Sedlo Zbojská, neďaleko Brezna sa v posledných rokoch stalo obľúbenou destináciou mnohých skupín návštevníkov. Azda najväčším magnetom je pre nich tunajší salaš. Ten prezentuje činnosť, ktorá ma na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Okrem salašníctva a dobrého jedla v tamojšej reštaurácii s tradičnou slovenskou kuchyňou, tu bola vybudovaná i drevená rozhľadňa. Dá sa povedať, že je originálnej konštrukcie, pripomínajúcej taktiež tradičnú slovenskú architektúru. Vzhľad tejto vyhliadkovej veže pripomína zvonice historických drevených kostolíkov, ktoré poznáme zo skanzenov.

Rozhľadňa nad sedlom Zbojská je ľahko prístupná a hoci neposkytuje práve dychberúce výhľady, hodí sa na krátke výlety pre rodiny s deťmi, alebo kohokoľvek, kto sa chce prejsť a nezničiť sa pri tom. Objekt rozhľadne ponúka dokonca integrovanú kaplnku a navyše tiež zaujímavú sondu do tamojšej zbojníckej histórie, ktorá bývala občas i dosť krutá.

Pri rozhľadni Zbojská.Pri rozhľadni Zbojská. Pekná drevená stavba do svojho okolia dobre zapadá.

Ako sa dostať k rozhľadni a kde zaparkovať?

Rozhľadňa Zbojská sa nachádza na juhovýchod od Brezna, v peknom prostredí Muránskej planiny. Sedlo Zbojská je od Brezna vzdialené približne 18 km a najbližším ďalším významnejším sídlom je Tisovec. Doprava je preto celkom bezproblémová. Dostanete sa sem pohodlne autom, alebo autobusom. Azda najzaujímavejšou možnosťou, ako sem prísť, je jazda parnou zubačkou z Tisovca. Jej zubami vybavenú trať si určite všimnete i v sedle. Do sedla vedie i cyklotrasa po Rudnej magistrále. Cyklisti sa tak horským bicyklom dokážu vyviezť až k objektu rozhľadne.

Parkovanie je tu bezplatné a vskutku bezproblémové, hoci je možné, že tu bude poriadny nátresk. Občas tu zvyknú parkovať autobusy plné turistov, ktorí si prišli obzrieť salaš a najesť sa v reštaurácii. Parkuje sa v oblasti areálu salaša. K dispozícii je na to pomerne rozľahlé priestranstvo tiahnuce sa nadol od reštaurácie.

Zubačka medzi Tisovcom a sedlom Zbojská.Zubačka medzi Tisovcom a sedlom Zbojská. Môže byť atraktívnou súčasťou výletu na rozhľadňu Zbojská.

Cesta smerom na Tisovec pri pohľade z vyhliadkovej veže Zbojská.Cesta smerom na Tisovec pri pohľade z vyhliadkovej veže Zbojská. Možno sa to nezdá ale táto komunikácia je lokálne veľmi dôležitou dopravnou tepnou.

Sedlo Zbojská.Sedlo Zbojská. Tu začína výstup k rozhľadni Zbojská.

Vstupná brána salaša Zbojská.Vstupná brána salaša Zbojská. Na trávnatom kopci za stromami sa nachádza vyhliadková veža Zbojská.

Možnosť prevezenia sa na voze na salaši Zbojská.Možnosť prevezenia sa na voze na salaši Zbojská. Ak budete chcieť, možno vás vyvezú až k rozhľadni Zbojská.

Výstup k rozhľadni

Aby ste sa dostali na vyhliadkovú vežu Zbojská, postavenej vo výške 763 m na vrchu Remetisko, bude potrebné podstúpiť kratší výstup trávnatými pasienkami nad sedlom. Najskôr si dajte pozor pri prekračovaní hlavnej cesty z parkoviska.

K rozhľadni potom vedie jasná cestička pastvinami. Stúpa stredne náročne, tak aby vám pred, alebo po jedení bryndzových halušiek v tunajšej reštaurácii odľahčilo žalúdok. Výstup trvá maximálne 15 minút. Môže zabrať i trochu dlhšie, ale to už musíte kráčať naozaj na pohodu. Napokon, prečo nie. Nie je sa kam náhliť. Pokojne si výstup vychutnajte, tu vás nebudú naháňať žiadne zvraty počasia ako niekde v Tatrách.

Videli sme tu stúpať i rodinku s kočíkom. S takým, ktorý ma väčšie kolieska, to isto zvládnete. Môžete zobrať i malé deti v nosiči. Trasa je orientačne úplne nenáročná a rozhľadňu od začiatku výstupu zreteľne vidíte. Samozrejme, ak nie je extrémna muránska hmla.

Rozhľadňa Zbojská.Rozhľadňa Zbojská. Vedie k nej ľahučký, krátky výstup.

Drevená konštrukcia rozhľadne Zbojská.Drevená konštrukcia rozhľadne Zbojská. Výrazne pripomína tradičnú slovenskú architektúru známu zo skanzenov.

Na rozhľadni Zbojská

Objekt rozhľadne Zbojská je postavený v duchu tradičnej slovenskej architektúry drevených dedín. Jeho súčasťou je i kaplnka sv. Juraja. Interiér rozhľadne je zaujímavý najmä tým, že jednotlivé poschodia sú vyplnené akousi miniexpozíciu zbíjania v tomto kraji. Súčasťou sú úryvky z minulosti tu dobre známeho a nebezpečného zbojníka Jakuba Surovca, ktorý si dovoľoval až natoľko, že naň museli páni vyslať riadnu presilu, kým ho dolapili. Skončil nakoniec krutou smrťou, pričom aj návštevník rozhľadne sa môže prostredníctvom spomínanej expozície dozvedieť o otrasných spôsoboch vtedajšieho mučenia previnilcov.

Na jednotlivých stupňoch rozhľadne sa nachádzajú i vypreparovaní predstavitelia tunajšej fauny. Žiaľ pri poslednej návšteve boli niektoré z týchto objektov poškodené. Rozhľadňa totiž nie je nijako strážená, ani uzamknutá. Časť expozície je venovaná, ako inak, aj ovčiarstvu. Ozaj, vedeli ste, že sedlo Zbojská dostalo názov, práve podľa zbojníctva?

Výstup po schodisku rozhľadne je bezpečný, no nie úplne ľahký. Schody sú dosť strmé. My sme to napokon zvládli aj s deťmi. Výhodou je, že v rozhľadni ste non-stop krytí pred nešvármi počasia. Len na vyhliadkovej plošine vás môže poštekliť nejaký ten vetríček. Ak to konečne dobojujete až na vrchnú vyhliadkovú plošinu, môžete si zazvoniť na klasickom zvonci.

Pohľad na rozhľadňu Zbojská a kaplnku v jej spodnej časti.Pohľad na rozhľadňu Zbojská a kaplnku v jej spodnej časti. Rozhľadňa plní viaceré funkcie. Vo vnútri nájdete i ukážky fauny, či histórie zbojníctva v tomto kraji.

Malá expozícia fauny v interiéri rozhľadne Zbojská.Malá expozícia fauny v interiéri rozhľadne Zbojská. Vnútro nie je strážené a poniektoré exponáty už vykazovali známky poškodenia.

Zvonec vo veži rozhľadne Zbojská.Zvonec vo veži rozhľadne Zbojská. Je to taká menšia atrakcia pre deti i šantivých dospelých.

Vyhliadková plošina rozhľadne Zbojská.Vyhliadková plošina rozhľadne Zbojská. Je celkom dobre krytá pred nepohodou.

Interiér kaplnky sv. Juraja, ktorá je súčasťou rozhľadne Zbojská.Interiér kaplnky sv. Juraja, ktorá je súčasťou rozhľadne Zbojská. Sú v nej umiestnené takéto maľby.

Kaplnka sv. Juraja.Kaplnka sv. Juraja. Je súčasťou rozhľadne Zbojská.

Pohľad na bezprostredné okolie pod rozhľadňou Zbojská.Pohľad na bezprostredné okolie pod rozhľadňou Zbojská. Je vybavené taktiež infotabuľou.

Výhľady

Kruhové výhľady z tejto štvorhrannej rozhľadne sú napriek nadmorskej výške takmer 800 m, čo sa diaľok týka, poslabšie. Čiastočne to vyvažuje pekná okolitá príroda Muránskej planiny v podobe kombinácie bujných lesov a pasienkov. Nedá sa povedať, že by ste z rozhľadne odišli vyslovene sklamaní. Okolie je na pohľad charakterizované peknou krajinou, ktorá je tu typická. Zo strechou krytej vyhliadkovej plošiny vo výške 13 m si môžete pozrieť i lokálne dôležitú dopravnú tepnu - cestu z Brezna do Tisovca, ktorá sa ako riečna stuha vinie krajinou. Pre niektorých možno zaujímavá fotografická kompozícia.

Takisto zaujímavé by z rozhľadne mohlo byť sledovanie východov a západov slnka, prípadne nočnej oblohy, ktorá je v týchto končinách zrejme ovplyvňovaná minimom svetelného smogu. To môžu prakticky využiť najmä hostia ubytovaní priamo na salaši Zbojská.

Výhľady z rozhľadne Zbojská na šíre pasienky.Výhľady z rozhľadne Zbojská na šíre pasienky. Z tunajšieho salaša sem vyháňajú ovce na pašu, čo môže byť pre návštevníkov zaujímavým zážitkom.

Šíre pasienky nad sedlom Zbojská.Šíre pasienky nad sedlom Zbojská. Z rozhľadne Zbojská ich máte ako na dlani.

Prístupový chodník k rozhľadni Zbojská.Prístupový chodník k rozhľadni Zbojská. Približne takýto úsek musíte prekonať zo sedla k vyhliadkovej veži.

Salaš Zbojská a časť Muránskej planiny z rozhľadne Zbojská.Salaš Zbojská a časť Muránskej planiny z rozhľadne Zbojská. Výhľady nepatria k dychberúcim, no dá sa povedať, že sú oku ľahodiace.

Pohľady z rozhľadne Zbojská smerom k Tisovcu.Pohľady z rozhľadne Zbojská smerom k Tisovcu. Za zákrutou na vás čaká množstvo ďalšieho objavovania.

Výhľad z rozhľadne Zbojská na sedlo Zbojská.Výhľad z rozhľadne Zbojská na sedlo Zbojská. V sedle sa nachádza i reštaurácia na štýl koliby.

Náročnosť

Výšľap na rozhľadňu Zbojská je ľahkou, krátkou túrou s minimálnym prevýšením (cca 50 m stúpania). Od parkoviska vedie k rozhľadni jasná, cesta trávnatým terénom miestnych pastvín. Je to výstup vhodný pre všetky kategórie návštevníkov. Zvládnete to i s kočíkom, ktorý je vhodný do trošku neupravenejšieho terénu a nemá celkom malé kolieska. Výlet asi poteší väčšinu detí, pretože výstup je tak na 15 minút šliapania a rozhľadňa je zaujímavá aj expozíciou vo svojom interiéri, ako bolo popísané vyššie.

Prechádzka k rozhľadni Zbojská je možná i s trochu terénnejším kočíkom.Prechádzka k rozhľadni Zbojská je možná i s trochu terénnejším kočíkom. Je to fajn cieľ na výlet s deťmi.

Schodisko rozhľadne Zbojská.Schodisko rozhľadne Zbojská. Zvládnu ním vyjsť i deti.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Rozhľadňa Zbojská je voľne prístupná počas celého roka.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania, zdroje vody

Najbližšie možné ubytovanie poskytuje samotný salaš, ktoré by malo uspokojiť zrejme väčšinu turistov. Ponúkajú tam príjemné ubytovanie v dreveniciach. Prespať by sa tu dalo i pod širákom. Len sa ráno nezľaknite, keď vás v spacáku oblíže mohutný ovčiarsky dunčo. Tých tu mali hneď niekoľko. Ohnisko, ani prameň sme si cestou na rozhľadňu nevšimli, no externý gril aj vodu majú priamo na salaši.

Na salaši Zbojská.Na salaši Zbojská. Výlet k rozhľadni Zbojská je ideálne spojiť s návštevou salaša hneď pod ňou.

Prútikárske výrobky na salaši Zbojská.Prútikárske výrobky na salaši Zbojská. Na salaši pod rozhľadňou Zbojská sa môžete najesť a prezrieť si ukážky salašníckeho remesla.

Koliba salaša Zbojská.Koliba salaša Zbojská. Po jedle je fajn prejsť sa na vyhliadkovú vežu Zbojská vzdialenú asi 15-20 minút pochodu.

Kedy sa oplatí navštíviť rozhľadňu?

Rozhľadňu sme mali možnosť navštíviť počas pekného letného dňa so zaujímavou oblačnosťou, čo pridalo celej krajine veľmi pekný nádych. Počas inej návštevy sme tu mali počasie po daždi a z rozhľadne bola zaujímavé sledovať prevaľovanie hmly nad okolitými lesmi. Zaujímavé by bolo sledovať odtiaľto východ, alebo západ slnka, či nočnú obloku, keďže oblasť Muránskej planiny je málo osídlená a teda len minimálne osvetlená pouličnými zdrojmi svetla.

Ukážka pastierstva na salaši Zbojská.Ukážka pastierstva na salaši Zbojská. Z výletu k rozhľadni Zbojská si v letnej sezóne môžete vytvoriť i celodenný program.

Rybník pod rozhľadňou Zbojská.Rybník pod rozhľadňou Zbojská. Susedstvo rozhľadne a salaša sa ideálne dopĺňa.

Zaujímavosti o rozhľadni Zbojská

Rozhľadňa Zbojská bola vybudovaná, na voľnom priestranstve po zaniknutej kolibe, ako súčasť Náučného chodníka Jakuba Surovca, ktorý údajne utekal i so svojou bandou neďalekým kaňonom - Čertovou dolinou, ktorá je dnes zaujímavo sprístupnená na štýl jednoduchej zaistenej cesty typu via ferrata. Priamo pri rozhľadni je ešte postavený veľmi výrazný rezbársky skvost v podobe drevenej sochy zbojníka Jakuba Surovca.

Drevená socha zbojníka Jakuba Surovca priamo pri rozhľadni Zbojská.Drevená socha zbojníka Jakuba Surovca priamo pri rozhľadni Zbojská. Tento živel drancoval okolie, až bol napokon odsúdený na krutú popravu.

Rozhľadňa Zbojská zo salaša Zbojská.Rozhľadňa Zbojská zo salaša Zbojská. Neďaleko sa nachádza i zaujímavý kaňon Čertova dolina.

Informácie o grante poskytnutom na stavbu rozhľadne Zbojská.Informácie o grante poskytnutom na stavbu rozhľadne Zbojská. Finančne ju podporilo Švajčiarsko.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Salaš v sedle Zbojská - ukážky zo salašníctva, reštaurácia s tradičnou slovenskou kuchyňou
  • Ferrata Zbojská - kaňon Čertova dolina - túra zaistenou cestou náučného chodníka
  • Rozhľadňa Horné Lazy - vyhliadková veža nad Breznom ponúkajúca výborné výhľady na Horehronie
  • Rozhľadňa Polomské očko - vyhliadková veža nad Polomkou

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.