Bunker B-S-8 Hřbitov, umiestnený v petržalských Kopčanoch v poli neďaleko hraníc s Rakúskom pri hraničnom prechode Berg bol súčasťou obranného systému vybudovaného v období roku 1930 v okolí hraníc vtedajšieho československa. Systém pozostávajúci z množstva betónových pevností mal slúžiť na obranu proti prípadnému útoku nacistického Nemecka. Nakoniec však, podobne ako ostatné bunkre, bol opustený bez boja.

Bunker BS-8 HřbitovBunker BS-8 Hřbitov. Tento bunker bol podobne oko mnoho ďalších objektov z bratislavského opevnenia výrazne schátraný. Nadšenci vojenskej histórie ho však priviedli do dnešnej podoby.

Ako sa dostať k bunkru?

Bunker B-S-8 sa nachádza v Petržalke neďaleko Kopčianskej ulice pri hraniciach Slovenska a Rakúska. Najpraktickejší prístup je na bicykli po bývalej hraničiarskej ceste. Ak pôjdete autom, budete musieť prejsť kúsok pešo. Priamo pri bunkri nie je žiadne parkovisko.

Prístup k bunkru B-S-8 Hřbitov v Petržalke a cintorínu v Kopčanoch je nedostatočne vyznačený. Vedie k nemu cyklocesta, ale môžete pricestovať autom a prejsť pešo cez polia, nachádzajúce sa pri štátnej hranici s Rakúskom. Orientovať sa dá podľa spomínanej makety tanku uprostred poľa, bunker sa nachádza neďaleko - v rohu poľa.

Návšteva bunkra Hřbitov

V súčasnosti Bunker B-S-8 predstavuje najmä atraktívnu sondu do československej minulosti. Dobrovoľníci, ktorí sa venujú záchrane bunkrov na území v okolí Bratislavy dokázali zaujímavým spôsobom pripraviť expozíciu v dlho chátrajúcom objekte.

Koná sa tu množstvo akcií pre školy zameraných na prezentáciu histórie opevnenia a pomerov vo vtedajšom Československu ako aj spomienok na dobu železnej opony. Neviete kto bol tajomný Kráľ Dunaja? Odpoveď aj na túto otázku vás čaká v Bunker B-S-8 Hřbitov v Petržalke neďaleko Kopčianskej ulice.

Prehliadky v objekte petržalského bunkraPrehliadky v objekte petržalského bunkra. V súčasnosti hodnotu zrekonštruovaného bunkra dvíhajú prehliadky s výkladom v jeho útrobách ako aj rôzne tematické akcie.

Sprievodcovia si pre vás pripravili prechádzku bunkrom, pri ktorej určite nebudete zaspávať. Forma prezentácie je naozaj veľmi živá, nachvíľu akoby ste sa stali jedným z obrancov nášho územia. 

K bunkru patria dve protitankové priekopa ako aj maketa tanku v priľahlom poli. Predpokladá sa, že maketa slúžila na výcvik pechoty, podobne ako celý priľahlý areál. Tomuto účelu zrejme slúžil i ďalší bunker umiestnený na rovnakom poli - bunker B-S-7 Cvičište.

Vojenské priekopyVojenské priekopy. V okolí bunkra sa nachádzajú ďalšie vojenské technické diela. Napríklad táto priekopa. Bunker bol pripravený odolávať aj útoku tankov.

V bezprostrednej blízkosti bunkra je situovaný nedávno zrekonštruovaný vojenský cintorín Kopčany venovaný padlých v prvej svetovej vojne. Cintorín sa ponáša na americké vojenské cintoríny. Pôsobivých je najmä 331 bielych krížov.

Pochovaní sú tu vojaci vtedajšieho Rakúsko-Uhorska a iných dovedna deviatich národností. Ak vyčkáte do noci, možno sa zjaví i duch legendárneho generála, ktorý tu bdie nad svojimi vojakmi, čo dosvedčuje aj legenda.

Vojenský cintorínVojenský cintorín. Cintorín sa nachádza hneď vedľa bunkra, takže prehliadku oboch lokalít ľahko spojíte.

Bunker a cintorín odporúčame ako dobrý tip na výlet, či už pešo alebo na bicykli. Jeho návštevu možno spojiť s návštevou ďalších objektov bunkrov, ktorých je v okolí rozmiestnených hneď niekoľko. Väčšina z nich je však v žalostnom stave.

Čo si pozrieť v okolí?

Bunker B-S-7 "Cvičište" - bunker približne uprostred rovnakého poľa ako B-S-8 Hřbitov
Maketa tanku a ďalšie opevnené objekty - nachádza sa neďaleko bunkra Hřbitov pri hraniciach s Rakúskom, opevnené strieľne sú rozmiestené po poli vo viacerých exemplároch, ide o betónové múriky so strieľňou pre kanón uprostred
Bunker B-S-6 "Vrba" - nachádza sa pri tunajšej diaľnici pri nadjazde z Bratskej ulice
Bunker B-SV-1 - nachádza sa pri moste Lafranconi, ide o jedno zo štyroch opevnených veliteľských stanovíšť
Bunkre B-S-2 "Mulda" a B-S-3 "Paseka" - nezrekonštruované bunkre ťažkého opevnenie v lužnom lese pri moste Lafranconi neďaleko hranice s Rakúskom
Bunker B-S-1 "Šterkovište" - bunker ťažkého opevnenia, nachdázajúci sa na dunajskom brehu pri hraniciach s Rakúskom
Bunker B-S-4 "Lány" - pekne zrekonštruovaný bunker neďaleko hraničného priechodu Berg, objekt ponúka historickú expozíciu spojenú s výkladom

Fotografie z návštevy Bunkra B-S-8 a vojenského cintorína