Ak ste ešte neboli na hrade Pajštún, presnejšie na jeho ruine, je to takmer povinná jazda z pohľadu víkendového relaxu v bratislavskom okolí. Pajštún na kopci nad obcou Borinka patrí k obľúbeným atraktivitám v Bratislave a okolí. Výstup na bývalý hrad netrvá dlho a sú z neho pekné výhľady do diaľav, za dobrého počasia dokonca až na rakúske Alpy.

Západ slnka nad hradom Pajštún.Západ slnka nad hradom Pajštún.

Okrem turistických aktivít je Pajštún obľúbený aj medzi lezcami. Pajštún je akousi Mekkou bratislavských lezcov. Nájdete tu takmer 100 ciest rôznej obtiažnosti. Špecifikom zrúcaniny hradu je aj to, že sem chodí prespávať a opekať na noc veľa ľudí. Takže ak sa sem rozhodnete ísť prespať, pravdepodobne nebudete sami. Ak chcete mať súkromie, treba ísť v zime, alebo za škaredého počasia :). Ďalšou obľúbenou aktivitou na Pajštúne je pozorovanie hviezd. Ak chcete vyskúšať trocha romantiky, zájdite si so svojou polovičkou na hrad :)

Zrúcaniny hradu Pajštún sa rozkladajú na vápencovom bradle nad obcou Borinka vo vzdialenosti približne 1,5km vo výške 486 m.n.m.. Prvé zmienky o hrade pochádzajú z roku 1273. V minulosti mal hrad strážnu funkciu. Strážil hranicu Uhorska. Na ruinu ho v roku 1810 premenili napoleonskí vojaci. Vypálený objekt už nikto neobnovil.

Ranná prechádzka hradom poskytne aj takéto scenérie. Oknom prechádzajú ranné lúče slnka.Mystické okienko. Ranná prechádzka hradom poskytne aj takéto scenérie. Oknom prechádzajú ranné lúče slnka.

Ako sa dostať na Pajštún?

Ruina hradu je dobre viditeľná už z diaľnice na Brno. Výrazne sa týči nad okolitú nížinu. Hrad je situovaný nad obcou Borinka, kam sa rýchlo dostanete po spomínanej diaľnici a vedľajších cestách, cez dnes už takmer mestečko Stupava.

Z Borinky ste na Pajštúne behom pol hodinky rezkej chôdze, do hodiny pri pohodovej prechádzke. Stačí sa vybrať po červenej značke od kostola v centre obce, kde môžete prípadne zaparkovať, alebo sa priviezť autom. Je to najkratší prístup na hrad. S parkovaním sme tu problém nikdy nemali. Neďaleko je tiež autobusová zastávka. Takže dá sa sem prísť aj autobusom. Spoje chodia pravidelne, približne každú hodinu. Cez víkend a počas sviatkov chodia sporadickejšie.

Trasa po červenej značke z Borinky nie je extrémne náročná. Očakávajte však väčšie prevýšenie, hlavne v poslednej časti, pred vstupom na hrad. Hoci červená značka z Borinky najskôr príjemne stúpa, záverečných 15-20 minút je v podstate kolmica na vrstevnice, takže výstup je namáhavejší. Po ceste k zrúcanine hradu narazíte aj na altánok, kde si môžete oddýchnuť. Ak sa chcete posilniť na cestu, tak hneď na začiatku trasy je krčma. I keď túto možnosť odporúčame využiť až pri spiatočnej ceste :)

Na Pajštún je možné prísť aj z iných smerov, než z obce Borinka. Tieto trasy sú však o dosť dlhšie. Vhodné sú skôr ako dlhšia túra. Zvážiť možno i prístup zo Stupavy, kde sa prejdete pekným parkom a na hrad vystúpite po žltom značenom chodníku, ktorý sa až v samom závere napája na červenú značku vedúcu z Borinky. Tento výstup je miernejší, no dlhší. Pred napojením na červenú značku v závere trasy pred hradom narazíte na odlesnenú plošinku z kade je pekný výhľad smerom na juh a na západ.

Posledná časť túry na hrad po červenej značke vedie do strmého kopca. Cestou naspäť je to však veľká pohoda, najmä v zime. Môžete sa spustiť dole po zadku alebo na pekáči :)Stupák pred hradom. Posledná časť túry na hrad po červenej značke vedie do strmého kopca. Cestou naspäť je to však veľká pohoda, najmä v zime. Môžete sa spustiť dole po zadku alebo na pekáči :)

Brána na hrad. Trochu sa tu šmýka po prašnej ceste. Chcelo by to nejaký ten schodík :)Vstupná brána. Brána na hrad. Trochu sa tu šmýka po prašnej ceste. Chcelo by to nejaký ten schodík :)

Veľmi blízko hradu, pri žltej turistickej značke je odlesnená plošinka s peknými výhľadmi. Ideálne miesto na večernú romantiku. My sme tu narazili na mladý párik :)Veľmi blízko hradu, pri žltej turistickej značke je odlesnená plošinka s peknými výhľadmi. Ideálne miesto na večernú romantiku. My sme tu narazili na mladý párik :)

Ruiny

Prístupové cesty k Pajštúnu sú všetky skryté v lese. Hrad samotný preto uvidíte až celkom na záver výstupu. Prvé čo vás privíta je výrazné vápencové bralo, na ktorom je hrad postavený. Jeho steny majú výšku približne 25 metrov a dodnes ich s obľubou využívajú najmä miestni lezci. Na brale stoja zvyšky hradných múrov. Bralo i hrad podliehajú vplyvom počasia, a preto je potrebné dávať si pozor na padajúce skaly.

Turistický chodník dovedie návštevníka až k hradnej bráne, ktorou pokračuje na vrchol skalnatého brala. Toto bola kedysi cesta do útrob hradu. Dnes sú tu zachované len kúsky múrov a veží, ako aj rôznych pivníc s prepadnutým stropom. Zaujmú základy vytesané priamo do skaly. Stavba hradu musela byť drina. Okrem zbytkov stavby zaujme vrcholová lúčka s príjemným trávnikom a nádherný výhľad. V ruinách hradu návštevníci často opekajú a prespávajú. Svedčí o tom množstvo ohnísk na každom kroku.

Výhľady z Pajštúna sú krásne najmä na západ, za vhodných podmienok až po predalpie a vrch Schneeberg. Na ostatné smery, najmä smerom na východ je pekný pohľad na nekonečné malokarpatské lesy. Pokiaľ sa pozriete na juh, tak budete mať zas pekný výhľad na Borinku, z ktorej ste pravdepodobne prišli.

O ruiny hradu Pajštún sa nikto nestará a stáva sa, že niektorí návštevníci s obľubou zhadzujú kamene do doliny. Preto najmä pri lezení pozor na hlavu. V nedávnej minulosti už boli zaznamenané i pomerne veľké zosuvy múrov. Z hradu ostali zachovalejšie hlavne jeho obvodové múry. Z hradných budov ostali len fragmenty. Na hrade si preto môžete všimnúť len zvyšky stien s oknami.

Veľká časť areálu hradu je dobre priechodná, sú tu vyšľapané chodníčky a dá sa tu zložiť na nevysokej trávičke. Ak ste došli opekať tak v týchto častiach je vcelku zložité nájsť nejaké opadané konáre, keďže ich už pravdepodobne zobral niekto pred vami :P Väčšie šťastie s drevom možno budete mať v severozápadnej časti hradu, ktorá je však slušne zarastená zeleňou.

Prechádzka na Pajštún je príjemná aktivita, keď máte pomenej voľného času. Je to pekný výlet takmer za každého počasia a zvládnu ho aj deti. Ak sa tu zdržíte v noci, nie je neobvyklé, že sa tu objavujú líšky, ktoré lákajú zvyšky a vône pri ohniskách.

Pomerne rozsiahla časť hradu Pajštún je dobre priechodná. Miesto je veľmi obľúbené na opekanie, o čom svedčí množstvo ohnísk roztrúsených po celom hrade. Pozor však na líšky. Občas kradnú jedlo! :)Skvelé miesto na opekačky. Pomerne rozsiahla časť hradu Pajštún je dobre priechodná. Miesto je veľmi obľúbené na opekanie, o čom svedčí množstvo ohnísk roztrúsených po celom hrade. Pozor však na líšky. Občas kradnú jedlo! :)

Pajštúnske výhľady. Výhľad smerom na juh. Vidieť obec Borinka, v diaľave zas Marianku a Záhorskú Bystricu.Pajštúnske výhľady. Výhľad smerom na juh. Vidieť obec Borinka, v diaľave zas Marianku a Záhorskú Bystricu.

Niektoré časti hradu ostali zachované. Dá sa povedať že najzachovalejšie ostali obvodové múry hradu, ako napr. táto stena v severnej časti hradu.Zachované obvodové múry. Niektoré časti hradu ostali zachované. Dá sa povedať že najzachovalejšie ostali obvodové múry hradu, ako napr. táto stena v severnej časti hradu.

Západná časť hradu je slušne zarastená, dá sa však tade prejsť.Západná časť hradu. Západná časť hradu je slušne zarastená, dá sa však tade prejsť.

História hradu

Hrad Pajštún je stredoveký hrad, ktorý bol v 16. stor. výrazne prestavaný na renesančný typ stavby. Išlo najmä o výrazný rondel, na ktorom boli situované delá. Ďalšie opevnenie bolo vybudované v 17. stor. a podstatnými zmenami prešli i obytné budovy. Dnes z pohľadu architektúry zaujme najmä výrazná vstupná brána a obrovské kamenné hranoly s tesanými chrličmi v podobe rôznych tvárí a výjavov na ich koncoch. Jeden z chrličov bolo možné obdivovať vypadnutý na zemi pri základni pajštúnskeho hradného brala.

Skúmanie minulosti hradu dokazuje počiatky jeho histórie do roku 1273. Pajštún bol začlenený medzi hrady, ktoré bránili severozápadné hranice Uhorska. Počas obdobia existencie hradu sa viackrát menili jeho majitelia. Okrem iných pánov ho vlastnili i známi Pálfiovci. V polovici 18. stor. hrad poškodil požiar, ale podarilo sa ho opraviť a ďalej využívať. Neskôr v roku 1810 Pajštún podľahol demolácii napoleonskými vojskami, ktorí tu sídlili v rokoch 1809-1810. Od tých čias hrad chátral.

Hrad Pajštún zažil viaceré stavebné úpravy. Stredoveký hrad bol výrazne prestavaný v 16. storočí v období renesancie. Výrazné zmeny nastali aj v polovici 17. storočia, keď sa nanovo prestavali viaceré časti hradu.Hrad Pajštún zažil viaceré stavebné úpravy. Stredoveký hrad bol výrazne prestavaný v 16. storočí v období renesancie. Výrazné zmeny nastali aj v polovici 17. storočia, keď sa nanovo prestavali viaceré časti hradu.

Mohutný hradný múr. Hrad mal v minulosti ochrannú funkciu. Strážil hranice Uhorska.Mohutný hradný múr. Hrad mal v minulosti ochrannú funkciu. Strážil hranice Uhorska.

Lezenie na hrade Pajštún

Hrad Pajštún nie je len jedným z pamätníkov histórie Slovenska, ale aj dokladom histórie lezenia v tejto oblasti. Prvovýstupy tu viedli velikáni slovenského horolezectva ako Dieška, Psotka, Demián, Kluvánek a mnohí iní. Túto skalu využívali ako cvičný lezecký terén, aby neskôr úspešne pôsobili v najvyšších veľhorách sveta. Tradícia sa zachovala a lezie sa tu dodnes.

Na Pajštúne nájdete približne stovku ciest rozličnej obtiažnosti. Cesty sú približne 25m dlhé odistené fixným istením - borhákmi. Na zlanenie je najčastejšie možné použiť kruh s reťazou, alebo prasa. Oblasť má svojho správcu a lezenie je povolené celoročne. Cesty sú vhodné pre všetky výkonnostné kategórie lezcov. Odporúčame počas lezenia nosiť prilbu z dôvodu padajúceho kamenia z vrchu ruín, resp. zhadzovaného návštevníkmi hradu. Pred lezením odporúčame zistiť si zákaz lezenia určitých ciest najmä z dôvodu ochrany hniezdiacich dravcov.

Bradlo Pajštúna - raj pre všetkých lezcov. Pajštún je veľmi obľúbenou lezeckou lokalitou. Nájdete tu nespočetné množstvo lezeckých ciest rôznej obtiažnosti.Bradlo Pajštúna - raj pre všetkých lezcov. Pajštún je veľmi obľúbenou lezeckou lokalitou. Nájdete tu nespočetné množstvo lezeckých ciest rôznej obtiažnosti.

Bohužiaľ, hrad je aj častým miestom úrazov, hlavne medzi lezcami. V tomto prípade prišiel o život mladý, nádejný umelec.Pamätná tabuľa. Bohužiaľ, hrad je aj častým miestom úrazov, hlavne medzi lezcami. V tomto prípade prišiel o život mladý, nádejný umelec.

Pohľad na hviezdy počas kempovania na hrade.Hviezdne nebo. Pohľad na hviezdy počas kempovania na hrade.

  • Mapa:
  • GPS: 48.27554, 17.08314

Najnovšie články

Články

07 máj 2025

Leto prichádza. A s ním aj nezabudnuteľné dobrodružstva v prírode. Či už vyrážate na celodennú túru, predĺžený víkend v horách alebo spontánny výlet k jazeru – pes je často ten najlepší parťák,...

Dovolenka

01 máj 2025

Dovolenka v Červenom Kláštore ponúka mnoho nádherných zážitkov v originálnej prírode Pieninského národného parku. Unikátna kombinácia rieky Dunajec a okolitých vrcholov, história v podobe Červeného...

Dovolenka

01 máj 2025

Na nasledujúcich riadkoch vám predstavujeme tipy na ubytovanie a niekoľko výletov v Slovenskom raji, ktoré sa nám podarilo absolvovať s deťmi počas dvoch letných dovoleniek. Slovenský raj je ako...

Články

30 apríl 2025

Aby ste mohli výber nových cyklistických nohavíc označiť za úspešný, musia sa v nich dokonale skĺbiť funkčnosť a pohodlie. Nie je to však vždy jednoduché – na trhu nájdete množstvo modelov, ktoré sa...

Dovolenka

22 apríl 2025

Liptov je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších regiónov Slovenska. Nachádza sa medzi Vysokými a Nízkych Tatrami a ponúka nespočetné množstvo aktivít pre milovníkov prírody, histórie aj relaxu.

Dovolenka

22 apríl 2025

Ak túžite po dovolenke na Slovensku, ktorá nezruinuje vašu peňaženku, netreba hneď utekať do drahých horských rezortov či wellness hotelov. Naša krajina ponúka množstvo krásnych a autentických...

Dovolenka

18 apríl 2025

Ak túžite po letnej dovolenke plnej slnka, vody a oddychu, no nechce sa vám cestovať k moru, Slovensko má pre vás ideálne riešenie – dovolenku pri vodných nádržiach. Od pokojného leňošenia na pláži,...

Dovolenka

17 apríl 2025

Bratislava v lete nie je len o Starom Meste a korze. Od jazier cez vinice a turistické trasy až po romantické podujatia na hradoch – leto v Bratislave môže byť pestré a aktívne, nielen viazané na...

Dovolenka

17 apríl 2025

Dovolenka na Slovensku nemusí byť drahá, aby bola plná zážitkov. Naša krajina ponúka množstvo krásnych miest, ktoré si môžete užiť aj s obmedzeným rozpočtom – stačí vedieť, kde hľadať a ako...

Dovolenka

16 apríl 2025

Štrbské Pleso je časťou obce Štrba, ktorá sa nachádza vo Vysokých Tatrách. Jeho geografická lokalizácia poskytla ideálne podmienky pre rozmach turistického ruchu. V súčasnosti patrí Štrbské Pleso k...

Články

14 apríl 2025

Miláno - mesto módy, dokonalej gastronómie, vynikajúcej kávy, dizajnu a nespočetného množstva kultúrnych pokladov. Cieľová destinácia nielen pre nákupných maniakov, ale aj pre gurmánov a milovníkov...

Články

08 apríl 2025

Stanovanie je pre deti dobrodružstvom, ktoré si budú pamätať celý život. Spojenie prírody, voľnosti a spoločných zážitkov vytvára nezabudnuteľné chvíle. Slovensko ponúka množstvo krásnych a...

Zaujímavosti

30 marec 2025

Možno ste ani netušili aký skvelý vyhliadkový bod sa skrýva priamo pri jednej z najfrekventovanejších autostrád Slovenska. Reč je o móle pri odpočívadle Dechtáre. Nachádza sa približne 9 km od...

Relax

30 marec 2025

Kúpele Sliač patria k najznámejším slovenským kúpeľom. Nachádzajú medzi Zvolenom a Banskou Bystricou neďaleko diaľnice. To z nich robí veľmi rýchlo dostupný cieľ, ktorý by sme v tomto článku radi...

Príroda

27 marec 2025

Maníska tiesňava je unikálnym kaňonom v západnej časti Súľovských vrchov, vytvorený Manínskym potokom pri Považskej Bystrici. Jeho krásu potvrdzuje i fakt, že je súčasťou národnej prírodnej...

Turistika

27 marec 2025

Veľký Manín (890,6 m n. m.) je možno menej známy vrchol v dôsledku populárnejšej Manínskej tiesňavy, ktorá sa vytvorila medzi uvedeným vrcholom a protiľahlým Malým Manínom. Nachádza sa na krajnom...

Príroda

27 marec 2025

Kostolecký dóm, známy aj pod grandióznym názvom Strecha Slovenska patrí k najväčším skalným previsom vrámci celého Karpatského oblúka. Nachádza sa v Súľovských vrchoch medzi obcami Záskalie a...

Pamiatky

27 marec 2025

Žrebčín v Kopčanoch patrí k najcennejším historickým stavbám na Záhorí. Okrem toho, že je zaujímavý z architektonického hľadiska, stále je tu prevádzkované jazdectvo, ktoré môžete vidieť i naživo...

Relax

27 marec 2025

Kúpele Kováčová sa nachádzajú na veľmi dobre dostupnom mieste pri diaľnici medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Sú tak ideálnou zastávkou, kde sa môžete krásne zrelaxovať a neminúť pri tom množstvo...

Články

24 marec 2025

Kedysi sa zimné dovolenky spájali predovšetkým s lyžovaním, snehovými zážitkami a výletmi na hory. Dnes je však auto často neodmysliteľnou súčasťou týchto dobrodružstiev. Cesta na hory, či už ide o...