Most Apollo je druhý najmladší bratislavský most, spájajúci brehy Petržalky a Ružinova. Most bol dokončený v roku 2005 a mal slúžiť na ďalšie odľahčenie dopravy v hlavnom meste Slovenska. Vzhľadovo patrí k tým zaujímavejším architektonickým počinom spomedzi bratislavských mostov cez Dunaj. Má pekné línie v tvare oblúka a pôsobí veľmi moderne. Autorom tohto dopravného projektu je Ing. Miroslav Maťaščík. Most bol zaujímavý už počas výstavby, kedy sa pri jeho finálnom osadení využilo spustenie konštrukcie priamo po prúde Dunaja.

Dôkazom, že ide o architektonicky zaujímavo riešený most je viacero ocenení, ktoré získal. Pýši sa titulom Slovenská stavba roka 2006, ale aj cenou Opal Awards 2006, ktorú získal ako jediná nominovaná stavba z Európy v danom roku, navyše v silnej konkurencii ďalších svetových stavieb.

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale okrem dopravnej funkcie, Most Apollo spoludotvára relaxačné možnosti obyvateľov Bratislavy, ako aj celkové ,,vyžarovanie“ a panorámu mesta. Most je totiž viditeľný z mnohých vyhliadkových bodov a tak výrazne ovplyvňuje dojmy návštevníkov tejto slovenskej metropoly. Nehovoriac o tisíckach turistov zo zahraničia, ktorí sa každoročne pod mostom plavia na výletných lodiach.

Výhľad na Mosta ApolloVýhľad na Mosta Apollo. Večer zvýraznil pekné línie konštrukcie mosta.

Mostom vedú cyklotrasy, využiteľné zároveň ako trasy pre bežcov, či peších. Cyklotrasy cez Most Apollo sa plynule napájajú na obľúbené cyklochodníky po hrádzach Dunaja (najmä na tu petržalskú). Bežcov na moste stretnete tiež vcelku často a okrem iného je most i skvelým miestom na prechádzku s peknými výhľadmi na Bratislavu. Zvyknúť si však treba na ruch od cesty, ktorá vedie priamo vedľa lávky pre chodcov a cyklistov.

Most Apollo ponúka výhľady hlavne na tok Dunaja a samozrejme okolité mosty - Prístavný a Starý most. Zaujmú výhľady na staromestskú stranu Bratislavy, ale i pod vami plaviace sa lode. Nemenej zaujímavý je i nočný pohľad na samotný Most Apollo. Keď je nasvietený množstvom na ňom inštalovaných svietidiel.

Je zaujímavé, že mnoho Bratislavčanov sa po moste ešte nikdy neprešlo, maximálne tak autom. Prípadne došli len po autobusovú zastávku. A je to škoda. Most sa skutočne oplatí navštíviť a to hlavne podvečer.

Začiatok noci na Moste ApolloZačiatok noci na Moste Apollo. Zaujímavý pohľad, čo vy na to?

Dramatické podvečerné zoreDramatické podvečerné zore. Vybrať sa večer na Most Apollo nie je vôbec strata času. Práve naopak.

Ako sa dostať na Most Apollo?

Most Apollo je ohraničený Prístavným a Starým mostom. Predstavuje predĺženie ulice Košická na petržalský breh Dunaja. Na most sa tak bez problémov dostanete autom, alebo MHD, ktorá tu má zastávku. Most Apollo je jediný z bratislavských mostov, kde je autobusová zastávka priamo na moste. Stojí tu viacero spojov (50, 68, 87, 88, 90), takže dostupnosť v rámci Bratislavy je vynikajúca.

Dopraviť sa na most môžete samozrejme i bicyklom, alebo pešo z ktorejkoľvek strany Dunaja po jednotlivých hrádzach. Mostom vedú po každej strane cyklotrasy, slúžiace zároveň aj pre peších. Apollo tak tvorí i významnú spojnicu pre rekreačné aktivity. Cyklotrasy z neho totiž pokračujú mnoho kilometrov po brehoch Dunaja. Ak by ste sa sem vybrali pešo, je potrebná trocha opatrnosti, pretože lávky na moste nie sú nijako špeciálne delené pre cyklistov a chodcov. Je tak potrebná trocha tej obojstrannej tolerancie. Lávky sú ale rozhodne dostatočne široké, aby ku kolíziám nedochádzalo. Most navyše nie je z pohľadu tohto typu návštevníkov veľmi frekventovaný, takže tlačenica zatiaľ nehrozí.

Parkovanie

V prípade, že chcete pri moste niekde zaparkovať, ak idete z Petržalky, najjednoduchšie je nechať auto pod Starým Mostom a potom sa prejsť k mostu Apollo. Parkovisko pod Starým Mostom je dosť veľké, takže s parkovaním tu problém isto nebude. Ak idete autom smerom z mesta, je možné parkovať priamo pod mostom, prípadne na ulici smerom od Slovenského Národného Divadla. Pripravte sa však na menší dopravný chaos, keďže je tu dosť ťažko zaparkovať. Navyše niektoré parkoviská sú platené, tak si treba odsledovať, kde sa rozhodnete parkovať.

Premávka na Moste Apollo. Vozovka má štyri pruhy.Premávka na Moste Apollo. Vozovka má štyri pruhy. Na moste je z oboch strán autobusová zastávka.

Názov mosta

Apollo je názov, ktorý evidujú skôr pamätníci. Šlo o niekdajšiu bratislavskú ropnú rafinériu, ktorá sa v blízkosti súčasného mosta nachádzala. Tá bola v minulosti bombardovaná americkou armádou, počas 2. svetovej vojny. Krátko pred premenovaním sa most „pracovne“ nazýval Most Košická, keďže tvorí prirodzené pokračovanie tejto ulice.

Osvetlenie konštrukcie mostaOsvetlenie konštrukcie mosta. Tvoria ho takéto lampy a rôzne svetlomety, osvetľujúce hlavný oblúk.

Technické fakty o moste

Most Apollo sa môže popýšiť vskutku jedinečnou konštrukciu v porovnaní s väčšinou ostatných mostov v Bratislave. Ide o mohutný oblúk „vypletený“ mierne vejárovito spadajúcimi, oceľovými lanami. Tie upevňujú celú konštrukciu, ktorá je jednopodlažná. Uprostred je vozovka a po stranách vedú lávky pre peších a cyklistov. Hlavné mostné pole má celkovú dĺžku 517m. Most je charakteristický príjemnou kombináciou šedého a modrého náteru. Teleso mosta je v nočných podmienkach sympaticky nasvietené. Hmotnosť konštrukcie je 5240t.

Z hlavných konštrukčných zaujímavostí nemožno nespomenúť mimoriadne náročný technický počin v podobe otočenia telesa mosta naprieč riekou Dunaj. Išlo o ostro sledovanú akciu, azda najsledovanejšiu a najfotografovanejšiu z celej doby výstavby. Otáčanie resp. spustenie jedného konca mosta po prúde rieky prebehlo 19.9.2004. Most Apollo sa totiž konštruoval na staromestkej strane Dunaja na pontónoch, umiestnených vo vodnom toku Dunaja.

Následne, po zhotovení konštrukcie, bola táto na spomenutých plavákoch spustená po prúde rieky, tak aby sa podarilo ukotviť druhý koniec mosta na petržalskej strane. Šlo logicky o extrémne precízny manéver a na slovenské pomery o malý technický zázrak. Bratislavčania tak mohli byť chvíľku hrdí na svoj nový most, hoci jeho využitie v odbremenení dopravy sa považovalo dlho za sporné.

Vcelku úsmevné bolo sledovať ľudí, ktorí prišli do Bratislavy len kvôli otáčaniu mosta a pýtali sa miestnych „Kde je ten nový most?“. Nový Most je však veľmi často používaný, hoci neoficiálny názov ďalšieho z bratislavských mostov - Mosta SNP. Takže turisti boli často krát odkázaní k Mostu SNP a nie k Mostu Apollo. Tiež sme sa čudovali, keď sme vtedy stáli na autobusovej zastávke pri Starom rozhlase, že sa neobvykle veľa ľudí pýta na ,,Nový Most“. Našťastie nám potom „zaplo“, tak sme ich naviedli na správne miesto.

Nosné lanáNosné laná. Vizuálne spracovanie mosta je pôsobivé.

Nosný pilierNosný pilier. Detail nosného piliera Mosta Apollo.

Na moste

Na Most Apollo sa dostanete schodmi, ale aj pohodlnou rampou, z oboch strán Dunaja. Je to pochopiteľné, pretože cez most chodia často cyklisti, alebo rodičia s detskými kočíkmi. Most je relatívne nový, takže povrch chodníka je stále hladký, bez zvlnení, prípadne výtlkov. Dúfajme že to tak vydrží čo najdlhšie.

Špecifikom mosta je to, že pešie lávky sú na rovnakej úrovni ako vozovka pre automobilové vozidlá. Kvôli tomu ste pri prechode Mosta Apollo nútení počúvať hluk a dýchať splodiny. Na iných Bratislavských mostoch je to riešené tak, že vozovka je o úroveň vyššie, ako chodník pre chodcov. Na druhej strane vďaka takémuto umiestneniu lávok, si aj ako chodec (či cyklista) môžete vychutnať veľmi podarenú architektúru mosta s fotogenickým mostovým oblúkom, ktorý uvidíte priamo nad sebou.

Na začiatku mosta, smerom z Ružinova bola postavená autobusová zastávka z oboch strán. Aj preto je táto časť mosta najrušnejšia. Smerom na petržalskú stranu potom ľudí prechádzajúcich s po moste ubúda. V porovnaní so Starým mostom, či Novým mostom (SNP) má určite nižšiu návštevnosť čo sa chodcov a cyklistov týka. Napriek tomu, na moste je stále živo, aj vďaka autostráde.

Veľmi kladne môžeme hodnotiť osvetlenie mosta, pretože nie všetky bratislavské mosty majú osvetlenú lávku pre peších a cyklistov. Osvetlenie okrem toho pekne dopĺňa vzhľad mosta, takže most je v noci skutočne fotogenický. Osvetlenie mimochodom priťahuje hmyz, čo vo veľkých počtoch využívajú pavúky. Je to vidieť hlavne na zábradlí, ktoré je značne potiahnuté pavučinami. Ak ste sa tu zastavili napríklad kvôli výhľadom a opierate sa o zábradlie, môže sa stať, že vám sem tam po ruke prebehne nejaký pavúčik. Zábradlia samotné sú inak dostatočne vysoké a bezpečné. Ak ste tu s deťmi, môžete im tu dať pokojne výbeh (ale pozor na cyklistov!). Ako už býva zvykom, sem tam na moste nájdete pripevnené zámky „lásky a priateľstva“.

Lávka pre peších a cyklistov. Lávka prepája cyklotrasy na jednotlivých brehoch rieky.Lávka pre peších a cyklistov. Lávka prepája cyklotrasy na jednotlivých brehoch rieky. Povrch je tvorený hladkým asfaltom a má mierne stúpajúci sklon. Neskôr sa však zmení na klesanie.

Zámky lásky a priateľstvaZámky lásky a priateľstva. Milá novinka na bratislavských mostoch.

Výhľady

Výhľady z Mosta Apollo sú vynikajúce. Ide hlavne o západné a východné výhľady. Pri pohľade východným smerom dominuje predovšetkým Prístavný Most. V jeho úzadí badať komíny zo Slovnaftu, ktoré keď dymia, vytvárajú spolu s Prístavným mostom veľmi zaujímavé oku lahodiace scenérie. Najmä ak sa vám do toho ešte pritrafí spln Mesiaca.

Týmto smerom občas vidno výletné lode, ktoré zvyknú parkovať takmer pod mostom. Ak máte šťastie, tak si môžete pozrieť celú parkovaciu procedúru aj s nalodením, resp. vylodením turistov. V pozadí toho uvidíte žeriavy miestneho prístavu, ktorý sa v podstate ťahá od Mosta Apollo, až za Prístavný most. Typická je tu tiež všadeprítomná železničná trať, ktorá prechádza celým prístavom. Po železnici niekedy prejde vlak, ktorý ťahá množstvo vagónov, čo sa dá so záujmom sledovať.

Top výhľady z mosta sú však smerom na západ. Jedná sa naozaj o špičkový pohľad na celé bratislavské nábrežie od mosta Apollo, až za Nový Most. Výrazným prvkom scenérie je nepochybne Bratislavský hrad, ktorému sekunduje na opačnej strane Dunaja Ufo Mosta SNP (Nového mosta). A hoci sú tieto monumenty akoby mierne v úzadí, tvoria akýchsi strážcov celého výhľadu. Ďalším zjavným prvkom je železnica v bratislavskom prístave, ktorá sa ťahá smerom k Eurovei. Veľmi pekný pohľad je i na Euroveu samotnú, akurát sa musíte pozerať z južnejšej časti mosta. Vedľa mosta sú situované výškové budovy v ktorých sa zaujímavo zrkadlí obloha.

Samozrejme pekne vidieť i na Starý most, ktorý sa čiastočne prekrýva s vozovkou Mosta SNP. Petržalské výhľady sú doplnené o lužné lesíky, ktoré sa rozprestierajú medzi mostami. Veľmi vzdialene vidno i na kopce v Rakúsku, ktoré sa tiahnu od Bergu, až po Hainburg. Ak ste na moste bližšie k petržalskej strane Dunaja, uvidíte z tade i kopec Devínskej Kobyly.

Čo poviete? Dá sa, no nie?Čo poviete? Dá sa, no nie? Pohľad z centrálnej časti Mosta Apollo. Na obzore Starý most, Most SNP, Bratislavský hrad. Na pozadí vystupujú rakúske kopce.

Výletná loď pod Mostom ApolloVýletná loď pod Mostom Apollo. V letnej sezóne v Bratislave kotví množstvo takýchto lodí.

Mesiac a Prístavný most z Mosta ApolloMesiac a Prístavný most z Mosta Apollo. Výhľady patria k lákadlám mosta, hoci sú málo propagované a tak vám možno ani nenapadne sem zájsť.

Využitie mosta na rekreáciu

Most Apollo okrem svojej dopravnej funkcie a pekných výhľadov ponúka návštevníkom viacero možností vyžitia. Pár minút od mosta je nákupné centrum Eurovea, určená skôr pre komerčnejšie ladených ľudí. Prírodným typom zas môžeme odporučiť prechádzky pri nábreží v Petržalke. Športovcom príde isto vhod cyklotrasa, ktorá tu prechádza a ktorú samozrejme môžu využiť i bežci. Pod mostom sa s obľubou člnkujú vodáci. Ďalšie atraktivity potom ponúka neďaleká oblasť Starého mosta.

Pravý brehPravý breh Dunaja. Po pravom brehu vedie k mostu iba jednoduchý chodníček. Pre rýchlejší presun je výhodnejšie použiť cyklotrasu na neďalekej hrádzi.

Bicyklovanie

Most Apollo je súčasťou siete bratislavských cyklotrás a napája sa priamo na hlavnú cyklistickú magistrálu, ktorá bola vybudovaná po oboch stranách Dunaja. Na petržalskú hrádzu vedie z mosta priamo rampa, takže tam ste raz-dva. Z opačnej strany Dunaja v Ružinove, však skutočný cyklochodník po hrádzi začína až za bratislavským prístavom, vzhľadom na to že samotný prístav je verejnosti uzavretý. Ale to nevadí, pretože na hrádzu sa dostanete bez problémov po značenej cyklotrase po Prístavnej ulici

Možnosti cyklistického vyžitia sú tu v podstate neobmedzené, pretože mostom sa dostanete na obe strany Dunaja. Vydať sa preto môžete smerom na Slovnaft, ostrov Kopáč, či pokojne až do Gabčíkova, prípadne k Malému Dunaju. Petržalská strana zas ponúka cyklochodník cez Rusovce, Čunovo, Vojku až po priehradu v Gabčíkove. Prípadne sa môžete vybrať smerom do Rakúska, alebo napríklad vyskúšať cyklochodník vedúci naprieč Petržalkou.

Zaujímavým cykloturistickým tipom by mohla byť cyklotúra od Mosta Apollo, cez staromenstskú nábrežnú promenádu, Karloveským ramenom (s oddychom v krásnej vodárenskej záhrade, Botanickej záhrade, tradičnej krčmičke Mark Twain), cez Devín až k Cyklomostu Slobody s cieľom napríklad ma rakúskom zámku Schlosshof.

Cyklotrasa pod Mostom ApolloCyklotrasa pod Mostom Apollo. Cyklotrasa je s mostom prepojená za pomoci estakád.

Beh

Všetky lokality okolo bratislavského nábrežia sú často využívané na bežecké aktivity. Podobne je to i v prípade mosta Apollo. Zabehať si tu nie je žiadny problém, teda ak vám nevadí ruch od hlavnej cesty. Ako bežci si môžete napríklad skombinovať prebehnutie viacerých bratislavských mostov, vrátane Apolla a robiť tak rôzne okruhy okolo Dunaja.

Most Apollo je súčasťou normovanej bežeckej trasy v celkovej dĺžke 10km. Tá vedie od nákupného centra Eurovea cez most Lafranconi a cez Apollo do cieľa znova pri Eurovei. Behanie so zakomponovaním mostov, oživí aj inak fádny okruh po hrádzi. Ale ani obyčajná prechádzka cez Most Apollo nemusí byť úplne odveci. Práve naopak.

Výhodou večerného behania cez Most Apollo je najmä fakt, že je veľmi dobre osvetlený, čo na trasách po jednotlivých nábrežiach nie je vôbec samozrejmosťou, hoci sú pravidelne využívané na večerný relax po práci. Môžete si to všimnúť, ak budete večer bežať na most po petržalskej hrádzi. Úsek od Starého mosta k Apollu vôbec nie je osvetlený a preto odporúčame vyzbrojiť sa aspoň čelovkou a reflexnými prvkami. Nikdy neviete, čo ,,vybehne“ z okolitého lužného lesa :).

Systém estakádSystém estakád. Na Most Apollo vyjdete po takýchto estakádach. Stúpanie je pozvoľné.

Turistika a prechádzky

Most Apollo spája dva vcelku odlišné brehy. Ten ružinovský, resp. staromestský má viac komerčný charakter. Ak ste sa sem prišli poprechádzať, tak určite odporúčame vybrať sa na promenádu, ktorá začína pri Eurovei. Počítajte však s množstvom ľudí. Pokiaľ ste ale mestskejší typ, tak to vadiť pravdepodobne nebude. Okrem iného budete obklopení obchodmi, službami a rôznymi reštauračnými zariadeniami. Navyše od Eurovei sa promenáda ťahá v podstate až do Karlovej Vsi, takže podniknúť tu môžete i vyše hodinový výlet naprieč Bratislavou.

Pre prírodnejšie typy je viac vhodnejšie petržalské nábrežie. Od Starého Mosta, cez Most Apollo a až ďaleko za Prístavný most sa ťahajú dunajské lužné lesy, ktoré sú skvelou voľbou na prechádzku. Pri nábreží sú v lese vyšľapané chodníky, ktoré sú priechodné aj v lete, väčšinou bez väčších problémov. Občas narazíte aj na pekné zákutia so zaujímavými výhľadmi. Po lese sú roztrúsené ohniská a teda ľudia si tu z času na čas zvyknú zatáboriť. Či je to legálne to netušíme..

Ďalším tipom na prechádzky môže byť napr. Sad Janka Kráľa medzi Starým a Novým Mostom. Jedná sa o značne navštevovaný park, obľúbený či už na športovanie, piknik, prechádzky a pod. Rovnako je na tom aj Tyršovo nábrežie medzi Starým a Novým mostom. V lete je tu k dispozícii navozený piesok vo forme pláže, takže získate ilúziu pobytu pri mori s výhľadom na Bratislavský hrad. Obidve tieto lokality sú z mosta dostupné po petržalskej hrádzi cca do 10-15 min. pešo. Letná pláž navyše v lete ponúka i občerstvenie a rôzne iné druhy relaxu, dokonca i letné kino v jej blízkosti. Mnohí návštevníci pláž radi využívajú.

Prechádzky v okolí mostaPrechádzky v okolí mosta. Na petržalskom brehu Dunaja je množstvo chodníčkov v lužnom lese.

Eurovea z pravého brehu DunajaEurovea z pravého brehu Dunaja. Odporúčame prechádzku cez mosty Apollo a Starý most. Je to veľmi príjemný okruh aj s takýmito výhľadmi.

Člnkovanie

Počas nášho bádania v oblasti bratislavských mostov sme veľakrát narazili na kajakárov, ktorí si väčšinou vo dvojici a vo veľkej pohode pádlovali po okraji Dunaja. Podobne to bolo aj pri moste Lafranconi. Ak je vonku pekne, vodákov budete na petržalskej strane Dunaja stretať pravidelne. Medzi Starým mostom a Mostom Apollo je pre vodákov vyhradené mólo, kde sa môžu nalodiť a vylodiť. Zaujímavé sú i pohľady na družiny splavujúce tok Dunaja smerom na juh.

Plavba proti prúdu Dunaja.Plavba proti prúdu Dunaja. Kajakári sa držia blízko brehu, no i tam prúd nie je najslabší. Aspoň že môžu cestou obdivovať bratislavské mosty.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Prístavný most - priemyselne pôsobiaci most dokáže prekvapiť neobvyklými výhľadmi na Dunaj a Bratislavu
  • Starý most - novo-osadený most (2016) zohľadňuje rekreačnú funkciu, dá sa na ňom príjemne posedieť a upokojiť myseľ pohľadom na pokojne plynúci tok Dunaja. Na jeho jednotlivých koncoch sú podniky, kde môžete skočiť na jedlo a nejaké to pitie.
  • Staré Mesto a historické centrum Bratislavy - z Apolla to máte do historického centra Bratislavy iba kúsoček. Centrum mesta ponúka množstvo historických a kultúrnych pamiatok
  • Sad Janka Kráľa - populárna rekreačná zóna Bratislavy na petržalskej strane Dunaja, je to krásny park.
  • Tyršovo nábrežie – nábrežie medzi Mostom SNP a Starým mostom s peknou promenádou
  • Nákupné centrum Eurovea - relatívne pohodové nákupné centrum, nie je až tak preľudnené a pôsobí pokojnejším dojmom. Preľudnenejšie je skôr nábrežie medzi Euroveou a Dunajom.
  • Aupark - jedno z najstarších a najväčších nákupných centrier v hlavnom meste
  • Bunkre v oblasti Bratislavy - mohutné betónové bunkre z vojnového obdobia sú rozmiestnené na petržalskej strane Dunaja

Pohľad na novovybudované nábrežiePohľad na novovybudované nábrežie. Z mosta si môžete pozrieť, čo sa podarilo vybudovať za posledné roky. V popredí nákupné centrum Eurovea a biela budova nového Slovenského národného divadla.

Fotografie Mosta Apollo