Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

Slovensko ponúka ideálne možnosti na skituristiku a skialpinizmus. Hlavnú úlohu zohráva fakt, že sa tu na relatívne malom území nachádza množstvo pohorí s rôznou obtiažnosťou terénu. Nájdete ľahké kopce s pohodovými hrebeňovkami, ale aj skutočne extrémne zjazdy vo vysokých horách. Vďaka tomu máte možnosť postupne rozvíjať svoje skialpinistické zručnosti. Jednotlivé horské oblasti sú navyše blízko seba a dobre dostupné autom, či kombináciou verejnej dopravy. Na výber tak jestvuje nepreberné množstvo túr. Okrem toho má Slovensko výhodu aj v tom, že vďaka dostatočnej nadmorskej výške tunajších hôr existuje pomerne vysoká pravdepodobnosť, že v zimnom období budete mať k dispozícii dostatok snehu.

V tomto článku prinášame niekoľko túr vhodných pre začiatočníkov v skialpinizme. Všetky, až na jednu, sme absolvovali osobne a niektoré i viackrát. Subjektívne sa nám zdali technicky primerane náročné ako úvod do skialpinizmu a zároveň dostatočne príťažlivé, čo do krásy prírody. Samozrejme ide o zimné túry a do hôr je treba ísť patrične pripravený. Je potrebné zdôrazniť, že v slovenských podmienkach platia pre jednotlivé horské oblasti pravidlá pre vykonávanie skialpinizmu. Jedná sa predovšetkým o obmedzenia časového a priestorového charakteru vykonávania skialpinistickej činnosti. Odporúčame teda vopred sa oboznámiť s pravidlami vykonávania skialpinizmu v danej horskej oblasti. Rovnako odporúčame sa do zimných hôr vybaviť dostatkom informácií, teoretických i praktických najmä ohľadne lavínového nebezpečenstva, ako aj patričným výstrojom. Okrem lyžiarskeho nezabudnite výstroj slúžiaci na záchranu (sonda, lopata, vyhľadávač, prípadne lavínový batoh). Myslite na to, že pomoc môžete potrebovať vy, ale aj ktokoľvek iný. Časy uvedené pre jednotlivé trasy sú orientačné. Taktiež je potrebné pripočítať dĺžku trasy potrebnú na návrat. Tá sa mení často i podľa toho, kadiaľ lyžujete, preto obvykle nie je totožná s výstupom. A teraz si už poďme predstaviť jednotlivé začiatočnícke skialpinistické túry a výstupy na Slovensku.

Hlavný hrebeň Nízkych Tatier v úseku Ďumbier - Chopok.Hlavný hrebeň Nízkych Tatier v úseku Ďumbier - Chopok. Zvlnená snehová linka je to pravé lákadlo pre všetkých skialpinistov.

Malé Karpaty

Malé Karpaty sú skvelým pohorím na trénovanie množstva druhov športov. Značnou nevýhodou v poslednej dobe sú čoraz zriedkavejšie zimy s dostatkom snehu pre lyžiarske aktivity. Ak sa však pošťastí, miestni bežkári, a často i zúfalí skialpinisti, takmer okamžite tiahnu do miestnych lesov. Na Kamzíku dokonca organizujú skialpinistické preteky na strmom svahu pod tamojšou lanovkou. Preto, ak ste z tejto časti Slovenska a nasneží, veľmi rýchlo sa viete dostať na nenáročné, no veľmi pekné túry na lyžiach. Sú vhodné najmä na vyskúšanie si základných techník, výstroje a podobne. V Malých Karpatoch majú najvyššie kopce niečo cez 700m a v podstate všetky môžete vyskúšať vyjsť na lyžiach. Uvádzame aspoň jednu túru z Malých Karpát, ktorú sa nám podarila absolvovať lyžmo a vizuálne sa nám dosť páčila.

Pernek - Skalnatá - Čmelok

Uvedená trasa je charakteristická dlhším, miernym stúpaním z Perneka až do sedla pod Javorinou. Tu sa napája na červenú značku, vedúcu hlavným hrebeňom až na veľmi príťažlivý kopec Skalnatá. Táto malokarpatská sedemstovka, tvorí dôstojný záver tejto ľahkej túry. Za odmenu poskytuje veľmi pekný výhľad a množstvo našliapaných dĺžkových metroch na lyžiach. Na tejto trase ide vyslovene o dlhé šliapanie. Neočakávajte žiadne výrazné strminy, hoci kde tu sa nejaké strmšie miesto nájde. Túru sme absolvovali v úplných začiatkoch, pri oboznamovaní sa so skialpinistickou výstrojou a týmto športom ako takým, pretože Skalnatá bola blízko a snehu bolo azda 50cm. Podarilo sa nám ju spojiť i s návštevou Čmeľka, ktorý leží presne na opačnej strane pochodu hrebeňom od sedla pod Javorinou. Takto si môžete spraviť aj celodennú túru na lyžiach na dva sedemstometrové kopce.

 • Parametre výstupu na Skalnatú z Perneku: stúpanie: 630 m | klesanie: 191 m | vzdialenosť: 8.1 km | čas: 2:40 h

Ráno na malokarpatskej Skalnatej.Ráno na malokarpatskej Skalnatej. I túra na tento iba sedemstometrový kopec môže mať pre začínajúceho skialpinistu svoje čaro.

Veľká Fatra

Toto pohorie ponúka výborné možnosti pre začiatočníkov v skialpinizme. V prvom rade je to dobrý, relatívne bezpečný prístup na hlavný hrebeň, ktorý je možný po zjazdovkách lyžiarskych stredísk. Samotný hlavný hrebeň Veľkej Fatry má mierny profil, je možné prejsť ho i na bežkách. Začínajúci skialpinista si pri výstupe na hrebeň overí prvé vážnejšie prevýšenia na lyžiach, ktoré predstavujú i tisíc výškových metrov. Na hrebeni prevažuje hôľny typ terénu, bez strmých úsekov snáď s výnimkou Rakytova a niekoľkých krátkych úsekov. Nebezpečnejšou môže byť hustá hmla, ktorá sa tu občas vyskytne. Vtedy vám v orientácii nemusí pomôcť ani tyčové značenie, ktorého je tu dostatok. Veľká Fatra ponúka predovšetkým prekrásne horské prostredie na lyžiarsku turistiku, kde si môžete vyskúšať dlhšie prechody na lyžiach. Nájde sa tu i niekoľko strmých zjazdov z hrebeňa, napríklad z vrcholu Krížnej. Dá sa však podniknúť i niekoľko pekných jednodňových lyžiarskych výstupov na samostatné vrcholy.

Turecká - Krížna

Tento výstup patril k nášmu úvodu v slovenských horách na skialpoch. Tisíc metrov po neupravenej zjazdovke na Krížnu preverí techniku šliapania v relatívnom bezpečí. Krásny, no častokrát veterný vrchol Krížnej je za odmenu. Potom nasleduje zjazd vo voľnom teréne do Tureckej, ktorý má i strmšie úseky. My sme sa tu dosť vyváľali v hlbokom prašane. Vstávať z neho s ruksakom bolo namáhavejšie ako šliapať hore kopcom. Táto trasa je celkom populárna a tak tu cez víkend za pekného počasia zrejme nebudete sami, čo môže byť výhodou, ak by sa vám nebodaj prihodilo nejaké zranenie, alebo nehoda. Ešte doplníme, že zjazdovka z obce Turecká nie je upravovaná. Tunajšie lyžiarske stredisko je v spánkovom režime. Napriek tomu s veľkou pravdepodobnosťou narazíte na prešľapanú lyžiarsku stopu. Výstup vedie po zelenej, žltej, modrej a červenej značke až na vrchol Krížnej. Prakticky sa ale stále pohybujete iba na zjazdovke, až kým nevystúpite na vrcholový hrebeň neďaleko rozpadnutej budovy hornej stanice vleku.

 • Parametre výstupu: stúpanie: 961 m | klesanie: 2 m | vzdialenosť: 5.4 km | čas: 2:55 h

Na hrebeni tesne pod vrcholom Krížnej.Na hrebeni tesne pod vrcholom Krížnej. Skialpová túra po zjazdovke na vrchol tohto známeho kopca patrí tiež medzi začiatočnícke.

Vyšná Revúca - Ploská

Táto túra je charakteristická príjemným výšľapom po žltej turistickej značke z Vyšnej Revúcej. Ide o terén, ktorý sa vyznačuje iba minimálnym rizikom lavín. Trasa je zjavne populárna i na zimnú pešiu turistiku. Najskôr stúpate po lesnej zvážnici, neskôr sa dostanete na hôľne stráne Ploskej. Túra ponúka pekné výhľady a zaujímavý kopec ako hlavný cieľ. My sme pri výstupe naň zažili poriadnu hmlu a vietor, kde nám pri výstupe pomohlo tyčové značenie. Zostup bol nepríjemný, čo do orientácie. V rýchlosti sme zbehli mimo značky a osvedčilo sa nám použitie GPS navigácie. Nepríjemný bol azda len zjazd tvrdým, ušľapaným a zmrznutým podkladom na zvážnici vedúcej lesom. Túra nie je náročná, pri dobrej fyzickej kondícii ju spravíte aj za menej ako doobedie. Ak nie je vyslovene hustá hmla, orientačne nejde o nič komplikované. Ak je sila a chuť, z vrcholu Ploskej môžete zbehnúť na chatu pod Borišovom a prípadne sa vrátiť cez Chyžky späť do Vyšných Revúc. Túto trasu sme však zatiaľ nevyskúšali.

 • Parametre výstupu: stúpanie: 842 m | klesanie: 15 m | vzdialenosť: 6.1 km | čas: 2:35 h

Na vrchole Ploskej.Na vrchole Ploskej. Výstup je tiahly a stúpanie príjemné, ideálne na učenie sa šliapania na lyžiach.

Nižná Revúca - Malý Zvolen - Zvolen

Naozaj romantickú túru pre začiatočníka predstavuje výstup na Zvolen cez vrchol Malého Zvolena z Nižnej Revúcej. Výstup vedie z veľkej časti po už nefunkčnej zjazdovke, po žltej značke s jedným kratším úsekom po zelenej. Orientačne ide znovu o nenáročný terén. Pohybujete sa najskôr po zjazdovke a neskôr po orientačne jednoznačnom hrebeňovom úseku, ktorý vás privedie až na vrchol Zvolena v blízkosti populárneho lyžiarskeho strediska Donovaly. Za pekného počasia ide o veľmi príťažlivú túru najmú z dôvodu menej známych pohľadov na okolité slovenské hory zo spomínaného hrebeňa. Ocitnete sa medzi horstvami Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Technicky je výstup ľahký, pri zjazde sa nám zdal nepríjemný kratší úsek v smrekovom lese na úseku medzi hrebeňom a zjazdovkou. Po zjazdovke by to šlo dolu veľmi dobre, nebyť zmrznutej kôry na povrchu, ktorá sa prebárala a nám začiatočníkom sa v nej ťažšie manévrovalo.

 • Parametre výstupu: stúpanie: 967 m | klesanie: 219 m | vzdialenosť: 5.9 km | čas: 3:15 h

Hrebeňom na Zvolen.Hrebeňom na Zvolen. Výstup po zjazdovke z Nižnej Revúcej je vhodnou túrou pre začiatočnícke túry na lyžiach.

Nízke Tatry

Níze Tatry ponúkajú na skialpinizmus množstvo terénov rôznej obtiažnosti. Nájdu sa možnosti na jednodňovky, dlhé hrebeňové prechody, ale aj extrémne zjazdy v severných partiách tohto horstva. Užiť si tu možno odľahlé, divoké časti, ale aj ľahko a rýchlo prístupné terény v oblasti lyžiarskych stredísk na Chopku. Nízke Tatry prajú i začiatočníkom. Ku klasikám patrí výstup na Chopok, alebo Ďumbier. Práve prístup k nim autom patrí k najpraktickejším. Ponúkame vám prehľad, čo sme tu ako začiatočníci podnikli my.

Srdiečko - Chopok

Jedna zo začiatočníckych klasík na skialpoch v Nízkych Tatrách, na ktorej budete mať s veľkou pravdepodobnosťou i sneh. Trasa výstupu vedie od dolnej stanice lanovky na Srdiečku okrajom zasnežovanej zjazdovky takmer cez vrchol Derešov až na Chopok. Toto je najpohodlnejší výstup, pretože vedie po najpoloženejšej tunajšej zjazdovke. Existujú i priamejšie a strmšie varianty. Na niekoľkých miestach, kde sa trasa výstupu križuje z inými zjazdovkami, je potrebné zachovať obozretnosť. Hrozí tu totiž zrážka s inými lyžiarmi. Odporúčame preto výstup absolvovať za dobrej viditeľnosti. Výhodou skialpinistického výstupu na Chopok je upravený terén zjazdovky, minimálna hrozba lavín a často i lyžiarska stopa a záchranari poruke. K výhodám patrí možnosť občerstvenia v bufete na chate Kosodrevina a Kamennej chate. Ide o pohodovú, no kondične náročnú túru. Prevýšenie je značné. Za odmenu sú krásne výhľady z vrcholu Chopka, ale aj počas väčšiny trasy. Nehovoriac o veľkých možnostiach zjazdu. Stačí si len vybrať. Pre fyzicky zdatných môže byť zaujímavý variant prekročenia cez Chopok až do Jasnej, kam taktiež vedie udržiavaná zjazdovka. Skialpinistický výlet sa tu dá naozaj rôzne nakombinovať.

 • Parametre výstupu: stúpanie: 795 m | klesanie: 10 m | vzdialenosť: 3.8 km | čas: 2:35 h

Pohľad na vrchol Chopka z hrebeňa Nízkych Tatier.Pohľad na vrchol Chopka z hrebeňa Nízkych Tatier. Skialpinistický začiatočník si sem ľahko vyšliape po zjazdovke zo Srdiečka, alebo z Jasnej.

Trangoška - Ďumbier

Krásna lyžiarska túra na najvyšší vrch Nízkych Tatier, ktorú zvládne i mierne pokročilý začiatočník s dostatočnými skúsenosťami v zimných horách a dostatočnou fyzičkou. Jedla veľa baliť netreba, na polceste máte k dispozícii pohodlie chaty M.R. Štefánika. Výstup z Trangošky, ktorá je autom veľmi rýchlo dostupná, vedie po turistickej značke na vrchol Ďumbiera najskôr dolinou a od spomínanej chaty po zimnej, tyčami značenej trase. Okrem krásnych výhľadov z chrbta Ďumbiera počas väčšiny výstupu vás poteší i krásny zjazd. Záleží však na aké podmienky natrafíte. My sme tu boli v čase tvrdšieho firnu a tak sme prvý strmý zjazd z vrcholu radšej zišli po vlastných. I tak nám však ostal dosť dlhý úsek zjazdu až ku chate. Lyžovanie úzkou dolinou už bolo skôr pre šikovných lyžiarov. Ak vám to nepôjde, alebo bude v protismere vystupovať veľa ľudí, vyplatí sa lyže vyzuť. Pred touto túrou odporúčame sledovať aktuálne lavínové spravodajstvo horskej služby.

 • Parametre výstupu: stúpanie: 961 m | klesanie: 40 m | vzdialenosť: 6.7 km | čas: 3:10 h

Výstup na Ďumbier by mali zvládnuť aj mierne pokročilí skialpinisti s dostatočnou fyzičkou.Výstup na Ďumbier by mali zvládnuť aj mierne pokročilí skialpinisti s dostatočnou fyzičkou. Za dobrých podmienok je to krásna túra.

Lyžiarska hrebeňovka Trangoška - Ďumbier - Chopok - Srdiečko

Ide o fyzicky náročnú skialpinistickú túru, v krásnom vysokohorskom prostredí hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, kde budete môcť priňuchnúť k atmosfére dlhých horských prechodov na lyžiach. Napriek tomu, že je túra fyzicky náročná, hodí sa i pre začiatočníkov v skialpinizme, ktorí už majú v horách všeobecne niečo za sebou a odšliapané i nejaké tie zimné metre na lyžiach.

Terén nie je ťažký s výnimkou niekoľkých úsekov, ktoré sme počas nášho prechodu radšej zišli napešo. Išlo predovšetkým o úsek zostupu z vrcholu Ďumbiera v smere na Chopok. Ak sa sem vyberiete za dobrého počasia, na lyžiach budete mať z túry pamätný zážitok. Výhodou trasy pre začiatočníkov je, že na trase nájdete i dve chaty - Kamennú chatu a Štefáničku. Odporúčame prechod realizovať v smere z Trangošky cez Ďumbier na Chopok. Nám sa to osvedčilo z dôvodu relatívne ľahkého zlyžovania po zjazdovke na Srdiečko. Lyžovanie zo Štefánikovej chaty na Trangošku sa nám zdá o dosť náročnejšie. Na záver tejto túry by to nemuselo byť to pravé orechové. Ťažší zjazd s batohom dá totiž poriadne zabrať.

Ak je možnosť auto si nechajte čo najbližšie k Srdiečku. Parkovanie je tolerované i na krajnici asfaltky. My sme totiž po zlyžovaní museli kráčať po ceste zo Srdiečka až na Trangošku v lyžiarkach. Riešením môže byť i pribalenie ľahkej obuvi na prezutie. Pred týmto prechodom si určite pozrite aktuálne lavínové a snehové podmienky na hrebeni Nízkych Tatier, dostupné na stránkach Horskej služby. Hrebeň býva vyfúkaný do tvrdej ľadovej kôry. Ľadový vietor sám o sebe dokáže zmeniť túru na nepríjemný až nebezpečný zážitok.

 • Parametre trasy: stúpanie: 1021 m | klesanie: 936 m | vzdialenosť: 14.2 km | čas: 5:30 h

Vysokohorský skialpinistický prechod medzi Ďumbierom a Chopkom je prípravou na dlhé lyžiarske prechody.Vysokohorský skialpinistický prechod medzi Ďumbierom a Chopkom je prípravou na dlhé lyžiarske prechody. Fyzickú námahu vynahradia krásne výhľady z hrebeňa Nízkych Tatier.

Trangoška - Dereše

Dereše (2004 m n. m.) sú ďalším z vrcholov vhodných na úvod do skialpinizmu v Nízkych Tatrách. Ľahký výstup naň vedie z juhu, z Trangošky resp. Srdiečka. Pokiaľ obľubujete pokojnejšie končiny, bude to lepší cieľ ako neďaleký Chopok, kde majú cieľovú stanicu lanovky. Výstup vedie po zjazdovke, kde je výhodou značenie pre skituristov. Stredisko tak umožnilo šliapaniachtivým stúpať okrajom zjazdovky na vytúžené vrcholy. Celkom dobre to tu funguje a zdá sa, že lyžiari i šliapači sa rešpektujú.

Pri výstupe nemáte pocit ohrozenia, hoci je potrebné dávať pozor v miestach križovania s ďalšími zjazdovými variantami. Túra je fyzicky náročná, no stúpa len mierne. Je to taká pohodička, nakoľko na trase je i bufet pri Chate Kosodrevina. Neskôr sa dá občerstviť na Kamennej chate pod vrcholom Chopka, čo je mierna zachádzka. Zároveň ale nič nebude zadarmo a na lyžiach nastúpate potrebné metre, ktoré využijete na ťažších túrach. Dereše sú ideálny tréningový skialp kopec.

Ďalšie skúsenosti môžete naberať v poslednom, krátkom úseku smerom k vrcholu, kde sa môžete stretnúť s ľadovým, neupraveným terénom, výstupom po kombinovanom teréne so skalami, alebo drsným ľadovým vetrom. Terén je stále chodecký, no môžete si tu natrénovať rýchlu výmenu výstroja, nasadzovanie mačiek na lyžiarky, lyží na batoh a podobne. V ľadovom vetre vám to istotne dá zabrať a neskôr to oceníte. Za odmenu sú potom výhľady z Derešov na Tatry na severe, ale i majestátnu Skalku v Nízkych Tatrách na západe. Ak máte chuť, môžete sa vydať kúsok hrebeňom na západ, alebo východ. Rovnako si môžete vybrať jednu, či kombináciu viacerých zjazdoviek pre návrat na Srdiečko.

 • Parametre trasy: stúpanie: 929 m | klesanie: 0 m | vzdialenosť: 6,0 km | čas: 2:00 h

Výstup zjazdovkou na Dereše.Výstup zjazdovkou na Dereše. Technicky je nenáročný, ale fyzicky vyčerpávajúci.

Čertovica - Beňuška

Pomenej známy kopec Beňuška nad sedlom Čertovica sme objavili len náhodne. Nachádza sa kúsok od hlavnej hrebeňovej trasy. Ukázalo sa, že pre začiatočníkov na skialpoch je to vhodný cieľ, keď si chcú precvičiť šliapanie. Trasa z Čertovice stúpa po miernej zvážnici až do Sedla za Lenivou. Tu je potrebné zmeniť červenú značku za zelenú, ktorá vás privedie až na vrchol Beňušky. Celá trasa je ľahká, no záver na Beňušku môže byť neprešliapaný a v hlbokom snehu, ako sa to stalo nám. Ale to je taktiež súčasťou skialpinistického tréningu. Lavíny by vás tu ohrozovať nemali. Trasa zo Sedla za Lenivou vedie podmanivými lesno-hôľnymi časťami Nízkych Tatier, okolo chaty Barbora, ktorá však neslúži verejnosti. Útočisko môžete nájsť v útulni Líška kúsok cesty za vrcholom Beňušky. Celkovo je táto lyžiarska túra ľahká a nevyžaduje mnoho času.

 • Parametre výstupu: stúpanie: 324 m | klesanie: 20 m | vzdialenosť: 3.7 km | čas: 1:15 h

Pohľady na chatu Barbora z lyžiarskeho výstupu na vrchol Beňuška.Pohľady na chatu Barbora z lyžiarskeho výstupu na vrchol Beňuška. Túra vedie nekomerčnými časťami Nízkych Tatier.

Šumiac - Kráľova hoľa

Kráľova hoľa patrí k top horám Slovenska. Okrem toho, že je oslávená v národných piesňach, ponúka azda najlepšie výhľady na Slovenska. No a práve na tento kopec vedie i ľahší výstup na lyžiach. Jedná sa o turistickú trasu zo Šumiaca. Fyzicky je výstup náročný a za nepriaznivých podmienok sa môže zmeniť na nebezpečný. Predstavuje tisíc metrov prevýšenia, no technicky nejde o nič ťažkého, pokiaľ prajú podmienky. Zohľadniť je potrebné aktuálnu lavínovú situáciu a stav terénu. Aktuálne informácie o podmienkach v teréne poskytuje horská služba, ale aj chata pod Kráľovou hoľou, ktorú máte priamo na trase a tak sa tu môžete i občerstviť. Odporúčame však sledovať facebookovú stránku chaty a informácie ohľadne prítomnosti personálu na nej. Útočisko priamo na vrchole potom predstavuje non-stop prístupná núdzová miestnosť v priestoroch tamojšieho vysielača. Zaiste sa jedná o jeden z najkrajších lyžiarskych výstupov Slovenska, ktorý je plný výhľadov. Zimná trasa je výborne označená tyčami a tak by ste mali trafiť na vrchol i za zhoršenej viditeľnosti. Pláne Kráľovej hole sú však obrovité a počas naozaj hustej hmly tu ľahko naberiete nesprávny smer. Najmä počas zjazdu. Počas tohto výstupu dokáže potrápiť i častý vietor. Upozorňujeme na padajúcu námrazu z antény vysielača, pod ktorou často turisti pozorujú výhľad.  K najpopulárnejším zjazdom z Kráľovej hole patrí ten cez Južnú tzv. Šumiacku muldu. Od chaty pod Kráľovou hoľou odporúčame zjazd mimo modrej značky, keďže je často preplnená vystupujúcimi turistami a neraz i veľmi zľadovateľá. Obísť sa dá po zasneženej asfaltke, ktorá vedie od chaty do Šumiaca. Lyžovať možno i ďalšími variantmi, okrem iného i do Telgártu.

 • Parametre výstupu: stúpanie: 1061 m | klesanie: 0 m | vzdialenosť: 5.9 km | čas: 3:05 h

Pohľad z vrcholu Kráľovej hole, od vysielača na Vysoké Tatry.Pohľad z vrcholu Kráľovej hole, od vysielača na Vysoké Tatry. Ďalší výstup vhodný pre začiatočníkov na lyžiach.

Malá Fatra

Malá Fatra je malým rajom pre výlety na lyžiach. Je to už pohorie pre skúsenejších, pretože je celé technickejšie, ako povedzme hôľna Veľká Fatra. No i tak tu nájdete výstupy a zjazdy, ktoré zvládne i začiatočník. Pohorie je rýchlo prístupné a na začiatok šliapania sa dostane pohodlne autom, alebo autobusovými spojmi.

Vrátna - Snilovské sedlo - Veľký Kriváň - Chata pod Chlebom

Tento výstup je najskôr naozaj pohodlný. Smeruje z parkoviska pri chate Vrátna po zelenej značke až do Snilovského sedla. Najskôr ho charakterizujú časté a mierne položené serpentíny lesnej zvážnice. Neskôr, pri stožiaroch zjazdovky sa výstup zostrmí. Záver do Snilovského sedla je už náročnejšie šliapanie, ale mali by ste to zvládnuť. Výhodou je, že trasa s výnimkou spodného úseku v lese, znova vedie po upravenej zjazdovke.

Lavinózny a za hmly i nebezpený terén začína predovšetkým pri výstupe zo sedla na vrchol Veľkého Kriváňa. My sme tu zažili absolútne mliečnu hmlu, keď nebolo vidno ani tyčové značenie a nebolo možné rozoznávať sklon terénu. Neuveriteľné, ale v Malej Fatre často realita. Vtedy je lepšie sa na Kriváň neštverať. Boli sme radi, že sme znova trafili naspäť do Snilovského sedla a vybrali sme sa hrebeňom na chatu pod Chlebom. Tá je neďaleko a dá sa tu prespať a samozrejme občerstviť.

Na záver túry, ak sa vyberiete znova zo Snilovského sedla do Vrátnej, vás čaká pekný zjazd. Ten je najskôr strmší. Spodnú časť sme boli nútený lyžovať po zelenej značke lesom, pretože v spodnej polovici zjazdovky nebolo dostatok snehu a trčalo množstvo drevín. V lese je lyžovanie po klasickej zvážnici s kamenistým podkladom, čo môže byť ešte fajn na výstup, ale pri lyžovaní s nedostatkom snehu nepostačuje. A tak sme aj my boli nútený záver zísť v lyžiarkach. Táto túra sa dá nakombinovať s návratom cez Poludňový Grúň, čo už je vcelku pekný okruh.

 • Parametre trasy: stúpanie: 774 m | klesanie: 109 m | vzdialenosť: 4.8 km | čas: 2:40 h

Cestou zo Snilovského sedla na chatu pod Chlebom.Cestou zo Snilovského sedla na chatu pod Chlebom. Ak Malú Fatru zahalí hmla, môže sa stať, že celkom stratíte orientáciu.

Štefanová - Medziholie - Stoh

Túra začína na parkovisku v Štefanovej, pričom takmer okamžite môžete začať šliapať lesom po zelenej značke. Ideál je, ak je vyšliapaná stopa a nemusíte ísť po turistickej značke. Záleží ako sa dokážete orientovať. My sme šli po značke, no tá bola vyšliapaná predovšetkým pešiakmi, medzi ktorými je tento výstup obľúbený i počas zimy. Na tejto trase je jeden strmší úsek, ale keď ho nedáte na lyžiach, rýchlo ho prebehnete aj v lyžiarkach. Výstup je takmer celý v lese, až tesne pod sedlom Medziholie sa otvoria polkruhové výhľady, okrem iného aj na Stoh.

Sedlo Medziholie je pekným miestom s výhľadom na Veľký Rozsutec, no naša túra pokračuje ďalej po červenej hrebeňovej značke až na vrchol Stohu. Prvý úsek zo sedla preverí každého začiatočníka. Trasa vedie spočiatku hustým lesom, strmším terénom. No ak je tu dostatok snehu a stopa, výstup je idylický. Nad lesom sa otvárajú výhľady na celú masu Stohu i ďaleko do doliny. Výstup v otvorenom teréne Stohu je tiahly a môže sa zdať nekonečný. Technicky je ľahký. Počas výstupu v tejto časti i z vrcholu Stohu sú v prípade priaznivého počasia nezabudnuteľné výhľady.

Výstup je značený tyčami. Zjazd je potom za dobrých snehových podmienok za odmenu. Trochu ťažšie to však je v lese, najmä ak zbehnete z trasy a je nutné sa vracať. Trasa zo Snilovského sedla po značke nie je veľmi na lyžovanie. Nepodarilo sa nám preskúmať iný, vhodnejší variant. Lyže sme viac-menej zniesli pripnuté na batohu, no i tak táto skialpová túra stála za to.

 • Parametre výstupu: stúpanie: 977 m | klesanie: 0 m | vzdialenosť: 5.4 km | čas: 2:55 h

Záverečná časť výstupu zo sedla Medziholie smerom k vrcholu Stohu.Záverečná časť výstupu zo sedla Medziholie smerom k vrcholu Stohu. Výhľadom dominuje Veľký Rozsutec.

Informácie o článku

 • Kedy sme lokality navštívili: 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
 • Fotografie sú z obdobia: 2013, 2016, 2017, 2019, 2020
 • Autori článku: Martin Kiňo
 • Autori fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.