Starý háj, alebo Starohájsky ostrov je pomenovanie časti pevniny na juh od Bratislavy. V skutočnosti ide o polostrov obmývaný z jednej strany hlavným tokom Dunaja a z tej druhej Starohájskym ramenom a Ramenom Zuzana. Je zároveň prírodnou rezerváciou. Z pohľadu cykloturistu ide o veľmi pekný cieľ na poldňový, ale pokojne aj celodenný výlet spojený s prespatím pod širákom, do oblasti s pomerne dobre zachovanou prírodou lužného lesa.
Nám sa tu veľmi páčilo a takýto akčnejší cyklovýlet môžeme odporučiť i rodinám s deťmi. Hodí sa však i na bežnú turistiku a singletrackový charakter chodníka tunajším lužným pralesom poteší i trailových bežcov. Miestami sa na Starohájskom ostrove nachádza celkom hustá divočina, čo ocení každý pravý dobrodruh, alebo priaznivec praktikovania survivalu a rôznych techník prežitia v prírode.
Ako sa dostať na Starohájsky ostrov?
Na Starohájsky ostrov sa dostanete po cyklotrase na petržalskej hrádzi, ktorá je súbežná s hlavným tokom Dunaja. Bicyklom pocestujete na juh až na úroveň areálu TJ Slávia STU Bratislava. V týchto miestach odporúčame odbočiť poľnou cestou k Dunaju k tzv. Ovsištskej riviére. Je to veľmi pekné miesto, tiahnúce sa popri brehu tejto rieky. Odbočiť na Starohájsky ostrov môžete i neskôr. Je fajn naštudovať si vopred mapu, prípadne ju mať so sebou v mobile.
Po brehu Dunaja vedie poľná cestička, ktorá vás prevedie krásnymi miestami až na samotný Starohájsky ostrov. Cestička tvorí okruh po okraji celého ostrova, no ako sme sami zistili, z najjužnejšieho cípu ostrova po jeho západnej strane, popri Starohájskom ramene je značne zapadaná stromami, ktoré nahlodali bobry. Predstavuje to skôr namáhavé predieranie džungľou ako pohodovú cyklistiku.
Táto časť okružného chodníka je vhodná skôr na pešiu turistiku. Z najjužnejšieho cípu Starého hája sa preto odporúčame vrátiť rovnakou cestou, akou ste prišli popri Dunaji t.j. po východnom okraji. Je to vhodné najmä ak ste s deťmi. Prenášanie viacerých bicyklov pomedzi stromy je totiž veľmi nepríjemné, hoci nezabudnuteľné. Nie je to však pre každého, len pre otrlejších cyklodobrodruhov.
Oblasť Starohájskeho ostrova, bunker ostrov a sútok Ramena Zuzana a Dunaja
Starohájsky ostrov, alebo Starý háj ak chcete, predstavuje lužným lesom porastený kus divokej, riečnej krajiny, rozprestierajúcej sa na ľavom brehu Dunaja na juh od Bratislavy. Obyvatelia hlavného mesta majú to šťastie, že sa tu doteraz zachoval podobný kúsok takmer nepoškvrnenej prírody.
Bujný les je tým pravým ihriskom pre všetkých objaviteľov, ktorým nechýbajú komerčné vymoženosti, ako reštaurácie a bufety, ale naopak vyhľadávajú pôvodnú, nezmenenú krajinu a pokojné miesta, kde je možné ,,dobiť baterky“. Starohájsky ostrov takým je. Výlet naň zaujme už po prvých metroch jazdy na bicykli po tzv. Ovsištskej riviére - štrkovom brehu Dunaja. Ten je v súčasnosti dosť strmý a predstavuje zráz. Zrejme bol vybágrovaný. I tak však ponúka veľmi pekné výhľady na mohutný tok Dunaja. Príjemne sa tu posedáva.
Poľná cestička vedie po brehu ďalej na juh a neskôr sa vnorí do húštiny lužného lesa, pričom na jednej strane ju stále ohraničuje Dunaj. Na viacerých miestach popri ceste sa dajú spraviť príjemné zastávky. Niektoré z nich sú vybavené i klasickým ohniskom, vybudovaným z kameňov. Ideálne na prekrásny výlet do prírody s deťmi. Na pitnú vodu sme tu však nenarazili, tak si jej dostatok pribaľte. Počas leta je v týchto miestach i na hrádzi dosť vyčerpávajúce teplo. Občerstviť sa však dá i v niekoľkých bufetoch na hrádzi.
Ak budete sledovať cestičku na juh, dostanete sa na akýsi minipolostrov, na ktorom nájdete menšie táborisko s ohniskom. Sú tu pekné miesta priamo na brehu Dunaja, kde sa dá nerušene aj hodiny sledovať túto veľrieku. Prieskum tohto minipolostrova predstavuje krátku zachádzku, no veľmi rýchlo sa dostanete späť ku križovatke, z ktorej ďalšia cesta vedie priamo na Starohájsky ostrov. Je potrebné odbočiť tak, aby ste mohli znova pokračovať ďalej na juh. Veľmi dobre to vidno na mapách bežne dostupných na internete. No ani priamo v teréne by ste nemali mať problém odhaliť správnu trasu. Cesta je dobre prechodená, a tak vás bude sama viesť. Turistické značenie tu však neočakávajte.
Kúsok za spomínanou križovatkou už sa ocitnete na Starohájskom ostrove. Cesta ostrovom ďalej na juh vedie hustým lužným lesom. Je to pekný cykloturistický zážitok s prekvapením v podobe bunkra B-S 15 ,,Ostrov“ a sútokom Ramena Zuzana s Dunajom na záver. Bunker z počiatku II. svetovej vojny rozhodne stojí za vzhliadnutie, nám sa ale ešte o čosi viac pozdávalo miesto spojenia ramena s Dunajom. Krásne miesto, pripomínajúce posledný prírodný raj v blízkosti hlavného mesta.
Z tohto bodu sú skvostné výhľady na tok Dunaja, pričom vyniká jeho extrémna sila. Až k sútoku sa dostanete na bicykli. Miesto je označené i značkami pre lodnú dopravu. Nedostupné je azda len počas záplav. Odporúčame vybrať sa sem každému vášnivému cykloturistovi, bežcovi, i tým, ktorí holdujú pešej turistike, prípadne si radi spravia nejaké to selfíčko na zaujímavom mieste.
Z tohto miesta sa dá vrátiť buď rovnakou cestou popri Dunaji znova na petržalskú hrádzu, alebo obísť celú polostrov dookola. Cestička je prechodená, avšak na mnohých miestach zavalená kmeňmi stromov zhodených bobrami. Pre cyklistu je to nepríjemná prekážka a počas nášho výletu s deťmi to bolo i mierne nad sily, následkom čoho sme trasu predčasne skrátili, traverzom cez les. Našťastie sme mali mapu, ktorá nám uľahčila navigáciu.
Priečny chodníček bol zjazdný i na bicykli a napojili sme sa ním znova na trasu na východnej strane polostrova. Čo sa týka dobrodružnosti a ukojenia objaviteľských chúťok, bola však západná strana Starohájskeho ostrova doslova pohladením dobroduhovej duše. Množstvo prekrásnych miest, džungľa lužného lesa, a neustále obavy z možného útoku agresívneho bobra :). Okrem iného sme zistili, že na tejto strane Starohájskeho ostrova sa s obľubou kúpu nudisti. Stretli sme aj jeden párik, ktorý v miestnej džungli pôsobil doslova ako Adam a Eva v rajskej záhrade.:)
Výhľady
Naša cyklotrasa Starojájskym ostrovom bola plná nádherných riečnych scenérií, ktoré krásne vynikli práve v letnom období. Výhľady sme mali najmä na Dunaj, Starohájske rameno a Rameno Zuzana. Všetkému dominoval pohľad zo sútoku Dunaja a Ramena Zuzana. Prekrásne miesto priamo na samotnom cípe Starohájskeho ostrova. Leto je asi najkrajším obdobím na návštevu týchto miest, samozrejme, v období, keď nie sú komáre. My sme tu boli počas skorého leta a hmyz nás neobťažoval žiaden. Z výhľadov ešte stoja za zmienku pekné miesta v oblasti Ovsištskej riviéry.
Náročnosť trasy
Cyklotúra do oblasti Starohájskeho ostrova je vhodná pre aktívnych cykloturistov každého veku. Ak sa sem chystáte s deťmi, je vhodné, ak zvládajú dlhšie trasy a majú sebadôveru pri pohybe na petržalskej hrádzi, ktorá je v súčasnosti pomerne preplnená. Profilom je trasa Starohájskym ostrovom ľahká a rovinatá. Čo sa týka povrchu, miestami sa môžu vyskytnúť blatisté, zúžené, alebo štrkové úseky, ktoré môžu byť nepríjemné na prejazd. Nie je to však nič extrémne náročné. Upozorňujeme na západnú stranu Starého hája, kde je chodník úzky a zapadaný kmeňmi mohutných stromov.
Možnosti prespatia a opekania
Počas cyklotúry sme si všimli množstvo miest na brehu Dunaja vybavené jednoduchým ohniskom. Išlo o primitívne táboriská pri rieke, kde by sa dalo prespať pod širákom, či v stane. Išlo o miesta tesne za Ovsištskou riviérou. Opekanie je tu možné zrejme len na vlastné riziko. V oblasti prírodnej rezervácie Starý háj nič také možné nie je.
Kedy sa oplatí navštíviť Starohájsky ostrov?
Starohájsky ostrov je možné navštíviť celoročne. Ideálne však v lete, v čase, keď je bujná vegetácia a vynikne džungľový charakter lužného lesa. V tom čase sú tiež otvorené bufety na hrádzi, ak by ste sa potrebovali občerstviť. Vyhnite sa obdobiam po dažďoch, kedy hrozí invázia komárov.
Zaujímavosti o lokalite
Starohájsky ostrov je prírodnou rezerváciou s rozlohou 766 520 m². Nájdete tu chránené územia v 4. a 5. stupni ochrany, z dôvodu výskytu jedinečných rastlín a živočíchov. Tunajšie lesné spoločenstvá zložené z topoľov, vŕb, či jaseňov, sú zvyškom pôvodných lesov, značne zničených výstavbou sídliska Petržalka, priehrady Gabčíkovo a reguláciou brehov Dunaja.
Žije tu množstvo vtákov, približne 50 druhov. Z nich zaujme pomerne veľký, až 40cm dlhý ďateľ čierny, no v bútľavých stromoch prekvapivo sídlia i netopiere. Samozrejmosťou sú diviaky, srny a žaby. Nájdete tu však i mloky, alebo zástupcov hmyzej ríše ako rôzne druhy fúzačov, či roháče. Na Starohájskom ostrove našli svoj domov i spomínané bobry, ktorých činnosť je vskutku neprehliadnuteľná a ostrov sa akoby snažili premeniť podľa svojich predstáv.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Chorvátske rameno - jedno z najznámejších dunajských ramien v Bratislave ponúka pekné prechádzky, cykloturistiku i priestor na beh
- Veľký Draždiak - centrum letných radovánok pri vode, príjemný cieľ na prechádzky
- Bunker B-S 14 ,,Duna“ - pozostatok opevnenia z II. svetovej vojny pri petržalskej hrádzi
- Prístavný most – most ponúka dobré výhľady na tok Dunaja a bratislavský prístav
- Jarovská bažantnica – príjemné miesto na relax v lese, neďaleko Petržalky
- Petržalská hrádza – mimoriadne populárny cyklochodník vedúci popri dunajskom toku