Pri potulkách Kysucami môžete naraziť na veľa zaujímavostí. Jednou netradičnou a tak trochu aj svetovou je Slovenský orloj v obci Stará Bystrica. Jedná sa o prvý orloj nielen na Kysuciach, ale dokonca na celom Slovensku. Zaujímavosťou je aj to, že Starobystrický orloj je jeden z najmladších a najpresnejších orlojov na celom svete. Je tiež považovaný za najväčšiu drevenú sochu na Slovensku.

Slovenský orloj v Starej BystriciSlovenský orloj v Starej Bystrici. Orloj v celej svojej kráse. Naozaj sa vydaril, čo poviete?

Navštíviť tento drevený orloj preto určite odporúčame, je to skutočný unikát. Za zmienku tiež stojí to, že orloj sa nachádza na námestí v centre Starej Bystrice, ktoré je veľmi pekne upravené a zrekonštruované. Atmosféru námestia s orlojom veľmi pekne dotvárajú aj okolité budovy, ktoré sa nesú v podobnom architektonickom žánre. Preto celé námestie s budovami aj orlojom pôsobia veľmi konzistentným a nerozhádzaným dojmom, čo je v rámci Slovenska ozajstný unikát. Myslím že by si väčšina obcí a miest mohli zo Starej Bystrice zobrať príklad.

Ako sa tam dostať?

K orloju sa dostanete jednoducho, stačí keď si to zamierite do centra obce. Nám sa to na prvý krát nepodarilo, pretože sme prešvihli odbočku z hlavnej cesty, tak sme museli isť cez kruhový objazd, z ktorého sme potom odbočili do centra. Stratiť by ste sa však nemali.

Ak ste prišli autom, dá sa tam aj zaparkovať. Zaparkovať sa dá v podstate hneď pri orloji, resp. pri hlavnom námestí. V okolí orloja sa nachádzajú aj reštauračné zariadenia, takže vašu návštevu môžete spojiť napríklad s posedením pri kávičke, alebo pri dobrom pivku. Môžete si takto pri drinku vychutnať túto milú atrakciu, hlavne keď zvon odbije celú hodinu a začne sa na orloji prezentácia.

Rínok sv. Michala ArchanjelaRínok sv. Michala Archanjela. Rínok sv. Michala Archanjela - pekne upravené námestie v Starej Bystrici. V pozadí Starobystrický orloj

O Starobystrickom orloji

Orloj v Starej Bystrici bol postavený v roku 2009 pri bočnej stene miestneho kultúrneho domu. Kompozícia diela predstavuje sediacu Madonu – Sedembolestnú pannu Máriu, patrónku Slovenska. Návrh orloja pochádza z rúk akademického sochára Loviška. Bol vytvorený hlinený model, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie.

Pohľad na vrchnú časť orlojaPohľad na vrchnú časť orloja. Vidieť bronzové busty (je ich 6), astroláb, hodiny a úplne na vrchu sú vo vežičke dva zvony.

Na orloji pod drevenými výklenkami sa nachádza šesť bronzových sôch významných slovenských dejateľov. Nájdete tu bustu Pribynu, kráľa Svätopluka, Andreja hlinku, samozrejme nesmie chýbať Štúr, Bernolák a Štefánik. Ďalšie postavy je vidieť, keď orloj odbije celú hodinu. Vtedy sa po orloji promenádujú figúrky svätcov spojených so Slovenskom – sv.Cyril a Metod, Svorad, Benedikt, Bystrík, Vojtech a sv. Gorazd.

Dominantou orloja je modro-červeno-čierny astroláb – ciferník s astronomickými údajmi. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom. Aj preto je orloj v Starej Bystrici jediným orlojom na Slovensku. Farebné dosky astrolábu symbolizujú fázy dňa. Čierna – astronomickú noc, červená – úsvit a súmrak, modrá – obzor. Astroláb na orloji v Starej Bystrici zhotovili na objednávku v Prahe, v Českej Republike. Je riadený počítačom a preto je považovaný aj ako jeden z najpresnejších na svete. Vo vežičke na vrchu orloja sú dva zvony. Jeden slúži na odbíjanie hodín a polhodín. Ďalší slúži ako zvukový podmaz počas prezentácie svätcov.

AstrolábAstroláb bol zhotovený v Prahe. Jeho farby predstavujú denné obdobia (noc, úsvit, súmrak, deň). Atroláb riadi počítač a vďaka tomu je orloj v Starej Bystrici jeden z najpresnejších na svete!

Čo sa nachádza v okolí?

V okolí Starej Bystrice je viacero atrakcií, ktoré sa oplatí navštíviť. Najbližšie je rozhľadňa na Bobovci, na ktorú si môžete spraviť pekný výlet priamo z centra Starej Bystrice. Stačí sa držať žltej značky a za zhruba hodinku a pol ste tam. Rozhľadňa sa nachádza na kopci nad obcou a môžete sa z tade pokochať peknými výhľadmi nielen na obec ale aj do širšieho okolia.

Vrelo odporúčame navštíviť skanzen vo Vychylovke. Jedná sa o múzeum kysuckej dediny aj spolu s historickou železničkou ktorá sa tu nachádza. V skanzene nájdete vernú rekonštrukciu vidieckej krajiny kysuckého regiónu. Môžete sa tu tiež povoziť v historickom vláčiku.

Smerom na Vycholovku narazíte na Vodnú nádrž Nová Bystrica, kde si môžete spraviť prestávku. O pár km ďalej zas leží prírodná pamiatka Vychylovské prahy – prírodný úkaz, ktorý sa vytvoril na riečke Vychylovka v podobe akýchsi prahov. Majú výšku až do 1m a vznikli vodnou eróziou.

Fotografie orloja a okolia