K pekným turistickým cieľom na severe Slovenska, presnejšie na Orave patrí Kubínska hoľa (1347 m n. m.). Nachádza sa severne od Dolného Kubína v pohorí Oravská Magura, ktorá je plynulým pokračovaním horstva Malej Fatry.

Pamätník obetiam lavíny pod vrcholom Kubínskej hole. Nachádza sa severne od chaty na Kubínskej holi.Pamätník obetiam lavíny pod vrcholom Kubínskej hole. Nachádza sa severne od chaty na Kubínskej holi.

Výstup na tento vrch je možný okrem iného i z tunajšieho lyžiarskeho strediska náučným chodníkom Kubínska hoľa. Vedie po zelenej značke cez chatu na Kubínskej holi. Táto túra poteší najmä krásnymi výhľadmi na Veľký Choč a Dolný Kubín. Túru môžete spojiť i s návštevou lyžiarskeho strediska, ktoré okrem lyžovania v zime ponúka i služby bikeparku v lete. Tiež je tu k dispozícii adrenalínové spúšťanie na tzv. Zipline.

Kubínska hoľa je trošku zapadnutejší kopec, takže ceste tam trvá o niečo dlhšie. Hlavné dopravné tepny, či už vlakové, alebo cestné vás dovezú celkom blízko. Do Dolného Kubína samozrejme jazdia vlaky i autobusy. Autom sa budete môcť priviezť až priamo pod svah v lyžiarskom stredisku, okrajom ktorého vedie výstup na Kubínsku hoľu. Môžete tu zaparkovať na väčšom parkovisku.

V stredisku sa dá čiastočne využiť i vyvezenie lanovkou až na vrch Minčol. Dopravíte sa tak na hlavný hrebeň, po ktorom už postačí precupitať ani nie 2 km až na Kubínsku hoľu ľahkým terénom. Alternatívou je výstup priamo z Dolného Kubína, alebo od severu po turistických značkách. To sú však už výrazne dlhšie varianty.

Výstup na Kubínsku hoľu v oblasti areálu lyžiarskeho strediska po náučnom chodníku je fyzicky stredne náročnou túrou. Je strmý najmä v závere nad chatou na Kubínskej holi. Táto trasa je zároveň skitouringová. V lete vás tu miestami môže potrápiť slnko a v zime si treba najmä nad chatou dávať pozor na lavíny. Pripomienkou na lavínové nešťastie je pomník obetiam nachádzajúci sa len kúsok od trasy výstupu severne od chaty.

Najkrajšou časťou výstupu nám prišla hrebeňová časť pomedzi kosodrevinu a miesta, z ktorých boli vskutku nádherné pohľady ponad dolinu na Veľký Choč. Ten z týchto miest pôsobí naozaj majestátne. Samotný hrebeň je pomerne zarastený ihličnanmi a kosodrevinou, takže sú výhľady značne obmedzené.

Výhľady na majestátny Veľký Choč nad Dolným Kubínom patria k tomu najkrajšiemu počas túry na Kubínsku hoľu.Výhľady na majestátny Veľký Choč nad Dolným Kubínom patria k tomu najkrajšiemu počas túry na Kubínsku hoľu.

Počas záverečných metrov smerom k vrcholu sa oplatí sledovať GPS navigáciu, pretože vrchol nijako zvlášť nevytŕča nad okolitý terén. Bol označený len geodetickou tyčou, ktorá bola napoly vyvalená, takže by ste ho mohli ľahko prehliadnuť. Počas výstupu sa nám páčil i menší prales tesne pod sedlom Kubínskej hole.

Výstup na Kubínsku hoľu patrí ku slovenskej turistickej klasike. Túru si môžete naplánovať rôzne, pre rôzne výkonnostné kategórie turistov. Je to tak aj vďaka možnosti využiť lanovku v lyžiarskom stredisku. Túra po hrebeni na vrchol nie je technicky obtiažna, takže ju zvládnu i deti.

Výstup zospodu je náročnejší najmä fyzicky, no celkovo je to výlet na doobedie. Pre rýchlikov je to dobrý sky run. Zabaviť sa môžete v lete i v zime vďaka ďalším atraktivitám lyžiarskeho strediska.

Oblasť okolo Dolného Kubína ponúka mnoho zaujímavostí vrátane Oravského hradu, či najväčšej vodnej nádrže Slovenska – Oravskej priehrady. Ku klasike v tejto oblasti radíme i výstup na jeden z najlepších vyhliadkových vrcholov Slovenska – na Veľký Choč. Preto sa v tejto lokalite oplatí zotrvať i niekoľko dní.