Veľký Plešivec 484m je vrcholom Malých Karpát nachádzajúcim sa nad Čachticami a Hrachovišťom. Hoci výškou nevyniká, zameškané v tomto smere doháňa špičkovými, hoc len polkruhovými výhľadmi smerom na Považie. Okrem neskutočných výhľadov tento kopec ponúka i veľmi peknú, nenáročnú túru k jeho vrcholu. Tento kopec je zároveň pútnickým vrcholom.
Kadiaľ sa vybrať na kopec?
Cestu pod vrch sme zvažovali, pretože prístup je trošku zapeklitý. Chceli sme ísť autom a možnosti boli v zásade dve. Buď sa vydať do Čachtíc a stadiaľ cez Čachtický hrad a hrebeňom Malých Karpát až na vrchol, alebo sa odviezť do miniobce Hrachovište a výstup začať práve tu. Prvá trasa má nevýhodu dlhšieho výstupu, no je autom jednoduchšie dostupná, druhý výstup je rýchlejší, no samotná obec Hrachovište je dosť „zašitým miestom“. Musíte sa tak trochu „predierať“ krajom tunajších kopaníc, čo samo o sebe ponúka jazdu krásnym krajom, no je to zdĺhavé.
Ak by ste sa ale predsa len rozhodli ísť do Hrachovišťa, ako nakoniec aj my, odporúčame ísť autom smerom na Jablonicu a Brezovú pod Bradlom. Za týmto mestečkom sa ale už aj tak nevyhnete pomalším, kopaničiarskym asfaltkám. Tu sa hodí spomenúť, že ak si chcete nabrať zásoby potravín, v Brezovej je na autobusovom nádraží situovaný hypermarket.
V Hrachovišti nájdete pri hlavnej ceste ešte jednu krčmičku. Auto potom odporúčame zaparkovať pri tunajšej požiarnej zbrojnici, pretože práve nad ňou začína žltá turistická značka, ktorá sa neskôr napojí na modrú hrebeňovú značku vedúcu z Čachtického hradu a svorne stúpajú na vrchol kopca.
Ak by ste sa rozhodli ísť na Plešivec z Čachtíc, veľmi rýchlo sa viete dopraviť do Nového Mesta nad Váhom, kde stoja rýchliky, ale aj autobusy. Odtiaľ to už bude do miesta štartu túry brnkačka. Čaká vás však približne trikrát dlhšia trasa ako z Hrachovišťa. Hoci zrejme nie tak strmá a zaiste veľmi pekná. Preto je len na vás, čomu dáte prednosť. Ani jedna možnosť prístupu však nebude vyslovene zlým rozhodnutím. Počas túry z Čachtíc si navyše môžete pozrieť i extrémne známy Čachtický hrad preslávený svojou grófkou Alžbetou Báthory.
Okrem popísaných možností sa na Veľký Plešivec môžete vydať i po modrej turistickej značke z obce Šípkové. Pôjde však o najdlhší možný prístup.
Výstup na Veľký Plešivec z Hrachovišťa
Náš prvovýstup na Veľký Plešivec viedol z Hrachovišťa, roztomilej to kopaničiarskej obce, kde sa práve konali hasičské slávnosti, či niečo podobné. Dá sa povedať, že dedina práve v ten deň dosť žila. Miestni smerovali na tunajší štadión. Chvíľku sme hľadali začiatok žltej, výstupovej značky a veľmi nám to uľahčilo GPS s vhodnou turistickou mapou. Značka začína pri tunajšej požiarnej zbrojnici a katolíckej fare, ktorú spoznáte podľa veľkej drevenej sochy Gorazda. Je situovaná na voľnom priestranstve medzi zbrojnicou a farou, takže si hneď po vystúpení z auta užijete trošku sochárskeho umenia. Pri zbrojnici sa dá i zaparkovať.
Z týchto miest už značka vedie najskôr mierne stúpavo, okolo domov a neskôr dreveného prístrešku na minilúčke do lesa a potom už strmo hore údolíčkom, akoby kolmo na vrstevnice, priamo na hrebeň pohoria. Cesta lesom nie je nijako špeciálne pozoruhodná. Ide o strmý, lesný chodníček, ktorý by za mokra mohol byť na zostupe šmykľavý. Cesta až na vrchol by mala trvať 45 minút, no behom ju dávame až na vrchol za asi 15 min.
Najkrajšia pasáž výstupu začína práve na vrchole úvodnej strminy, keď sa žltá značka napojí na modrú hrebeňovú. Pekný chodníček vedie hrebeňom pomedzi borovice prírodnej rezervácie. Tá má rozlohu 53ha.Tunajšie prírodné prostredie je prekrásne a veľmi pripomína Zoborskú lesostep. Rastú tu najmä borovice a rôzne druhy tráv. Istotne v nich žije i jedinečný hmyz. Prevažne sa jedná o rôzne teplomilné druhy.
Táto lokalita je tvorená dolomitickými vápencami, ktoré kde-tu trčia z trávy a dodávajú miestu na jedinečnosti. Cez to všetko sa vinie značený chodníček, z ktorého sa dá odbočiť i na predvrchol - Malý Plešivec. Ak vystupujete z Hrachovišťa, tesne pred vrcholom Veľkého Plešivca si istotne všimnete odbočku vľavo, ktorá vás k nemu dovedie. Je to ale menšia odbočka smerom z kopca. Zídené metre tak budete musieť znova vybehnúť.
Vrchol Veľkého Plešivca sa vám začne postupne odhaľovať ako budete stúpať ihličnatým lesom. Najskôr zbadáte vrcholový oceľový kríž a tyč so slovenskou vlajkou. Nakoniec sa vám odhalí špičkový, hoci len obmedzený výhľad, pri ktorom sa vám bude zdať, akoby ste mali celé Považie priamo pri nohách. Kto by to čakal pri tak nízkom kopci?
Výhľad z Veľkého Plešivca
Z Veľkého Plešivca získate výborný pohľad na Považie, aj keď len asi v rozpätí 180 stupňov. No i tak sa zdá, akoby ste videli oveľa širší horizont. V orientácii, čo vidíte na obzore, vám pomôže šikovná mapka umiestnená na vrchole. My sme mali navyše šťastie na dobré poveternostné podmienky a tak sme videli naozaj doďaleka.
Výhľadu dominuje údolie Váhu, ktoré sa zdá omnoho nižšie ako tomu nasvedčuje nadmorská výška. Navyše tu môžete precítitiť celú jeho rozľahlosť, akoby ste videli až do Trnavy a Bratislavy na jednom konci a niekam až po Vršatecké Bradlá a ďalej na severovýchod. Druhou dominantou výhľadu je hradba Považského Inovca, ktorá akoby ohraničovala oceán údolia Váhu na druhom brehu.
Z významných vrcholov sme si všimli ešte Veľkú Javorinu i s charakteristickým stožiarom na vrchole, Záruby, či Zobor. Z Plešivca je údajne vidno až sedem hradov, no najviac viditeľné boli Čachtický hrad (hoci ho vidno len pomedzi stromy) a hrad Tematín v kopcoch Inovca.
Z vodných plôch je výborne viditeľná vodná nádrž Čachtice a vytušiť sa dá i Podolský potok, ktorý je lemovaný pásom stromov. Z priemyselných diel na obzore vyčnieva jadrová elektráreň Jaslovské Bohubice. Čo sa týka miest a mestečiek sú to samozrejme Čachtice, Piešťany a Vrbové.
Čo sme našli na vrchole Veľkého Plešivca
Na vrchole Veľkého Plešivca sme okrem ohniska, tabuľky s popisom výhľadu našli aj spomínaný oceľový kríž. Je vysoký odhadom 3m a je na ňom pripevnené vyobrazenie Krista namaľované na plechu a tabuľka s nápisom „Postavili bratia Ščepko 1923“. Vrchol údajne dlho nebol prístupný po značkovaných trasách.
Samotný vrchol je tvorený trávnatým oblým priestranstvom. Je to v podstate polkruhovitá horská lúčka. Na severe je zalesnený peknými borovicami. Miestami sú tu rozstrúsené vápencové skalky menších rozmerov.
K zaujímavostiam ohľadne vrcholu patrí i fakt, že je ideálnou štartovacou plochou pre paraglajderov, ktorí to patrične využívajú. Preletieť sa nad touto oblasťou musí byť naozaj skvelé.
Malý Plešivec a priľahlé okolie
Na Malý Plešivec je možné dostať sa už spomínaným odbočením z hrebeňovej značky. Ide o vrchol veľmi podobného charakteru ako je Veľký Plešivec, iba o čosi skalnatejší. Taktiež sú z neho pekné výhľady na rovnaké scenérie. Vrcholový kríž na Veľkom Plešivci sme si stadiaľto nevšimli. Zrejme je skrytý za porastom borovíc.
Veľmi nás zaujala tunajšia prekrásna lesostepná krajina. Dominujú jej borovicové porasty a zaujímavé trávy. Nedalo nám a prešli sme sa i kúsok po značke smerom na Čachtický hrad. Z romantického chodníčka, ktorý tvoril vrstevnicu vo svahu sa otvárali pekné pohľady na Považie. Radosť tadiaľto bežať! Žiaľ času na prieskum chodníka až k hradu nezostal čas.
Čo si pozrieť v okolí?
- Hradište pod Vrátnom - historický vodný mlyn
- Brezová pod Bradlom - Štefánikova Mohyla na Bradle
- Košariská - rodisko M.R. Štefánika, je tu situovaný jeho rodný dom a múzeum ako aj pamätná izba architekta D. Jurkoviča
- Jablonica - nájdete tu schátraný, no významný kaštieľ
- Čachtický hrad - ruina veľmi populárneho hradu nad Čachticami
- Čachtická jaskyňa - národná prírodná pamiatka, jaskyňa nie je verejnosti sprístupnená
- Záruby - najvyšší vrchol Malých Karpát
- Vodná nádrž Buková - miesto klasickej formy dovolenky a rybačky
- Hrad Korlátko - ruina hradu nad Cerovou
- Rozhľadňa Rozbehy - nájdete ju nad obcami Rozbehy a Cerová
- Hlboké - prebehlo tu uzákonenie spisovnej slovenčiny v roku 1843 a dodnes môžete obdivovať faru, kde sa stretávali Štúrovci
- Hrad Dobrá Voda - ruina hradu nad rovnomennou obcou
- Katarínka - ruina bývalého kostola a kláštora františkánov v lesoch nad Dechticami a Naháčom