Ruina hradu Revište, predstavuje zvyšky gotického hradu, neďaleko Žarnovice, konkrétnejšie nad Revištským Podzámčím. Táto zrúcanina je veľmi dobre a rýchlo dostupná a chceli by sme ju odporučiť, aj pre tých, ktorí síce milujú pekné výhľady, no nie až tak obľubujú nekonečné šliapanie za nimi dakde v horách.
Hrad Revište je ideálnym vyhliadkovým bodom na širokú časť Pohronia ako aj samotnú rieku Hron. Ruina je v súčasnosti v procese konzervácie a tak sa postupne zlepšujú i bezpečnostné podmienky počas pohybu v okolí jej hradných múrov.
Ako sa dostať do Revištského Podzámčia?
Hrad Revište je z pohľadu dostupnosti celkom vďačnou lokalitou. Pri jazde po rýchlostnej ceste R1 si istotne všimnete ako sa vypína nad okolitú krajinu. Podobne ako neďaleký hrad Šášov. Oba hrady sú z diaľnice doslova na skok. Ako sme mali možnosť zistiť k hradnej ruine Revište sa dá takmer úplne doviezť autom. Prejsť pešo je nutné len posledných pár sto metrov po žltej turistickej značke.
Či už budete cestovať z východu, alebo západu, je potrebné dostať sa do Revištského Podzámčia, čo je drobná dedinka (časť mesta Žarnovica) priamo pod hradom. Z rýchlostnej cesty musíte zísť na Bzenicu resp. Žarnovicu a po lokálnych cestách sa dostať pod hrad. Nie je to nič komplikované a cesty sú tu dobrej kvality.
Revište sa nám zdalo ideálne na prístup autom. Na bicykel sú záverečná cesta i turistický chodník dosť strmé a to nemusí vyhovovať každému. Azda len zarytým bajkerom. Vlakové spojenie v tejto časti slovenska tiež nie je žiadna veľká výhra. Navyše priamo v obci vlak ani nestojí. Možno výhodnejšie by bolo vydať sa sem autobusom. Prípadne vhodne nakombinovať autobus a vlak. Ideálna sa nám však javí návšteva hradu Revište formou rýchlej odbočky počas cesty autom v týchto končínách. Nezaberie vám to mnoho času a cestu si môžete malou zachádzkou trochu ozvláštniť.
Parkovanie pod hradom Revište
Menšou nejasnosťou bol pre nás prístup pod hrad. Síce sme sa vydali po hlavnej ceste cez Revištské Podzámčie smerom hore do kopca - ku hradu, no strmá ulička sa natoľko zúžila, že sme si neboli istí, či pokračovať ďalej. Videli sme, že hrad nie je ďaleko a tak sme radšej zvolili parkovisko pri reštaurácii dolu v dedine. Tu sme odstavili auto a zvyšnú trasu sme absolvovali pešo, po spomínanej hlavnej ceste a neskôr po žltej turistickej značke, ktorá bola zároveň náučným chodníkom. Následne sme zistili, že parkovať sa dalo aj bližšie k hradu.
Parkovanie pod ruinou Revište je mimochodom celkom pohodlné. Môžete zaparkovať buď niekde v spodnej časti obce Revištské Podzámčie, v blízkosti reštaurácie (ako sme to spravili my), alebo sa vyviezť po strmej hlavnej ceste cez dedinu až k hornému parkovisku, ktoré slúži predovšetkým návštevníkom hradu. Ušetríte tak pár minút času. V tomto bode začína i posledný, čisto peší úsek výstupu na hrad.
Obe parkovacie možnosti nájdete úplne bezproblémovo, pretože ležia priamo pri hlavnej ceste, ktorou budete prechádzať cez Revištské Podzámčie. Nevýhodou spodného parkoviska pri reštaurácii je najmä nutnosť prekonať strmý výstup po asfaltke až k hradu. Nie je to príliš dlhý úsek, no ak budete s deťmi, alebo menej kondične pripravenými osobami, je spomínaný výstup na zváženie. Až na hrad to od reštaurácie môže byť približne kilometer a pol.
Na hrad Revište z Revištského Podzámčia
Ak sme už spomínali vyššie, na hrad Revište sme sa vybrali z parkoviska pri reštaurácii dole v dedine. Orientácia bola jednoduchá. Pokračovali sme pešo ďalej po hlavnej ceste nahor obcou po žltej turistickej značke, vedúcej až na hrad. Boli sme tu i s malými deťmi, ktoré miestami trochu kvílili. Chôdza do kopca im veľmi nevoňala, ale to zrejme záleží aj od konkrétneho dieťaťa.
Stúpanie netrvá vôbec dlho a tak sa pokúste deti nejako vhodne motivovať. Napríklad nejakou vhodnou pochodovou hrou. Na internete je na ne množstvo námetov. My sme tie naše na najstrmších úsekoch vyniesli na rukách. Keď sme prišli k vrchnému parkovisku, deti prestali s mrnčaním a zaujala ich prvá tabuľa náučného chodníka k hradu, ktorá podáva základné informácie o hrade samotnom.
Od tohto miesta sme sa vnorili do lesa a hoci bolo nutné prekonať ešte jedno výraznejšie stúpanie k hradnej bráne, deti to zvládli bez reptania. Popri chodníku bolo viacero infotabúľ bližšie popisujúcich jednotlivých majiteľov hradu Revište.
Doterajšia cesta nebola nejaká extrémne obtiažna, no výstup k parkovisku obnáša trocha tej nevyhnutnej námahy. Pre ľudí s pohybovými obmedzeniami to zrejme nebude to pravé orechové, no bežný turista sem vyjde absolútne bez problémov. Tak či onak, pokiaľ chcete ušetriť trocha síl a prišli ste autom, zaparkujte na parkovisku bližšie k hradu.
Na hrade
Keď sme konečne, po asi kilometri a pol pochodu, prešli vstupnou bránou do hradu, naskytli sa nám prvé pohľady na systém jeho hradieb a vežu, ako aj na čulý pracovný ruch. Napriek tomu, že letné prázdniny ešte ani zďaleka nezačali, na hrade pracovala pomerne veľká skupina mladých ľudí. Usilovne triedili a upratovali popadané skaly a sutinu pozdĺž múrov.
Vo vyšších partiách hradu sme si taktiež všimli lešenie a rôzne pracovné nástroje. Mnohé časti hradu vyzerali len nedávno zakonzervované pred ďalším rozpadom. Vyzeralo to, že hrad sa dobrovoľníci snažia zachrániť a zatraktívniť. To sa nám samozrejme páčilo, pretože sa zdalo, že hrad je konzervovaný citlivou formou, čo nie je pri záchrane starých ruín vôbec pravidlom.
Po prejdení približne prvých sto metrov od hradnej brány sme sa dostali k priestoru so stánkami, ktoré zrejme počas letnej sezóny slúžia na predaj suvenírov a občerstvenia. Kúsok za nimi sa rozkladalo prvé priestranstvo umožňujúce ďaleké výhľady na Pohronie, ako aj samotnú rieku Hron pod hradom. Návštevník si tu ihneď uvedomí, že miesto stavby hradu bolo pre pozorovacie účely vybrané naozaj dobre.
Lákavá je však aj cesta ďalej, pretože najvyššie partie hradu, ponúkajú ešte lepší výhľad. Cesta za nimi je však už mierne komplikovaná a podľa tunajších upozornení je odporúčaná len na vlastné nebezpečie. Hneď prvá časť - výstup po schodoch do veže - sa môže niekomu zdať nepríjemná.
Veža žiadne špeciálne výhľady neposkytuje, pretože návštevník sa dostane len do jej spodnej časti. Práve za ňou nasleduje prvá nepríjemnejšia prekážka v podobe prechodu skalnatej časti, kde môže hroziť nepríjemný pád. Výstup v tejto časti možno nie je až tak nepríjemný, ako práve zostup. Neskôr sme si všimli, že táto časť sa dá obísť sprava, po menšom drevenom rebríku, no ani táto varianta nemusí každému vyhovovať. Nie príliš praktický bol nástup na rebrík počas zostupu. My sme túto časť prešli po skalkách, no ak by tu bolo mokro, sneh, či ľad, veľmi by sme výstup neodporúčali. Pritom ide iba približne o 5-10m dlhý úsek.
Ak sa vám podarí túto drobnú nepríjemnosť prekonať, dostanete sa do hornej časti hradu Revište, ktorá nie je príliš rozľahlá a nevieme si tu predstaviť nejakú hustejšiu premávku návštevníkov. Ukazujú sa tu pekné výhľady, no terén je členitý, rozrytý kvôli rekonštrukcii, a je tu mnoho nebezpečných zrázov. Hrozí pád z hradieb a keďže sme tu boli s deťmi, bolo treba neustále na ne dohliadať. To však ešte nebolo všetko. Ďalšiu cestu za poriadnymi výhľadmi otváral vyšší kovový rebrík opretý o druhú vežu. Tam sme už deti nevláčili, no jeden z nás šiel cestu preskúmať. Rebrík do veže končí v jednom z jej okien. Vo veži je vybudované krátke, nové, drevené schodisko, ktoré vás privedie na vyhliadkovú plošinu. Tá je tiež čerstvo nová. Tu si už konečne môžete vychutnať perfektné výhľady na Pohronie, žiaľ miestami narúšané tyčami lešenia. To je však len dočasná chybička krásy.
Výhľady z hradu Revište
Výhľad z hradu vám dopraje vychutnať si časti Pohronia v okolí Žarnovice, až po Žiar nad Hronom, či Štiavnické vrchy na obzore. Pod vami uvidíte vinúť sa stuhu Hrona, ktorá v minulosti tvorila prirodzenú vodnú prekážku pre nepriateľa, ktorý by chcel útočiť na hrad. Šíru rovinu pod vami i s rýchlostnou cestou, či kameňolomom naproti budete mať ako na dlani. Dobre viditeľný je i Revištský rybník neďaleko Revištského Podzámčia.
Horšie je to s výhľadmi na sever, tie sú blokované stenou veže. No to celkovému dojmu z výhľadov na kráse až tak veľmi neuberá.
Samotná vyhliadková plošina nie je veľmi veľká. Nezmestí sa sem mnoho návštevníkov a počas sledovania diaľav je potrebné byť opatrný, pretože aj tu existuje možnosť pádu cez hradby.
Zostup z hradu
Zostúpiť z Revišťa sme sa chceli pokúsiť iným chodníčkom, ktorý sme videli v mape, ktorú sme mali stiahnutú do mobilu. Priamo z hradu mal totiž viesť do dediny oveľa kratší chodníček, ako žltá značka. Nakoniec sa nám ho podarilo objaviť. Viedol z prvého vyhliadkového priestranstva, v spodnej časti hradu, ktoré sa nachádza pri spomínaných bufetových stánkoch. Začína na jeho okraji v smere zostupu do dediny. Je dobre viditeľný a zjavne často využívaný. Jeho jediným zádrhelom je výrazná strmosť a nepríjemný skalnatý, schodovitý terén. Naozaj to nie je pre každého, hoci nejde o nič extrémne nebezpečného.
Chodníčkom zišli i naše deti, no vyžadovalo to neustálu dopomoc. Ak máte problémy s kolenami, radšej zostúpte po turistickej značke. Hlavnou výhodou tohto chodníka je, že cestu do dediny si ním podstatne skrátite. Cesta ním je snáď aj o kilometer kratšia. Časovo je to však na zváženie, keďže zostup strmým terénom vám môže trvať rovnako dlho, ako po dlhšej ceste po značke.
Zdatní turisti však tadiaľto zbehnú za pár minút a času výrazne ušetria. Navyše tak nemusíte ísť naspäť rovnakou cestou. Chodníček neposkytuje žiadne výhľady a s výnimkou úvodnej časti, keď si z neho môžete pozrieť hrad z inej perspektívy, vedie celý jeho zbytok lesom. Chodník končí na hlavnej ceste v dediny, neďaleko reštaurácie.
Odrobinky z histórie hradu
Hrad Revište má svoje korene v druhej polovici 13. storočia. Presnejšie to dokladajú listiny z roku 1265. Hlavným významom jeho výstavby bola ochrana doliny Hrona, ktorú pomáhal napĺňať spolu s hradom Šášov, nachádzajúcom na jej opačnej strane trochu vyššie proti prúdu rieky Hron. Oba hrady tak chránili vstup do doliny, ktorý predstavoval cestu k vtedajším banským mestám.
K najznámejším majiteľom hradu Revište možno zaradiť Jána Jisku z Brandýsa, ale aj výbojných Dóczyovcov, ktorí sa sústredili na dobýjanie stredovekých banských miest v tejto oblasti. Dóczyovci hrad vlastnili až do polovice 17. storočia. Významným medzníkom v histórii hradu bolo Tökölyho povstanie, počas ktorého došlo k jeho výraznému poškodeniu. Hrad sa podarilo opraviť a umožniť jeho funkciu ako vojenskej ubytovne. Túto úlohu plnil koncom 18. storočia. Neskor hrad už len upadal, až sa stal v priebehu 19. storočia ruinou.
Tip na výlet a zaujímavosti v okolí hradu Revište
- Kaštieľ v Žarnovici - budova historického kaštieľa sa nachádza uprostred tohto mestečka
- Hrad Šášov - neďaleká ruina hradu na Pohroní
- Termálny vrt Lukavica - termálny prameň ponúkajúci možnosť zaujímavého, nekomerčného kúpania, dostupného celoročne
- Zveropark - netradičná ZOO v lesoch pri Žarnovici
- Obce Ostrý Grúň a Kľak - obce vypálené nacistami počas 2. svetovej vojny
- Buchlov - menej známy vyhliadkový vrchol vo Vtáčniku
- Sitno - turistická klasika v Štiavnických vrchoch
Fotografie z hradu Revište
Informácie o článku
Kedy sme lokalitu navštívili: 2016, 2019
Fotografie sú z obdobia: marec 2019
Autor článku: Martin Kiňo
Autor fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.