Lacná dovolenka na Slovensku, či nedostatok voľných dní to je motivácia pre hľadanie oddychu v blízkom okolí. Nemusí to však vôbec znamenať menej hodnotne strávený čas. Malé Karpaty sú totiž pohorím, ktoré nesklame, hoci má len niečo cez sedemsto metrov nadmorskej výšky. Napokon, častokrát to najcennejšie je to, čo je napohľad najmenej nápadné.

Malé Karpaty ponúkaju množstvo cyklotrás v svojich nekonečných listnatých lesoch, ale nezaostávajú ani možnosti cestnej cyklistiky na ich úpätí. Cesty prechádzajú malebnými dedinkami a poliami v nenáročnom teréne. Jednou z možností ako stráviť pekný dovolenkový deň, či víkend je previezť sa okolo Malých Karpát na bicykli. Trasu si môžete rozložiť podľa toho, aký štýl prechodu si chcete zvoliť. Či to bude viac ,,na pohodu", alebo na výkon. Okruh okolo tohto pohoria je vhodný pre cyklistov, ktorí už majú skúsenosti z kratších výletov v automobilovej premávke. Trasa neponúka takmer žiadne cyklochodníky vedené mimo premávky (s výnimkou časti Bratislava - Svätý Jur) a preto nie je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi.

Nekonečné diaľavy Nekonečné diaľavy. Cesta dlhá 250 km ja našťastie rozkúskovaná množstvom dedín, ktoré ponúkajú relax a doplnenie zásob.

250km za 10 hodín

Trasa z Bratislavy cez Pezinok, Vrbové, Nové Mesto nad Váhom, Starú Turú, Brezovú pod Bradlom, Lozorno, Stupavu, Devín, späť do Bratislavy má takmer 250 kilometrov. Preto je vhodné rozložiť si ju na dva dni, hoci skúsenejší cyklisti ju zvládnu behom dňa. Pri rýchlosti 20-25km/h je ľahké vypočítať, že počas dlhšieho letného dňa túru zvládnete za 10-15 hodín. Pre rýchlych cestných cyklistov, nebude problémom prejsť ju za oveľa kratší čas. Nie je totiž nutné voziť so sebou žiadne veľké zásoby. Všetko potrebné je možné kúpiť a doplniť cestou. Leto je vďaka dĺžke dňa zároveň ideálnym obdobím pre absolvovanie trasy. Nemusíte nosiť žiadne oblečenie navyše. Postačí jedna vrstva. A tak pôjdete naozaj naľahko.

Cesta okolo Malých Karpát začína pomerne nepríjemnou širokou dvojprúdovkou, avšak náporu aút je možné sa vyhnúť, ak vyrazíte skoro ráno. Čoskoro sa dostanete cez Svätý Jur do Pezinka a odtiaľ je už cesta príjemnejšia. Vedie cez slávne malokarpatské vinárske dedinky a mestečká ako Modra. Cesta až po Starú Turú je charakteristická pravidelnými stúpaniami a zjazdami, ktoré spájajú rovinaté úseky. Stúpania sú však pomerne krátke a následné zjazdy sú veľmi peknou odmenou. Najviac kilometrov pripadá práve na rovinaté úseky. Nepríjemneší úsek je medzi Novým Mestom a Starou Turou. Jedná sa o tiahle stúpanie s pomerne hustou premávkou. Avšak sú z neho pekné výhľady na okolie.

Okolo Malých Karpát na bicykliNádhera v okolí ciest v časti medzi Starou Turou a Brezovou pod Bradlom.

Na záhoráckej strane je mimoriadne pekná časť v okolí Starej Turej. Cesta vedie pomedzi romantické kopanice popod Čachtický hrad a je tu veľmi slabá premávka, takmer akoby ste šli čisto po cykloceste. Len ojedinele vás "vyruší" auto. Celkovo sa javí táto strana Malých Karpát akoby odľahlejšia a menej frekventovaná ako pezinská časť.

Smerom na Brezovú pod Bradlom sú nádherné výhľady na Malé Karpaty a lúky pod nimi. Prechádzate pomedzi drobné samoty. Ak by ste sa rozhodli prerušiť putovanie, určite tu nájdete vhodné miesto na prespatie napríklad v stane, alebo len tak "pod širákom".

Výhľad na hrebeň Malých KarpátVýhľad na hrebeň Malých Karpát. Výhľady na Malé Karpaty potešia ducha aj keď už ste fyzicky dosť dodziganí.

Ďalšia cesta vás dovedie do Cerovej, pod miestne veterné mlyny (elektrárne) a hrad Korlátka, či neďaleký Plavecký hrad. Krajina je tu veľmi pekná. Neskôr za Rohožníkom sa dostávate na frekventovanejšie cesty. Za zmienku stojí možnosť kúpania v lozornskej priehrade. Celkovo je viacero možností okúpať sa vo vodných nádržiach pod Malými Karpatmi, čo určite spríjemní celý cyklovýlet.

Za Lozornom, pred Stupavou sa nachádza odbočka na miestny salaš, kde sa dá najesť a odpočinúť. Salaš však býva najmä cez víkendy zahltený masami ľudí. Je veľmi obľúbený aj pre svoju zvieraciu farmu, ktorá láka najmä rodiny s deťmi.

Kraj Malých KarpátKraj Malých Karpát. Vinohradnícky kraj na juhu a poľnohospodárska krajina na severe hrebeňa Malých Karpát - nuda nehrozí.

V Stupave, nad ktorou môžete obdivovať ruinu hradu Pajštún, sa nachádza odbočka do Devínskej Novej Vsi. Ak tu odbočíte, dostanete sa na novú cyklotrasu, vedenej mimo dopravnej premávky a neskôr popri železničnej trati až do Devínskej Novej Vsi. Na tomto úseku sú tiež menšie krčmičky, kde sa dá odpočinúť. Záver popod hrad Devín, Sandberg a majestátnu Devínsku Kobylu je už len bonusom tejto skvelej cesty, ktorá predstavuje lacnú variantu dovolenky na Slovensku, ale o to bohatšiu na neopakovateľné zážitky.

Absolútny prechod okolo Malých Karpát

Samozrejme Malé Karpaty podľa geomorfologického členenia zahŕňajú i menšiu časť, ktorá je oddelená tokom Dunaja na rakúskej strane. Pre absolútnych cyklonadšencov, môžeme odporučiť zahrnúť tento diel pohoria do celkovej trasy a tým uskutočniť ,,dokonalý" cykloprechod okolo Malých Kaprát. Pretože po správnosti až zahrnutím tohto výbežku za hranicami Slovenska obídete dookola celé pohorie. Takto sa dostatnete na úctyhodný 270km dlhý okruh. Pri našom cykloprechode sa partnerovi málila i táto vzdialenosť, a tak si ešte pridal 30km na trase Bratislava - Čunovo a späť, čím docielil nadmieru uspokojivých 300km za jeden deň.:)

Akým bicyklom ísť a akú výbavu si zobrať?

Na cykloprechod okolo Malých Karpát odporúčame jednoznačne ľahký, cestný bicykel, alebo aspoň trekový bicykel s cestnými plášťami, autor tohto článku absolvoval celú cyklotúry na horskom bicykli s horskými plášťami.:-P Dobrodružstvu sa teda medze nekladú a na prechod sa môžete vydať na takmer akomkoľvek bicykli, ktorý spĺňa najdôležitejšie technické parametre. Platí najlepší je ten bicykel, ktorý máte k dispozícii. Zážitok z prechodu bude tak, či tak intenzívny resp. ešte intenzívnejší.:) Trasa je dlhá a ideálom je, ak máte k dispozícii spoľahlivý, ľahký bicykel. Ak máte možnosť zobrať iba horský bicykel, pokúste sa ospoň vymeniť plášte za cestné, a poriadne ich dofúkať, aby bol valivý odpor čo najnižší. Trasa je totiž kompletne vedená po asfaltkách.

Ak vám to možnosti dovolia, vrelo odporúčame zaobstarať si cyklotretry s nášľapnými pedálmi. Na ceste ich naozaj veľmi oceníte.

Nezabudnite si nasledovné veci:

 • základné náradie na opravy, vrátane lepiacej sady
 • dostatok tekutín, iontový nápoj, prípadne gél, nám sa na vodu osvedčil batoh s hydrovakom
 • lekárnička
 • oblečenie v lete postačí minimalistické, vhodné sú reflexné prvky a prilba, keďže sa budete neustále pohybovať v premávky
 • čelová lampa resp. funkčné osvetlenie bicykla
 • ak ide o prechod na viac dní, zvážte vhodnú bivakovaciu výbavu

Čo si pozrieť v okolí?

Ak by ste sa vybrali bicyklom okolo Malých Karpát na viac ako deň, pokojne si môžete odbehnúť pozrieť niektoré ďalšie atraktivity. Napríklad sa môžete okúpať vo vodných nádržiach popri trase. Z takmer nekonečeného množstva možností v oblasti tohto pohoria, vyberáme aspoň zopár praktických destinácií, ktoré vám počas cykloprechodu môžu prísť vhod.

 • Vodná nádrž Lozorno - príjemná vodná nádrž, ideálna na schladenie, rýchlo dostupná na bicykli
 • Vodná nádrž Kuchyňa a Bobria hrádza - nádrž popri trase cykloprechodu okolo Malých Karpát s nevšednou atraktciou v podobe vysutej lávky nad vodnou hladinou tzv. Bobria hrádza
 • Pekáreň Častá - asi najlepšia pekáreň pod Karpatmi, ak máte možnosť, pristavte sa tu, nájdete ju priamo pri hlavnej ceste v Častej
 • Dechtice - okrem možnosti dokúpiť si zásoby v tunajších potravinách, si priamo pri hlavnej ceste na námestíčku v centre obce môžete doplniť vodu z čerstvého prameňa, pri ktorom sa dá aj príjemne posedieť
 • Nové Mesto nad Váhom - pomerne veľké centrum na Považí
 • Stará Turá - ďalšie väčšie sídlo na trase, pred sériou minidediniek, kde je to s nákupmi zásob trošku horšie, preto odporúčame doplniť si ich tu
 • Brezová pod Bradlom - významnejšie centrum s možnosťou doplnenia zásob
 • Štefánikova mohyla - nájdete ju nad Brezovou pod Bradlom, môžete si sem vybehnúť, ak máte času nazvyš, vyjdete tam i na bicykli
 • Vodná nádrž Buková - klasická priehrada s možnosťou kúpania a občerstvenia
 • Rohožnícke rybníky - zajímavé, rašelinové rybníčky, o ktorých vie málokto
 • Cyklomost slobody - cyklomost pri Devínskej Novej Vsi, cez ktorý si môžete ,,odskočiť" na čarovný zámok Schlosshof
 • Biofarma Príroda - nájdete ju medzi Stupavou a Lozornom, dá sa sem skočiť na pivo a dobrý obed
 • Sútok Moravy a Dunaja - na záver cykloprechodu si môžete posedieť pod hradom Devín pri sútoku týchto riek
 • Vodárenská záhrada - ukončiť cykloprechod môžete v krásne zrekonštruovanej záhrade, kde je možné sa osviežiť čerstvou, pitnou vodou, či rozvaliť sa na príjemnom, udržiavanom trávniku

Fotogaléria cyklotrasy okolo Malých Karpát