovacie kapacity. Za klasickým ubytovaním sa zrejme budete musieť poobzerať v neďalekom Šaštíne, alebo Malackách

Možnosti opekania pri sútoku Moravy a Dyje.Možnosti opekania pri sútoku Moravy a Dyje. Na brehu sa nájdu jednoduché ohniská.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Lokalita sútoku Moravy a Dyje je vhodná na návštevu každom ročnom období, azda s výnimkou, keď sa liahnu komáre. To už je klasický zádrhel návštev pri podobných, pomalých riečnych tokoch Slovenska, špeciálne v jeho západnej časti. Tak isto keď prší, alebo je po daždi, miesto je dosť rozblatené, hlavne niektoré prístupové cesty. Krajšie počasie preto príde isto vhod. Minimálne miesto nebude pôsobiť tak depresívne.

Pohľad na ypsilon tvorený Dyjou vľavo a Moravou napravo.Pohľad na ypsilon tvorený Dyjou vľavo a Moravou napravo. Vody Dyje sú modrozelené, kým voda Moravy je výrazne bahnitého charakteru.

Obmedzenia návštevy

Lokalita sútoku Dyje a Moravy je nekomerčným priestorom a prístup sem je bezplatný a obmedzený len pre motorové vozidlá. Je to cieľ vhodný na návštevu počas celého roka.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Betónové bunkre - súčasť pevnostnej línie z 2. svetovej vojny, ktoré sa tiahnu popri rieke Morave. Niekoľko z bunkrov nájdete v bezprostrednej blízkosti sútoku
  • Vodná nádrž Horná Studená voda - nájdete ju pri chatovej oblasti Borský Jur - časť Tomky
  • Rudava - lokálne významné jazerá slúžiace na letnú rekreáciu pri Malých Levároch
  • Habánske múzeum - tradičnú habánsku architektúru si môžete prezrieť vo Veľkých Levároch
  • Šaštíne-Stráže – významné pútnické miesto s kostolom Baziliky Panny Márie Sedembolestnej
  • Gazárka – klasické rekreačné stredisko pri meste Šaštín-Stráže
  • Mestská a naftárska expozícia v Gbeloch – taká lokálna mini-atrakcia, ktorú nájdete v miestnej škole
  • Ostrý vrch nad Gbelmi – fajn výhľadové miesto na okolité nížiny
  • Prístav Baťovho kanála na rieke Morave – romantické miesto pri Skalici

Fotografie z návštevy trojštátia

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2018, 2019
  • Fotografie sú z obdobia: máj 2018, máj 2019
  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Martin Kiňo, Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.