K najobľúbenejším cyklistickým destináciám v Bratislave patria cyklochodníky na dunajskej hrádzi. Prinášame vám tip na cyklovýlet, ktorý vedie sčasti týmito trasami, no zároveň zaujímavo mapuje časť najväčšieho slovenského sídliska - Petržalky. Konkrétne časti rozkladajúce sa v blízkosti populárnych vodných plôch Veľký Draždiak a Chorvátske rameno.

Dá sa sem vyraziť naozaj kedykoľvek a trasa má mnoho pekného na vychutnávanie, hoci má len čosi okolo 13 kilometrov. Hodí sa pre takmer každého cyklistu, dokonca i cyklisticky trochu skúsenejšie menšie deti. Tento cyklookruh kombinuje radosť z poznávania najbližších končín s učením sa správnemu a bezpečnému pohybu po cyklochodníkoch v meste.

Na cyklovýlet popri Chorvátskom ramene s deťmi.Na cyklovýlet popri Chorvátskom ramene s deťmi. Trasa je vhodná pre skúsenejšie deti. Tie menšie môžete zobrať na nosiči.

Úsek Chorvátskeho ramena vnútri Petržalky.Úsek Chorvátskeho ramena vnútri Petržalky. Takto vyzerá rameno neďaleko Veľkého Draždiaka.

Ako to vyzerá na cyklookruhu?

Cyklookruh popri Chorvátskom ramene so zastávkou pri Veľkom Draždiaku je veľmi príjemnou trasou na cyklovýlet. Nenájdete na nej žiadne ťažké stúpanie. Miestami je veľmi mierne zvlnená, no väčšina cesty je rovinatá, tvorená asfaltovou cyklocestou. Má približne 13km, čo nie je úplne málo najmä pre menšie deti, no zároveň je tu mnoho miest, kde je možné sa zastaviť i občerstviť. Prírodne je tento okruh veľmi pekný. Trasa má čo ponúknuť najmä vďaka kontrastu veľkého sídliska a zvyškov riečnej krajiny priamo uprostred neho.

Už prvé metre po Starom moste sú charakterizované zaujímavými výhľadmi na Dunaj a obe nábrežia. Zaujme predovšetkým to staromestské. Na moste sú lavičky, takže si tu môžete v pohode posedieť a pokochať sa. Niet sa kam ponáhľať.

Ak ste s deťmi, dosť sa tu naučia o správnej jazde na často preplnenej cykloceste. Budú musieť zvládnuť nápor cyklistov, korčuliarov i bežcov. Ak ich chcete učiť jazdeniu po takýchto trasách, vyberte sa sem v menej exponovaných časoch. Určite ich vystrojte prilbou a vezmite si dostatok tekutín. V lete tu býva riadne teplo.

Občerstvenie a možnosť prestávky predstavujú bufety situované priamo v tesnej blízkosti hrádze. Je ich tu viacero a dá sa tu príjemne posedieť. I to patrí k pohodovej cykloturistike a bráni znechuteniu detí z čiastočne monotónnej trasy.

Chorvátske rameno sa dá na bicykli prejsť v podstate po oboch brehoch, praktickejšia však bude v úvode strana bližšia k Veľkému Draždiaku, keďže tu vedie súvislá asfaltka, čo sa nedá povedať o opačnom brehu, na ktorý sa hodí skôr horský bicykel. Vždy je však možnosť prejsť z jednej strany Chorvátskeho ramena na drúhú prostredníctvom mostov, alebo lávok.

Cyklochodník popri Chorvátskom ramene.Cyklochodník popri Chorvátskom ramene. Povrch je až na krátke úseky veľmi dobrej kvality.

Popri brehu Chorvátskeho ramena sú viaceré možnosti na aktívny relax.Popri brehu Chorvátskeho ramena sú viaceré možnosti na aktívny relax. Napríklad možnosti na posilňovanie, alebo detské ihriská.

Na cyklotrase smerom do Gabčíkova.Na cyklotrase smerom do Gabčíkova. Bufetov je tu neúrekom.

Na tomto cyklovýlete stretnete množstvo športovcov.Na tomto cyklovýlete stretnete množstvo športovcov. Cyklistov, bežcov a korčuliarov.

V poslednej časti výletu popri Chorvátskom ramene.V poslednej časti výletu popri Chorvátskom ramene. Celý okruh je charakteristický kvalitnými cyklocestami, ktoré však môžu byť preplnené.

Pohodový relax pri Chorvátskom ramene.Pohodový relax pri Chorvátskom ramene. Čo si viac priať uprostred obrovského sídliska?

Starý most – začiatok cyklotúry

Trasu naprieč Petržalkou popri Chorvátskom ramene môžete začať v podstate kdekoľvek, kde to je pre vás pohodlné. V Bratislave je všeobecne dobrá dostupnosť k cyklotrase na petržalskom brehu Dunaja. Z niektorých častí Bratislavy je to však ďalej. V takom prípade je možné zvážiť priblíženia sa do oblasti pri Starom moste autom. Veľké parkovisko je napríklad pod Starým mostom na Petržalskej strane. My sme okruh započali prechodom Starého mosta zo Starého Mesta, ktorým sme sa napojili priamo na petržalskú stranu hrádze. Tou sme pokračovali smerom na juh k čističke odpadových vôd v Petržalke.

Okruh môžete podniknúť i opačným smerom a po prejdení Starého mosta pokračovať ďalej priamo do Petržalky popri električkovej trati. Ak tieto miesta nepoznáte až tak dobre, vyplatí sa dopredu pozrieť si trasu v mape. Priamo v teréne je veľmi dobrým vodítkom samotné Chorvátske rameno.

Začiatok cyklotúry k Chorvátskemu ramenu.Začiatok cyklotúry k Chorvátskemu ramenu. Štartujeme na Starom moste.

Petržalská hrádza

Po zídení zo Starého mosta už začína samotný, no pomerne monotónny presun po cyklotrase na hrádzi smerom na juh, k Chorvátskemu ramenu. Cyklotrasa tu má kvalitný povrch a tak sa pripravte, že tu stretnete množstvo cyklistov a korčuliarov. Okrem predbiehania korčuliarov, prípadne vyhýbaniu sa rýchlejším cyklistom je v týchto miestach jediným spestrením možnosť vybehnúť si na Most Apollo, prípadne Prístavný most. Je tu tiež niekoľko miest s občerstvením.

Hrádza na petržalskej strane Dunaja.Hrádza na petržalskej strane Dunaja. Smerujeme na juh.

Prvé bufety popri petržalskej hrádzi.Prvé bufety popri petržalskej hrádzi. V lete ideálne miesto na oddych.

Pod Prístavným mostom.Pod Prístavným mostom. Na petržalskú stranu hrádze sa napojíte i prechodom tohto mosta.

Bufet tesne pred odbočkou k Chorvátskemu ramenu.Bufet tesne pred odbočkou k Chorvátskemu ramenu. Nachádza sa kúsok pod hrádzou.

Miesto pred odbočením z petržalskej hrádze k Chorvátskemu ramenu.Miesto pred odbočením z petržalskej hrádze k Chorvátskemu ramenu. Kúsok za týmto miestom nasleduje odbočenie doprava.

Úvodná časť Chorvátskeho ramena

Po dosiahnutí odbočky k Chorvátskemu ramenu, začína romantickejšia časť nášho cyklookruhu. Odbočku odporúčame vopred si nájsť v mape. Nachádza sa ešte pred čističkou odpadových vôd. V teréne sú i smerovníky, ktoré vás budú navigovať správnym smerom k ramenu. Potom postačí ak sa budete držať na cyklotrase vedúcej pozdĺž neho. Dovedie vás až k Veľkému Draždiaku, ktorý sa nachádza hneď vedľa Chorvátskeho ramena. Orientácia bude oveľa ľahšia, ak na výlet vyrazíte s mapou v mobile s GPS.

Zatiaľ čo cyklotúra po hrádzi má skôr diaľkový charakter, jazda popri Chorvátskom ramene a priľahlom lužnom lese ponúka i príjemný krajinársky zážitok. A to aj napriek tomu, že časom vás rameno prevedie kusom najväčšieho sídliska Slovenska.

Smerovník na petržalskej hrádzi.Smerovník na petržalskej hrádzi. Na našom cyklookruhu ju pomerne skoro opustíme.

Odbočka k Chorvátskemu ramenu.Odbočka k Chorvátskemu ramenu. Miesto sa nachádza priamo pod petržalskou hrádzou.

Po odbočení z petržalskej hrádze.Po odbočení z petržalskej hrádze. Napojíme sa na cyklotrasu vedúcu priamo k Veľkému Draždiaku.

Chorvátske rameno.Chorvátske rameno. Kúsok prírody pri najväčšom sídlisku Slovenska - Petržalke.

Cyklotrasa vedúca Petržalkou.Cyklotrasa vedúca Petržalkou. Čiastočne vedie popri lužnom lese.

Bicyklom k Veľkému Dražiaku.Bicyklom k Veľkému Dražiaku. Ideálny výlet v Bratislave kedykoľvek počas dlhých letných dní.

Pri Veľkom Draždiaku

K príjemnej pauze na tomto okruhu patrí i povinná zastávka pri populárnom štrkovisku Veľký Draždiak. Leží priamo pri Chorvátskom ramene a tak by bola škoda sem nezbehnúť. Veľký Draždiak je okrem labutí a iného vodného vtáctva zaujímavý i vedením drôtov vysokého napätia priamo ponad vodnú hladinu. Voda je tu zväčša krásna, modrá a priezračná i keď v niektorých miestach sa zvykne kopiť naplavený „bordel“ z vodnej hladiny. Našťastie takých miest nie je veľa.

Človek si na Veľkom Draždiaku občas pripadá ako na Jadrane. Nečudo, že láka vykúpať sa tu. Okolo jazera môžete podniknúť prieskumný okruh i na bicykli. Nájdete tu viacero bufetov. Môžete si tiež spraviť zachádzku na neďaleký Malý Draždiak.

Veľký Draždiak.Veľký Draždiak. Jedna z najobľúbenejších vodných plôch v Bratislave.

Cyklovýlet k Veľkému Draždiaku.Cyklovýlet k Veľkému Draždiaku. Výborná voľba na rekreačnú cyklistiku spojenú s kúpaním.

Letná atmosféra na Veľkom Draždiaku.Letná atmosféra na Veľkom Draždiaku. Klasická štrkovisková pohodička priťahuje davy ľudí.

Bufety na Veľkom Draždiaku.Bufety na Veľkom Draždiaku. Miesto je vyhľadávané počas celého leta i počas pracovných dní.

Chorvátske rameno za Veľkým Draždiakom

Trasa okruhu od Veľkého Draždiaku pokračuje ďalej popri Chorvátskom ramene, na brehu ktorého nezriedka uvidíte rybárov. Tak trochu sureálny výjav medzi hustou panelákovou zástavbou. Je to však veľmi príjemný kúsok prírody, ktorí miestni obyvatelia zaiste ocenia. Určite ich tu stretnete húfy, či už na pešo, s kočíkom, na kolieskových korčuliach, alebo na bicykli. Jazdu vám to v exponovaných časoch spomalí.

V týchto miestach je nutné párkrát prekročiť i cestnú komunikáciu, pričom je opatrnosť určite na mieste. Na jednotlivých prechodoch nie je vždy svetelná signalizácia. Na väčšej križovatke na Bosákovej ulici, pred nástupom na Jantárovú cestu, smerom k Starému mostu však semafory nájdete. Potom už je trasa jednoduchá.

Časť cyklotrasy popri Chorvátskom ramene.Časť cyklotrasy popri Chorvátskom ramene. Predstavuje možnosť na príjemný cyklovýlet.

Priechod ponad Chorvátske rameno.Priechod ponad Chorvátske rameno. Takto sa dostanete z jedného brehu na druhý. Popri cyklotrase nájdete i viacero menších mostov.

Jedna z križovatiek s cestnou sieťou Petržalky.Jedna z križovatiek s cestnou sieťou Petržalky. Cyklochodník pokračuje ďalej po prekročení cesty.

Pri Chorvátskom ramene, medzi panelákmi.Pri Chorvátskom ramene, medzi panelákmi. Rameno zútulňuje betónovú džungľu.

Rybárčenie na brehu Chorvátskeho ramena.Rybárčenie na brehu Chorvátskeho ramena. Vidieť rybárov uprostred obrovského sídliska je asi vcelku rarita.

Finálne partie okruhu popri Chorvátskom ramene.Finálne partie okruhu popri Chorvátskom ramene. Čoskoro sa trasa opäť napojí na výjazd na Starý most.

Konečná električiek pri Chorvátskom ramene.Konečná električiek pri Chorvátskom ramene. Kúsok trasy budete mať s nimi spoločný.

Záverečná časť

Ak máte chuť, môžete sa na záver ešte zastaviť v Sade Janka Kráľa, ktorý je tiež výborným miestom na relax, alebo využiť viaceré možnosti občerstvenia na oboch brehoch Dunaja pri Starom moste. Fajn môže byť zakončenie cyklotúry posedením pri veľtoku Dunaja, prípadne v Mýtnom domčeku, ktorý leží na začiatku Starého mosta z Petržalskej strany.

Posledné metre cyklovýletu pri Chorvátskom ramene.Posledné metre cyklovýletu pri Chorvátskom ramene. Výhľad na vodnú plochu.

Návrat na Starý most.Návrat na Starý most. Cyklochodník sa napája na lávku pre peších a cyklistov.

Možnosť občerstvenia na Starom moste.Možnosť občerstvenia na Starom moste. I tu môžete uzavrieť cyklookruh popri Chorvátskom ramene.

Výhľady

Nakoľko tento cyklookruh prechádza nížinatým krajom, výhľady by ste tu možno nečakali. Možno zostanete prekvapení, ak vám prezradíme, že veľmi pekné výhľady ponúka lávka Starého mosta, ktorá bola prispôsobená najmä peším a cyklistom. Dá sa tu posedieť na mierne vysutých plošinách, z ktorých sú veľmi pekné výhľady na obe strany mosta. Krajšie sú asi výhľady proti prúdu rieky. Uvidíte tu Veľkú časť oboch nábreží Dunaja v oblasti Starého Mesta a Petržalky. Súčasťou tohto výhľadu je Most SNP, či Bratislavský hrad. Všetkému kraľuje tok veľrieky Dunaj, ktorý je prekrásny počas západov slnka.

Z mosta môžete takisto obdivovať plaviace sa lode. Pohľad dole prúdom je zase charakterizovaný modernejšou výstavbou na ľavom brehu Dunaja. Patrí sem najmä nákupné centrum Eurovea a viaceré výškové budovy. Okrem toho uvidíte Most Apollo a Prístavný most. Ak ste ranné vtáčatá, môžete prechod cyklookruhu začať na tejto strane mosta počas východu slnka. Môže to byť tiež pekný zážitok.

Ďalšie výhľady sú potom z vyvýšeného telesa hrádze, po ktorom vedie cyklotrasa. Okrem lužného lesa tu však nie je nič špecificky zaujímavého. Príťažlivejšie sú následné pohľady na Chorvátske rameno priamo zo sedla bicykla. Pekný výhľad ponúka i breh Veľkého Draždiaka. Uvidíte rozľahlú vodnú hladinu tohto jazera.

Výhľady zo Starého mosta na záver výletu popri Chorvátskom ramene.Výhľady zo Starého mosta na záver výletu popri Chorvátskom ramene. Výhľady na moderné časti Bratislavy.

Výhľad na Bratislavský hrad zo Sterého mosta.Výhľad na Bratislavský hrad zo Sterého mosta. Ak cyklovýlet naplánujete na vhodný čas, môžete tu zažiť pekný západ slnka.

Lekná na hladine Chorvátskeho ramena.Lekná na hladine Chorvátskeho ramena. Pôvodne vyzerajúce brehy ramena sú v Bratislave doslova raritou.

Pohľad na časť Chorvátskeho ramena v blízkosti husto obývaných častí Petržalky.Pohľad na časť Chorvátskeho ramena v blízkosti husto obývaných častí Petržalky. Aj takéto menšie výhľady potešia.

Náročnosť cyklotúry

Cyklookruh popri Chorvátskom ramene je pre typického cyklistu ľahkou cyklotúrou. Nie je však úplne vhodný pre deti, ktoré nemajú predošlé skúsenosti s 5-10 km jazdou v hustejšej premávke cyklistov a občasným vstupovaním do dopravnej premávky. Trasa má takmer 13km, čo sa dá s viacerými prestávkami zvládnuť. Miest na prestávku je tu hojne. Či už sú to bufety na hrádzi, alebo pri Draždiaku, alebo miesta kdekoľvek, kde sa vám to zdá vhodné.

Chorvátske rameno ponúka mnoho pekných zákutí, kde sa dá sadnúť a odpočinúť si. Takisto Veľký Draždiak, kde sa dá v lete i príjemne okúpať. Menšie deti musia rátať s niekoľkými krátkymi stúpaniami i zjazdami. Sú to miesta na Starom moste a takisto na hrádzi. Deti bez skúseností sa môžu báť rýchlejšieho zjazdu z mosta. Ten sa však dá v prípade núdze zísť pohodlne i pešo.

Takisto sa na monotónnejšej časti trasy po dunajskej hrádzi môže u detí objaviť pocit nudy. Dajú sa motivovať napríklad predbiehaním korčuliarov. Robte to však opatrne, pretože hrádza býva plná rýchlych cyklistov. Popri Chorvátskom ramene zase zvykne byť mnoho ľudí na prechádzke. Hlavne v obývaných oblastiach, pri panelákoch. Táto cyklotúra je inak vhodná i pre aktívnych cyklodôchodcov, a všetkých, ktorí si chcú prejsť nenáročnú, ale zaujímavú trasu mestom. Táto cyklotúra je časovo vhodná i počas pracovných dní, keď je dlhšie svetlo.

Miesta križovania cyklotrasy s klasickou cestou.Miesta križovania cyklotrasy s klasickou cestou. Ak ste s deťmi, je na mieste patričná opatrnosť. Semafory tu nenájdete.

Kedy sa oplatí vyraziť na tento cyklookruh?

Táto cyklotúra je časovo vhodná kedykoľvek i počas pracovných dní, keď je dlhšie svetlo. Najvhodnejšiia sa nám zdá v letnom období, keď sú otvorené bufety a dá sa okúpať na Draždiaku. Kúpanie je tu však na vlastné nebezpečie. Plavčíkov, ani podobné vymoženosti tu neočakávajte. Pokiaľ však nie je v zime príliš chladno, tak ju možno hodnotiť ako vhodnú celoročne.

Zaujímavosti popri trase

Ak sa zaujímate o netradičné miesta v hlavnom meste, určite vás poteší návšteva starého vojenského bunkra, ktorý nájdete priamo pod hrádzou na tomto cyklookruhu. Konkrétne ide o bunker B-S 14 "Duna" (uvádzame jeho GPS súradnice: 48.101272, 17.132288). Dobre dostupný je i bunker B-S 13 "Stoh" (súradnice sú: 48.099662, 17.123390). Oba bunkre boli súčasťou reťaze opevnení z čias II. svetovej vojny. Zaujímavosťou sú tiež kolotoče, na ktoré tu občas narazíte.

Ďalšia z atrakcií pri Chorvátskom ramene.Ďalšia z atrakcií pri Chorvátskom ramene. Keď tu budete v správnom čase, povozíte sa okrem bicykla i na kolotoči.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Malý Draždiak - štrkovisko s možnosťou kúpania na vlastné nebezpečie
  • Ovsištská riviéra - pohľadný kus petržalského brehu Dunaja za Prístavným mostom
  • Starohájsky ostrov - ponúka zážitky v podobe objavovania nespútanej divočiny lužných lesov
  • Bunker B-S 15 "Ostrov"- starý bunker na brehu Dunaja z čias II. svetovej vojny
  • Sad Janka Kráľa – obľúbený park v Petržalke s bohatými možnosťami na oddych a relax pod korunami stromov
  • Rameno Zuzana – zaujímavý sútok Dunaja a jeho ramena, neďaleko bunkra B-S 15
  • Jazero Malý Draždiak – menší súrodenec Veľkého Draždiaku

Informácie o článku

  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.