Burda je drobné pohorie v slovensko-maďarskom pohraničí, kde prirodzenú hranicu tvorí rieka Dunaj. Pohorie je pokryté lužnými lesmi a lúčkami, ktoré tvoria dobrý základ pre zaujímavú faunu a flóru. Najvyšším bodom je Burdov 388m. Hlavné sídla predstavujú Štúrovo, Chľaba, Kováčov, Kamenica nad Hronom a maďarský Ostrihom.

Náš príbeh z Burdy

Tri, dva, jedna... Je koniec pracovného týždňa ekonomika zvoľnila konjunktúrne tempo, a my už sme na ceste na absolútne neznámy juh Slovenska v okolí Štúrova, neďaleko hranice s Maďarskom. Oči oslabené päťdňovým pôsobením elektromagnetického smogu zaiste ocenia pohľad na poctivý kus reálnej prírody. Ak vás už ubíja umelá realita tvorená technológiou, nákupnými centrami a aspoň na víkend radi vyrážate na dvojdňový výlet do našej pradávnej reality, máme pre vás tip.

Pri pohľade do mapy drobnej omrvinky zeme, známej v atlasoch pod heslom Slovensko, si môžete všimnúť Dunaj, tvoriaci jej južnú hranicu. Napadne vám, čo by asi tak mohlo byť na konci tejto rieky, niekde tam, kde opúšťa slovenské hranice. Rieka je známa najmä z končín v oblasti Bratislavy, ale pri pohľade na ňu práve v tomto meste, vás ľahko prepadne objaviteľská nálada: "Kam by nás prúd mohol zaniesť, ako to tam asi vyzerá?" Je takmer jasné, že Dunaj v diaľavách skrýva mnoho zaujímavého. V tajných, zaprášených záznamoch sa možno dočítať, že na brehoch rieky, ďalej na juhu, leží zabudnutý kraj – Burda.

Naša dvojčlenná posádka nabalila plavidlo Volkswagen a vydala sa z bratislavských prístavov s kolumbovskou náladou napnutými plachtami smerom, ktorým tečie táto hnedastá rieka.

Výhľad na juhozápadVýhľad na juhozápad. Zo Skál je dobre viditeľná bazilika v Ostrihome.

Ako sa dostať k pohoriu Burda?

Cestu do Štúrova odporúčame vykonať, len kvalitným, najlepšie štvorkolesovým plavidlom. Nejedná sa totiž o turistiku, ale v tomto prípade doslova o džunglistiku. Vlak a autobus sem síce jazdia, ale je zrejmé, že verejná doprava v tejto časti Slovenska stojí totálne za...no nechajme to. Bolo by to na dlhší presun a skrátka najpraktickejšie je vydať sa sem autom po južnom ťahu na Komárno a Štúrovo, alebo cez Nové Zámky.

Z plavidla sme vystúpili medzi obcami Chľaba a Kováčov – kúsok od nás sa nádherne rozlieval pokojný Dunaj v zovretí okolitých kopcov – dosť odlišné oproti obvyklému obrázku Dunaja v spomínanej Bratislave. Ticho, pokoj. Rieka tu má aj pomerne rozsiahlu šírku. V Bratislave Dunaj možno preplávate, tu na juhu nie. Ťažko uveriť, ale pitoresknú krajinu „tu dole“ nenarúšajú biznis centrá ani žiadne megalomanské, stavebné projekty. Civilizácia do týchto končín zatiaľ, zdá sa, dorazila len v obmedzenej miere.

Prapodivné juhoslovenské pivničkyPrapodivné juhoslovenské pivničky. Čo je v nich uskladnené, sme nestihli preskúmať.

Prieskum minipohoria Burda

Pomaly sa dostavil pocit Robinsona na ostrove v obkľúčení oceánu. Je jasné, že ďalší deň nasledoval prieskum „ostrova“ (nenechajte sa strhnúť dobrodružnou atmosférou príspevku, jedná sa o minipohorie Burda na južnom Slovensku). Nocľah bol skromný – opustené, schátralé rekreačné zariadenia, z budovateľských čias, poskytujú dostatočné možnosti prenocovania napr. na niektorej lúke pred nimi.

Pohľad na mapu len podporil pocit, že sa nachádzame na ostrove, lebo značkovaná trasa po modrej, žltej a červenej značke tvorí približne tri a polhodinový okruh, ktorému kraľuje vrchol Burdov 388m v jeho strede. (priamo naň značka nevedie, je dostupný neznačenými lesnými cestami). Zdá sa, že ste pomerne vysoko nad nížinou a pohorie akoby bolo obkolesené vodou, hoci sa pod ním rozlieva iba rieka Dunaj. Asi je to tým, že tu nadobúda úctyhodnú šírku toku.

Prieskum sme začali v osade Chľabaka, kde sú mimochodom situované nádherné pivničky. Značka vedie pralesom posiatym terénom. Ľahko sa môžete stratiť. Na „ostrove“ nebolo ani živej duše, úplná izolácia od technologického veku. Cesta viedla lesom, peknou prírodou a lúkami. Predstavovala číri pokoj. Naďabili sme na lúčku s jedinečnými kvietkami. Ani by sme neverili, že nás tu môže niečo prekvapiť.

Postupne sme sa však divočinou prebojovali až k bodu označenému na mape ako „Skaly - vyhliadka“. Jedná sa o nadupaný výhľad na magicky sa kľukatiacu rieku Dunaj s mestom Ostrihom na protiľahlom brehu, nad ktorým tróni obria bazilika. Vtedy sme si povedali, že stálo za to, trepať sa sem. Miešanina lenivo plynúcej vody, kopcov a starobylého mesta na obzore, znovu prinesie potrebnú brzdu do našej preťaženej nervovej sústavy.

Uprostred BurdyUprostred Burdy. Husté lesy boli v tomto mieste narušené holorubom.

Prvé výhľadyPrvé výhľady. Les sa otvoril a vykukla okolitá nížina.

Most do OstrihomuMost do Ostrihomu. Odporúčame prejsť sa do tohto mesta a vychutnať si peknú historickú atmosféru a najmä návštevu baziliky.

Jedinečná fauna a flóra, alebo o kvietkoch a chrobáčikoch

Burda je ale zaujímavá tiež lúčnou flórou a najrôznejším hmyzom. (sme vďační, že tá osa nás nakoniec nechala na pokoji). Lesy majú lužný charakter, v čase našej návštevy boli riadne blatisté. Kvety na lúkach boli krásne. Nešlo o horské lúky, na to je pohorie príliš nízke a príliš na juhu. Krajina i tu na kopci má charakter riečnej lokality. Vo vzduchu bola cítiť výrazná vlhkosť. Na mieste lokality Skaly bolo možné obdivovať drobné skalničky. Lúky samozrejme priťahujú hmyz. Naša výprava postrádala odborníka na hmyz, ale bolo tu možné obdivovať množstvo rôznych druhov hmyzu.

Aby ste predišli trvalým následkom z dvojdňového odlúčenia od civilizácie do kyberpriestoru dneška, odporúčam počas cesty domov urobiť si zastávku v príjemnom mestečku Ostrihom, kam sa dá dostať cez most medzi Slovenskom a Maďarskom.

Pekný kvietok z BurdyPekný kvietok z Burdy. Turistika v Burde je príjemná prechádzka na zabudnutom mieste.

Šesťnohý obyvateľ planéty BurdaŠesťnohý obyvateľ planéty Burda. Vyzerá to tak, že by mohlo ísť o hovnivála. Ale kto vie?

Čo navštíviť v okolí?

  • Štúrovo - populárne najmä kúpaliskom Vadaš, kde sa zabaví celá rodina
  • Komárno - významné centrum južného Slovenska s bohatou históriou a zaujímavými pevnosťami a inými historickými pamiatkami
  • Kolárovo - nachádza sa tu technická pamiatka v podobe dreveného vodného mlyna a mosta
  • Patince - obec známa najmä vďaka Wellness Patince, kde si môžete zašantiť v termálnej vode
  • Ostrihom - pekné historické mestečko, s prekrásnou bazilikou predstavuje ideálne spojenie poznávania prírody a histórie
  • Sútok Dunaja a Hrona - nachádza sa pri obci Kamenica nad Hronom

Skaly-vyhliadkaSkaly-vyhliadka. Výhľad na juh, ponad Dunaj, do Maďarska.

Ubytovanie v oblasti Burda - Štúrovo

Booking.com

Fotografie z Burdy