Oravská priehrada sa nachádza na severe Slovenska v blízkosti miest Námestovo, Tvrdošín a Trstená. Rozlohou až 35 km2 a objemom 375,5 mil. m3 je najväčšou priehradou Slovenska. Obrovská vodná plocha, ktorá vznikla na sútoku riek Biela a Čierna Orava, je zároveň ideálnym miestom na trávenie voľného času. Okrem klasických vodných radovánok, ako je kúpanie, windsurfing, člnkovanie si tu užijete aj rybárčenie a pekné táborenie pri vode v tunjaších kempoch.

Oravská priehrada je obľúbeným miestom vodných radovánok na Orave.

Oravská priehrada nie je úplne najrýchlejšie dostupnou lokalitou pre všetkých Slovákov. Ak pôjdete autom, či vlakom, viete využiť hlavné diaľničné i železničné ťahy, avšak zvyšok cesty budete musieť absolvovať po bežnejších cestách a tratiach.. Ak sa sem vyberiete, oplatí sa ubytovať na viac dní a spojiť návštevu viacerých atraktivít do jedného výletu.

My sme podobne skombinovali návštevu tejto priehrady s prehliadkou Oravského hradu, výstupom na Kubínsku hoľu, či návštevou Námestova. Môžete sa však vybrať i na Veľkých Choč, či Babiu horu, čo sú v oboch prípadoch vyhliadkové kopce na pohľadanie. Zaujímavostí je však v blízkosti Oravskej priehrady neúrekom. K najnetradičnejším patrí takzvané Rio de Klin v podobe jedinečnej sochy Ježiša. Poteší návšteva Hviezdoslavovej hájovne pod Babou horou.

Brehy Oravskej priehrady ponúkajú predovšetkým priestor na pohodový relax pri vode. Dá sa tu robiť všetko od kúpania, cez člnkovanie až po rybolov. Nám sa mimoriadne páčilo táborenie v menšom kempe pri Námestove priamo na brehu priehrady. Bol to nenákladný, pokojný typ relaxu, ktorý zdá sa priťahuje i motorkárov. Viacerí z nich si tu urobili prestávku na prenocovanie.

Okolie vodnej nádrže praje i cestnej cyklistike resp. cykloturistike. Nájdete tu niekoľko značených cyklotrás. V kempe bola možnosť ubytovať sa v jednoduchých chatkách, alebo klasicky v stanoch. Atmosféra bola skôr pokojnejšieho, nekomerčného charakteru, čo niekomu vyhovuje, no inému sa môže zdať nedostatočné.

V čase našej letnej návštevy bola hladina vody nízka a tak bol obrovský kus brehu vysušený. Možnosť pre tých, ktorí radi objavujú najrôznejšie ,,poklady“ skryté na dne, čo zabaví hlavne deti. Za takýchto podmienok je možné podnikať i dlhé prechádzky po brehu s peknými výhľadmi na vodnú hladinu a okolité kopce.

Podmienky v bezprostrednej blízkosti Oravskej priehrady sú ideálnym miestom na trávenie voľného času pre každého. Svoje si tu nájdu deti i dôchodcovia, prípadne psíčkari. Oravské priehrada je takisto vhodná ako zastávka pre milovníkov najrôznejších road tripov, karavanistov, alebo cykloturistov.