Bralce, pri Hliníku nad Hronom, presnejšie v lesnatých vrchoch nad Lehôtkou pod Brehmi sú bývalým ťažobným priestorom a zároveň skutočne zaujímavou turistickou lahôdkou. V súčasnosti predstavujú Bralce aj prírodnú rezerváciu, okolo ktorej vedie turistický chodník. Samotná prírodná rezervácia však až na zopár úsekov, turisticky prístupná nie je.

Jedna z jaskýň v Bralcoch. Na každom kroku sa tu nájde nejaký zaujímavý výtvor prírody.Jedna z jaskýň v Bralcoch. Na každom kroku sa tu nájde nejaký zaujímavý výtvor prírody.

V minulosti v Bralciach prebiehala ťažba kameňa, z ktorého sa vyrábali mlynské kamene, čo je samo osebe vcelku kuriózne. Ťažbu do súčasnosti potvrdzujú nahrubo opracované kamene v tvare mlynského kolesa, ktoré sa tu povaľujú obrastené machom.

Lokalita je perfektnou zábavkou pre všetkých akciechtivých turistov, ktorým neprekáža na niektorých miestach mierne technickejší terén. Nudiť sa tu určite nebudete. Na tak malom území by ste sotva čakali koncentráciu toľkých zaujímavostí.

Okružný chodník vás prevedie celou oblasťou plnou bývalých lomov, skalných stien, výhľadov, jaskýň, či skalných morén z vyťaženej horniny. Miestami si zaleziete i po umelých technických pomôckach. Navyše lokalita nie je masovo navštevovaná.

Celý okruh môžete absolvovať do dvoch hodín, takže sa sem oplatí vybrať, aj keď prechádzate okolo a nemáte čas na celodenný výlet. Bralce sú taktiež výborným tipom pre fotografov a tých, čo radi natáčajú v prírode.

Typ skaly v Bralcoch sa údajne výborne hodil na produkciu mlynských kameňov.Typ skaly v Bralcoch sa údajne výborne hodil na produkciu mlynských kameňov.

Skalná bránka v Bralcoch, ktorou zrejme budete prechádzať.Skalná bránka v Bralcoch, ktorou zrejme budete prechádzať.

Mohutný balvan v Bralcoch s popisom oblasti.Mohutný balvan v Bralcoch s popisom oblasti.

Bralce a ich čaro počas hmlistého dňa.Bralce a ich čaro počas hmlistého dňa.

Mágia lesa v Bralcoch.Mágia lesa v Bralcoch.

Skalný stĺp v Bralcoch.Skalný stĺp v Bralcoch.

Video

Ako sa dostať na Bralce a kde zaparkovať?

Výhodou oblasti Bralce je ich veľmi dobrá dostupnosť. Autom, alebo autobusom sa sem viete dopraviť veľmi pohodlne diaľničnou sieťou. V dedinke Lehôtka pod Brehmi nájdete miesto na zaparkovanie v blízkosti potoku Teplá, pri autobusovej zastávke a infotabuli. Parkovanie bolo bezplatné. Z tohto miesta sa vyberiete po zelenej turistickej značke smerom na Bralce.

Miesto v obci Lehôtka pod Brehmi, kde môžete bezplatne zaparkovať a vyraziť na túru do oblasti Bralce.Miesto v obci Lehôtka pod Brehmi, kde môžete bezplatne zaparkovať a vyraziť na túru do oblasti Bralce.

Okruh lokalitou Bralce

Všetci milovníci objavovania a turistiky v menej známych oblastiach si v Bralciach prídu na svoje. V lokalite sa totiž nachádza len minimum hluchých miest. Striedajú sa v nej rôzne skalné vychytávky v podobe stien, obeliskov, vyhliadok, hlbokých dier a nájdu sa i tajomné jaskyne.

Oblasť je sprístupnená zeleno značeným turistickým okruhom. Je v zásade jedno, ktorým smer uprednostníte. My sme krátko po vstúpení do lesa nad Lehôtkou pod Brehmi v mieste rázcestia Bralce odbočili z lesnej cesty smerom doľava. Značka najskôr strmo stúpala. Snáď kolmo na vrstevnice.

Potom sa začali otvárať jednotlivé poklady až rozprávkovej lokality. Celá atmosféra bola v našom prípade počiarknutá hmlou. Nemali sme síce výhľady, ktorých je tu viacero, ale hmla a občas aj para valiaca sa z podzemia mali svoje čaro.

Celá trasa je vytvorená chodníčkom, ktorý má rôzne zachádzky a tak je potrebné neustále sledovať značenie. Chodník vedie pomedzi množstvo kamenia a má i strmé, nepríjemné pasáže. Tie sú často zabezpečené schodami, alebo reťazou. No i tak sa tu dá nepríjemne pošmyknúť a zraniť. Zachádzky vás dovedú bližšie k jednotlivým zaujímavým skalným útvarom.

V úvode sú to najmä výrazné skalné steny a obelisky, sčasti pokryté jemným, zelenkavým machom. Zaujal nás prechod akousi skalnou bránou. Možno bola umelo vytesaná ako skratka počas ťažby. Zaujímavé boli obrovité mlynské kamene priamo na chodníku, ktoré akoby už nestihli doputovať k svojmu objednávateľovi. Na skale pri nich sme si všimli krátky popis poodhaľujúci históriu tunajšej ťažby.

Postupne sa chodníček prediera rôznymi haldami vyťaženej horniny, porastenej stromami. Vy sa predierate s ním a je to zábava, až kým prídete pod strmú skalnú stenu s jedným slabým miestom v podobe komína. Je sprístupnený reťazou a stupačkami. Dá sa v pohode vyjsť, pričom v hornej časti vás ešte ofúkne prúd vzduchu z hlbín zeme, ktorý fučí z akejsi diery. Aspoň za chladnejšieho počasia sa to stalo nám.

Po prekonaní tejto miniprekážky sme sa dostali na horný okraj skalnej steny, porastenej vetrom formovanými stromami. Tie sú veľmi fotogenické a sú od nich výhľady na lom i oblasť pod Bralcami. My sme však väčšinu výhľadu mali zastretú spomínanou hmlou. Pobrali sme sa preto ďalej.

Našu pozornosť zaujali ďalšie hlboké, akoby pekelné diery v zemi. Fučalo z nich a vlhký vzduch sa nad nimi formoval do oblaku pary, čo v kombinácii so slnečnou žiarou vytváralo nádherný lom svetla. Deťom by ste tu mohli narozprávať kadečo, prípadne ich aj trochu vystrašiť. No môžete im porozprávať i niečo múdre o tom, ako podobné javy vznikajú. Každopádne, deti by sa tu určite nenudili. Ak ich sem vezmete, dávajte na ne pozor, pretože tu na niekoľkých miestach hrozí pád, prípadne nepríjemné vytknutie členka.

Z ďalších miest zaujme vyhliadka na opačnú stranu zabezpečená zábradlím. My sme však ponad hmlu mohli obdivovať len vrchol protiľahlého kopca a škriekajúce havrany, ktorým sme narušili pohodu bez ľudí. Trasa nás previedla i oceľovým mostíkom a ďalšou pasážou po reťaziach. Znova niečo na spestrenie.

K najzaujímavejším častiam patrila tiež ďalšia rozľahlá skalná stena, zjavne pozostatok ťažby mlynských balvanov. Predstavovala skalný amfiteáter, ponad ktorý sa dá poprechádzať po turistickom chodníku. Okrem toho sme narazili na hlbokú jaskyňu, k okraju ktorej sme sa išli pozrieť. Vanul z nej výrazný prúd teplého vzduchu. Vraveli sme si, že praľudia by tu mali celkom príjemné vykurovanie.

Tí, čo radi objavujete prírodu sa tomuto miestu tiež potešíte. Majte však na pamäti, že tunajšie jaskyne sú verejnosti neprístupné. Jaskyne tu mimochodom majú dĺžku do približne 60 m.

V závere prechádzky sme mali šťastie na slnkom nádherne osvetlený les cez závoj hmly. Trasa vyúsťovala v lokalite s dobre viditeľnými stopami po ťažbe. Zrejme sa ťažilo i pod zemou. Zakončením objavovania bola Janova lúka. Krásna horská lúka, obkolesená lesom a vybavená senníkom. Nasledoval už len zostup do Lehôtky pod Brehmi po lesnej ceste.

Začiatok trasy okruhu cez oblasť Bralce.Začiatok trasy okruhu cez oblasť Bralce.

Na zelenej značke okruhu bývalým ťažobným priestorom Bralce.Na zelenej značke okruhu bývalým ťažobným priestorom Bralce.

Hlboké diery v Bralcoch. Valil sa z nich zohriaty vzduch. Žeby pekelné komíny?Hlboké diery v Bralcoch. Valil sa z nich zohriaty vzduch. Žeby pekelné komíny?

Pekná jesenná atmosféra v Bralcoch.Pekná jesenná atmosféra v Bralcoch.

Skalný mužík v Bralcoch pomôže zorientovať sa v neprehľadnom teréne banských háld.Skalný mužík v Bralcoch pomôže zorientovať sa v neprehľadnom teréne banských háld.

Terén v hornej časti okruhu v Bralcoch.Terén v hornej časti okruhu v Bralcoch.

Janova lúka v závere okruhu oblasťou Bralce.Janova lúka v závere okruhu oblasťou Bralce.

Banskou činnosťou výrazne poznačený les v Bralcoch.Banskou činnosťou výrazne poznačený les v Bralcoch.

Azda jediný prameň na okružnej trase v Bralcoch.Azda jediný prameň na okružnej trase v Bralcoch.

Menšie posedenie pri prameni na turistickom okruhu v Bralcoch.Menšie posedenie pri prameni na turistickom okruhu v Bralcoch.

Výhľady z Braliec

Bralce ponúkajú viaceré pekné výhľady na Pohronie, na ktoré sme mali v dôsledku hmly smolu. Vieme si však predstaviť, že sa tu môže vydariť i veľmi pekná inverzia. Treba sem jednoducho prísť v pravý čas. Nenechajte sa však od výletu odradiť hmlou. Výhľady sú len menšou časťou tunajšieho prírodného bohatstva.

Čo sa týka samotných výhľadov, tak vzhľadom na to, že Bralce sme mali možnosť navštíviť už v minulosti, tak vieme, že z niekoľkých vyhliadok po ceste si užijete výhľady na viaceré svetové strany. Závisí to však od konkrétnej vyhliadky. Vyhliadky nie sú úplne „vzdušné“, keďže sú zväčša orientované len na jednu svetovú stranu a zvyšok je potom zarastený lesom. Za dobrej viditeľnosti však vedia príjemne potešiť.

V úvode trasy napríklad natrafíte na vyhliadku, z ktorej sa vám naskytnú pohľady smerom do Žiarskej kotliny a priľahlé pohorie Vtáčnik. Zo severnejšej časti okruhu si potom z niekoľkých miest užijete i výhľady smerom na protiľahlé kopce Štiavnických vrchov. Zaujme tiež pohľad na neďalekú Szabóovú skalu, od ktorej sa tiahne čiastočne skalný hrebeň smerom k Skleným Tepliciam.

Výhľady v Bralcoch nám zastrela hmla, no i tak bola túra jedinečným zážitkom.Výhľady v Bralcoch nám zastrela hmla, no i tak bola túra jedinečným zážitkom.

Ďalšia z vyhliadok v Bralcoch.Ďalšia z vyhliadok v Bralcoch.

Okraj banskej haldy v Bralcoch poskytuje výhľad na nižšie časti lomu.Okraj banskej haldy v Bralcoch poskytuje výhľad na nižšie časti lomu.

Náročnosť

Bralce sú lokalitou vhodnou na návštevu pre všetky kategórie turistov, v prípade, že netrpíte problémami s pohybovým aparátom. Trasa je chodecká, na niektorých miestach s kamenistým, šmykľavým povrchom. Nájdu sa tu miesta vybavené reťazami a stupačkami, čo nemusí sedieť každému. Nepríjemné sú i niektoré strmé zostupy po výraznejších schodoch, prípadne šmykľavých svahoch.

Šmýkanie hrozí najmä po dažďoch, alebo ak je terén pod snehom, či zmrznutý. Nepríjemné sú i skaly pokryté listami na jeseň, keď nevidíte diery v teréne pod nohami. Netreba sa však príliš strachovať, potrebná je len patričná dávka opatrnosti.

To platí i v prípade, že sem beriete deti. Celkom malé deti by sme sem neodporúčali brať. Výlet je preto vhodnejší skôr pre deti s turistickými skúsenosťami, keďže na trase je niekoľko technickejších úsekov a tiež viacero stúpaní, najmä v úvode trasy.

Ďalšia technická pasáž v Bralcoch vás dovedie k viacerým vyhliadkam.Ďalšia technická pasáž v Bralcoch vás dovedie k viacerým vyhliadkam.

Lávka ponad strmý úsek na skalách v Bralcoch.Lávka ponad strmý úsek na skalách v Bralcoch.

Z histórie oblasti Bralce

V oblasti Bralce sa ťažili limnokvarcity – jazerné kremence, hlinícky ružový ryolit a sivý trachyt. Tie sa veľmi dobre hodia na výrobu mlynských kameňov. Ťažbu dodnes pripomínajú skalné moria, veže, steny i niekoľko mlynských kameňov.

Počiatky ťažby siahajú do 15. storočia, keď získalo mesto Hliník nad Hronom od Mateja Korvína trhové výsady. Mesto sa tak stalo významným centrom obchodu. Obyvatelia sa venovali ťažbe mlynského kameňa neuveriteľných 600 rokov, čo je azda málokomu známy fakt o tejto oblasti.

V 18. storočí bola tamojšia produkcia dokonca tak žiadaná, že sa kamene pečatili špeciálnym pečatidlom kráľovskej koruny Márie Terézie. K zákazníkom sa prepravovali na pltiach.

Bralce sú charakteristické množstvom háld z navŕšených kameňov.Bralce sú charakteristické množstvom háld z navŕšených kameňov.

Zabudnuté mlynské kamene v Bralcoch.Zabudnuté mlynské kamene v Bralcoch.

Ani tento mlynský kameň už nedorazil k svojmu zákazníkovi.Ani tento mlynský kameň už nedorazil k svojmu zákazníkovi.

Prírodná rezervácia Bralce

V roku 1952 bola v blízkosti vyhlásená Prírodná rezervácia Bralce, ktorá je domovom vzácnej valdštajnky trojlistej Teppnerovej. Je reliktom z doby ľadovej. Okrem nej tu nájdete i zaujímavé lišajníky, alebo ale aj brusnicu obyčajnú, ktorej výskyt je tu v najnižšej nadmorskej výške (300 m n. m.) vrámci Slovenska.

Vybavenie na túru

Počas túry na Bralce sa nám osvedčilo turistické vybavenie v podobe kvalitných topánok. Oceníte priľnavú podrážku s dobrým dezénom. Zhodnotili sme, že paličky by nám po väčšinu trasy skôr prekážali ako pomáhali, no na pár úsekoch si nimi môžete pomôcť. Môžete sem vyraziť naľahko.

Hodí sa lekárnička v prípade nejakých zranení na technických častiach túry. Posvietiť do jaskýň a dier, ktorých je tu množstvo si môžete mobilom, alebo čelovkou. Mobil sa vám hodí i kvôli navigácii v často mätúcej spleti chodníčkov. Určite si sem vezmite fototechniku, prípadne kameru ak vás baví fotografovať a natáčať videá. Vyšantíte sa tu dosýta i v tomto smere. Ak by ste sem šli v zime, zoberte si protišmykové návleky na obuv.

Bralce sú skalnaté a chodník je miestami dosť technický.Bralce sú skalnaté a chodník je miestami dosť technický.

Čo si pozrieť v okolí?

Okolie lokality Bralce ponúka viacero zaujímavých skaliek, ktoré ponúkajú pekné výhľady. Hneď v blízkosti sa nachádza Szabóova skala, alebo skalka Kamenica nad obcou Stará Kremnička. Zaujímavými cieľmi môžu byť ruiny hradov Revište a Šášov.

Odporúčame tiež návštevu kúpeľov Sklenné Teplice, prípadne sa pozrieť do Vyhní, kde natrafíte na zaujímavé prírodné úkazy ako kamenné more, či Vyhniansky travertín. Atraktívny je tiež výlet na Dolnoždanskú skalu v pohorí Vtáčnik s peknými výhľadmi, či návšteva „kuriozity“ - Pomník starých mládencov, ktorý nájdete nad obcou Prestavlky.

  • Mapa:
  • GPS: 48.53308, 18.80930