Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

Bunker B-S-13 Stoh je typickým predstaviteľom ťažkého opevnenia Bratislavy. Disponuje klasickými dvoma výraznými pozorovateľňami a masívnym, betónovým telom. Nájdete ho v peknom prostredí Chorvátskeho ramena.

Bunker B-S-13 Stoh - pohľad od Chorvátskeho ramenaBunker B-S-13 Stoh - pohľad od Chorvátskeho ramena. Od ramena je prístup k bunkru úplne pohodlný.

Ako sa dostať k bunkru?

K bunkru B-S-13 Stoh odporúčame vybrať sa na bicykli. Možno si takto spraviť pekný výlet. Avšak je dobre dostupný aj autom, pešo, alebo za pomoci MHD. Leží priamo pri konečnej MHD a tunajšej poliklinike. Bunker je skrytý v lužnom lese pri Chorvátskom ramene a najlepšie ho uvidíte z tamojšej cyklotrasy. Od polikliniky bunker počas vegetačného obdobia lesa nemusíte zbadať, ale vedie k nemu značený chodník. Postačí sa vydať k Chorvátskemu ramenu a ihneď stavbu zbadáte po vašej pravici.

Prístup k bunkru B-S-13 StohPrístup k bunkru B-S-13 Stoh. Bunker Stoh nájdete rýchlo. Vedie k nemu táto cestička. Od neďalekého Chorvátskeho ramena je viditeľný ešte lepšie.

Charakteristika bunkra

Bunker Stoh je klasická masa šedého, miestami machom obrasteného betónu, používaná pri výstavbe ťažkého opevnenia s I. stupňom odolnosti. Stavba má dve charakteristické pozorovateľne a je uzavretá oceľovými mrežami. Dnu sa teda nedostanete.

StrieľneStrieľne. Prístup do bunkra Stoh je znemožnený mrežami.

Bunker B-S-13 Stoh postavila, podobne ako okolité bunkre, spoločnosť R. Friča. Stavba bola dokončená v roku 1937. Objekt je dvojpodlažný, pričom horné poschodie slúžilo na bojové účely a spodné prevažne ako skladisko a ubytovanie pre vojakov. Skladovali sa tu potraviny, munícia a varilo sa tu. Okrem toho bunker disponoval vodným čerpadlom, dieslovým agregátom, toaletami, filtračnú techniku na odvod splodín zo zbraní a samozrejme ťažkými a ľahkými guľometmi. Bunker bol konštruovaný pre 24 vojakov.

Pohľad na strieľne a priekopuPohľad na strieľne a priekopu. Priekopa sťažovala prístup k zbraniam.

Čo navštíviť v okolí?

  • Bunker B-S-14 Duna - bunker sa nachádza v lužnom lese pod protipovodňou hrádzou, dá sa k nemu prísť po peknej cyklotrase popri Chorvátskom ramene smerom na hrádzu
  • Bunker B-S-15 Ostrov - nájdete ho na južnom cípe Starohájskeho ostrova, priamo na brehu Dunaja, pričom sa tu nachádza veľmi pekná zátoka ramena Zuzana
  • Jazero Veľký Draždiak - dostať sa k nemu možno po cyklotrase popri Chorvátskom ramene
  • Malý Draždiak – menšie jazierko pri Veľkom Draždiaku, ideálne na prechádzky, opekanie, prípadne ležanie v tráve na priľahlej lúke :)
  • Chorvátske rameno – obľúbená vychádzková lokalita pre cyklistov, bežcov, chodcov, psíčkarov a mamičiek s kočíkmi
  • Petržalská hrádza pri Dunaji – raj pre všetkých cyklistov a korčuliarov :)
  • Občerstvenie - možné vo viacerých bufetoch, lemujúcich cestu na hrádzi

Chorvátske rameno v susedstve bunkra StohChorvátske rameno v susedstve bunkra Stoh. Ak sa vydáte k bunkru Stoh, odporúčame prejsť sa popri ramene. Pozdĺž druhého brehu je pekná cyklotrasa.

Fotografie bunkra B-S-13 Stoh

inzercia

Roy.sk - Outdoorový obchod