Hrebeňovka Krivánskej Malej Fatry predstavuje prechod tohto pohoria po červeno značenom turistickom chodníku zo Strečna do Zázrivej. Najvyšším bodom na trase je Veľký Kriváň 1709m. Samozrejme zvyknú sa robiť rôzne varianty tohto prechodu, často podľa toho, koľko voľného času naň máte k dispozícii.

Tento článok popisuje hrebeňovku Malej Fatry v zimnom aj letnom období v úseku obec Štefanová, Chleb, Suchý so zakončením vo Vrútkach. Tento mierne skrátený variant hrebeňovky môže byť výborný tip na výlet počas vašej dovolenky na Slovensku v oblasti Malej Fatry. Pri troche kondície sa dá zvládnuť pohodlne behom dvoch dní, vrátane cesty k pohoriu. Celkové smerovanie prechodu umožní hrebeňovku ukončiť na frekventovanej trase rýchlikov, ktorá prechádza aj Vrútkami. Vďaka tomu nebude nutné riešiť komplikované prevozy naspäť do civilizácie.

Malá Fatra je národným parkom, a preto, keď sa počas dovolenky, alebo voľného víkendu rozhodnete brázdiť jej hrebeň, bude to prehliadka husto nabitá krásami prírody.

Zimná hrebeňovka Krivánskej Malej FatryZimná hrebeňovka Krivánskej Malej Fatry. Prejsť si hrebeň Malej Fatry v zimných podmienkach je skrátka povinnosť. Hrebeň je dobre značený tyčovým značením, preto ak ,,sadne" aj počasie nemali by ste zablúdiť.

Hrebeň severnejšie položenej Krivánskej Malej Fatry je podobný hrebeňu Nízkych Tatier, je teda trávnatý, občas pokrytý kosodrevinou, avšak o niečo ostrejší a naopak nižší. Výšku 2000 m. pri jeho prechode neprekročíte. Najvyšším bodom je Veľký Kriváň s výškou 1709 m.

Ako sa tam dostať?

Ideálnym východiskovým bodom na začatie hrebeňovky Krivánskej Malej Fatry je obec Štefanová, kam vedie pomerne dobré autobusové spojenie zo Žiliny. Chodník vedie do sedla Medziholie, ktoré sa nachádza nad tisícmetrovou hranicou. Dovedie nás sem príjemný lesný chodník po zelenej značke. Stúpanie je relatívne príjemné a na hrebeň je možné dostať sa rýchlo. Samozrejme do Štefanovej môžete prísť i autom, avšak po ukončení hrebeňovky by ste sa museli poň vrátiť. Preto je výhodné dovoz si nejako prakticky zorganizovať. Ak totiž hrebeňovku ukončíte vo Vrútkach, je veľmi praktické nasadnúť na jeden z rýchlikov, ktoré tadiaľto jazdia viackrát za deň.

Ak sa rozhodnete začať hrebeňovku v Štefanovej, vynecháte dôležitý vrchol a to Veľký Rozsutec. Zo sedla Medziholie naň môžete vystúpiť, avšak budete sa musieť vracať späť. Ak naň nevystúpite, nie je to až také tragédia, pretože pri výstupe z Medziholia na Stoh, budete mať Rozsutec stále ,,na pozadí" a výhľady naň si dosýta vychutnáte. Výhodou tohto mierneho skrátenia hrebeňovky je pohodlná celková doba jej prechodu. Mali by ste sa ,,vtesnať" do víkendu aj keď pôjde o zimný prechod. Samozrejme záleží od konkrétnych podmienok v horách.

Hrebeňovka Malej Fatry s deťmi

Hrebeň Malej Fatry je vysokohorským terénom a hoci sú na ňom situované chaty, rodinám s vyslovene malými deťmi by sme neodporúčali viacdenný prechod. Staršie deti s určitými skúsenosťami s podobnými horami by prechod mohli zvládnuť. A istotne to bude pamätná rodinná akcia. V prípade, že by sa niečo nevyvíjalo podľa plánu, existuje z hrebeňa viacero únikových trás do okolitých dedín. Bez predošlých skúseností s podobnými túrami sa však na to určite nespoliehajte.

Značenie hrebeňaZnačenie hrebeňa. Hrebeň Krivánskej Malej Fatry je dobre označený. Napriek tomu sa občas turisti stratia. Za hmly je možné, že začnete nesprávne zostupovať z vrcholu. Takým kopcom je napríklad Stoh, kde sa hrebeňová značka prudko stáča.

Cesta hrebeňom

Nad sedlom sa týčia známe vrcholy Veľkého Rozsutca a Stohu. Oba sú dosiahnuteľné po červenej značke. Táto značka je zároveň hlavným hrebeňovým chodníkom. Doplnená je aj dobrým tyčovým značením.

Zo sedla Medziholie pokračuje strmší výšľap, najskôr lesom, na trávnatý a pekný vrchol Stohu. Na neďalekom rázcestí existuje možnosť obísť vrchol traverzom žltej značky, táto alternatíva je však v zime z dôvodu lavínového nebezpečenstva nemožná resp. riskantná. Oficiálne je žlto značený chodník v zime uzatvorený.

Stoh 1608mStoh 1608m. Výstup na stoh po červenej značke je tiahly, zdĺhavý a nepríjemný. Za odmenu sú však výhľady z jeho vrcholu. V lete je možné obísť ho traverzom po žlto značenej vrstevnici.

Výstup na Stoh predstavuje tiahle stúpanie a pri väčšom množstve snehu v zime sa jedná o ideálny výstup na pásoch resp. snežniciach. Bez potrebnej výstroje v mäkkom, hlbokom snehu, je však veľmi obtiažny a namáhavý.

Z vrcholu Stohu sa otvárajú pekné výhľady na Malú Fatru a priľahlé doliny. Za slabej viditeľnosti, napríklad v dôsledku hmly, je potrebné byť veľmi opatrný a sledovať tyčové značenie. Trasa sa totiž na vrchole stohu stáča výraznejšie doprava, do zostupového svahu. Chodník ďalej pokračuje cez sedlá a vrcholy ako Hromové a Poludňový Grúň na Chleb, pod ktorým sa nachádza významný bod oddychu a prípadného načerpania zásob - Chata pod Chlebom. Hrebeň je charakteristický pravidelnými stúpaniami, klesaniami a v neposlednom rade krásnou scenáriou. Až na chatu pritom budete mať za dobrého počasia prekrásne výhľady do diaľavy i na okolité kopce. Snáď vás navnadia aspoň niektoré naše fotografie.:)

Na celom predošlom úseku hrebeňa sa pohybujeme vo výške približne 1500 m, čo treba zohľadniť pri celkovom plánovaní túry. Hrebeň je exponovaný prírodným živlom. Nepríjemným môže byť ľadový vietor. Nebezpečná je aj malofatranská hmla, ktorá dokáže byť hustá ako mlieko a nedovidíte počas nej ani na najbližšiu palicu tyčového značenia. Nie je vtedy problém zablúdiť. A že sa to mnohým aj stalo. Keď je v zime v Malej Fatre tento typ hmly, nevidno nič, len bielu. Doslova akoby ste plávali v nádobe s mliekom. Je to veľmi nepríjemné aj pre oči samotné. Ak je na svahoch tvrdý sneh, či ľad a vy zablúdite do exponovaného terénu, nie je problém šmyknúť sa do doliny.

Vodu je možné na spomínanom úseku doplniť na Chate pod Chlebom. Celý tento úsek je krajinársky veľmi pekný s neustálymi výhľadmi, niekedy spestrenými aj pre Malú Fatru špecifickou a neopakovateľne podmanivou inverziou.

Inverzie v Malej FatreInverzie v Malej Fatre. Jedna z hlavných atraktivít Krivánskej Malej Fatry sú dokonalé inverzie.

V zime, keď sneh stvrdne, je pešia turistika možná aj v klasických vibramoch, avšak treba zohľadniť vplyv vetra a do batohu prípadne pribaliť mačky a palice. V zime neodporúčame opúšťať tyčové značenie, nakoľko hrozí vznik lavín. V teréne hrebeňa zvyknú na obvyklé lavinózne miesta upozorňovať výstražné tabule. Úsek hrebeňa od sedla Medziholie až po Chatu pod Chlebom je v zime často dobre prešliapaný, pretože zimný prechod je taktiež populárny, či už pre turistov, alebo skialpinistov.

Na Chate pod Chlebom

Chata pod Chlebom je klasickou horskou chatou s možnosťou prespatia a jedálňou s pomerne širokou ponukou. Neďaleko je vybudované významné lyžiarske stredisko Vrátna, ktoré možno odporučiť na strávenie lyžiarskej dovolenky. Z Vrátnej takisto zvyknú na hrebeň vystupovať skialpinisti v miestach Snilovského sedla a pokračovať až na chatu. Je populárna tzv. Oštiepkovou muldou, obľúbený frírajdový terén. Samotná Chata pod Chlebom je situovaná na peknom mieste. K výhodám chaty patrí, že nie je nutné prílišné schádzanie z hrebeňa. Chata je dostupná aj chodníkom, ktorý opúšťa hrebeňovú trasu ešte pred vrcholom Chlebu (žltá značka), čo môže ušetriť čas, avšak v zime sa jedná o technicky náročnejší terén - trasa traverzuje svah Chlebu. V zimnom období odporúčame pokračovať po tyčovom značení cez Chleb do Snilovského sedla a odtiaľ po zelenej značke zostúpiť na chatu. Netrvá to príliš dlho a je to omnoho bezpečnejšie. Dôležité je iba vydať sa v sedle správnym smerom, keďže sa tu trasa zatáča znova naspäť a pod hrebeň. Nájsť správny smer môže byť ťažšie v noci, hmle a podobne.

Pred ďalším pokračovaním hrebeňovky možno odporučiť doplnenie tekutín práve na tejto Chate pod Chlebom, ktorá sa nachádza približne v strede pochodu. Navaria vám tu i horúcu vodu do termosky. Atmosféra tu zvykne byť príjemná, avšak nie celkom romantická. Predovšetkým ju však vytvárajú ľudia, ktorí sa tu práve stretnú. Čiže je to tak trochu lotéria. Spí sa v izbách pri jedálni, alebo na povali v nižšom komforte, ale aj za nižšiu cenu.

Chata pod ChlebomChata pod Chlebom. Táto chata je ideálnym miestom na rozdelenie hrebeňovky na dva dni. Nad chatou na obrázku sa týči Veľký Kriváň 1709m.

Z chaty je v prípade potreby možný pomerne rýchly zostup do Šútova po zelenej značke. Na lyžiach je to veľmi rýchle. Ďalší úsek hrebeňa vedie po hrebeni smerom na Veľký a Malý Kriváň. Chodník si zachováva pomerne príjemné prevýšenia, hrebeň je miestami oživený, strmšími skalnými stupňami, ktoré však nepredstavujú väčšie technické problémy. Je však potrebné mať so sebou dostatok tekutín, nakoľko tento úsek hrebeňa je opäť bez vody. V prípade núdze je možné využiť rozsiahle porasty čučoriedok. Tento úsek trasy je v zime menej navštevovaný, čo treba pri plánovaní túry zohľadniť. Chodník nemusí byť prešliapaný a ťažšie sa plánuje celkový postup.

Po dosiahnutí vrcholu Suchého zídeme zelenou značkou z hrebeňa na Chatu pod Kľačianskou Magurou, kde je možné opätovne sa občerstviť. Odtiaľ po zjazdovke dosiahneme obec Turčianske Kľačany, odkiaľ sa možno ľahko dopraviť autobusom, alebo pešo do Vrútok. V takom prípade je vhodné mať so sebou nejaký druh turistickej mapy, alebo GPS, pretože úsek z Turčianskych Kľačian do Vrútok nie je značený. Vedie popri Krpelianskom kanáli Váhu. V Kľačanoch je potrebné prekročiť most, ktorý vedie ponad tento kanál. Tak sa dostanete do bezpečia mimo hlavnej cestnej premávky. Ak z hrebeňa zídeme týmto spôsobom, vynecháme časť s Chatou pod Suchým a Starým hradom, ktorá končí v Strečne. Hrebeň tak znova mierne skrátime.

Zostup z hrebeňaZostup z hrebeňa. Prechod hlavného hrebeňa si možno naplánovať rôzne. Líšia sa najmä nástupové a zostupové varianty. Jednu z možností zostupu predstavuje oblasť Suchého smerom na Kľačiansku Maguru až do Vrútok.

Hrebeňovka Krivánskej Malej Fatry patrí ku klasikám slovenskej turistiky. V každom ročnom období sa jedná o nádherný zážitok. Okrem klasickej turistiky je to aj výborný terén pre ski turizmus. Hoci hrebeň samotný nie je ideálnym miestom pre začiatočníkov v tomto športe. Malá Fatra je ideálnym miestom pre trávenie voľného času po celý rok.

Zasnežené svahyZasnežené svahy. Hoci vás zimná krása pohltí, počas zimnej hrebeňovky Krivánskej Malej Fatry je potrebné zvážiť lavínové nebezpečenstvo.

Príhoda z nečakanej noci na Stohu

Na hrebeňovku Krivánskej Malej Fatry sme sa raz vybrali s nevyhovujúcim časovým plánom. Trasu sme nepoznali, mapu sme mali predpotopnú, z antikvariátu a bez časov, internet nebol tak premakaný ako dnes a nemali sme naň aj tak prístup, mobil neexistoval. A skrátka šli sme do toho ,,po hlave". Však nejako sa pretlčieme. V stúpaní na Stoh už sme sa pohybovali v tme a čelovky v našej výbave nehrozili. Nebolo to ani bežné, zakúpiť si čelovku. Netušili sme, kde budeme nocovať, ale bolo nám jasné, že na chate to isto nebude. Do čoraz väčšieho zúfalstva, ktoré sme si ešte tak celkom neuvedomovali (v tých časoch sme totiž boli nesmrteľní), prišla búrka. Na Stoh sme sa síce dostali, ale už totálne premočení aj s rozmočenou mapou. Kamarát vraví, že zo Stohu by sa malo dať zísť po zelenej značke, k akejsi kolibe. Tak sme začali zostupovať po nejakom chodníčku, ale dočkali sme sa len ďalších litrov vody z vysokých tráv priamo do topánok. Po kolibe sa zľahla zem. Ak tu vôbec niekedy bola. Nezostalo nič, len sa nejako vynájsť. Našli sme si najbližší smrek a šup pončo na jeho vetvičky a seba pod ne. Pršať už nepršalo a dokonca sme tu nejakým zázrakom zaspali. Zima naštastie nebola. Len ráno, akoby sa nebolo celkom nič stalo, nás privítali prekrásne hrátky hmly na svahoch absolútne pokojného Stohu.

Čo si pozrieť v okolí?

Malá Fatra a okolie sú plné horských atraktivít. Turistika, lyžovačka, cyklistika, objavovanie histórie v ruinách hradov a iné druhy relaxu. To všetko tu nájdete.

  • Lúčanská Malá Fatra - vyskúšajte divokejšiu časť hrebeňa Malej Fatry, nenájdete tu horské chaty, ale zato ani masy turistov, niečo pre pravých horomilov
  • Kľak - výborný vyhliadkový vrchol
  • Chata pod Suchým - pod Suchým je situovaná ďalšia vysokohorská chata Malej Fatry
  • Hrad Strečno - ruina hradu nad rovnomennou obcou
  • Starý hrad - ruina hradu, ku ktorej vedie chodník hlavného hrebeňa
  • Šútovský vodopád - vodopád s anachádza neďaleko Chaty pod Chlebom
  • Domašínsky meander - zaujímavý prírodný výtvor na toku Váhu

Fotografie z hrebeňovky Krivánskej Malej Fatry