Kráľova hoľa, dobre známy kopec v centre Slovenska, na východe Nízkych Tatier, sa často označuje ako kopec s najlepšími výhľadmi na Slovensku. Tie sú kruhové a skutočne riadne ďaleké, takže za vhodných podmienok z tohto kopca uvidíte i veľmi vzdialené vrcholy v zahraničí. Výhodou Kráľovej hole je, že ponúka možnosť dopraviť sa za týmito výhľadmi i bicyklom, ba dokonca elektrobicyklom, ktorý si môžete požičať priamo pod kopcom, v Šumiaci.
Výlet na Kráľovu hoľu môže byť pekným celodenným cykloturistickým podujatím, alebo parádna výzva pre zdatných cyklistov v podobe 11,5 km výšľapu s takmer tisícmetrovým prevýšením. Samozrejme, okrem výhľadov z vrchola, poteší i dlhočizný zjazd, či turistická chata na trase.
Na Kráľovu hoľu sa môžete vybrať na horskom bicykli, graveli, alebo môžete prevetrať elektrobicykel. Na vrchol Kráľovej hole vedie široká lesná cesta a neskôr asfaltka, ktorá sama osebe ponúka výborné výhľady už počas stúpania k vrcholu Kráľovej hole. Ak máte radi cyklistiku, určite si doprajte tento skvelý cyklokopec.
Ako sa dostať pod Kráľovu hoľu?
Cyklovýstup na Kráľovu hoľu začína v obci Šumiac, kam vedie klasická cesta, no v blízkosti existuje i vlakové spojenie. Vlaky premávajú do neďalekej Červenej skaly. V takom prípade ešte k túre musíte pripočítať tento presun, ktorý je navyše i do kopca. Doprava autom je trochu pomalšia, pretože oblasť Kráľovej hole je relatívne odľahlá a nevedú sem žiadne diaľnice ani rýchlocesty. Skôr sa budete musieť preštrikovať dedinkami, čo prístup zdržuje. Cesta dedinkami medzi Muránskou planinou a Nízkymi Tatrami je však pekná, najmä ak ste tu ešte predtým neboli.
Kde začať cyklovýstup na Kráľovu hoľu a kde zaparkovať?
Cyklotúra na Kráľovu hoľu začína trochu ďalej ako modro značený turistický výstup v oblasti záveru asfaltky vedúcej zo Šumiaca severným smerom. V jej závere nájdete i menšie parkovisko. Prístup naň je platený, podobne ako parkovanie v samotnom centre obce. Na iných miestach v Šumiaci sme neskúšali preveriť možnosť bezplatného parkovania. Môže sa stať, že spomínané parkovisko bude veľmi skoro preplnené, pretože je naozaj malé. Odporúčame neparkovať za značkou zákazu zastavenia, ktorá sa nachádza kúsok za týmto parkoviskom. S bicyklom však nie je problém ani krátky výšľap z centra obce na začiatok trasy.
Ak by ste si chceli v Šumiaci požičať elektrobicykel, je lepšie parkovať práve v obci. Cyklotrasa na Kráľovu hoľu začína nad horným parkoviskom po dobrej lesnej ceste, posypanej šotolinou. Ak by ste si chceli požičať elektrobicykel priamo v Šumiaci, malo by tu existovať viacero požičovní. Videli sme viacerých cykloturistov, ktorý túto možnosť využili. Môže to byť zaujímavá skúsenosť a pre mnohých i vítaná dopomoc na ceste k vytúženým výhľadom z vrchola Kráľovej hole.
Úvodná časť zo Šumiaca
Cyklovýšľap na Kráľovu hoľu začnete buď priamo v Šumiaci, alebo kúsok nad obcou na spomínanom parkovisku na konci asfaltky. Podľa toho, kde sa vám podarí zaparkovať. Cyklocesta je spočiatku značená zelenou značkou, neskôr v bode Havranie, je potrebné pokračovať po žltej cykloznačke cez Predné sedlo, kde je situovaná Chata pod Kráľovou hoľou. Odtiaľ stále po žltej až na vrchol. V podstate je celá prvá časť výstupu až po uvedenú chatu tvorená lesnou cestou dobrej kvality. Je pokrytá šotolinou s vyjazdenou stopou od bicyklov, čo uľahčuje šliapanie. Trasa je tvorená niekoľkými serpentínami prekladanými výraznejšími stupáčikmi. Zväčša sú dlhé len niekoľko stoviek metrov. Kondíciu však určite treba mať poriadnu.
Z veľkej časti vedie úvodná etapa ihličnatým lesom a celkom na začiatok vám dá priestor na postupné zahriatie. Na začiatku cyklotrasy by sme radi upozornili na menšiu atraktivitu v podobe lokálnej krížovej cesty rozkladajúcej sa vo svahu priamo nad trasou, takže je možné k nej rýchlo odbehnúť, či už počas výstupu, alebo pri návrate. Je to pekné, originálne riešené miesto.
Úsek až po predné sedlo je zväčša pokrytý šotolinou prijateľnej veľkosti, takže táto nepredstavuje nepríjemnú prekážku, s ktorou sme sa stretli na iných podobných cyklotrasách, kde boli kamene nepríjemnej veľkosti a doslova bránili v postupe. Tu sme videli i cyklistov na gravel bikoch, ktorí s týmto druhom šotoliny tiež nemali problémy, takže za nás, môžete skúsiť vyraziť i s týmto typom bicykla, ktorého ľahkosť na výstupe zaiste oceníte. Na zjazde s ním však zrejme budete musieť byť opatrnejší ako s horákom.
Pod chatou si zamakáte na niekoľkých stupákoch, no tie sú prekladané pomerne znesiteľnými úsekmi, kde si môžete aspoň trochu odfuknúť. Oplatí sa mať so sebou pitivo. Pramene sme si cestou na chatu veľmi nevšimli. Celkom príjemná prestávka sa dá spraviť v bode Skalička a Grúnik, kde sa turistická značka pretína s cyklistickou. Na Grúniku je dokonca prístrešok, kde sa dá posedieť. Trasa je stále jasná, nie je problém s orientovaním sa. Tesne pod chatou sa naskytnú prvé výhľady na kráľovohoľský vysielač. Motivácia hneď o niečo stúpne. Poteší i samotný príjazde na Predné sedlo, kde sme si spravili prestávku.
Na Chate pod Kráľovou hoľou, v Prednom sedle
Čajíky, kofolky a tak podobne, padnú vhod. Na chate sa príjemne sedí, dá sa tu i najesť, či prenocovať. Na bicykle sú pripravené praktické stojany. Môžete sedieť na vonkajšej terase, či v interiéry. Každý podľa svojej preferencie, len nečakajte, že vám tu nabijú elektrobajk. Na to chata nie je vybavená. Je namieste šetriť baterku, aby vám vydržala až na vrchol. Chata pod Kráľovou hoľou pasuje do okolia. Zdala sa nám veľmi príjemným miestom. Prestávka nám padla vhod a tak sme sa mohli vydať do finále, po očakávanej asfaltke. Tá začína kúsok nad chatou.
Asfaltkou na vrchol Kráľovej hole
Asfaltku, ako sme sa dávnejšie dozvedeli, využívajú pracovníci vysielača. Počas predošlých turistických výstupov sme na ňu už naďabili vo vrcholových partiách Kráľovej hole, no viac o jej stave sme netušili. Veľmi rýchlo sa ukázalo že v spodnej časti je na mnohých miestach zdevastovaná, plná výmoľov od stekajúcej vody a pôsobenia všetkých možných horských živlov. Diery boli vyplnené väčšou, či drobnejšou šotolinou, no i tak boli dosť veľké, čo sa dá zniesť počas výšľapu nahor, no je dosť nepríjemné až nebezpečné pri zjazde. Aj preto tu zrejme znížili rýchlosť zjazdu na hodnoty, kedy je takmer neustále nutné brzdiť, ak ich chcete dodržať. V každom prípade, nepríjemný je i výšľap cez tieto jamy.
Našťastie sa kvalita cesty neskôr výrazne zlepší. Orientačne je to stále pohoda, nemáte veľmi kam odbočiť. V našom prípade bola cyklotúra okorenená nánosmi starého snehu, ktorý nás miestami vytláčal až na okraj asfaltky, pričom sme na poslednom úseku pod vrcholom boli nútení dokonca zosadnúť. Počas slnečného dňa to však bolo zaujímavé spestrenie. Podobne ako legendárny kráľovohoľský ratrak odstavený priamo na asfaltke. Taktiež by mal v zimných mesiacoch slúžiť pracovníkom vysielača.
Po prekonaní posledných zvyškov lesa, sa konečne dostávame do pásme kosodreviny a pekných výhľadov. Vidno napríklad blízky vrchol Kráľova skala a neskôr i výstupovú turistickú trasu z Telgártu, ktorú križujeme. V prípade núdze môžete na nej využiť prameň Zubrovice, ku ktorému by ste však museli z asfaltky zísť pešo po červenej značke. My sme mali vody dostatok a tak sme stúpali ďalej k ešte lepším výhľadom, ktoré sa začínali otvárať smerom na sever od výrazného kovového zábradlia na okraji asfaltky. Tam už sú viditeľné Tatry.
Asfaltka má v podstate stále prijateľný sklon, a tam, kde sa svahy Kráľovej hole strmia, boli vybudované serpentíny. Tie si ešte vychutnáte celkom v závere kúsok pod vrcholom. V tých miestach, ak máte chuť, môžete pozrieť prameň Hnilca. Cesta k nemu nie je značená, odporúčame pozrieť si trasu vopred v mape, alebo mať pri sebe mobil s mapami. Záverečné metre cyklotrasy vedú v našom prípade okrajom snehových splazov, ktoré sa topia a tak je tu množstvo vody. O to je to zaujímavejšie.
Finiš je bez snehu no znova rozbitý. Konečne sme pred budovou vysielača, kde je možné v prípade nečasu, ukryť sa do núdzovej miestnosti. Vedie do nej výrazné schodisko. Nemalo by sa tam však nocovať. Miestnosť je veľmi malá, určená len v prípade nepriazne počasia. Napríklad vietor je naozaj bežnou súčasťou tunajších pomerov, a tak sa v miestnosti dá nájsť útočisko. Neočakávajte však bufet, automat s občerstvením ani nápoje.
Ak máte šťastie na príjemné počasie, môžete odstaviť svoj bajk do stojanov pred budovou vysielača. Je umiestnený celkom v závere asfaltky. Upozorňujeme, aby ste na bicykloch nepokračovali za tento bod. Je zakázané pohybovať sa na nich ďalej na hrebeni, čo si tu zvyknú strážcovia i vynucovať pod hrozbou pokút. Určite si tu všimnete i príslušné upozornenia. Tak radšej svojho tátoša nechajte vydýchnuť a peši si vychutnajte poslených pár metrov k vrcholu. Je to maximálne minútka šliapania. Tam si konečne budete môcť vychutnávať zaslúžené panorámy.
Na vrchole Kráľovej hole, výhľady
Vrchol Kráľovej hole je vďaka výhľadom a príťažlivému prírodnému prostrediu veľmi peknou odmenou za podstúpené stúpanie. V tejto časti je hrebeň Nízkych Tatier tvorený typickými hoľami. Výhľady sú kruhové. Na severe sa, akoby celkom na dosah ruky, rozkladajú Tatry. Perfektný je i pohľad do práve prekonanej hlbiny na juhu smerom k Šumiacu. Okrem výhľadu m však cyklista na rozdiel od turistu ešte jeden bonus navyše. Je ním 11 kilometrový zjazd.
Zjazd z Kráľovej hole
Zjazd z tohto takmer 2000 metrov vysokého kopca je poriadnym lákadlom. Škoda len, že asfaltka je najmä v spodnej časti totálne deravá a tak budete pozerať skôr pod kolesá ako na krásne výhľady všade naokolo. Šotolina pod chatou je vo vyššej rýchlosti taktiež nepríjemná. Hrozí šmykom. Na zjazde to nemôžete pustiť naplno aj z dôvodu protiidúcich cyklistov. V tomto smere sme teda zostali mierne sklamaný, aj keď nám to bolo jasné už vopred počas výstupu. Celkom hore navyše zjazd nehrozil vôbec, pretože veľká časť cesty bola pokrytá snehom. Možno v neskoršom období je aspoň táto časť asfaltky zjazdná vo svižnejšom tempe.
V závere zjazdu, kde bola šotolina utlačenejšia a sklon terénu mierny bol zjazd asi najlepší. V každom prípade na tomto zjazde sa vám hodia poriadne brzdy a dobre nastavený bicykel. Ktovie aký je zjazd na gravel biku bez odpruženia. Pravdepodobne na ňom jazdca riadne vytrasie, zjazdné to však je i na tomto type bicykla.
Náročnosť
Cyklotúra na Kráľovu hoľu je náročným výstupom. Je potrebné mať kondičku. Tá nemusí byť nadpriemerná, no treba byť skrátka vo forme. Deti by sme sem neodporúčali brať, ak tak len tie staršie. Môžete napríklad vyskúšať vystúpať najskôr iba po Chatu pod Kráľovou hoľou na Prednom sedle. Je to dobrý test a dôstojný cieľ aj keby sa vám nepodarilo vyšliapať až celkom na vrchol. Na tejto túre nie je ťažký len výstup, ale aj zjazd z vrcholu.
Neočakávajte tu uhladenú, novučičkú cyklotrasu. Terén je kombinovaný. Strieda sa šotolina rôznej veľkosti, ktorú neskôr vystrieda nepríjemne rozbitá asfaltka. Až jej záverečná časť je v lepšom stave. O to náročnejšie je v tomto teréne zjazdovať. Vyžaduje to bicykel v perfektnom stave a dobré jazdecké schopnosti. Pripomíname, použite cyklohelmu.
Rýchlosť zjazdu je obmedzená dopravnými značkami. Tým, že sa budete pohybovať vo vysokohorskom teréne, myslite na možné výrazne zmeny počasia ako aj rôzne poveternostné podmienky v jednotlivých nadmorských výškach. Na Kráľovej holi patrí k tradičným protivenstvám predovšetkým zákerný vietor. Hodí sa pribaliť nejakú tú vrstvu oblečenia a dostatok tekutín.
Skromné útočisko môžete nájsť v miestnosti situovanej v budove vysielača na vrchole. Občerstvenie tu však neočakávajte. V prípade núdze môžete využiť služby Chaty pod Kráľovou hoľou zhruba uprostred výstupu. Dopĺňame, že parametre náročnosti značne mení použitie elektrobicykla. V tomto smere je potrebné vedieť najmä správne odhadnúť spotrebu energie a baterku nevyčerpať príliš skoro.
Vstup na cyklotrasu, spoplatnenie
Cyklotrasa na Kráľovu hoľu nie je spoplatnená a je prístupná kedykoľvek, keď sú vhodné podmienky. Obmedzenia sa týkajú najmä rýchlosti pri zjazde.
Možnosti ubytovania, prespatia a opekania
Kráľova hoľa patrí k relatívne odľahlým vrcholom, no zároveň sa nachádza v blízkosti obľúbených turistických destinácií ako je Telgárt, či Šumiac. Istotne tu nájdete vhodné ubytovanie. Možnosti na príjemné prenocovanie ponúka i Chata pod Kráľovou hoľou. Opekať by ste v národnom parku nemali. Kempy v blízkosti tejto cyklotrasy nenájdete. V každom prípade cyklotúra na Kráľovu hoľu sa dá stihnúť i v rámci jednodňovej akcie i zo vzdialenejších kútov Slovenska. Samozrejme ak vyrazíte včasne ráno a dopravíte sa autom.
Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu
Cyklotúra na Kráľovu hoľu sa oplatí podniknúť, keď je výstupová asfaltka voľne priechodná bez zvyškov snehu. Taktiež je dobré vybrať sa sem keď je slabý vietor. Výhľady z Kráľovej hole sú však pekné za každého ročného obdobia.
Elektrobicyklom na Kráľovu hoľu
Kráľova hoľa ponúka zaujímavú alteratívu v podobe výšľapu na elektrobicykli, ktorá tento vrchol sprístupňuje mnohým cykloturistom, ktorí by sa sem klasickým bicyklom možno nevydriapali. Elektrobicykel si môžete požičať priamo v Šumiaci, hoci najlacnejší špás to nie je. Vyplatí sa to, ak si chcete tento druh bicykla vyskúšať a nechcete investovať do relatívne drahej mašiny. Mali sme možnosť na vlastné oči vidieť, ako nás viacero elektrobajkerov predbehlo cestou k vrcholu Kráľovej hole. Šlo im to celkom poľahky, hoci vzhľadovo mnohí z nich neovplývali nadpriemerným fyzickým fondom. Dokonca sme si všimli skupinu, ktorá v sedačke viezla menšie dieťa. Na bežnom bicykli by to bola iste riadna záťaž navyše.
Elektrobicykle vyzerali byť vcelku mohutné a tak je potrebné šetriť batériu. V opačnom prípade by ste výstup s ťažkým strojom nemuseli úspešne dokončiť. Bicykle totiž na trase nie je kde dobiť, dokonca ani na Chate pod Kráľovou hoľou.
Čo si obliecť na cyklotúru?
Pri cyklotúre na Kráľovu hoľu myslite na to, že sa budete pohybovať vo vysokohorskom prostredí. Oplatí sa pribaliť ľahšiu nepremokavú bundu na hory. Ochráni pred prípadným vetrom, či nečakaným dažďom. Inak odporúčame klasické cyklooblečenie. Vhod prídu tretry, ktoré minimalizujú straty energie pri šliapaní. Dá sa to zvládnuť samozrejme aj bez nich. Hodí sa pokrývka hlavy, prípadne opaľovací krém a slnečné okuliare. Vrele odporúčame nezabudnúť na kvalitnú prilbu. Môže prísť vhod pri neželaných situáciách počas zjazdu resp. ak by do vás niekto nebodaj vrazil. Cyklisti sa tú zvyknú spúšťať celkom svižne, hoci rýchlosť je na zjazde obmedzená značením.
Aký typ bicykla si zobrať?
Ideálnym typom bicykla na cyklotúru na Kráľovu hoľu je horský bicykel s odpruženou vidlicou. Zvládnete to však i na trekovom bicykli, prípadne gravel bajku, ktorý môže mať slabiny počas zjazdu. Je to najmä z dôvodu rozbitej asfaltky v spodnej časti. Jamy sa síce dajú obísť, to si však vyžaduje mnoho manévrovania. Pôžitok z jazdy je tak znížený.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Prameň Hrona – prameň jednej z najvýznnamejších slovenských riek, nachádza sa pri Telgárte
- Chamokova stodola – jedinečný typ lokálnej architektúry v podobe idylickej drevenice
- Stratenský kaňon – ľahko dostupná tiesňava popri toku rieky Hnilec
Informácie o článku
- Autor článku: Martin Kiňo
- Autor fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.