V Bratislave možno nájsť niekoľko jazier, ktoré vznikli v dôsledku ťažby štrku. Jedným takým je Štrkovecké jazero (taktiež nazývané ako jazero Štrkovec). Štrkovecké jazero sa nachádza v mestskej časti Ružinov. Je z troch strán obklopené dopravnými cestami, z ktorých jedna je významnou dopravnou tepnou v rámci Bratislavy. Napriek veľmi rušnému okoliu je jazero veľmi pekne upravenou lokalitou vhodnou na skvelý relax.

Táto vodná plocha veľmi príjemne ovplyvňuje život v tejto hektickej mestskej časti a zároveň je obľúbenou oddychovou, spoločenskou a športovou lokalitou obyvateľov hlavného mesta, a to nielen z neďalekého okolia. Ak teda hľadáte vhodnú plochu na kratšie relaxačné aktivity v oblasti Ružinova, vyberte si určite Štrkovecké jazero.

Modro-oranžová rozkošModro-oranžová rozkoš. Štrkovecké jazero má peknú, čistú, modrú farbu. Pri zapadajúcom slnku vám bude pekne kontrastovať s oranžovou na okolitých stromoch a budovách.

Ako sa tam dostať?

Na Štrkovec nie je problém vybrať sa MHD - električkami, či autobusmi, alebo autom. Zaparkovať môžete v okolitých uličkách. Odporúčame tiež, ak je chuť, vybrať sa sem na bicykli. Ak bývate v blízkosti jazera, istotne ste tu už boli na prechádzke, či zabehať si.

Jazero Štrkovec – multifunkčná lokalita

Jazero Štrkovec je multifunkčná lokalita a slúži viacerým účelom. Bežne tu počas dňa stretnete mamičky s kočíkmi, ktoré sa rozhodli vyjsť na prechádzku so svojimi ratolesťami. Pre menšie deti tu je aj vybudované veľké detské ihrisko – Areál hier Radosť, ktoré sa nachádza hneď vedľa jazera. Jazero si obľúbili aj ľudia, ktorí radi športujú. Počas celého roka si tu chodia zabehať ľudia zo širšieho okolia, v zime je to zas obľúbená lokalita na korčuľovanie (ak je jazero zamrznuté). Počas horúcich letných dní, viacero ľudí využíva jazero na kúpanie. V jazere nie je zakázané kúpať sa, avšak vstup do vody je na vlastné riziko.

Jazero je aj veľmi pekná lokalita na obyčajné prechádzky – a pokojne aj na romantické prechádzky, keďže je z tade pekný výhľad na západ slnka. Ráno a na podvečer tu tiež stretnete viacerých psíčkarov, ktorí sa rozhodli vyvenčiť svojich miláčikov. Prechádzať sa môžete po chodníku, ktorý sa ťahá po obvode celého jazera, prípadne po kamenistej pláži hneď vedľa jazera. Po kamenistej pláži však celé jazero po obvode neprejdete. Okolo hotela Junior, ktorý leží na brehu jazera, je úzka pláž zatarasená, navyše je v tomto úseku aj cesta zarastená porastom a nedá sa prejsť. V tomto prípade si budete musieť z pláže vybehnúť na chodník.

Západ slnka nad ŠtrkovcomZápad slnka nad Štrkovcom. Štrkovecké jazero je príjemným miestom na romantické prechádzky. Čo môže byť krajšie ako zasnený pohľad na západ slnka nad siluetou mestských budov? :)

Antuková bežecká dráha

Okolo Štrkoveckého jazera je vybudovaná antuková bežecká dráha, ktorá vedie po obvode celého jazera. Dĺžka trate je zhruba jeden kilometer. Antuková dráha síce nie je široká, ale v prípade potreby nie je problém sa vyhnúť, alebo predbehnúť ostatných bežcov. Väčšina ľudí tu však behá rovnakým smerom, takže to nemusí byť ani nutné.

Trať je pekne upravená a je oddelená od vedľajšieho chodníka. Napriek tomu že sa nachádzate uprostred Bratislavy, Štrkovecké jazero veľmi dobre kompenzuje ruch veľkomesta a preto behanie tu je vcelku príjemné a obľúbené medzi obyvateľmi tejto časti Ružinova. Určite sa tu budete cítiť príjemnejšie ako keď máte behať po sídlisku, alebo popri ceste plnej áut. O obľúbenosti tejto dráhy svedčí aj fakt, že počas našej návštevy sme tu bežcov stretávali pravidelne.

BežecBežec. Štrkovecké jazero je obľúbenou destináciou pre všetkých bežcov. Okolo jazera vedie antuková bežecká dráha.

Areál hier Radosť Štrkovec

Štrkovecké jazero sa môže popýšiť jedným z najväčších detských ihrísk v Bratislave, ktoré sa stalo príťažlivou atrakciou a centrom trávenia voľného času celej rodiny. Ihrisko s názvom Areál hier Radosť Štrkovec ponúka množstvo atrakcií pre deti. Nachádzajú sa tu preliezačky všakovakého druhu, pieskoviská, hojdačky, šmýkľavky a mnoho ďalších pre deti zaujímavých atrakcií. Nájdete tu aj niekoľko pingpongových stolov a kultovú žltú ťavu, ktorá sprevádza toto ihrisko už od jeho vzniku v dávnejšej minulosti. Viac o detskom ihrisku Areál hier Radosť si môžete prečítať aj v našom článku.

PreliezačkyPreliezačky. Súčasťou detského ihriska sú rôzne druhy preliezačok, šmýkľaviek, hojdačiek, húpačiek a iných všakovakých detských atrakcií

Jazerná fauna a flóra

Je pozoruhodné, že príroda si nájde cestu aj do takej oblasti, ako je miesto uprostred mestských ciest a domov. Hoci jazero pôsobí moderne, stále tu môžeme nájsť mnohé zložky prírody. Plocha okolo jazera je väčšinou kamenistá a trávnatá (tráva je pekne upravená), nájdeme tu však aj vyšší jazerný porast, hlavne v severozápadnej časti jazera. Okolo jazera sa tiež nachádzajú stromy, ktoré najmä v letných dňoch poslúžia ako vhodné miesto na schovanie sa pred slnkom.

Strom na brehu jazeraStrom na brehu jazera. Na brehu a v okolí Štrkoveckého jazera rastie niekoľko druhov stromov

Zaujímavosťou je, že Štrkovecké jazero leží na hlavnej migračnej trase vodných vtákov, ktorá vedie pozdĺž Dunaja. Často tu možno vidieť napríklad labute, kačky, alebo čajky. Vtáctvo je tu skutočne hojne zastúpené a nie je problém pravidelne vídať kŕdle rôznych vtákov ako prelietajú ponad jazero, prípadne brázdia jeho vody, alebo tu len tak posedávajú a odpočívajú.

Niektoré vtáky si už zvykli na ľudí a tak sa môže stať, že pokiaľ sa zdržujete popri brehu, tak z času načas za vami priplávajú kačky a najmä labute. Smutnými vtáčími očami potom budú na vás pozerať, či im náhodou nehodíte kúsok chleba.

Hladné kačky a labuteHladné kačky a labute. Ako to už býva zvykom, pri jazere nájdete častokrát nebojácne labute a kačky, ktoré hľadajú potravu. Tieto prišli za nami a keď zistili že im nič nedáme odplávali preč :)

Okrem vtákov na povrchu, žije jazero aj vo vnútri. Žije tu množstvo rýb, ktoré sem priniesli buď vtáci, alebo boli privezené rybármi. V jazere boli vysadené viaceré druhy rýb. Takže nájdete tu klasicky nielen kaprov, sumcov či zubáčov, ale aj šťuky, úhorov, alebo dokonca amurov a mnoho iných ďalších rýb. Aj preto na jazere občas vídať aj rybárov.

Z histórie jazera

Štrkovecké jazero v minulosti nebolo jazerom, ale viedlo tu Mlynské rameno, ktoré bolo jedným z ramien Malého Dunaja. Rameno však neskôr ustúpilo výstavbe sídliska. Neskôr sa tu ťažil štrk na stavebné účely a jazero postupne dostalo svoje kontúry. V strede je preto jazero plytkejšie, keďže sa tam nachádzal bager.

V 90.rokoch sa špekulovalo o zrušení jazera. Jazero bolo nevyužívané a jeho voda bola veľmi znečistená. Uvažovalo sa preto z jeho zasypaním. Našťastie sa tak nestalo a koncom 90.rokov sa jazero postupne začalo revitalizovať. Spravila sa úprava okolia, vysadili stromy a celkovo zatraktívnilo prostredie v okolí jazera. Vyčistilo sa aj samotné jazero, ktoré malo v tom čase veľmi nízku samočistiacu schopnosť. Okrem vysadenia rastlín sa na jazere vybudovali aj úkryty pre vtáctvo v podobe plávajúcich ostrovčekov.

Chodníčky pri jazereChodníčky pri jazere. Okolo jazera vedie chodníček a takisto antuková bežecká dráha. Prechádzať sa dá tiež na úzkej kamenistej pláži

Čo si pozrieť v okolí?

  • Areál hier Radosť - pomerne veľké a obľúbené detské ihrisko s betónovou ťavou, nachádza sa priamo pri Štrkovci
  • Zimný štadión V. Dzurillu - ružinovský zimný štadión
  • Zimný štadión O. Nepelu - hlavný bratislavský štadión, ponúka korčuľovanie pre verejnosť
  • Športová hala mladosť - kedysi jeden z architektonicky najzaujímavejších projektov Bratislavy
  • Trhovisko Miletičova - vybehnite si nakúpiť čerstvé potraviny na klasické trhovisko
  • Park Andreja Hlinku - zelená plocha v blízkosti Štrkovca
  • Kuchajda - populárna vodná plocha, príjemná i na beh okolo nej
  • Polus City Center - jedno z najstraších nákupných centier Bratislavy
  • Nákupné stredisko Central - kedysi tu stála plaváreň, dnes moderné nákupné centrum

Fotografie z návštevy Štrkoveckého jazera