Hraničné kamene neďaleko vrchu Hrabovina nájdeme za tzv. Druhým kameňolomom v bratislavskom lesoparku. Pohraničné kamene v okolí Hraboviny sú trochu ťažšie dostupné pretože sa nachádzajú v strmom lesnom teréne. Je to však napokon celkom logické, lebo hranicu tvorí výrazný horský hrebeň.

Hraničné kamene v okolí BratislavyHraničné kamene v okolí Bratislavy. Takto nenápadne vytŕčajú z lístia.

Na vrchol Hraboviny vedie lesný chodník, ktorý je však neznačený. Začína sa vľavo od asfaltky za Druhým kameňolomom, za jazierkom, práve v najbližšej výraznej zákrute v smere na Biely Kríž. Tento chodník stúpa pomerne strmo k vrcholu spomínaného kopca. Je potrebné trocha predierania, ale cesta je dobre priechodná a tvorí logickú hranicu - jedná sa o hrebeň hôr. Kamene by ste nemali minúť, nachádzajú sa po krajoch tohto chodníka.

ZnačenieZnačenie. Hraničné kamene sú obvykle označené erbom mesta Bratislavy a poradovým číslom.

Jeden z nich sa nachádza napravo kúsok pod hrebeňom pri výraznom dube. Vedie sem vyšliapaný chodníček, dôkaz častých návštev. Z tohto miesta je zároveň pekný výhľad na dolinu, ktorou stúpa asfaltka na Biely Kríž. Uvedené hraničné kamene majú vytesaný erb Bratislavy a poradové číslo. Jeden z nich, bez akýchkoľvek znakov, však ležal zvalený v lístí. Šlo o kamenný stĺpik asi 30-40cm dĺžky v tvare hranola.

Hraničný kameň 3/2Hraničný kameň 3/2. Tento kameň sa nachádza v smere na Hrabovinu.

Ďalej smerom k vrcholu sa nachádza hraničný kameň s erbom Bratislavy a zvalený hraničný stĺpik označený letopočtom 1930. Všetko to pôsobí veľmi záhadne, no o to príťažlivejšie. O týchto kameňoch je dostupných pramálo informácií. Kamene v týchto miestach majú tvar náhrobného kameňa s poloblúkovým zakončením. Výšku nad zemou majú približne 30cm. Povrch majú drsný. Vyzerajú byť vytesané zo žuly.

Jeden zo zničených kameňovJeden zo zničených kameňov. Tento kameň zrejme spadol svojou vlastnou váhou, alebo mu niekto ,,pomohol". Všimnite si letopočet. Prezrádza históriu tohto objektu.

Línia hraničných kameňov zjavne nepokračuje až na vrchol Hraboviny, ale sa mierne stáča doľava smerom k Písanému kameňu, do miest za Kačínom.

,,Štvorka",,Štvorka". Kameň číslo 4 charakterizujú obvyklé poznávacie znaky - erb mesta, poradové číslo kameňa a iniciály PV.

Fotografie hraničných kameňov neďaleko Hraboviny