Technická pamiatka Františkova huta patrí k najzaujímavejším atraktivitám hornej Oravy. Jej autorom je anglický technik Newbuild. Bola postavená za účlom spracovania rudy z okolitých baní na železo, ktoré založili v roku 1803. Neskôr v roku 1864 však pre nedostatočnú kvalitu produkovaného železa, ako i pád poddanstva, výrobu v hute zastavili.
Hutu dnes nájdete ju pomerne ľahko. Nachádza sa, dobre viditeľná, pri hlavnej ceste juhovýchodne od obce Podbiel v smere na Zuberec. Z Podbielu je to k tejto národnej kultúrnej pamiatke asi len 2 km cesty. Ak sa sem vyberiete, pamiatku uvidíte uprostred veľkého trávnatého poľa.
Napriek tomu, že je ruinou, stále pôsobí monumentálnym dojmom. Môže byť taktiež príťažlivým cieľom pre fotografov. Má tiež zaujímavú históriu a tak je vhodným tipom na menší poznávací výlet, ak sa nachádzate v tejto časti Slovenska.
Ako sa dostať k Františkovej Hute a kde zaparkovať?
Františkova huta sa nachádza pri oravskej obci Podbiel. Toto miesto je situované takmer celkom na severe Slovenska a je trošku zapadnuté. Najlepšie sa nám vidí vybrať sa sem autom, pričom môžete zaparkovať na provizórnom, bezplatnom parkovisku pri hlavnej ceste. Nachádza sa na okraji poľa, na ktorom stoja zvyšky Františkovej huty.
Z parkoviska postačí kráčať chodníčkom naprieč poľom priamo k ruine. Ste pri nej za menej ako 5 minút. Inou dobrou možnosťou dopravy by mohol byť bicykel. Môže byť dobrou voľbou, ak už sa nachádzate niekde v blízkosti tejto oblasti.
Objekt Františkovej huty
Ruiny Františkovej huty sme našli na veľkom trávnatom poli. Ide o pomerne veľkú, architektonicky pôsobivú stavbu. Nečudo, veď ide o starú továreň. Tie častokrát pôsobia pomerne esteticky. Františkova huta nie je výnimkou. Vzdialene pripomína starý kaštieľ, z ktorého opadala omietka.
Objekt charakterizuje veľký klenbový vstup a viacero klenbovitých okien. Objekt a jeho okolie je celkom čisté, takmer bez náletových drevín. Dá sa tu relatívne bezpečne poprechádzať. Všimli sme si tu i stručnejšiu infotabuľu.
Z bývalej továrne sa zachovali v zásade obvodové múry bez zastrešenia, hámor, prívodný a odvodový kanál. Z archeologického výskumu vyplynulo, že huta nebola nikdy kompletne dostavaná, pretože sa nikde neobjavili zvyšky strechy.
Interiéru huty dominuje výrazná vysoká pec. Dá sa do nej vstúpiť a vychutnať si jej rozmery. Návšteva Františkovej huty vám veľa času nezaberie, no môžete sa tu dosýta vyšantiť fotením. Objekt má peknú klasicistickú fasádu, takže tu môžete získať zaujímavé fotografie.