Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

Každý turista sa špeciálne poteší, ak je cieľom výletu nejaký bod, kam sa možno vyškriabať. Vysoký vrchol, ruina na kopci, alebo rozhľadňa. V tomto smere sa „pošťastilo“ Bratislave. Mestské lesy sa rozhodli vybudovať kúsok pod vrcholom Kamzíka drevenú vyhliadkovú vežu. Nachádza sa na tzv. Americkom námestí (lúke).

Krátko po otvorení sa stavba teší značnej popularite, čo je dôkaz, že i v zásade jednoduchý nápad, dokáže masívne podporiť aktívne trávenie voľného času formou prechádzky v prírode. Niečo podobné sa už pred časom podarilo zrealizovať napríklad na priehrade v Kuchyni. Išlo v vybudovanie tzv. Bobrej hrádze. Oba prípady sú príkladom ako jednoducho a zároveň efektívne budovať lokálny turistický ruch.

Rozhľadňa pod Kamzíkom sa môže popýšiť výhľadmi na severnú časť Bratislavy. Miesto má vynikajúcu dostupnosť. Je preto ideálnou voľbou na kratučký výlet, napríklad s deťmi. Pod rozhľadňou sa dá opekať, čo je skvelý bonus. Lúku pod rozhľadňou križuje viacero chodníkov, takže pokiaľ sa túlate niekde v lesoch v tejto časti Bratislavy, je možné že tade prejdete. Vedie tu i červená značená turistická trasa.

Rozhľadňa na Americkom námestíRozhľadňa na Americkom námestí. Miesto obľubujú okrem prechádzajúcich turistov aj bežci, či psíčkari. No a tiež diviaky. Stopy rozrytej pôdy sú na každom rohu.

Výhľady zaujmú skôr netradičným pohľadom na Bratislavu zo severu.Výhľady zaujmú skôr netradičným pohľadom na Bratislavu zo severu. Vidieť postupne Kramáre, Staré mesto so Slavínom a Bratislavským hradom. Dovidieť i na Petržalku, Slovnaft. Na horizonte sa v diali rozprestiera vodná nádrž Gabčíkovo.

Ako k rozhľadni?

Rozhľadňa pod Kamzíkom sa nachádza na mieste známom ako Americké námestie, resp. Americká lúka. Je súčasťou diaľkovej trasy naprieč Slovenskom - Cesty hrdinov SNP. Rozhľadňu preto veľmi ľahko nájdete priamo na červenej turistickej značke vedúcej cez Kamzík. Môžete sa k nej vydať buď z vrcholu tohto kopca, od televíznej veže, čo trvá maximálne 15-20minút veľmi pohodovou chôdzou dole kopcom, alebo zospodu, z oblasti Patrónky. Tento smer je však strmší a ide takmer o nepretržité stúpanie. Preto je potrebné rátať s raz tak dlhým časom.

Červenú značku nájdete ľahko. Ak sa rozhodnete pre jednoduchší variant prístupu k rozhľadni, zaparkovať môžete pri bufetoch, hore na Kamzíku, alebo v miestach televíznej veže. Priamo popri nej prechádza i červeno-značený lesný chodník. Podobne v okolí Železnej studienky a Patrónky ľahko zaparkujete. Pozor však na víkendy! Táto oblasť je extrémne preplnená relaxujúcimi obyvateľmi mesta.

Alternatívou je využitie MHD (trolejbus však nepremáva až priamo na Kamzík), alebo bicykla, pričom, v druhom prípade je vhodné vybrať si ľahšiu variantu prístupu. Pre bežných cyklistov nie je výšľap od Železnej studienky vhodný. Terén je skrátka príliš strmý. Taktiež s deckami bude vhodnejší prvý prístup smerom od Kamzíka. Rozhľadňu na Americkej lúke nemôžete minút. Leží takmer priamo na turistickom chodníku a je dostatočne výrazná. Nachádza sa pri rovnako výraznom, osamotenom strome.

Bufety na KamzíkuBufety na Kamzíku. Na vrchu Kamzík je viacero bufetov s posedením. Neďaleko môžete zaparkovať. Parkovacích miest je tu dosť a na viacerých miestach. Rušnejšie je tu však počas víkendov a letnej sezóny.

Americké námestie, alias Americká lúka

Jedná sa o lúku v nadmorskej výške 380 metrov, ktorá obklopuje rozhľadňu pod Kamzíkom. V princípe ide o oddychovo-relaxačný areál, kde sa môžete na chvíľu zložiť vo vybudovanom altánku, či pri ohnisku. Pred realizáciou stavby rozhľadne stál nápad, „odomknúť“ výhľady práve z tejto lúky. Tie tu kedysi boli, avšak zarástli bujnejúcim krovím. Okrem toho toto miesto bolo obľúbené ako miesto opekania a dlhodobejšie tu bol vybudovaný prístrešok a relaxačné doplnky v podobe ping-pongového stola. Stavbou vyhliadkovej veže miesto získalo jedinečnú atraktivitu.

Na lúke je niekoľko ohnísk a zmestí sa okolo nich slušný počet ľudí. Môžete si doniesť ping-pongové rakety a zahrať si stolný tenis. Tenisový stolík je neporušený a kovovú sieťku našťastie ešte stále nikto neukradol :). Ako atrakcia pre deti je tu taká vtipná pružinová hojdačka. Veľkým pozitívom je prítomnosť smetných košov. Celkovo pôsobí areál upraveným dojmom. Pretože je tu relatívne veľa priestoru, je to i skvelé miesto napr. pre bedminton, frisbee a pod. V súčasnosti lúku často navštevujú diviaky, je preto na viacerých miestach rozrytá. Nuž, miesto je obľúbené nielen medzi ľuďmi, ale i zvieratkami.

Lúka na Americkom námestíLúka na Americkom námestí. Lúka je vcelku rozľahlá, s niekoľkými posedeniami, ohniskami a prístreškom. Tmavé škvrny na tráve sú miesta rozryté diviakmi.

Americká lúka so svojimi atraktivitamiAmerická lúka so svojimi atraktivitami. Lúke okrem rozhľadne dominuje opustený strom.

Objekt rozhľadne

Rozhľadňa na Americkom námestí je klasický typ drevenej rozhľadne. Má 15 metrov, viacero podlaží, na ktoré vedú pomerne strmé schody. Hoci pojem schody je trochu prehnaný, keďže ide o niečo medzi schodmi a rebríkom. Nazvime ich teda schody, rebríkovitého typu :) Výstup po nich, môže byť nepríjemný pre malé deti, prípadne menej mobilných návštevníkov, hoci po stranách schodiska sú nainštalované zábradlia. Nepríjemnejší je predovšetkým zostup, kedy je potrebné sa sústrediť, kam stúpate. Prekonanie vstupu je trochu problematické - je dosť nízky. Na vrchol sme sa štverali s väčšími batohmi, takže o nejakom exkluzívnom zážitku sa hovoriť nedalo.

Každopádne stále ide o vcelku príjemný „luxus“ v porovnaní s niektorými inými rozhľadňami (hlavne vojenskými). Inak je vyhliadková veža remeselne veľmi kvalitne spracovaná, jej trvácnosť overí čas. Objekt je opatrený strieškou a bleskozvodom. Zábradlia sú dosť veľké, takže nebudete mať strach z toho, že by ste z rozhľadne vypadli. Na vrchu rozhľadne je miesta tak-akurát pre niekoľko ľudí. Na rozhľadni sme zažili prekvapivo slušný nával a s batohmi sme tam dosť zavadzali. Navyše v obmedzených priestoroch sa dosť ťažko obracalo, tak sme radšej zišli dole a vyšli na vrchol neskôr (v noci a ráno).

Rozhľadňa a ping-pongRozhľadňa a ping-pong. Pod rozhľadňou si môžete zahrať stolný tenis.

Vstup na rozhľadňuVstup na rozhľadňu. Pri vstupe na rozhľadňu sa musíte zohnúť. Teda pokiaľ nemáte meter štyridsať :)

Najkrajšie výhľady z objektu rozhľadne sa otvárajú z jej predposledného a vrchného poschodia. Avšak sú obmedzené. Dobrý výhľad je len na jednu svetovú stranu. Ide o južné výhľady na severnú časť Bratislavy, avšak dovidíte aj na jej južnú časť. Zaujímavý je pohľad na Bratislavský hrad a Slavín.

Na internete sa dá dočítať, že sa jedná o najkrajšie výhľady na Bratislavu. O tom informuje aj drevený panel vybudovaný pod rozhľadňou. S týmto tvrdením by sa však dalo dosť polemizovať. Určite sú krajšie miesta, od UFA na Novom moste, cez Bratislavský hrad až po Slavín, z kade sú ešte krajšie výhľady. Výhľady by sa skôr dali nazvať netradičnými. Resp. ide o dosť neopozeraný pohľad na Bratislavu, čo robí v tomto smere výhľad z rozhľadne naozaj zaujímavým. Výnimočnou robí túto vežu aj dohľadnosť až na Vodné dielo Gabčíkovo. Na rozhľadňu odporúčame zobrať ďalekohľad, pretože výhľad na Bratislavu je trochu vzdialený. Medzi zastavanou časťou mesta a rozhľadňou je totiž výrazný pás lesa.

Podvečerné výhľadyPodvečerné výhľady. Výhľady na Bratislavu sú tak trochu "vzdialené". Hlavne kvôli vzdialenosti a lesu, ktorý oddeľuje mesto od rozhľadne.

Bratislavský hradBratislavský hrad. V pozadí vidieť petržalské paneláky.

Návšteva rozhľadne predstavuje typický cieľ prechádzky, keď je pomenej času na vážnejší výlet. Navyše ide o lacnú záležitosť. Návšteva rozhľadne je bezplatná, hoci jej výstavba vyšla mesto na bezmála 33 tisíc EUR.

Môžete sem prísť na bicykli, či zobrať deti a výlet spojiť s opekačkou na príjemnom mieste. K dispozícii je viacero ohnísk. Stretli sme tu mnoho ľudí, čo sem prišli vyvenčiť svojich štvornohých miláčikov, takže zrejme bratislavskí psíčkari majú miesto tiež v obľube. Zaujímavosťou v blízkom okolí je, že opodiaľ sa nachádza viacero delostreleckých kaverien z prvej svetovej vojny, ktoré čakajú na vaše objavenie.

Celkovo je Americká lúka s rozhľadňou pod Kamzíkom turisticky atraktívnym miestom. Môže sa však stať, že práve kvôli vyhliadke sa počas víkendov zmení na veľmi frekventovanú lokalitu, čo jej hodnotu zníži. My sme mali napríklad problém v piatok večer sa na rozhľadňu dostať. Každých pár minút došla nová skupinka ľudí. Možno to bolo kvôli západu slnka, ktorý v tom čase akurát vrcholil. Na vrchu sme sa preto zdržali len pár minút a uvolnili miesto ďalším návštevníkom, vzhľadom na to že kapacita rozhľadne je trochu limitovaná. Pekný výhľad si naraz užijú tak možno 3-4 ľudia na vrchnom a predposlednom podlaží.

Nočná momentkaNočná momentka. Keďže sme pri rozhľadni prespali, mali sme ju možnosť vidieť aj v takejto nočnej podobe.

Ako sme vyhliadku na Americkej lúke zažili my?

Ak chcete zažiť niečo neobvyklé, je potrebná trocha tej obety a návšteva daného miesta v neobvyklý čas. A tak sme sa vybrali na rozhľadňu v piatok po práci, keď bola predpoveď prízemných mrázikov. Veď čo s načatým jesenným večerom? Nič sme neplánovali hrotiť a autom sme sa vyviezli až takmer celkom k televíznej veži, k bufetom na Kamzíku. Miesta bolo dosť a tak pohodlne parkujeme. S batohmi veľkými ako na expedíciu sme sa vydali za rozhľadňou.

Výlet sme začali krátkou návštevou televíznej veže a spravili zopár fotiek. Tu sme stretli nemecky hovoriacich turistov, ktorí si chceli spraviť niekoľko záberov vysielača. Následne cestou po červenej značke sme našli miesto so zaujímavými balvanmi, ktoré sme pracovne nazvali Kamzičie bobky :). Je to miesto v lese a je tu ohnisko. Tu možno spomenúť, že celkovo Malé Karpaty v oblasti Kamzíka a Železnej studničky ponúkajú veľké množstvo miest, kde sa dá opekať. Často je pri ohnisku vybudovaný aj akýsi núdzový altánok, kde sa môžete skryť v prípade nepriazne počasia, alebo v ňom prespať.

Televízna veža na KamzíkuTelevízna veža na Kamzíku. Po ceste smerom na Americkú lúku sme sa zastavili pri tejto "kultovej" budove. V budove je reštaurácia s peknými panoramatickými výhľadmi.

Posedenia v okolí KamzíkaPosedenia v okolí Kamzíka. Lokalita je známa množstvom miest s ohniskami. Ideálne miesto na opekačku.

Od Kamzičích bobkov vyrážame ďalej. Krátko nato takmer knokautujeme bežca s batohom, ktorý sa znenazdajky zjavil od chrbta. Bežcov je v týchto miestach požehnane. Často stretnete aj cyklistov na horských bicykloch.

Vyberáme sa ďalej a po pár minútach už sa nám odkrýva inkriminovaná lúka - Americké námestie. Dominuje mu pekná trávnatá plocha, avšak tentokrát extrémne rozrytá od diviakov. No a práve tu plánujeme prespať. Vyhliadková veža sa už týči na okraji lúky a tak nečakáme a ideme preskúmať túto novinku.

Ukazuje sa, že výhľad je obmedzený a v podvečenom opare nie je až tak extra zaujímavý. Ešteže slnko akurát zapadá a tak má obloha aspoň pekné farby. Návštevníkov zrazu pribúda a cítime, že na rozhľadni aj s batohmi trochu zavadziame, tak sa poberáme dole.

Je čas rozložiť si spanie a navariť niečo v ešuse. Po výlete s hrôzou zisťujeme, že náš ešus vážil takmer 600 gramov, pričom rovnako veľký titánový má len niečo cez 100 gramov. No prosto nočná mora lovca gramov. Poživeň z ťažkého ešusu však chutila rovnako ako z toho ultraľahkého a tak sme vďační.

Pohľad na rozhľadňu pod KamzíkomPohľad na rozhľadňu pod Kamzíkom. Takto sme ju videli z nášho nocľažiska. Zhodou okolností sa nad ňou akurát nachádzal Mesiac :)

Jesenné potulky už nie sú také príjemné ako letné. V chladnom vzduchu začíname nervózne prestupovať, ba až tancovať. Zima je. Celty a karimatky už sú rozložené. Americká lúka je pekným miestom na táborenie (jedno z tých najkrajších a najdostupnejších, aké si môžeme takmer priamo v meste priať). Na klasický oheň dnes doslova kašleme, je zima a nechce sa nám smrdieť :). Cieľom je čím skôr zaliezť do spacáku.

Pred tým spravíme ešte pár fotiek z nočnej rozhľadne. A to je ten moment! Nočný pohľad na Bratislavu z tohto miesta to už je niečo celkom iné! Za denného svetla síce zaujal pohľad na Dunaj s Vodným dielom Gabčíkovo, ale noc je noc. Vysvietený Bratislavský hrad a Slavín, to už je trochu iná atmosféra. Vážne je to fajn pohľad. Je tu aj veľký kľud. Po západe slnka tu už totiž nebolo ani nohy. Jediný ruch je počuť z mesta. Počuť je aj v noci. Nad ránom o čosi menej.

Pri pobehovaní po rozhľadni je dobré v noci nezabudnúť na čelovku! Porobíme pár fotiek a sunieme sa do pelechu. Bukvice a žalude lákajú diviakov, no dúfame, že prví koho stretneme, budú ranní bežci a psíčkari a nie diviačia rodinka

Nočné výhľadyNočné výhľady. Nočná, rušná Bratislava. Zvuky mesta sme vcelku intenzívne vnímali počas prespatia. Najvýraznejší bol asi hluk vlaku, ktorý z času na čas prešiel okolo.

Presne toto očakávanie sa aj naplní. Noc je studená, ráno je na tráve námraza. Muselo byť okolo nuly. Po dvoch litroch tekutín z ešusu, počas noci beháme k stromu. Nikto z nás moc nespí. Užívame si pobyt pri veži naplno. Celé genius-loci. Vrátane čudného kvákania vtáka, čo ráno pristál na strome nad nami. Celý čas sme (ne)dúfali že narazíme na diviakov, narazili sme však len na tohto vtáka, ktorý nám vyspevoval priamo nad hlavami. Možno lietajúci diviak? :)

Zima bola riadna. A tak vstávame ešte pred východom slnka, aby sme si následne užili jeho príchod. Pri pohľade z tunajšej veže je to pekné divadlo. Bratislava bola v mierne hmlistom opare, čo trochu limitovalo výhľady. Východ slnka bol však príjemný a prvé lúče svetla na nezaplatenie.

Ranná BratislavaRanná Bratislava. Slnko sa pomaly prebúdza k životu. Na rozdiel od Bratislavy, ktorá je v miernom melancholickom opare.

Je ráno, balíme "kufre"Je ráno, balíme "kufre". Noc bola chladná, ráno ešte chladnejšie. Moc sme toho nenaspali, ale na to už sme zvyknutí :)

Ako prvých sme nad ránom stretli bežcov, ktorí si privstali. Rezkým tempom prebehli celú Americkú lúku a nad rozhľadňou sa ani nepozastavili. Zrejme ju už poznali. Narazili sme tu aj na párik v zrelšom veku, ktorý venčil psov. Prišli si obzrieť rozhľadňu. Milá pani sa k nám pristavila a porozprávala, ako na týchto miestach z roka na rok pribúda diviakov a spomenula aj nejaké zážitky s nimi. Ešte sa spýtala, že či sme tak skoro vstávali kvôli výhľadom z rozhľadne. Tak sme jej povedali, že sme tu pre istotu aj prespali.

Následne sa vyberáme domov k autu, k rodinám a do postele dospať prebdenú noc. Po ceste sme ešte narazili na pamätník venovaný padlým vojakom z roku 1866 a vyrážame. Auto v noci nikto neukradol :) Celý tento minipríbeh je dôkazom, že za zážitkami netreba cestovať tisíce kilometrov. Postačí skrátka vyraziť a nezostať sedieť doma. Je celkom jedno ako ďaleko.

Pomník padlým vojakom z roku 1866Pomník padlým vojakom z roku 1866. Pri návrate k autu sme prešli okolo tohto pomníka

Čo si pozrieť v okolí?

  • Kamzík - vrchol Kamzíka s bufetmi, reštauráciami, lyžiarskymi lúkami a lesmi patrí k najpopulárnejším rekreačným lokalitám obyvateľov hlavného mesta
  • Železná studienka - extrémne populárne miesto oddychu obyvateľov Bratislavy, je čoraz populárnejšie pre bežcov, i rodiny s deťmi. Počas víkendov je až nechutne plné. Nič pre odľudov.:)´
  • Televízna veža - jeden zo stavebných symbolov Bratislavy. Veža na Kamzíku je vidno už z diaľky. Na slovenské pomery ide o pôsobivé architektonické dielo.
  • Slavín - pamätník obetiam vojny. Vlastne všetko na ceste hrdinov SNP v okolí pripomína II. svetovú vojnu.
  • Murmanská výšina - vojnový pamätník neďaleko Slavína, taktiež sa nachádza na červenej značke.

Fotografie z návštevy rozhľadne pod Kamzíkom

inzercia

Roy.sk - Outdoorový obchod