Hovoriť o vodopádoch v Malých Karpatoch je tak trochu nadnesené. Geologicko-hydrologické pomery v tomto smere Malým Karpatom moc neprajú. No napriek tomu, aj toto malé pohorie dokáže počas vhodných hydrologických podmienok vykúzliť aspoň menšie, oku lahodiace vodopádiky a kaskády. Tie môžu byť dokonca niekoľko metrov vysoké. A ak máte šťastie, v Malých Karpatoch narazíte v zime i na nejaký ten ľadopád, ktorý dokonca meria okolo 15 metrov.

Návšteva vodopádov v Malých Karpatoch predstavuje pomerne jednoduché túry vhodné pre širokú škálu turistov. K niektorým vedie značka, iné sa nachádzajú na neznačených trasách a ich hľadanie je potrebné si trochu lepšie naplánovať. Malokarpatské vodopády však môžu byť zase niečím novým, čo možno mnohým v tomto pohorí najskôr ani nenapadne hľadať.

Všeobecne najlepšie podmienky na výlety k týmto vodopádom a kaskádam sú obdobia vyšších zrážok, alebo čas topenia snehu. Chce to teda trochu toho správneho načasovania a môžete si odniesť veľmi pekný zážitok z prírody.

Hlbočiansky vodopád.Hlbočiansky vodopád. Zrejme jediný „oficiálny“ vodopád v Malých Karpatoch.

Hlbočiansky vodopád

Naozaj pekným vodopádom je tzv. občasný vodopád, známy aj ako Hlbočiansky vodopád. V princípe sa jedná o jediný „klasický“ vodopád so všetkým čo k tomu patrí. Jedinou nevýhodou je, že je občasný. Občasný, ako evokuje už názov, je preto, že tečie iba ak je dostatok vody. Hlbočiansky je zas preto, lebo sa nachádza v doline Hlboče pod najvyšším vrchom Malých Karpát, pod Zárubami. Ak Hlbočianskym vodopádom práve tečie voda, patrí k výkvetu malokarpatského vodstva. Jeho výška sa uvádza až úctyhodných 9m. Okolie vodopádu je príťažlivé a pomerne skalnaté. V tunajších skalách sa nachádza i kaplnka Panny Márie. Toto pekné prírodné miesto má všetky predpoklady na hlbokú kontempláciu a oddych.

K Hlbočianskemu vodopádu sa dostanete dobrým, lesným chodníkom po modrej turistickej značke zo Smoleníc. Netrvá to dlho, cestou prejdete len minimum strmších úsekov a sú v podstate len pri vodopáde. Samotný vodopád sa nachádza vpravo od chodníka, mimo turistickej značky. Pravdepodobne si odbočku k nemu všimnete na neďalekom rázcestí. Ak by netiekol, spoznáte ho podľa výraznej, vodou vyhladenej skaly. V čase dažďov môže byť chodník od Smoleníc vedúci k vodopádu na viacerých častiach doslova pod vodou. Nie je preto od veci mať nepremokavé topánky.

Hlbočiansky vodopád sa hodí na výlet pre všetky typy turistov. Terén nie je zložitý, no v závere je jeden technickejší úsek, keďže je tu viacero vyvrátených stromov, ktoré treba obísť, prípadne preliezť. Výstup zo Smoleníc k vodopádu by vám mal zabrať maximálne pol hodiny. Oblasť okolo vodopádu je nabitá prírodnými i kultúrnymi zaujímavosťami. Medzi top tipy na výlet tu možno zaradiť Záruby, Smolenický zámok, jaskyňu Driny, hrad Ostrý Kameň, alebo skaliská Havranice či Molpíru. Z atraktívnych chodníkov možno odporučiť výstup na Záruby cez Čertov žľab, prípadne prechod ich pozoruhodného vrcholového hrebeňa v úseku medzi Havranicou a hradom Ostrý Kameň. Pre priaznivcov vody môže byť zaujímavá oblasť vodnej nádrže Buková.

Tak isto odporúčame pozrieť si skalný hrebeň Molpíru s hradiskom. Sú z tade pekné výhľady jednak do doliny Hlboče a tak isto z druhej strany na Smolenický zámok a okolie. Práve tento výlet sa určite oplatí podstúpiť a navyše ho spojiť s návštevou vodopádu. Jedná sa o pekný okruh s viacerými zaujímavosťami. Tak isto nezaberie až tak veľa času.

  • GPS: 48.510720, 17.410723

Posledný úsek trasy k Hlbočianskemu vodopádu.Posledný úsek trasy k Hlbočianskemu vodopádu. Na mieste je viacero popadaných stromov.

Potok vytekajúci z Hlbočianskeho vodopádu.Potok vytekajúci z Hlbočianskeho vodopádu. V čase dažďov sa vie vcelku rozvodniť.

Pod Hlbočianskym vodopádom.Pod Hlbočianskym vodopádom. Vodopád meria na výšku niekoľko metrov.

Pri Hlbočianskom vodopáde.Pri Hlbočianskom vodopáde. Vodopád leží v doline Hlboča pri Smoleniciach.

Vodopád v kameňolome Prepadlé – Borinský vodopád

Kameňolom Prepadlé nad Borinkou je opustené miesto poznačené dlhoročnou ťažbou vápenca. Napriek tomu sa tu skrýva prírodná zaujímavosť v podobe „relatívne“ veľkého vodopádu, ktorý však vznikol umelo. Konkrétne prekážkami v toku Stupavského potoka, ktorý vteká z okraja lomu do jeho nižšie položených častí. Vytvára tak približne 4-5 metrov vysoký vodopád. Najvýraznejší je keď prší a najlepšie je, ak sa v tom čase aj topí sneh. Cesta pri lome je vtedy zaliata vodou z potoka a vytvára vcelku silný príval, ktorý sa mení na pôsobivý vodopád. Zároveň je to tu v takom období aj dosť strašidelné. Miesto pôsobí dojmom povodne a je asi lepšie do lomu vtedy nevstupovať. Jednoducho, treba si počkať na akurátne podmienky. Ak sú teploty dostatočne mrazivé, čo je v súčasnosti dosť výnimočné, môžete tento vodopád zažiť aj zamrznutý. To je v týchto častiach Malých Karpatoch skutočne jedinečná situácia.

Vodopád v kameňolome Prepadlé je azda najľahšie dostupným malokarpatským vodopádom. Do lomu sa dá doviezť po asfaltke autom a tu aj zaparkovať na malom parkovisku, prípadne popri ceste. Potom už postačí vydať sa naprieč lomom po jeho dne proti smeru tečúcej vody. Majte na pamäti, že dno môže byť počas vyšších zrážok značne zaliate vodou z potoka. Vtedy je nepríjemné prechádzať sa tu. Dovolíme si tvrdiť, že aj celkom nebezpečné. Lom nie je po ukončenej ťažbe nijako extra zabezpečený. Hrozí tu padanie skál a v teréne sú rôzne prekážky, jamy a podobne.

V zime sme mali možnosť zažiť dno lomu pokryté veľkou vrstvou ľadu, ktorý sa prebáral. Lom využívajú najmä skalolezci, ktorí tu vytýčili množstvo nových výstupov, no je čoraz populárnejší i medzi víkendovými turistami. Vodopád sem totiž priťahuje množstvo rodín s deťmi. Každopádne apelujeme na dodržanie aspoň základov bezpečnosti. Vyhýbajte sa preto počas návštevy vodopádu miestam pod strmými stenami lomu, z ktorých padajú kamene.

Zaujímavosťou vodopádu v kameňolome Prepadlé je jeho názov, keďže na mapách a v odbornej literatúre vodopád zrejme nenájdete. A tak sa zvykne nazývať aj ako Borinský vodopád, hoci sa nejedná o oficiálny názov. Niekde sa tiež uvádza názov ako Vodopád Prepadlé.

Výlet k Borinskému vodopádu sa dá spojiť s návštevou ruiny Dračieho hrádku, či opekaním pod ním pri potoku. Samozrejme lom je obľúbeným cieľom skalolezcov, ktorí tu nájdu nové, odistené línie. Bezprostredne pri kameňolome sa nachádzajú zvyšky starej horskej osady Medené Hámre i s kaplnkou sv. Michala archanjela. Okolie je takisto rajom pre cyklistov, najmä tých horských.

  • GPS: 48.265761, 17.119008

Vodopád v kameňolome Prepadlé počas zimy.Vodopád v kameňolome Prepadlé počas zimy. Vystihnúť jeho košaté, ľadové miniterasy chce v podmienkach západného Slovenska riadnu dávku šťastia.

Vodopád v kameňolome Prepadlé zväčša nevydrží byť dlho zamrznutý.Vodopád v kameňolome Prepadlé zväčša nevydrží byť dlho zamrznutý. Ak udrú mrazy, treba sa k nemu poponáhľať.

Okolie Borinského vodopádu zväčša tvorí rozmočená zem, ak je viac vody tak menšie jazierko.Okolie Borinského vodopádu zväčša tvorí rozmočená zem, ak je viac vody tak menšie jazierko. Keď udrú mrazy, okolie tvorí najmä ľad. Nie vždy je však pevný a tak sa človeku občas noha prepadne.

Ľadopád v kameňolome Prepadlé – Borinský ľadopád

V lome Prepadlé sa ešte chvíľku zdržíme. K tomu najkrajšiemu, čo môžete vidieť v Malých Karpatoch totiž patrí i tamojší ľadopád. Chce to riadnu dávku šťastia na podmienky, aby sa vytvoril zo stekajúcej vody z vrchných častí lomu. No ak sa to podarí, rozhodne stojí za to vybrať sa sem a pozrieť si tento prírodný výtvor. Ľadopád je totiž značne vysoký. Odhadom môže mať na výšku okolo 15m. To v Malých Karpatoch a celkovo v týchto kútoch Slovenska nemá obdobu. Keď slnko ožiari tunajšiu dolinu, na stenách lomu sa ľadopád nádherne vyníma. Vzhľadovo ho bez preháňania možno porovnávať s tatranskými skvostami. Kto mal možnosť ho vidieť, má vo vrecku jedinečný zážitok. Niektorým odvážlivcom však zjavne nestačí ani to, a na ľadopád si dokonca vylezú s lezeckým výstrojom.

Ľadopád v lome Prepadlé je veľmi ľahko dostupný autom z Borinky. Ale ani pešo to nie je ďaleko, pričom do Borinky vás dovezie i autobus z Bratislavy. Tento skvost tak máte za mrazivých podmienok doslova na podnose. Stačí len vyraziť v pravý čas. Je to obvykle vtedy, keď sa nad lomom počas dňa topí sneh vplyvom slnečného žiarenia a zároveň sa teploty v doline držia dostatočne dlho pod nulou. Ak by ste sa vybrali obdivovať tento skvost, určite sa k nemu nepribližujte príliš blízko. Je to obzvlášť nebezpečné, keď slnko pôsobí na jeho štruktúru počas dňa. Ľad vtedy začne rýchlo pracovať a rozpadávať sa. Nezriedka vtedy z ľadopádu i stien lomu odpadáva množstvo voľných kameňov a cencúľov. Ako sme už spomínali pri prvom vodopáde v lome Prepadlé, nie celkom bezpečné je i dno tejto lokality. Treba riadne pozerať pod nohy a vyhýbať sa terénnym prekážkam.

Vidieť ľadopád v kameňolome Prepadlé patrí k najväčším zážitkom v blízkosti Bratislavy. Je to čosi rozhodne dosť neobvyklé. Ak sa sem vyberiete, myslite na svoju bezpečnosť a nesnažte sa za každú cenu fotiť priamo pod ľadopádom, najmä ak sa topí. Ak máte chuť svoje potulky ešte predĺžiť, vybehnite povedzme na neďaleké Košarisko. Nachádza sa tam pamätník zosnulých trampov a pekná chatová osada. Tak isto z vrcholu kameňolomu, kde sa ľadopád nachádza sú pekné výhľady. Dá sa sem dostať po kombinácii turistických a neznačených trás od Dračieho Hrádku, prípadne od Košarísk.

  • GPS: 48.267089, 17.118965

Pod ľadopádom v Kameňolome Prepadlé.Pod ľadopádom v Kameňolome Prepadlé. Z kameňolomu sa občas odlamujú kusy skál. Je dobré sa mať v týchto miestach na pozore.

Ľadopád v lome Prepadlé.Ľadopád v lome Prepadlé. Toto je na západné Slovensko naozaj poriadna kuriozita.

Lezci ľadov na ľadopáde v kameňolome Prepadlé.Lezci ľadov na ľadopáde v kameňolome Prepadlé. Kto by to bol povedal, že neďaleko Bratislavy sa dá realizovať aj takáto aktivita.

Borinský ľadopád môže merať niečo okolo 15 metrov.Borinský ľadopád môže merať niečo okolo 15 metrov. Svojimi parametrami s pokojne môže porovnávať s tými vo Vysokých Tatrách, či Slovenskom raji.

Kaskády Rohožníckeho potoka

Milá atrakcia v podobe rozvodneného potoka neďaleko Rohožníka vám spríjemní putovanie popod masívom Vysokej – obľúbenej to malokarpatskej sedemstovky. Potok na viacerých miestach vytvára fotogenické kaskády, či malé vodopádiky. Potok navyše preteká pokojnou a ľahko priechodnou dolinou. Podmienkou, aby ste si krásy Rohožníckeho potoka užili čo najviac je, že treba mať šťastie na počasie. Ideálne po výdatnejších dažďoch, alebo počas topenia snehu.

K Rohožníckemu potoku sa dá bez väčších ťažkostí dostať od horárne Baďura, ku ktorej vedie asfaltka z Rohožníka. Je tu aj menšie parkovisko pred závorou, neďaleko odbočky smerom na kameňolom Vajarská. Po príchode odporúčame prejsť popri potoku smerom na Taricové skaly. Vedie tade cyklotrasa, ktorá sa odpája od hlavnej turistickej značky. Práve v týchto miestach nájdete najvyššie kaskády. Je však potrebné občas zísť z chodníka a raz prejsť na jednu stranu potoka a inokedy na druhú.

Veľmi zaujímavou lokalitou je oblasť akého si pieskovcového odkryvu, cez ktorý potok preteká. Voda tu navyše vyteká z niekoľkých dier jeho stien. Pekne sa na to pozerá z výšky, no dá sa s trochou šikovnosti zísť až dole. Sú tu však hlbšie nánosy blata, tak treba dávať pozor, aby sa vám noha neprepadla.

Návštevu Rohožníckeho potoka môžete spojiť s výstupom na neďaleké Taricové skaly, prípadne na skaly pod Horným vrchom. V oboch prípadoch ležia miesta povedľa turistickej značky a prístup k nim je trocha technickejší, výhľady však stoja za to. Ak máte dostatok času, vybehnúť si môžete aj na jeden z najkrajších vrcholov Malých Karpát – Vysokú. Rohožnícky potok mimochodom kopíruje cyklotrasa, prípadne asfaltová cesta z Rohožníka, takže vybrať sa k potoku na bicykli je vcelku dobrý nápad.

  • GPS: 48.430528,17.229567

Prvé kaskády na Rohožníckom potoku.Prvé kaskády na Rohožníckom potoku. Sú povedľa cesty pri horárni Baďura.

Ďalšia z kaskád na Rohožníckom potoku.Ďalšia z kaskád na Rohožníckom potoku. Podobných minivodopádikov tu nájdete viacero.

Menší vodopád s niekoľkými kaskádami na Rohožníckom potoku.Menší vodopád s niekoľkými kaskádami na Rohožníckom potoku. Miesto sa nachádza neďaleko rázcestníka Zadné Hlinenné. Vedie tu cyklotrasa i turistický chodník.

Zaujímavé miesto, ktorým preteká Rohožnícky potok.Zaujímavé miesto, ktorým preteká Rohožnícky potok. Vyviera tu z viacerých miest a vytvára pekné kaskády a drobné vodopády.

Vilmošove vodopády

Na potoku Drmolez nad Mariankou sa nachádza rozkošná kaskáda menších vodopádov. Názov im dal rodák a milovník tunajších miest Viliam Jánoš. Nám toto príjemné a ľahko dostupné miesto atmosférou evokovalo obrázky ázijských krajiniek s bonsajmi a vodopádmi. Vládne tu totiž chladivá klíma uzavretej dolinky, krytá hlbokým lesom, s tichým potôčikom a kaskádami vody pretekajúcej cez oblé skaly, obalené machom. Veľmi pekné miestečko, ktoré už si stihlo nájsť svojich fanúšikov.

Vilmošove vodopády nájdete na neznačenom lesnom chodníku, ktorý vedie na lúku Stánisko. Najskôr je potrebné dostať sa nad kalváriu v Marianke. Dá sa to pešo, ale aj autom, prípadne vhodný je aj horský bicykel. Chodník vedie súbežne s potokom Drmolez a tak vás privedie až k odbočke k vodopádom. Cestou je potrebné párkrát prekročiť i samotný potok, nie je to však problém. Chôdza tu je nepríjemnejšia, len ak je celý chodník rozbahnený po dažďoch.

Vilmošove vodopády sa nachádzajú napravo od chodníka a sú označené drevenou tabuľou priamo pri nich. Cesta pešo by vám k vodopádom nemala zabrať viac ako 30-45 minút. Ak beriete deti, tie sa radi pohrajú v potoku, tak sa vám pochod možno trochu predĺži. V svojej podstate je túra k vodopádom nenáročnou prechádzkou. Okrem výstupu kalváriou, ktorý je strmý, je väčšina trasy len veľmi mierne stúpajúca. Pred návštevou Vilmošovych vodopádov sa hodí naštudovať si turistickú mapu, aby ste trafili ten správny chodník. Dnes to už však vďaka GPS v mobiloch a množstvu elektronických máp nebýva problémom.

Tieto drobné vodopády vyniknú azda najlepšie po dažďoch, alebo keď sa topí sneh. V opačnom prípade môžu byť naozaj nevýrazné a pre niekoho možno i sklamaním. V každom prípade však spolu so svojim okolím majú neodškriepiteľné čaro. Je to taká menšia oáza pokoja v prírode. Samozrejme môže sa stať, že počas víkendu sa tu nakopí viacero návštevníkov.

Výlet k Vilmošovym vodopádom možno odporučiť ako výborný tip na výlet rodinám s malými deťmi a každému, kto má rád i drobné krásy prírody Malých Karpát. Okrem vodopádov je celá oblasť pri Marianke bohatá na ďalšie pekné a turisticky zaujímavé miesta, ktoré si môžete pozrieť súčasne. Spomeňme aspoň lúku Stánisko, kde sa dá dobre opekať, kalváriu a viaceré sakrálne stavby v Marianke, ako aj tamojšie kameňolomy, či verejnosti sprístupnenú bridlicovú baňu. Pri kameňolomoch sa nachádzajú i prastaré valy Velatického hradiska.

  • GPS: 48.240214, 17.076680

Odbočka k Vilmošovym vodopádom.Odbočka k Vilmošovym vodopádom. Vodopády sú vzdialené len zopár metrov od tohto miesta.

Pri Vilmošovych vodopádoch. Niekto lokalitu označil i takouto tabuľou.Pri Vilmošovych vodopádoch. Niekto lokalitu označil i takouto tabuľou. Vďaka tomu s istotou viete, že ste na správnom mieste.

Pohľad na kaskády Vilmošovych vodopádov.Pohľad na kaskády Vilmošovych vodopádov. Ideálne je sem prísť po dažďoch, alebo počas výraznejšieho topenia snehu.

Vilmošove vodopády.Vilmošove vodopády. Predstavujú veľmi príjemné miestečko v malokarpatskej prírode.

Kaskády Stoličného potoka

Kaskády Stoličného potoka nájdete nad Modrou. Predstavujú pekné prírodné divadlo, ktoré vám spríjemní cestu po modrej turistickej značke vedúcej z z Harmónie na kopec a niekdajšie hradisko s názvom Zámčisko.

Výstup popri potoku je ľahký. Vedie po sympatickom lesnom chodníčku, ktorý lemuje Stoličný potok. To umožňuje dostať sa celkom blízko k jednotlivým minivodopádom. Na niektorých miestach chodník križuje aj potok samotný. Žblnkot potôčika doplnený o kaskády a peknou prírodou listnatého lesa poteší každého, kto rád aktívne oddychuje. Najlepšie je, keď sa sem vyberiete tesne po daždi. To sú vodopádiky poriadne rozvodnené. Ich vznik umožnili skalky v toku potoka. Kaskády sú veľmi fotogenické. Toto miesto sa hodí na návštevu počas horúcich dní, pretože je celé v tôni.

Prechádzka popri vodopádoch Stoličného potoka patrí k oddychovým malokarpatským túram, ktorá poteší rodinky s deťmi. Ak by ste toho chceli vidieť viac, dá sa tu spraviť i väčšia túra po okolí. V oblasti Zochovej chaty a Harmónie je naozaj čo obdivovať. Priamo pri Stoličnom potoku, v miestach rázcestia Pod Zámčiskom, sa nachádza stará štôlňa Panny Márie Pomocnice zo 17. storočia. Kúsok vyššie je vrchol Zámčiska, kde nájdete vyhliadkovú plošinu s výborným výhľadom na Modru. K najpopulárnejším cieľom tejto oblasti ďalej patrí Veľká homoľa, kde je umiestnená rozhľadňa. Dostanete sa k nej pomerne rýchlo po značených chodníkoch i od Zámčiska.

  • GPS: 48.358826, 17.294840

Kaskády na Stoličnom potoku.Kaskády na Stoličnom potoku. Potôčik dokáže vyčariť i náznaky vodopádu.

Dravosť Stoličného potoka. Dravosť Stoličného potoka. Bezprostredne po daždi bol tento nenápadný potôčik pomerne živý.

Vodopád na Stoličnom potoku.Vodopád na Stoličnom potoku. Takéto kaskády robia výstup na Zámčisko skutočne zaujímavým.

Spätný pohľad na Stoličný potok a jeho kaskády.Spätný pohľad na Stoličný potok a jeho kaskády. Potok je veľmi príjemným spestrením výstupu na Zámčisko.

Informácie o článku

  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Martin Kiňo, Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.