Mesto Kolárovo sa môže popýšiť viacerými zaujímavosťami. Jednou z nich je krytý drevený most, ktorý vedie ponad Malý Dunaj. Vďaka svojej dĺžke (86 metrov) je považovaný za jeden z najdlhších celodrevených riečnych mostov v Európe. Je to skutočná rarita a v rámci Slovenska narazíte na niečo podobné veľmi ťažko.

Zaujímavý nie je len most samotný ale aj jeho okolie. Tak napríklad hneď vedľa nájdete ďalší unikát, technickú pamiatku - plávajúci vodný mlyn. Vo vodnom mlyne sa nachádza Múzeum vodného mlynárstva. Vedľa mosta na brehu je tiež krčmička so zaujímavou architektúrou (hlavne pri pohľade od Malého Dunaja). V okolí vodného mlyna bol vybudovaný prírodný areál s množstvom zaujímavostí.

Most cez rieku Malý DunajMost cez rieku Malý Dunaj. Drevený most v Kolárove, vybudovaný cez rieku Malý Dunaj je so svojou dĺžkou 86m považovaný za jeden z najdlhších drevených riečnych mostov v Európe.

Celkovo priestor okolo mosta je veľmi pekne udržiavaný a je ideálnou voľbou na prechádzky. Na svoje si prídu aj rybári, ktorých sme tu stretli viacero. Je tu totiž vyhlásený rybársky revír. Ak sa teda nachádzate niekde v okolí Kolárova, spravte si zachádzku a príďte sa pozrieť na drevený most a jeho okolie. Určite nebudete ľutovať.

Areál okolo dreveného mostaAreál okolo dreveného mosta. Okolie dreveného mosta v Kolárove je pekne upravené. Na jednej strane nájdete trávnaté nábrežie. Na druhom brehu bol zas vybudovaný prírodný areál vodného mlyna s viacerými atrakciami.

Ako sa dostať k mostu

Drevený most nájdete zhruba v polovici severnej časti mesta Kolárovo pri Malom Dunaji. Dá sa sem dostať bez problémov pešo, na bicykli či autom. Ak ste prišli pešo odporúčame si spraviť peknú prechádzku popri Malom Dunaji, prípadne aj popri Váhu. Počas prechádzky dôjdete až k mostu a občerstviť sa tu môžete v neďalekej Krčme u Mlyna.

Krčma u MlynaKrčma u Mlyna. Súčasťou vybudovaného prírodného areálu, ktorý susedí s mostom je aj Krčma u Mlyna. Ak máte chuť si niečo zajesť alebo sa napiť, môžete skočiť práve sem.

V prípade že sa k mostu chystáte autom, je viacero možností ako sa sem dostať. Pokiaľ idete zo západu tak pri moste cez Malý Dunaj odbočíte na Jesenského nábrežie a po chvíli sa dostanete priamo k drevenému mostu. V prípade že idete z východu, platí to isté, stačí pri moste cez Malý Dunaj odbočiť na Petőfiho rad a po chvíli ste tam. Čo sa parkovania týka, tak sme si všimli že ľudia nechávajú autá priamo na ceste na hrádzi. Voľné parkovacie miesta nájdete aj na Mostovej ulici, ktorá vedie tiež priamo k mostu, avšak z juhu.

Pohľad z mostaPohľad z mosta. Pohľad z mosta na Malý Dunaj.

Pri drevenom moste

Most je naozaj nádherný. Pôsobí ako most z nejakej rozprávky. Svojím vzhľadom pripomína architektúru, ktorú nájdete v mnohých európskych historických mestách. Most je postavený na drevených pilieroch niekoľko metrov nad hladinou Malého Dunaja (v závislosti od výšky vodnej hladiny). Po stranách celej dĺžky mosta sú rozmiestnené kvetináče s kvetmi, ktoré tak pekne dopĺňajú jeho vzhľad.

Nápaditý vzhľad mostaNápaditý vzhľad mosta. Most zaujme svojou peknou architektúrou. Charakter mosta príjemne dopĺňajú vysadené kvietky v kvetináčoch, ktoré sú po oboch stranách konštrukcie.

Most vyzerá byť bezbariérový, resp. sú tu vybudované popri schodoch šikmé plošiny, ktorými sa dostanete na most, takže to trochu uľahčí prístup, pokiaľ sem idete napríklad s kočíkom. Z mosta je potom pekný pohľad na Malý Dunaj a na plávajúci vodný mlyn. Na druhej strane dreveného mosta bol vybudovaný prírodný areál plávajúceho vodného mlyna, ktorý je obľúbeným vychádzkovým miestom.

Prístup na mostPrístup na most. Vstup na most je bezbariérový, je tu vybudovaná rampa, vedľa schodiska je šikmá plošina. Prístup s kočíkom by preto nemal byť problém.

Výstavba dreveného mosta v Kolárove

Vybudovanie mosta bolo podmienené zvyšujúcim sa záujmom ľudí o plávajúci vodný mlyn, ktorý bol na druhý breh Malého Dunaja dotiahnutý remorkérom v roku 1990. V minulosti sa síce na tomto mieste nachádzal most, bol však zničený v dôsledku nepriazne počasia. V 50. rokoch minulého storočia ho totiž zničili pohybujúce sa ľadové kry.

Drevené piliereDrevené piliere. Most v Kolárove stojí na niekoľkometrových drevených pilieroch. Most by tak mal odolať zvýšenej vodnej hladine pri nepriazni počasia.

Súčasný nový, drevený most bol vybudovaný ako jeho „kópia“ na základe spomienok a výpovedí ľudí, ktorý si ešte pamätali pôvodný most. Most stavali vojenskí odborníci. Na jeho stavbu sa použilo agátové drevo so špeciálnymi nátermi z Kutnej hory. Výstavba mosta prebehla rýchlo v pomerne krátkom čase v roku 1992. Drevený most bol následne upravený a zastrešený v rokoch 1997 a 2000. Najprv bol rozšírený z pôvodných 62m na súčasných 86 metrov, kvôli obavám zo zvyšujúcej sa hladiny v prípade divokejšieho počasia. Neskôr sa zastrešil, aby na podlahu mosta toľko nepražilo slnko a aby podlaha nevlhla v dôsledku dažďa.

Úpravy mostaÚpravy mosta. Most, počas svojej krátkej histórie, bol viackrát upravený. Postupne sa dobudovala drevená strieška a taktiež bol rozšírený z pôvodných 62 metrov na súčasných 86 metrov.

Zaujímavosti v okolí

  • Vodný plávajúci mlyn v Kolárove – nájdete ho pár metrov od mosta. Je v ňom vybudované Múzeum vodného mlynárstva.
  • Prírodný areál Vodný mlyn – leží hneď vedľa mosta. Nájdete tu viacero zaujímavostí. Od krčmy, cez múzeum poľnohospodárskej techniky až po rôzne atrakcie pre deti. Konajú sa tu aj divadelné predstavenia. V strede areálu je postavené pódium. Organizujú sa tu aj detské tábory a ďalšie aktivity agroturistického zamerania.
  • Mlyny v oblasti malého Dunaja – odporúčame tiež navštíviť vodné mlyny v Jelke, Tomášikove, Dunajskom Klátove a v Jahodnej (počas našej návštevy však bol neprístupný)
  • Okolité mestá a obce – Nové Zámky, Komárno, Veľký Meder, Hurbanovo

Vodný plávajúci mlynVodný plávajúci mlyn. Vedľa mosta leží technická pamiatka - Vodný mlyn Kolárovo. Vo vnútri mlyna bolo zriadené Múzeum vodného mlynárstva.

Fotografie z návštevy mosta v Kolárove