Muránsky hrad je ruinou nad obcou Muráň v národnom parku Muránska planina. Zaujal nás najmä tým, kde je situovaný. Celé jeho okolie je totiž špecifické prekrásnou prírodou, ktorej dominujú pohľadné horské lúky vtisnuté medzi strechovité kopce, porastené zmiešanými lesmi, a pretkané výraznými skalami. Okrem toho je tento hrad vybudovaný celkom vysoko. Až takmer v tisícmetrovej výške (935m) na vrchole Cigánka. To z neho robí výborný vyhliadkový bod.

V rámci regiónu je Muránsky hrad veľmi obľúbený, keďže sa k nemu dá spraviť pekná túra, či už z obce Muráň, alebo neďalekej Muránskej huty. Zaujímavosťou je, že sa jedná o tretí najvyššie položený hrad na Slovensku.

Vstupná brána Muránskeho hradu.Vstupná brána Muránskeho hradu. Vstup je zatiaľ bezplatný.

Hradný kopec je viditeľný z viacerých smerov, no hradné múry nie sú až také zreteľné, navyše z hradu nevytŕča žiadna vyššia veža, či iná stavba. Preto mnoho ľudí ani netuší, že na danom kopci je nejaká ruina. Okolie hradu je do značnej miery zalesnené, čo výhľad na hrad ešte viac sťažuje. Vidno aspoň časti hradného brala, na ktorom bol hrad vybudovaný. Pri pozornejšom preskúmaní uvidíte i zbytky konštrukcie, ktorá s bradlom dosť splýva.

Prístup na hrad je možný z obce Muráň po červenej, či od Muránskej Huty po žltej značke, presnejšie zo sedla Predná Hora a z lokality Veľká lúka, Piesky, odkiaľ vedie modrá značka. Z posledného uvedeného miesta je túra najkratšia, pretože sa sem môžete vyviezť autom po dobrej asfaltke, no neotestovali sme to na vlastnej koži, lebo sme sa rozhodli pre čisto peší výstup. Cestou sme však videli viacero áut i cyklistov, ktorí túto možnosť zjavne využili.

Hrad Muráň nás prekvapil svojou rozľahlosťou, ktorú by sme na špicatom kopci ako je Cigánka istotne nečakali. Kúsok pod hradom sa nachádza taktiež pekná turistická chata s názvom Zámok. Toto všetko robí z celkom schovaného Muráňa lákavý cieľ. Musíte mať však odhodlanie sa sem vybrať. Je to totiž tak trochu pánu Bohu za chrbtom. Ak sem ale prídete, tunajší kraj vás istotne nadchne.

Areál muránskeho hradu je prekvapivo rozsiahly. Počas našich posledných návštev prebiehala na hrade konzervácia viacerých jeho častí. Preto počítajte s tým, že tu môžete stretnúť robotníkov. Keď sme na Muránskom hrade boli pár rokov dozadu, nedalo sa napríklad vyjsť na jednu z vyhliadok. Bolo tam totiž rozostavané lešenie a vyhliadka sa pravdepodobne opravovala. V súčasnosti je našťastie táto vyhliadka prístupná.

Náučný chodník Muránsky hrad.Náučný chodník Muránsky hrad. Chodník vedie kompletne lesom, preto je vhodný i na túru počas horúceho leta.

 

Južná vyhliadková plošina na hrade Muráň. Južná vyhliadková plošina na hrade Muráň. Poskytuje výborný výhľad na okolie a predovšetkým obec Muráň.

Ako sa dostať na hrad Muráň?

Ak sa rozhodnete nevyužiť vyvezenie autom po asfaltke, tak musíte rátať s tým, že Muránsky hrad nepatrí práve k pohodlne dostupným hradom. Na hrad si musíte poctivo vyšľapať slušnú kôpku výškových metrov. Na hrade Muráň sme boli viackrát a tak sme mali možnosť vyskúšať si niekoľko možností ako sa naň dostať. Túra na hrad nie je zložitá, no netrénovaný turista sa môže zapotiť. Hrad totiž leží v nadmorskej výške 935 m. Preto sa pripravte na to, že prekonáte prevýšenie niekoľko stoviek metrov, v závislosti od toho z ktorej strany sa vyberiete.

Z hľadiska východiskových bodov môžete vyskúšať klasickú trasu z obce Muráň, pripadne z Muránskej huty, či zo sedla Predná Hora, čo je lokalita neďaleko Muránskej huty, kde sa nachádza rekreačný areál a liečebný ústav. Pokiaľ si vybavíte povolenie na vjazd autom, je možné sa sem dostať aj z Veľkej lúky. Je len na vás, ktorú možnosť si vyberiete. Každá trasa má niečo do seba.

Ako zaujímavý variant môžeme odporučiť okružnú cestu z Prednej hory na Muránsky hrad, z tade potom cez Veľkú lúku do Muránskej huty a následne trasu ukončíte opäť v Sedle Predná Hora. V tomto prípade môžete počítať s príjemnou poldňovou turistikou. Pokiaľ však nemáte času nazvyš, najrýchlejšie sa na hrad dostanete z obce Muráň (prípadne z Veľkej lúky ak máte povolenie).

Pod hradným kopcom vedie asfaltová cesta. Tá je pre osobnú automobilovú dopravu uzavretá pokiaľ nemáte vybavený vstup (nachádzate sa totiž v národnom parku). Napriek tomu sa po ceste premávalo viacero áut a mnohé parkovali na Veľkej lúke, čo je lokalita ležiaca ani nie 45 minút pod hradom. Z webovej stránky NP Muránska planina sme sa dočítali, že povolenky sú vydávané od pondelka do nedele počas letnej turistickej sezóny – t.j. od 1.6. do 30.9. v Informačnom stredisku Muráň a to v čase otváracích hodín od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00.

V týchto miestach začína výstup na Muránsky hrad z obce Muráň. V týchto miestach začína výstup na Muránsky hrad z obce Muráň. Popri asfaltke sú vybudované i odstavné plochy pre autá.

Záverečné kroky na hrad Muráň.Záverečné kroky na hrad Muráň. Na hrad môžete vyniesť vrecia s pieskom a trochu tak prispieť k rekonštrukcii hradu.

Z obce Muráň na Muránsky hrad

Trasa z obce Muráň na Muránsky hrad nám prišla najrýchlejšia (ak teda nepočítame variant s parkovaním na Veľkej lúke). Vyšľap nám zabral zhruba 1 hodinu a 40 minút, dole sme boli potom za niečo vyše hodinky. Trasa je technicky nenáročná. Náročné je jedine stúpanie. Na približne 4,3km vzdialenosti totiž prekonáte vyše 550 výškových metrov. Ak vám kopce nerobia problém trasu zvládnete aj pod hodinu a pol.

Pri poslednej návšteve (2020) sme sa na hrad vybrali pešo práve z obce Muráň. Priamo v centre obce, okrem pekárne spojenej s predajňou výborných muránskych buchiet, nájdete aj viacero parkovacích plôch. Sú situované priamo na začiatku červenej turistickej značky, ktorá vedie k chate Zámok a ďalej na hrad.

Nájsť výstupovú trasu z centra Muráňa na Muránsky hrad nie je problém. Ide o významný turistický cieľ a upozorňuje naň i výrazná tabuľa neďaleko parkovacích plôch. Doba výstupu na nej uvedená je 60 minút, čo je mierne prehnaný čas, a ako sme spomínali vyššie, nám to trvalo niečo vyše hodinu a pol, keďže sme mali medzi sebou i seniorov, ktorí vyžadovali prestávky a miernejšie tempo. Dalo by sa povedať že 60 minút až na hrad predstavuje pochod veľmi svižným tempom.

Za tabuľou je trasa, známa aj ako chodník Márie Széchyovej, vedie chvíľku po asfaltke, ktorá vás dovedie k akejsi drevenej vstupnej bráne s nápisom „Náučný chodník Muránsky hrad“. Tu sa začína takmer neustále stúpajúci chodník po modrej a súčasne červenej značke pekným lesom, občas doplnený o infotabule.

Niektoré z nich boli umiestnené ešte dolu v Muráni. Informujú o tunajšej faune, flóre, geológii a podobne. Pri vstupe na lúku sa taktiež nachádza drevený prístrešok umožňujúci posedenie na drevených laviciach pri stolíku. Nemá však veľkú kapacitu. Tesne za vstupom na náučný chodník sme si ešte všimli priamo v teréne naľavo od chodníka zvyšky po dávnej banskej činnosti.

Chodník lesom takmer neustále menil strmosť, no ustavične stúpal. Miestami sa objavilo bielozelené značenie náučného chodníka priamo na stromoch, ako aj križovanie s asfaltkou, ktorou sem-tam prešlo auto smerom k hradu, alebo naopak do obce Muráň. Dalo by sa stúpať i po asfaltke, no v jej najvyšších partiách odporúčame vrátiť sa na značený chodník, nakoľko v opačnom prípade by ste museli absolvovať okľuku k hradu cez Veľkú lúku. Asfaltka má i serpentíny, ktoré trasu výstupu predlžujú a taktiež je nepríjemné uhýbanie sa autám (hlavne počas sezóny). My sme výstup absolvovali čisto lesom a časť zostupu sme prešli aj po asfaltke, pretože mala príjemnejší sklon.

Keď napokon vystúpite až k chate Zámok, chodník sa stáča prudko doprava a okolo pomníka Coburgovcov prechádza asi pätnásť minútovým stúpaním až do samotných útrob hradu. Za zmienku stojí ešte dobrý, výdatný, prameň priamo pri chodníku tesne pred chatou. Nachádza sa napravo od chodníka a nemali by ste si ho nevšimnúť, pretože prúd z neho tečie priamo cez vašu trasu. Okrem neho sme počas výstupu iný zdroj vody nezaznamenali, takže odporúčame pribaliť i dostatok tekutín.

Záverečný výstup bol strmý, a tesne pod bránou do hradu tvorený pre niekoho možno nepríjemnými schodmi. Od vstupnej brány, ktorá je známa z mnohých fotiek tohto miesta, je ešte potrebné vystúpiť krátkym stupáčikom až do hlavnej časti hradu. Tá je naozaj rozľahlá a doslova nás svojou veľkou pľacatou plochou, lemovanou zvyškami hradných múrov, prekvapila.

Parkovanie v Muráni.Parkovanie v Muráni. Priamo v centre nájdete takéto bezplatné odstavné plochy.

Parkovanie na začiatku výstupu na hrad Muráň.Parkovanie na začiatku výstupu na hrad Muráň. Jedna z novších odstavných plôch.

Legendárne muránske buchty.Legendárne muránske buchty. Pečú ich v centre v malej pekárni. Ideálna strava pred výstupom na hrad.

Centrum Muráňa.Centrum Muráňa. Priamo odtiaľto vedie výstup na hrad. V žltej budove pečú výborné buchty.

Cesta na Muránsky hrad.Cesta na Muránsky hrad. Nám výstup trval približne hodinku a pol.

Krásne stromy cestou na Muránsky hrad.Krásne stromy cestou na Muránsky hrad. Nájde sa tu niekoľko hodnotných, starých exemplárov mohutných stromov.

Jeden u meandrov asfaltky pod Muránskym hradom.Jeden u meandrov asfaltky pod Muránskym hradom. Ak pôjdete po ceste, výstup je miernejší, no o trochu dlhší.

Vstup do prírodnej rezervácie Cigánka.Vstup do prírodnej rezervácie Cigánka. Hrad Muráň je súčasťou rezervácie.

Odbočka k chate Zámok.Odbočka k chate Zámok. Od chaty je to na hrad už len štvrťhodinka výstupu.

Prameň kúsok od chaty Zámok pod Muránskym hradom.Prameň kúsok od chaty Zámok pod Muránskym hradom. Všímnete si ho priamo pri turistickom chodníku na červenej značke.

Pomník Coburgovcov pod Muránskym hradom. Vcelku zaujímavý objekt vo výške takmer 1000 metrov. Pomník Coburgovcov pod Muránskym hradom. Vcelku zaujímavý objekt vo výške takmer 1000 metrov. Coburgovci boli jednými z majiteľov hradu.

Vstupná brána na hrad Muráň je jeho charakteristickým znakom. Vstupná brána na hrad Muráň je jeho charakteristickým znakom. Tento architektonický prvok najčastejšie uvidíte i na väčšine rôznych fotografií hradu.

Na Muránsky hrad zo sedla Predná Hora

Táto na žlto značená turistická trasa nie je medzi ľuďmi až tak obľúbená. V čase jej absolvovania sme tu nikoho nestretli, napriek tomu že hrad bol v daný deň obsiaty návštevníkmi. Túra prebieha po svahu. Značenie je v poriadku, až na niektoré pasáže kde sme omylom zišli z chodníka. Terén je dobre priechodný, niektoré úseky však boli charakteristické popadanými stromami, ktoré bolo potrebné prejsť. Tiež si treba zvyknúť na to že je terén šikmejší, keďže sa pohybujete po svahu, čo nie každý obľubuje. Celkovo nám túra zabrala asi 1 hodinu a 45 minút s minimálnymi prestávkami.

Oproti trase z Muráňa má táto výhodu v tom, že neprekonávate také prevýšenie (v tomto prípade je to len 360 metrov). Sedlo Predná Hora totiž leží v nadmorskej výške 760 metrov. Niektoré úseky pôjdete dokonca z kopca. V závere, podobne ako pri trase z obce Muráň, musíte vyšľapať strmý kopec vedúci od chaty Zámok pod Muránskym hradom.

Celkovo na nás trasa z Prednej Hory zanechala neutrálne dojmy a pre cestu z hradu sme nakoniec zvolili iný variant. Jediným spestrením tejto trasy bola Wesselényiho jaskyňa, ktorá leží pod Muránskym hradom, kde sa pripája žltá značka z Prednej Hory, na trasu z Veľkej lúky.

Čo sa týka parkovania, tak priamo v sedle Predná Hora sa nachádza viacero parkovacích miest, kde môžete nechať auto. Ďalšie parkovacie miesta sa potom nachádzajú vyššie, neďaleko rekreačného centra na Prednej Hore, ktoré mimochodom odporúčame tiež pozrieť. Nájdete tu i expozíciu Ferdinanda Coburga.

Začiatok trasy na hrad Muráň v Sedle Predná hora.Začiatok trasy na hrad Muráň v Sedle Predná hora. Môžete tu nechať zaparkované auto.

Lesný chodník na trase sedlo Predná Hora – hrad Muráň.Lesný chodník na trase sedlo Predná Hora – hrad Muráň. Chodník vedie okrajom svahu.

Skúmanie Wesselényiho jaskyne.Skúmanie Wesselényiho jaskyne. Narazíte na ňu neďaleko odbočky k hradu, kúsok od chaty Zámok v prípade že ste sem prišli zo Sedla Predná hora.

Na Muránsky hrad z Muránskej Huty

Výlet z Muránskej Huty na hrad predstavuje zhruba dvojhodinovú prechádzku, najprv lesom a potom rozsiahlou lúkou pod Muránskym hradom. Trasa je náročná skôr dĺžkou, ako samotným stúpaním. To je najstrmšie hlavne v úvode, kým nedorazíte na lúku, kde je parádna asfaltka, ktorá vás privedie až k rázcestníku na Veľkej Lúke. Následne sa prejdete chvíľku lesom a v závere vás čaká klasický stupák od chaty až pod hradnú bránu.

Jediný problém v prípade tejto trasy vidíme v zložitom parkovaní v oblasti Muránskej Huty. V dedine veľa parkovacích miest nenájdete. A pri hlavnej ceste je to tiež bieda. Z praktického hľadiska je preto lepšie vyraziť z Muráňa prípadne Prednej Hory. My sme si napríklad spravili okruh cez Prednú Horu na hrad, následne cez Veľkú lúku do Muránskej Huty a z tade na Prednú Horu. Čo vrelo odporúčame, ak patríte medzi tých, čo sa neradi vracajú po tej istej trase.

Asfaltka na trase Muránska Huta – Veľká lúka. Asfaltka na trase Muránska Huta – Veľká lúka. Časť trasy vedie lesom a časť potom po takejto pohodlnej ceste.

Chata Zámok.Chata Zámok. Nachádza sa štvrťhodinku pochodu od Muránskeho hradu.

Na Muránsky hrad z Veľkej lúky

V oblasti Veľkej lúky je odstavná plocha pre niekoľko áut a autobusov, z ktorej sa pokračuje pešo. Ako sme už viackrát písali, na príjazd autom si treba vybaviť povolenie v turistickom infocentre, alebo na miestom úrade. Množstvo povolení je však limitované. Pre viac informácií je lepšie sa obrátiť na informačné stredisko. Ťažko povedať, či všetci čo sem chodia autom a autobusom povolenie majú, každopádne parkujúcich áut a autobusov tu v čase sezóny nájdete dosť.

Asfaltka vedúca na Veľkú lúku je dobrej kvality, no nie je to nič pre rýchlu jazdu. Budete sa musieť mať na pozore, ak stretnete protiidúce autá. Cesta je úzka. Taktiež treba dávať pozor na cyklistov, ktorých tu môže byť počas turistickej sezóny dosť.

Z Veľkej lúky na hrad Muráň je to potom asi trištvrte hodinu pešo, pohodovým tempom po lesnom chodníku. Jediné miesto, kde sa zapotíte je záverečných pár sto metrov na hrad. Táto trasa je vhodná pre deti a starších ľudí a je zo všetkých určite najjednoduchšia.

Asfaltka na Muránsky hrad smerom na Veľkú lúku. Ako sme sa dozvedeli, je nutné pre vstup autom mať povolenie z obecného úradu, alebo informačného centra v Muráni.Asfaltka na Muránsky hrad smerom na Veľkú lúku. Ako sme sa dozvedeli, je nutné pre vstup autom mať povolenie z obecného úradu, alebo informačného centra v Muráni.

Parkovisko na Veľkej lúke.Parkovisko na Veľkej lúke. Veľká lúka je jedno z východiskových miest na výlet k Muránskemu hradu. Je však potrebné vybaviť si povolenie na vstup.

Lesná cesta z Veľkej Lúky k chate Zámok.Lesná cesta z Veľkej Lúky k chate Zámok. Cesta je dobre schodná. Dá sa prejsť aj na horskom bicykli.

Na Muránskom hrade

Hrad Muráň sa nachádza v úctyhodných 935m nad morom vo vrcholových partiách výrazného a pre Muránsku planinu aj ikonického kopca - Cigánka. Muránsky hrad sa preto javí ako skutočný strážca Muránskej planiny.

Samotný Muránsky hrad je ruinou, ktorú sa v súčasnosti pokúšajú zakonzervovať a skultúrniť dobrovoľníci. Stretli sme ich priamo pri murárskych prácach, ktoré sa snažili robiť pôvodnými metódami, čo vzhľadu hradu zaiste prospeje. Počas jednej z viacerých našich návštev hradu, keď bola pravá letná sobota, tu bolo možné zakúpiť si dokonca suveníry v podobe doma vyrábaných šperkov.

Na území hradu je možné vykonať okružnú prehliadku. Chodníček vedie dookola popri hradnom múre, kde-tu poskytujúc výhľady. Najlepšie výhľady na šíre okolie ponúkajú vyhliadky v podobe drevených plošín v severnej a južnej časti hradu.

Uprostred múrov hradu Muráň sa nachádzajú zvyšky jednotlivých budov, ako napríklad stajne, hradná cisterna, hasičova miestnosť a podobne. Sú označené jednoduchými infotabuľkami. Návštevník tak má predstavu o tunajšom usporiadaní života.

Konzervácia ruín Muránskeho hradu.Konzervácia ruín Muránskeho hradu. Zdalo sa nám, že prebieha citlivo a trpezlivo.

Prechádzky na hrade Muráň.Prechádzky na hrade Muráň. Obvodové múry hradu ponúkajú potulky s množstvom výhľadov.

Jednoduché toalety na hrade Muráň.Jednoduché toalety na hrade Muráň. Sú známkou, že tu pôsobí stále osadenstvo, venujúce sa opravám tejto ruiny.

Vyhliadková plošina na hrade Muráň.Vyhliadková plošina na hrade Muráň. Dobre z nej vidno jednotlivé horské chrbty Spišsko-gemerského krasu a Nízkych Tatier.

Aktuálny stav niektorých častí ruiny Muráň. Aktuálny stav niektorých častí ruiny Muráň. Múry pomáhajú konzervovať dobrovoľníci.

Ruiny Muránskeho hradu.Ruiny Muránskeho hradu. Vďaka práci dobrovoľníkov sa hrad darí zachrániť pred rozkladom.

Zakonzervované zvyšky hradných múrov na Muráni.Zakonzervované zvyšky hradných múrov na Muráni. Podarilo sa však zachovať i väčšie celky niektorých stavieb.

Predaj drobných šperkov na Muránskom hrade.Predaj drobných šperkov na Muránskom hrade. V lete si okrem zážitkov môžete z hradu odniesť i takýto suvenír.

Lešenie na Muránskom hrade.Lešenie na Muránskom hrade. Ešteže sa až takmer hore dalo vyviezť.

Výhľady z hradu

Pochopiteľne, po vyše hodinovom plahočení sa pekným lesom bude každý zvedavý najmä na výhľady z hradu. Po príchode na Muránsky hrad sa navigovaný šípkou dostanete k tzv. Južnej vyhliadke. Z drevenej vyhliadky si budete môcť vychutnávať obec Muráň, časti Muránskej planiny a Stolických vrchov ako na dlani. Výhľady, hoci mierne prerušené vrcholovými skalami Cigánky, sú pekné a ďaleké. Lepšie si vďaka nim predstavíte celkový reliéf tohto územia. Má svoju jedinečnú tvár, tvorenú lúkami a strechovitými kopcami.

Okrem južnej vyhliadky sa presne na opačnom - severnom konci hradu dostanete k ďalšej drevenej platforme, ktorá otvára výhľady na veľkú čast Muránskej planiny a vrchov Spišsko-gemerského krasu. Vidno odtiaľ i chatu Zámok. Dobré viditeľné sú aj vrcholové partie hrebeňa Nízkych Tatier a ak máte so sebou ďalekohľad, pokojne uvidíte i vysielač na kultovej Kráľovej holi.

Pekné výhľady sú aj z ďalších častí hradu, no nie sú až také vzdušné ako v predchádzajúcich prípadoch. Dozaista však nesklamú ani tie. Zväčša sú ohradené dreveným plotom, aby sa tak zvýšila bezpečnosť návštevníkov.

Južná vyhliadka na Muránskom hrade.Južná vyhliadka na Muránskom hrade. Azda najkrajšie miesto na hrade. Výhľady z vrchu Cigánka, kde je hrad postavený sú krásne.

Vrchol Cigánka.Vrchol Cigánka. Hrad Muráň je postavený na tomto výraznom vrchole.

Pohľady na krajinu pod hradom Muráň. Pohľady na krajinu pod hradom Muráň. Pekná kombinácia prírodných scenérií Muránskej planiny, Stolických vrchov a ľudských sídel.

K spokojnosti turistu patria výhľady.K spokojnosti turistu patria výhľady. Na hrade Muráň sa vám v tomto smere dostane uspokojenia.

Jedinečné vrchy Muránskej planiny.Jedinečné vrchy Muránskej planiny. Z Muránskeho hradu pôsobia ako obrovité morské vlny.

Pohľady na Muránsku planinu z Muránskeho hradu.Pohľady na Muránsku planinu z Muránskeho hradu. Z lesa vyčnieva strecha chaty Zámok (vľavo dole).

Kráľova hoľa z hradu Muráň.Kráľova hoľa z hradu Muráň. Za dobrých poveternostných podmienok sa dajú nafotiť i vzdialené vrcholy.

Náročnosť výstupu na hrad Muráň

Výstup na hrad Muráň patrí, čo sa hradov týka, k tým zdĺhavejším. Teda ak nemáte vybavené povolenie na parkovanie na Veľkej lúke pod hradom. Technicky nejde o zložitú trasu. Nepríjemné je skôr prevýšenie, zjavné najmä na konci trasy. Posledný polkilometer totiž predstavuje strmá cesta vedúca priamo k bráne hradu, ktorá je na konci zakončená schodmi. Jedná sa o najstrmší úsek cesty na trase, čo bolo vidieť aj na tvárach turistov, ktorých sme tu stretli. Viacerí si utierali pot z čela, prípadne oddychovali na okrajoch chodníka.

Z tohto pohľadu návštevu hradu si viac vytrpia ľudia s horšou kondíciou. Turisti s priemernou kondíciou by však mali výstup zvládnuť. Zvládnuť by to mali aj deti, ktorým chodenie nerobí problém, či aktívni dôchodcovia.

Jedinou medzizastávkou na červenej značke je chata pod Muránskym hradom, kde sa dá reálne občerstviť. To môžete využiť, ak chcete nabrať sily, pred posledným, najstrmším úsekom, alebo ako záverečnú bodku po návšteve hradu pred zostupom.

Charakter výstupu na Muránsky hrad.Charakter výstupu na Muránsky hrad. Chodník mení sklon. Miestami sa nájdu i strmšie časti.

Skalné schody pod hradom Muráň.Skalné schody pod hradom Muráň. Zrejme pozostatok starej stavebnej činnosti.

Novšie schody na Muránsky hrad.Novšie schody na Muránsky hrad. Posledná prekážka k "dobytiu" tejto pevnosti.

Hrad Muráň a deti

Návšteva hradu je vhodná najmä pre aktívnejšie deti, pokojne aj predškolského veku. Ak im neprekáža šliapanie do kopcov. Hrad samotný je bezpečný. Azda len okrajové časti hradu sú miesta, kde sa oplatí dávať na deti pozor, aby nezleteli z hradnej skaly. V takýchto lokalitách sú našťastie prítomné drevené zábradlia, čo značne zvyšuje bezpečnosť. Centrálne časti hradu potom predstavujú rozsiahle trávnaté plochy a deti sa tam môžu relatívne bezpečne „vybehať“.

S kočíkom sa kvôli terénu na hrad nedostanete. Maximálne ho môžete nechať na Veľkej lúke, prípadne pri chate pod hradom a posledné stovky metrov dieťa vezmete na ruky, alebo do nosiča, či šatky.

Na okružnej prechádzke po hrade Muráň.Na okružnej prechádzke po hrade Muráň. Strmé zrázy sú zabezpečené zábradlím.

Pohoda na lúčke na hrade Muráň. Pohoda na lúčke na hrade Muráň. Výhodou je, že je krytá stromami.

Rozlúčka s hradom Muráň.Rozlúčka s hradom Muráň. Zážitky z hradu vo výške bezmála tisíc metrov stoja za to.

Bicyklom na Muránsky hrad

V blízkosti hradu Muráň prechádza cyklotrasa, ktorá vedie z Muráňa, cez Veľkú lúku, až po Sedlo Javorinka. Z Veľkej lúky sa potom dá po ďalšej cyklotrase prísť až k chate Zámok. Ďalej sa už bicyklom pravdepodobne nedostanete, kvôli strmému a pre bicykel nepraktickému terénu, ktorý sa nachádza v záverečnej časti výstupu na hrad. Ideálne je preto nechať bicykel niekde pri chate, alebo popri ceste a následne sa vybrať pešo. V tejto súvislosti by prišli vhod stojany na bicykel, no tie sme si pri našej poslednej návšteve (2020) nevšimli.

Cyklocesta či už Muráňa, alebo Sedla Javorinka až po Veľkú lúku má charakter asfaltky. A teda na bicyklovanie je to vyslovene na pohodu. Z Veľkej lúky až po chatu Zámok má cyklochodník charakter lesnej cesty, na ktorej sa občas vyskytujú menšie, či väčšie kamienky. Nie je to však nič komplikované, čo by sa nedalo prejsť. Pri najhoršom môžete vždy z bicykla zosadnúť a chvíľu ho tlačiť.

Ak by ste si chceli skrátiť trasu z Muráňa po turistickom chodníku, tak to príliš neodporúčame. Na viacerých úsekoch je totiž trasa nevhodná pre bicykel. Navyše kvôli strmosti sa vám bude dosť zle šliapať. Asfaltka z Muráňa je v tomto smere isto praktickejšia, aj keď je o niečo dlhšia.

Bicyklovačka na hrad Muráň predstavuje skvelý tip na cyklovýlet, najmä ak vám nebude vadiť a hlavne nebudete sa báť nechať odstaviť bicykel niekde pri chate Zámok a následne ísť pešo. Čo sme si pri našich návštevách všimli, tak to robí veľká časť cykloturistov.

Cyklistika v oblasti Muránskeho hradu.Cyklistika v oblasti Muránskeho hradu. Lepšie je ísť asfaltkou až tesne pod hrad. Chodník pre peší výstup sa nám videl na bicykel príliš strmý a riskantný.

Luxusná cesta naprieč Veľkou lúkou. Luxusná cesta naprieč Veľkou lúkou. Je vhodná pre cyklistov, ktorý sa sem dostanú napríklad zo Sedla Javorinka.

Bicyklom na Muránsky hrad.Bicyklom na Muránsky hrad. Cyklisti môžu vyjsť až takmer celkom na hrad. Vyššie je už terén neprístupnejši.

História hradu

Čo sa týka stručnej histórie Muránskeho hradu, tak jeho počiatky siahajú do obdobia po tatárskom vpáde. Hrad bol postavený v 13. storočí (prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1271), pravdepodobne Bebekovcami – šlachtickým rodom z Gemera. Hlavným poslaním muránskeho hradu bolo chrániť cestu medzi Gemerom, Zvolenom a Liptovom.

Hrad bol v 15. storočí prvýkrát prestavaný, keď ho obsadili bratrícke vojská a žoldnieri Jána Jiskru. Hrad od roku 1529 až do roku 1549 spadol do rúk lúpežného rytiera Mateja Bašu. Azda najviac ho však preslávila krásna a odvážna Mária Széchyová, vďaka svojmu vzhľadu známa aj ako Muránska Venuša. Széchyovci aj spolu s rodom Wesselényiovcov spravovali hrad od roku 1610 až do roku 1666, keď sa stal hrad miestom prípravy protihabsburského sprisahania proti kráľovi Leopoldovi I.

Po porážke povstania, no najmä po rozsiahlom požiari v roku 1702 bol hrad obnovený len čiastočne a pomaly začal chátrať, keďže poslední majitelia Koháryovci a Coburgovci skôr obývali striedavo pohodlné a prepychové sídla v Jelšave a Svätom Antone. Hrad v 18. storočí ešte dva krát vyhorel a koncom storočia prestal byť obývaný a postupne pustol.

Základné informácie o Muránskom hrade.Základné informácie o Muránskom hrade. Poskytuje ich táto skromná infotabuľka pri vstupe.

Hradný areál.Hradný areál. Miestami sa zachoval už len pôdorys jednotlivých budov.

Niekdajšie múry Muránskeho hradu.Niekdajšie múry Muránskeho hradu. Na mnohých častiach hradu si možno všimnúť prvky nedávnej konzervácie.

Otváracie hodiny

Muránsky hrad nemá nejaké špecifické obmedzenia typu otváracích hodín, alebo spoplatnenia vstupu. Na obnovu ruiny môžete záchrancom prispieť dobrovoľne priamo na hrade.

Pod Muránskym hradom.Pod Muránskym hradom. Tu začínajú záverečné metre výstupu.

Možnosti ubytovania, prespania a opekania v oblasti Muránskeho hradu

Muráň je lokalita, kde sa turisti často vyberajú a preto tu nájdete i viacero možností na ubytovanie. Apartmány sú k dispozícii i na Prednej Hore. Dá sa ubytovať taktiež priamo pod hradom a na chate Zámok.

Opekať sme videli partiu pri chate Zámok, no presné podmienky sme nezistili. Opekať a prespávať priamo na hrade by asi vhodné nebolo. Prístrešok, či skôr krmelec sme si všimli len na zostupe vo výraznej serpentíne asfaltky, mimo značky. Azda by to mohlo byť núdzové nocľažisko. Miesta na opekanie sme si všimli aj na Veľkej lúke. Je tu tiež menší prístrešok a nejaké to posedenie. V núdzových prípadoch sa teda dá „usalašiť“ aj tu.

Chata Zámok pôsobí skromným, no príjemným dojmom. Je skutočne pohľadná a hodí sa sem.Chata Zámok pôsobí skromným, no príjemným dojmom. Je skutočne pohľadná a hodí sa sem. Okrem jednoduchého občerstvenia sa tu môžete i ubytovať.

Prístrešok na Muránskom hrade.Prístrešok na Muránskom hrade. Na hrade sa môžete schovať pod touto strieškou, lepšie to však bude na neďalekej chate Zámok.

Prístrešok pri asfaltke pod hradom Muráň.Prístrešok pri asfaltke pod hradom Muráň. Objavili sme ho pri zostupe po ceste.

Posedenie tesne nad centrom Muráňa.Posedenie tesne nad centrom Muráňa. V lese sme počas výstupu nevideli viac prístreškov.

Kedy sa oplatí navštíviť hrad Muráň

Hrad Muráň je fajn lokalita na výlet v každom ročnom období. Je to jeden z tých výletov, kde vám počas túry nebude pražiť na hlavu slnko, ak ste sem prišli v lete, pretože pôjdete non-stop hustým lesom. Hrad by sme si radi pozreli aj v zime. Prístup do vzdialeného Muráňa je však počas krátkych zimných dní zaiste časovo nevýhodný.

Z hľadiska výhľadov, je lepšie vyhnúť sa sparným dňom a času okolo obeda. Najmä výhľady z juhozápadnej vyhliadky na hrade sú dosť limitované protisvetlom. V hocaký iný čas však budú výhľady veľmi dobré. Pokiaľ nemáte radi davy ľudí, je lepšie vyhnúť sa návšteve hradu počas víkendov, najmä v čase prázdnin.

Vyhliadková plošina na Muránskom hrade.Vyhliadková plošina na Muránskom hrade. Hrad má viacero vyhliadkových bodov po celom obvode.

Zaujímavosti o Muránskom hrade

K Muránskemu hradu sa samozrejme viažu i zaujímavosti v podobe povestí. Napríklad tá o vzniku názvu vrchu Cigánka, na ktorom je hrad postavený. Kapitán tejto pevnosti si údajne vzal za manželku cigánku, ktorá sa ale potajme oddávala tradičnej cigánskej zábave a keď nebol doma, zavolala na hrad svoju širokú rodinu a všetci sa svorne bavili. Kapitán na to prišiel a rozhodol sa nachytať ženu pri čine, čo sa mu aj podarilo. Zhodil ju z hradných skál a od tých čias sa hradný vrch nazýva Cigánka.

Povesti kolujú i o mimoriadne krásnej panovníčke Márii Széchyovej, Muránskej Venuši, ktorá dokázala hrad odvážne brániť počas mnohých útokov a úspešne odolať.

Medzi zaujímavosti okolia patriaceho k Muránskemu hradu patrí aj fakt, že Muránsku planinu mal k dispozícii na poľovačky nacistický ríšsky maršál Hermann Göring.

Jedna z infotabúľ cestou na hrad Muráň.Jedna z infotabúľ cestou na hrad Muráň. Výstup vedie po náučnom chodníku.

Ďalšia z infotabúľ náučného chodníka Muránsky hrad.Ďalšia z infotabúľ náučného chodníka Muránsky hrad. Infopanely poskytujú prehľad o faune, flóre ale aj neživej prírode Muránskej planiny.

Infotabule neďaleko chaty Zámok.Infotabule neďaleko chaty Zámok. Pri tabuliach si môžete dopriať näučnú prestávku.

Infotabuľky na Muránskom hrade.Infotabuľky na Muránskom hrade. Posyktujú stručné informácie o jednotlivých častiach hradu.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Hrdzavá dolina - krásna dolina s lákadlom v podobe skalného monumentu s názvom Dračí zub
  • Chata Zámok - pekná chata, v krásnej prírode pod Muránskym hradom
  • Pekáreň v Muráni - preslávila sa výbornými pečenými buchtami
  • Syslia farma - milá atraktivita pre rodinky, priamo pri Muráni
  • Prechod Muránskej planiny - tento jedinečný národný park je možné prejsť značenými turistickými chodníkmi, možno stretnete i divoké kone, ktoré planinu preslávili
  • Predná Hora - rekreačná oblasť s ponukou wellness pobytov
  • Poludnica – pekný, výhľadový vrchol s polkruhovými výhľadmi neďaleko Veľkej lúky
  • Koprášky tunel a viadukt – zaujímavá atrakcia v podobe nedostavaného železničného mosta a tunela, pri Magnezitovciach

Informácie o článku

  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.