Jednou z poriadne ukrytých lokálnych atraktivít je práve Ságelská studnička na Záhorí v obci Borský Mikuláš. V tejto dedinke ju musíte doslova „vyňuchať“ a predtým sa ešte poradiť s miestnymi obyvateľmi, alebo mať k dispozícii gps aplikáciu s bodmi záujmu, ktorá vás k tomuto miestu bude navigovať. Miesto je udržiavané a pomerne dobre zrekonštruované, preto je na škodu veci, že domáci sa s vyznačením prístupu trochu viacej nepohrali.

Ságelská studnička - pohľad zboku.Ságelská studnička - pohľad zboku. Spojenie predného portálu a oválnej zadnej časti vytvorilo neobvyklú kaplnku.

Kde nájdete studničku?

Ságelská studnička sa nachádza v obci Borský Mikuláš neďaleko Senice. Ideálne bude, ak si dopredu pozriete mapu obce a vyhľadáte Ságelskú ulicu. Tá sa nachádza v smere na Šaštín, neďaleko Kostola sv. Mikuláša a rodného domu Jána Hollého, čo je rovnako zaujímavá atraktivita. Odporúčame spojiť návštevu týchto miest. Môžete si tak naplánovať kratšiu prechádzku. Ak by ste chceli ísť konkrétne iba k studničke, dá sa k nej dostať pohodlne autom, bicyklom, a samozrejme pešo. Auto možno zaparkovať na konci Ságelskej ulice, pri väčšom objekte, ktorý sa ponáša na opustenú ubytovňu. Neďaleko nej sa v lese ukrýva výrazná na bledomodro maľovaná studnička.

Tu sme parkovali.Tu sme parkovali. Ságelská studnička sa nachádza napravo, hneď za opustenou budovou.

Ságelská studnička.Ságelská studnička. Takto sa vám studnička "zjaví" napravo od cesty.

Objekt Ságelskej studničky

Ságelská studnička je bledomodrý objekt, veľmi pripomínajúci drobnú kaplnku. Je však neobvyklého tvaru. K prednému portálu so strieškou je „prilepená“ zadná oválna časť, ktorá z nej robí vcelku zaujímavú stavbu. Pripomína niečo ako vrch podzemnej krypty. Celkovo je miesto zrekonštruované a dobre udržiavané, takže si sem možno spraviť príjemnú prechádzku s deťmi a zastaviť sa aj na neďalekom detskom ihrisku.

Ságelská studnička je sírnym minerálnym prameňom, my sme tu však nemali možnosť zazrieť žiadnu vodu. Vstupné mreže umožňovali iba skromný výhľad na čosi ako obdĺžnikový minibazénik resp. vstup do kanála, ktorý sa javil prázdny. Nad ním, v pozadí, bdie socha svätca. Zjavne ide o sv. Jána Nepomuckého.

Ságelská studnička  - pohľad spredu.Ságelská studnička - pohľad spredu. Studnička je zrekonštruovaná. Modrá farba je typická pre historickú architektúru v tejto oblasti.

Čo však robí Ságelskú studničku špeciálnou, nie je len jej tvar, ale i história miesta. Ide totiž o lokalitu, ktorú s obľubou navštevovala jedna z najdôležitejších osobností slovenskej histórie - básnik Ján Hollý, ktorý sa v Borskom Mikuláši i narodil. Ján Hollý o studničke zložil peknú oslavnú báseň. Opisuje v nej, ako studnička zvlažuje hrdlá oráčom, koscom, i pútnikom. V minulosti teda zjavne plnila dôležitú osviežovaciu funkciu. Škoda, že počas návštevy sme nemali možnosť túto vodu ochutnať, ani si spomínanú báseň prečítať. Podľa básne mala tunajšia studnička „ľahunkú vodu, čistejšiu nad samý sneh a zdravšiu nad každý kúpeľ“, ktorá je k dispozícii „aj vtedy, keď slnko tou najväčšou páľavou zúri, alebo všetko puká a tuhne priam v sibírskej zime“.

Ságelská studnička bola vybudovaná v roku 1770 na základe snahy rodiny Benkových postaviť tu kaplnku. Tá bola zasvätená sv. Jánovi Nepomuckému. V roku 1834 bola kaplnka prebudovaná a neskôr v roku 1985 kompletne zrenovovaná pri príležitosti 200 rokov od narodenia J. Hollého. Dnes v okolí studničky nájdete upravený, vydláždený priestor, kde si môžete posedieť pod veľkými stromami na lavičkách.

Ságelská studnička je ideálnym cieľom na prechádzku s deťmi, ale nemali by ste ju vynechať napríklad ani počas cyklotúry za lokálnymi zaujímavosťami Záhoria. Miesto má svoju atmosféru a je naozaj dobre ukryté pod starými stromami. Navyše sa k nemu viaže kus celkom zaujímavej histórie v podobe básnika Jána Hollého.

Sv. Ján Nepomucký.Sv. Ján Nepomucký. Ságelská studnička je zasvätená práve jemu. Otvor pred ním zrejme ohraničuje prameň, ktorý sme však nevideli.

Prístup do kaplnky.Prístup do kaplnky. Vchod je zahradený uzamknutou mrežou.

Čo si pozrieť v blízko okolí studničky?

  • Šaštín - významná Bazika Sedembolestnej Panny Márie
  • Rodný dom básnika J. Hollého - ide o zaujímavú prehliadku, ktorú si však musíte dojednať na miestnom úrade v Borskom Mikuláši
  • Slamený domček v Borskom Mikuláši - dom predstavuje tunajšiu sedliacku architektúru z 19. storočia
  • Kaplnka sv. Márie Magdalény - unikátny objekt kaplnky Medzi obcami Borský Mikuláš a Bílkove Humence
  • Gazárka - rekreačná oblasť, ktorá ponúka kúpanie v jazerách a klasický typ letnej dovolenky na Slovensku
  • Habány - lokalita pri Bílkových Humencoch, kde žili prisťahovaní Habáni, ktorí výrazne ovplyvnili tunajšiu architektúru, miesto je hodné návštevy, hoci dnes už patrí predovšetkým chalupárom

Fotografie zo Ságelskej studničky