Obec Korňa sa môže pochváliť doslova svetovou atrakciou. Je ňou ropný prameň, ktorý vyviera z pod zeme na jednej z lúk v okolí obce. Takúto zaujímavosť okrem Slovenska a Kostariky, nemá žiadna iná krajina na celej zemeguli. Samovoľný výver ropy je sprevádzaný výronmi metánu a občasným bublaním. Ak teda prechádzate touto obcou, alebo si plánujete spraviť niekde výlet v okolí, nezabudnite sa tu na chvíľu zastaviť.

Ako sa tam dostať?

Ropný prameň leží na začiatku obce Korňa, smerom z Turzovky. Pri hlavnej ceste môžete odparkovať auto, je tam čosi ako mini-parkovisko. Následne pôjdete asi 100m po neupravenej ceste smerom na juh a dôjdete k prameňu. Najnovšie je prameň viditeľný aj z väčšej diaľky, keďže sa nad ním postavila drevená trojuholníková konštrukcia, na ktorej vrchole patrioticky veje slovenská vlajka. S trochou šťastia by mal byť ropný prameň viditeľný už od hlavnej cesty.

Ropný prameň v KorniRopný prameň je dobre dostupný. Nachádza sa v obci Korňa a leží zhruba 100m od hlavnej cesty. Vedie k nemu cestička.

Po príchode ku kornianskemu ropnému prameňu Vám do nosa hneď udrie špecifický zápach. Je spôsobený výparmi, ktoré z prameňa vychádzajú. Ropný prameň je v podstate také neveľké jazierko svetlohnedej farby z ktorého vychádza ropný potôčik, ktorý sa po pár metroch stráca v zemi.

Okolie ropného prameňa je pekne upravené, je tam postavený aj drevený plot. Pri vchode do areálu ropného prameňa je informačná tabuľa, na ktorej si môžete prečítať o Siedmich divoch obce Korňa. Ropný prameň je zaradený ako piaty. Samozrejmosťou sú aj odbornejšie informácie o ropnom prameni.

Informácie o prameni

Korniansky ropný prameň je v podstate prirodzený, samovoľný povrchový výver ľahkej ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho sa metánu. Jedná sa o parafinickú ropu s nízkym obsahom síry s vysokým obsahom olejov a malým množstvom aromatických uhľovodíkov a asfalticko-smolných látok.

V minulosti, údajne obyvatelia obce používali ropu na mazanie vozov, obuvi, na svietenie a tiež na liečenie kožných chorôb dobytka. Počas druhej svetovej vojny, keď vrcholila kríza, sa palivo z prameňa, vďaka vysokému obsahu olejov využívalo hlavne na osvetľovanie príbytkov. Spaľovaním ropy však vznikal škodlivý a páchnuci dym.

Ropný prameň v Korni bol podrobený aj prieskumu, či by bolo rentabilné tu ťažiť ropu. Napriek tomu, že ropa je pomerne kvalitná, vrty v tejto oblasti preukázali, že kvôli malým ložiskovým zásobám sa neoplatí ju ťažiť. 

V roku 1984 bol ropný prameň v Korni vďaka svojej unikátnosti, vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku Slovenska.

Pohľad z blízkaPohľad z blízka do ropného prameňa. Pekne vidieť ropné jazierka a potôčiky. Ropy je tu niekedy viac, inokedy menej.

Tip na výlet – putovanie po 7 divoch obce Korňa

Obec Korňa sa môže pochváliť viacerými zaujímavosťami, ktoré sa nachádzajú buď priamo v obci, alebo jej okolí. Preto si vymysleli zaujímavú atrakciou – putovanie po 7 divoch obce Korňa. Jedná sa o návštevu siedmych lokalít:

  • Veterný mlyn
  • Hricovia
  • Stáročné lipy
  • Drevená architektúra
  • Korňanský ropný prameň
  • Pútnické miesto Živčáková
  • Drevený kostol

Takže ak Vám počas vašich turistických radovánok ostal ešte nejaký čas a nachádzate sa v okolí Korne, môžete si všetky tieto atrakcie popozerať.

Čo si ešte pozrieť v okolí?

  • Súľovské vrchy - prekrásne zlepencové veže minipohoria s jedinečnou, pokojno atmosférou si vás istotne získajú, ide o jedinečné miesto v rámci Slovenska
  • Manín - Manínska Tiesňava, Veľký Manín, Kostolecký dóm, všetko atraktivity, aké inde nenájdete
  • Hrebeňovka Krivánskej Malej Fatry - jedna z najpopulárnejších hrebeňoviek Slovenska
  • Hrebeňovka Lúčanskej Malej Fatry - divokejšia a menej masová hrebeňovka nižšej časti Malej Fatry, prírodu si tu budete vychutnávať naozaj naplno, pretože na hrebeni nie sú žiadne chaty
  • Rodný dom Jozefa Krónera - túto atraktivitu nájdete v obci Staškov

Fotografie ropného prameňa