Demänovská dolina je najznámejšou a najnavštevovanejšou dolinou v Nízkych Tatrách. Rozprestiera sa v dĺžke 15 kilometrov medzi vrcholmi Ďumbier, Krúpova hoľa, Chopok, Dereše a Poľana. Okrem krásnej prírody Vás očarí aj štýlové ubytovanie v Demänovskej doline. Pri jej návšteve si určite nenechajte ujsť miestne jaskyne, Vrbické pleso a ďalšie prírodné krásy, ktoré vám predstavíme v tomto článku.

1. Jaskyne Demänovskej doliny

Ku tým najznámejším patria Demänovská jaskyňa slobody, ktorá je zaradená do desiatky najkrajších v Európe, a Demänovská ľadová jaskyňa s mrazivo krásnou výplňou. Kúsok od nich sa však nachádza ešte Jaskyňa mŕtvych netopierov, ktorá je  jedinou sprístupnenou vysokohorskou na Slovensku. Názov má oprávnený, pretože je naším najväčším pohrebiskom týchto živočíchov.

jaskyne demanovskej doliny Autor: Ruslan Kalnitsky, Shutterstock

2. Vrbické pleso

Toto najväčšie ľadovcové prírodné jazero v Nízkych Tatrách leží v nadmorskej výške 1113 m n. m. Dosahuje hĺbku 8 metrov a jeho fotogenickými modro-zelenými farbami spolu s čarovným horským okolím sa pokocháte počas prechádzky po turistickom chodníku. Zaberie vám to približne 20 minút a ak by sa vám zažiadalo oddychu, k dispozícii sú drevené lavičky i altánky. Pokiaľ máte chuť na dlhšiu turistiku, Vrbické pleso vám poslúži ako východiskový bod pre viaceré trasy (napríklad na Tri vody alebo Poľanu).

vrbicke plesoAutor: goosyphoto, Pixabay

3. Rozhľadňa na Ostredku

Navštívte túto dvojposchodovú rozhľadňu, zasadenú v lone krásnej nízkotatranskej prírody. Z výšky 7 metrov sa môžete pokochať veľkolepou výhľadovou panorámou. Chopok, Ďumbier, či Dereše ako na dlani. Okrem toho celá Demänovská dolina. Dostanete sa sem po žltej turistickej značke z Jasnej – časti Biela Púť približne za 20 minút.

4. Partizánske bunkre v Krčahove

Zaujímajú vás dejiny a radi by ste si pozreli napríklad niečo späté s druhou svetovou vojnou? Neďaleko Demänovskej Doliny, v oblasti Krčahovo sa zachovali viaceré partizánske bunkre. Vyberte sa ich preskúmať a vráťte sa do čias Slovenského národného povstania prostredníctvom náučného chodníka.

partizanske bunkre krcahovoAutor: Jaroslav Moravcik, Shutterstock

5. Poľana

Túžite sa v Nízkych Tatrách vydriapať na vrchol, z ktorého sa vám naskytne nádherný kruhový výhľad? Nech sa páči, vyberte sa na Poľanu. Očarí vás tiež chodníček vedúci na ňu, kľukatiaci sa cez lúky a trávnaté časti. Výstup sem vám z Demänovskej Doliny potrvá asi 3 hodiny.

6. Krakova hoľa

Tento mohutný vápencový vrch so strmými úbočiami a kosodrevinou je dominantou kraja. Pýši sa hlbokými priepasťami a bohatým krasovým systémom. Výstup na Krakovu hoľu je stredne náročnou túrou, treba počítať so strmšími úsekmi. Na vrchole vás však čaká odmena v podobe krásnych výhľadov na Tatry i Fatru. Dostanete sa sem napríklad aj od Demänovskej jaskyne slobody, odkiaľ je to asi 6 kilometrov.

7. Ďumbier

No a ako by to bolo, aby ste v Nízkych Tatrách nevystúpili na tento gigant? Najvyšší tunajší vrchol? Do výšky 2043 m n. m. sa dostanete napríklad po žltej turistickej značke z Mýta pod Ďumbierom. Ide o stredne náročnú túru s dĺžkou 9 kilometrov. Po ceste budete mať viacero vysokohorských chát, kde si odpočiniete, aj sa občerstvíte. Z jeho vrcholu sa vám naskytne kruhový výhľad azda na polovicu Slovenska.

8. Chopok

O niečo menší brat Ďumbiera dosahuje nadmorskú výšku 2024 m n. m. Celkovo je tretím najvyšším v Nízkych Tatrách, no napriek tomu zrejme najznámejším tunajším kopcom. Je veľká šanca, že tu stretnete kamzíkov. V prípade nepriaznivého počasia sa môžete schovať v Kamennej chate pod Chopkom. Na vrchole vás okrem výhľadu privíta aj televízna a meteorologická stanica. Z Jasnej – časti Biela Púť vám túra zaberie približne 2 hodiny.

chopokAutor: walzab, Pixabay

9. Lyžiarske stredisko Jasná

Aspoň raz za zimu si určite doprajte pôžitok z lyžovačky v najväčšom ski centre na Slovensku. Severná strana Nízkych Tatier, kde sa nachádza, ponúka až štyri desiatky zjazdoviek s celkovou dĺžkou takmer 50 kilometrov. Nie je tu núdza ani o zábavu, a ak budete potrebovať po lyžovačke zregenerovať, neďaleko máte aquapark Tatralandia.

10. Lanový park Tarzania

V rovnakých končinách, ale v lete, na vás čaká iná zábavná atrakcia. Tentoraz v korunách stromov. Lanový park v Jasnej tvoria tri trasy s takmer stovkou prekážok. Tak hor sa zažiť adrenalín štyri až sedem metrov nad zemou. Zabavia sa malí i veľkí.

Tak čo, máte už plán vášho výletu? No ešte rozmýšľate, kde si jednoducho a výhodne vybaviť ubytovanie v Nízkych Tatrách počas vašich potuliek Demänovskou dolinou? Stavte na portál Hauzi, ktorý má pod palcom celé Slovensko. Nájdete tu stovky chát, chalúp, penziónov, apartmánov, či hotelov. A veľkou výhodou je, že komunikujete priamo s ubytovateľom. Tým pádom máte informácie z prvej ruky.