Harmanecká dolina je vtisnutá medzi Kremnické vrchy na juhu a Veľkú Fatru na severe. Hoci sústreďuje viaceré turistické atraktivity, je tak trochu v tieni okolitých hôr, predovšetkým spomínanej Veľkej Fatry ale aj neďalekých Nízkych Tatier.

Harmanecká dolina je pritom pomerne rýchlo dostupná, pretože sa nachádza v blízkosti hlavnej diaľničnej siete a významného cestného ťahu spájajúceho Pohronie s Liptovom. Postačí, ak si z neho niekedy spravíte odbočku práve do tejto doliny. Okrem návštevy prírodných, či technických zaujímavostí, ktoré sú v nej situované, poteší milovníkov cestovania i prejazd autom, či bicyklom cez sedlo Malý Šturec. Cestná spojnica Harmanca s Hornou Štubňou totiž predstavuje pôsobivú horskú trasu.

Ešte zaujímavejšie je však absolvovať tento prechod vlakom, sústavou 22 tunelov, ktorá je jednou z najzaujímavejších na Slovensku. V článku uvádzame niektoré z pozoruhodných miest Harmaneckej doliny, ktoré sa nám zatiaľ podarilo navštíviť. Všetky sa nám zdali jedinečné a relatívne ľahko dostupné. Sú vhodné ako tipy na kratšie výlety.

Dekretova jaskyňa

Vstup do Dekretovej jaskyne.Vstup do Dekretovej jaskyne. Jaskyňu tvorí priestranná chodba s celkovou dĺžkou 47 m.

Asi málokomu napadne vyhľadať Dekretovu jaskyňu, pomenovanú po významnom slovenskom priekopníkovi v oblasti lesníctva Jozefovi Dekret-Matejovie. Nečudo, veď leží v tesnom susedstve ďaleko propagovanejšej Harmaneckej jaskyne. Radi by sme však upriamili vašu pozornosť práve na túto voľne prístupnú jaskyňu, ktorá je prírodnou pamiatkou. Leží v strmom teréne nad parkoviskom pri reštaurácii Čierna ovca, z ktorého sa vyráža i k Harmaneckej jaskyni. Vydajte sa presne opačným smerom, po žltej značke. K jaskyni vystúpate za zhruba 15-20 minút. Na trase je niekoľko popadaných stromov a po daždi sa môže šmýkať. Terén je na viacerých miestach prudší, takže s istou technickou obtiažnosťou tu treba počítať. Výstup našťastie netrvá dlho.

Strmé stúpanie však stojí za odmenu v podobe tohto prírodného skvostu. Obrovitá vstupná klenba jaskyne je dosť pôsobivá. Majestátnosťou zaujme deti i dospelých. Jaskyňa zaujme viac rozmermi siene (približne 30x18x8 m), než svojou výzdobou, ktorá je strohejšia. Je tvorená skôr bežnou vápencovou skalou. To je však lákadlom pre lezcov, ktorí sem chodia i za jednou z najťažších slovenských skalných ciest s názvom Kanibal a obťažnosťou 11-. Návštevu tejto jaskyne odporúčame najmä ak vyhľadávate neobvyklé perličky v prírode a pokojnejšie miesta.

  • GPS: 48.818961, 19.041048

Harmanecká jaskyňa

Prehliadka v Harmaneckej jaskyni.Prehliadka v Harmaneckej jaskyni. V jaskyni je množstvo rozsiahlych siení s bohatou nástennou výzdobou.

Harmanecká jaskyňa dozaista predstavuje jednu z najkrajších verejnosti prístupných jaskýň na Slovensku. Má atraktívnu výzdobu, ale najmä množstvo rozsiahlych siení, ktoré sú fakt obrovské. Špecifikum jaskyne je takisto kvantum schodíkov, ktoré počas prehliadky budete musieť prekonať. Počas prehliadky sa preto podobne ako pri výstupe trocha zapotíte. Strmé schody jaskyne nie sú pre každého, brať sem vyslovene malé deti asi nie je dobrý nápad, teda pokiaľ ich nebudete celý čas nosiť na rukách, alebo chrbte. Návštevu jaskyne odporúčame mimo hlavnej turistickej sezóny, keď tu nie je príliš rušno. Neďaleko vstupu do jaskyne je menšia vyhliadka o ktorej píšeme nižšie.

Prístup k jaskyni je z tých komplikovanejších, čo sa výstupu týka. Od parkoviska pri reštaurácii Čierna ovca sa pripravte na zhruba 45 minútové stúpanie do strmejšieho kopca lesným, no vcelku upraveným terénom. Akčnejší turisti to dajú aj za niečo vyše polhodinky (nám to trvalo 35 minút). Naopak, tí menej aktívni, prípadne rodiny s malými deťmi by mali hore vyjsť za zhruba hodinu. Tieto výstupové časy je dobre vedieť, keďže prehliadky bývajú v istých časových intervaloch, tak je ideálne návštevu jaskyne si vopred naplánovať a vyraziť včas, aby ste pri vstupe nemuseli zbytočne dlho čakať, ak zmeškáte termín.

  • GPS: 48.814013, 19.040017

Vyhliadka pri Harmaneckej jaskyni

Vyhliadka pri Harmaneckej jaskyni.Vyhliadka pri Harmaneckej jaskyni. Vyhliadka ponúka polkruhové výhľady na časť Veľkej Fatry, smerom do Bystrickej doliny.

K najzaujímavejším miestam pre tých, ktorí obľubujú pekné výhľady, patrí i menšia vyhliadková plošina priamo pri vchode do Harmaneckej jaskyne. Ponúka vzdušné výhľady ponad Harmaneckú dolinu až ku Krížnej. K plošine sa dostanete výstupom z parkoviska pod Harmaneckou jaskyňou. Strmo stúpajúci chodník vedie po modrej turistickej značke. Výstup však uľahčia serpentínky. Ak je sezóna, plošina môže byť plná návštevníkov jaskyne, avšak v mimosezónnom období si tu môžete vychutnať ničím nerušené výhľady na dolinu.

  • GPS: 48.814076, 19.040524

Vodný žľab Rakytovo

Vodný žľab Rakytovo.Vodný žľab Rakytovo. Historické technické dielo slúžiace na spúšťanie dreva z hôr.

Vodný žľab v doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci bol vybudovaný v 19. storočí a slúžil na dopravu ťaženého dreva z horského, ťažko prístupného terénu, do doliny. Toto dômyselné dielo je od roku 2000 národnou technickou pamiatkou. Ide o drevený žľab v celkovej dĺžke 2450 m, vyplnený tečúcou vodou horského potoka Rakytov, ktorá umožňuje ľahké kĺzanie prepravovaného dreva. Vyústenie žľabu sa nachádza na sútoku Harmaneckého potoka s potokom Rakytov. Dostanete sa tam ľahkou prechádzkou z parkoviska pod Harmaneckou jaskyňou popri Harmaneckom potoku po modrej značke. Pri žľabe nechýba ani infotabuľa s bližšími detailami o tomto technickom diele.

  • GPS: 48.817744, 19.044731

Vrch Kozelník

Výhľady z oblasti vrchu Kozelník.Výhľady z oblasti vrchu Kozelník. Ponúka ďaleké pohľady ponad Harmeneckú dolinu smerom na východ.

Kozelník (1024 m n. m.) je ďalším zaujímavým cieľom, ktorý je na dosah z parkoviska pod Harmaneckou jaskyňou. Stačí sa vydať po modrej značke. Ide o kratšiu túru, hoci je celkom strmá. Tento vrchol sa nám zdá hodný návštevy najmä pre možnosť niekoľkých výhľadov cestou k nemu, ktoré poskytuje práve na Harmaneckú dolinu a takisto na ďaleký horizont smerom na východ. Veľmi pekne vidno jednotlivé sídla v doline i do diaľav tiahnuce sa pásma hôr a lesov. Je to taký neobvyklý pohľad na tunajšie končiny. Keď už ste sa vybrali povedzme do Harmaneckej jaskyne, vyplatí sa vybehnúť si i za výhľadmi smerom na Kozelník.

  • GPS: 48.811571, 19.039563

Železničná trať Zvolen - Vrútky: 22 tunelov, 4 viadukty

Na železničnej trati Harmancekou dolinou.Na železničnej trati Harmaneckou dolinou. Nachádza sa na nej i najdlhší železničný tunel Slovenska - Čremošné.

Železničná trať Zvolen - Vrútky, presnejšie jej časť, ktorá sa tiahne medzi Banskou Bystricou a Turčianskymi Teplicami je výbornou dopravnou atrakciou pre malých aj veľkých. Táto horská vlaková trať ponúka jazdu množstvom tunelov, mostov, z ktorých sú poniektoré naozaj dlhočizné. Prechádzať budete i najdlhším železničným tunelom Slovenska - tunelom Čremošné s dĺžkou neuveriteľných 4968 m. Celkovo vás však na trati čaká 22 tunelov s celkovou dĺžkou 12211 m a k tomu 112 mostov a priepustov.

Napriek technickej náročnosti trasy, celá bola vybudovaná v rekordnom čase v období rokov 1936 - 1940. V roku 1938 na nej pracovalo vyše 12000 robotníkov. Medzi tunelmi trať ponúka romantické výhľady na mohutné ihličnaté lesy. Kombinácia vlakovej trate v horách a hlbokých lesov vzdialene pripomína atmosféru dakde na Aljaške. Je to také malé cestovateľské dobrodružstvo za pár eur, pričom ho ľahko môžete spojiť s príjemným kúpaním v aquaparku v Turčianskych Tepliciach, ktoré sú pekným kúpeľným mestečkom.

  • GPS: 48.797521, 19.075396

Harmanecké papierne

Harmanecké papierne.Harmanecké papierne. Významný papierenský podnik s mnohoročnou históriou leží na začiatku Harmaneckej doliny. Nakúpite tu i papierové hygienické potreby.

Trochu úsmevnou atraktivitou, ktorá ,,zdobí“ vstup do Harmaneckej doliny, je obrovitý papierenský kombinát s dlhou históriou - Harmanecké papierne. Dnes figurujú pod názvom SHP Harmanec. Táto továreň, ako mnoho podobných výrob na Slovensku, bola nahrubo vsadená do prekrásnej prírody všade naokolo. Jej história siaha až do 19. storočia, kedy patrila k najmodernejším papierenským podnikom v Rakúskou-Uhorsku. V roku 1829 ju založil kupec z Banskej Bystrice - František Zikmund Leicht. Z tohto pohľadu je to aj významný monument priemyslu na Slovensku. Niečo pre fanúšikov industry turistiky. Papierne sa preslávili doslova v celej krajine najmä produkciou toaletného papiera a papierových hygienických potrieb rôzneho druhu. Keď už máte namierené do Harmaneckej doliny, počas príjazdu od Banskej Bystrice na ňu chtiac-nechtiac naďabíte. Nachádza sa totiž priamo pri hlavnej ceste.

  • GPS: 48.794921, 19.078573

Informácie o článku

  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Martin Kiňo, Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.