Železná studienka tvorí jeden z hlavných pilierov bezplatnej relaxácie pre Bratislavčanov. Ľahko dostupná dolinka, v zovretí okolitých malokarpatských kopcov je čoraz populárnejšia medzi obyvateľmi mesta i priľahlých častí. Málokto vie, že túto funkciu plnila Železná studienka už od 19. storočia. Hoci vtedy bolo toto miesto oveľa noblesnejšie ako v súčasnosti. Stále však ponúka rýchlo dostupný relax v tôni lesa a myseľ upokojujúcich rybníčkov.

Jeden z rybníkov na Železnej studienkeJeden z rybníkov na Železnej studienke. Rybníky tvoria hlavné jadro celej lokality Železnej studničky.

Prístup na Železnú studienku

Pre obyvateľov Bratislavy je Železná studienka vskutku jednoducho dostupná. Môžete sa sem dostať autom, MHD, na bicykli alebo pešo. Pradoxne, nie vždy je výhodné vybrať sa sem autom, pretože lokalita je extrémne populárna a parkovisko na Železnej studienke, hoci je veľké, dávno nepostačuje. Platí to predovšetkým počas víkendov, kedy tu parkovanie musí často usmerňovať mestská polícia. Nátresk však býva i po práci, navečer, keď si sem množstvo ľudí chodí zašportovať, alebo privedú deti na tunajšie ihrisko. Z tohto pohľadu sa výhodnejšie javí prísť bicyklom, alebo MHD. Autobusom sa dá dostať až na konečnú k tzv. Rotunde. To je jedna z podstatných výhod MHD, pretože je to pár kilometrov ďalej ako je povolené zájsť autom. Preto, ak sa chystáte do vzdialenejších partií Železnej studienky, zvoľte si tento druh dopravy.

Verejnou dopravou na Železnú studničku.Verejnou dopravou na Železnú studničku. Ak nechcete riešiť preplnené parkoviská, odvezte sa sem autobusom. Ten navyše premáva i tam, kde už majú autá zákaz vjazdu.

Parkovanie na Železnej studničke

Hlavné parkovisko nájdete za Červeným mostom, čo je výrazný pontónový, železničný most, na kamenných pilieroch situovaný na začiatku Železnej studienky priamo nad asfaltkou, ktorá sem vedie z bratislavskej Patrónky. Parkoviská sú dve, po obidvoch stranách cesty. Jedno je menšie, druhé väčšie. Ako už bolo spomenuté, s parkovaním býva problém počas turisticko-rekreačnej sezóny a víkendov. Keď je pekne, je niekedy problém zaparkovať aj v zime. Počas pracovného týždňa je situácia lepšia a voľné parkovacie miesta pravdepodobne nájdete. Možnosť zaparkovať je ešte v areáli vojenskej nemocnice (platené parkovanie), a v priľahlých uličkách smerom na Kramáre, no netreba sa na to úplne spoliehať.

Parkovanie na Železnej studničke.Parkovanie na Železnej studničke. Veľké parkovisko je situované hneď na začiatku oblasti. Cez víkendy tu zvykne riadiť premávku mestská polícia.

Lokalita

Železná studienka bola už od 19. storočia objavená ako výborné miesto na rekreáciu. Pôvodne, približne v 15. storočí tu bola situovaná sústava mlynov pri tunajších rybníkoch. Stavby mlynov neskôr prebrali rekreačnú funkciu. Okrem výhody pocitovo tienistého miesta, ktoré má tvar doliny učupenej v lese, rozkladajúcej sa popri potôčiku, poskytujúc tak úľavu počas sparných letných dní, dopomohol Železnej studienke k obľúbenosti i železitý prameň s charakteristickým oranžovým sfarbením, objavený pravdepodobne miestnymi mlynármi. Ten sa stal základom, najskôr jednoduchých a časom i honosných Ferdinandových kúpeľov, ktoré si vysoko cenila uhorská šľachta. Podľa dostupných opisov tých čias, muselo byť toto miesto na neporovnateľnej úrovni s tou dnešnou, keď tu existuje iba zopár jednoduchých ihrísk a občerstvovacích zariadení najprimitívnejšieho formátu. Napriek tomu dnes Železná studienka stále priťahuje masy.

Toto miesto je v súčasnosti ideálnym priestorom na prechádzky, beh, cyklistiku, jednoduchú turistiku, bežkovanie, trávenie voľného času s rodinou pri opekačke, sú tu zriadené športové plochy na futbal, kultúrny program, ktorý prebieha na amfiteátri, rybolov, alebo také aktivity ako je kočíkovanie. Je východiskovým mnohých peších, bežkových a cyklistických túr do lesov Malých Karpát.

Najviac más ľudí priťahuje úvodná časť Železnej studienky, priamo sa napájajúcu na oblasť parkoviska. Popri sústave jazier, potoka a lesov, boli vybudované športové plochy, ihriská, miesta na opekanie i občerstvovacie kapacity, najčastejšie vo forme bufetov. No dá sa tu i korčuľovať, ak jazerá zamrznú. Lúky ponúkajú výbornú plochu pre loptové hry, alebo hru frisbee. Zaujme história v podobe niekdajších vodných mlynov. Celá táto lokalita je veľmi príjemná s trávnatým povrchom, v tieni lesa.

Dolina Železnej studienky sa tiahne pozdĺž asfaltky vybudovanej pod okolitými hrebeňmi Malých Karpát. Ak vynecháme údaje z katastrálnej mapy, dalo by sa polemizovať, kde presne je hranica tohto rekreačného areálu. Aj tam, kde už nie sú vybudované rekreačné kapacity ako ihriská, sa popri ceste stále objavujú menšie lúčky s ohniskami a prístreškami. Prístup sem už nie je možný autom, ale na bicykli a pešo sú bez problémov dostupné. Trasa je však mierne dokopca. Výhodou je, že tieto odľahlejšie časti Železnej studienky sú oveľa menej obsadené a stále si môžete nájsť príjemný, pokojný kútik napríklad na opekačku.

Prechádzky chodníčkami Železnej studničky.Prechádzky chodníčkami Železnej studničky. Niektoré miesta tu majú podmanivú atmosféru.

Drobné prvky záhradnej architektúry na Železnej studničke.Drobné prvky záhradnej architektúry na Železnej studničke. Nájdu sa tu viacerá mostíky križujúce horský potok Vydrica.

Príroda Železnej studničky v rozpuku.Príroda Železnej studničky v rozpuku. Občas, keď v meste zúri civilizácia, je to na tomto mieste dokonalé útočisko a balzam pre dušu.

Vodné plochy Železnej studienky.Vodné plochy Železnej studienky. Vytvárajú podstatnú časť genius loci tohto miesta.

Partizánska lúka

Partizánska lúka je časťou Železnej studienky v časti najbližšie k Bratislave. Mnohí si Partizánsku lúku identifikujú so Železnou studienkou, ale lúka je v skutočnosti iba jej podcelkom. Tvorí najznámejšiu časť tejto lokality, pretože sa tu sústreďuje najviac športových aktivít, ihriská, preliezky pre deti a ďalšie oddychové kapacity. Na lúke je charakteristické delo, symbol vojnovej histórie.

Miesto je veľmi obľúbené. Niet sa čo čudovať, keďže priamo pri Partizánskej lúke sa dá zaparkovať. Navyše je tu množstvo drobných atraktivít, vrátane občerstvenia. Tak isto ak sa chystáte na turistiku, za turistickými radovánkami vyrazíte práve z Partizánskej lúky. V tesnej blízkosti je jeden z rybníkov, ktoré sa na Železnej studničke nachádzajú. Okrem iného tu nájdete aj altánok na grilovanie. Kúsok za Červeným mostom potom nájdeme zaujímavo riešený prameň vody.

Partizánsku lúku vnímame ako vynikajúce miesto na šantenie detí, ktoré sa tu môžu vyblbnúť na preliezkach a rodičia si popri tom môžu dať pivo, či hot-dog v bufete Amfík. Je to aj fajn miesto ak ste si prišli zašportovať na jedno z ihrísk. Naopak cyklisti, bežci, či turisti lokalitu rýchlo prejdú, aby sa vyhli masám návštevníkov. Celý areál je upravovaný a čistý. Určite sa to nedá porovnať s tým, čo tu bolo kedysi na prelome milénií. Vtedy Partizánska lúka pôsobila bezpohlavným dojmom a sotva sa tešila takej popularite ako je tomu dnes.

Na Partizánskej lúkeNa Partizánskej lúke. Obľúbený voľnočasový areál nájdeme hneď v úvode Železnej studienky.

Sochársky objekt pri amfiteátri na Železnej studničke.Sochársky objekt pri amfiteátri na Železnej studničke. Bol vytvorený zo skaly pieskovcového charakteru.

Na Železnej studničke si môžete zahrať i pingpong.Na Železnej studničke si môžete zahrať i pingpong. Možností na športovanie je tu naozaj mnoho. Nevýhodou je obrovský nápor návštevníkov cez víkendy.

Prístrešok na grilovačku.Prístrešok na grilovačku. Na Železnej studničke je takýchto miest viacero. Sú rozptýlené v rôznej vzdialenosti od mesta a od toho závisí aj ich obsadenosť.

Delo na Partizánskej lúke

Okrem fotogenických jazier a starých mlynov patrí k hlavným atraktivitám Železnej studničky objekt dela, nachádzajúci sa v lokalite detského ihriska, kúsok za Červeným mostom, pri Vydrici. Je súčasťou Partizánskej lúky a slúži ako doklad o vojnových časoch na našom území. Podľa informácií dostupných na internete, by malo ísť o 85mm protilietadlový kanón. Objekt dela má zelenú kamufláž, je pomerne veľký a láka deti aj dospelých obzrieť si ho. Súčasťou lúky je už dlhé roky.

Delo je ohradené stĺpikmi s reťazami, no i tak mnohí neodolajú vyliezť si naň. My len pripomíname, že oblasť Železnej studničky je v lesoch priam posiata delostreleckými kavernami, pričom niektoré z nich sú verejnosti zaujímavo sprístupnené vrátane odborného výkladu. Hoci delo na Partizánskej lúka určite neminiete, o kavernách do ich spopularizovania nadšencami, tušil len málokto.

Delo na Partizánskej lúke.Delo na Partizánskej lúke. Táto lúka je významnou súčasťou Železnej studničky. V okolitom lesnom teréne sa nachádza množstvo starých delostreleckých kavern, pričom niektoré sú sprístupnené verejnosti i s odborným výkladom.

Jazerá na Železnej studienke

Mimoriadne atraktívne na prechádzku, beh, kočíkovanie, rybolov a dokonca člnkovanie a iné, podobné aktivity v prírode sú chodníčky v okolí tunajšich rybníkov. Podľa mapy zistíte, že rybníky sú štyri a tvoria zaujímavú sústavu vodných dielok. Označené sú jednoducho – prvý, druhý, tretí a štvrtý rybník (stretli sme sa aj s názvom Vydrická nádrž). Prvý rybník sa rozkladá zhruba 500 metrov západne od Snežienky. Posledný – štvrtý rybník nájdeme za amfiteátrom na začiatku Železnej studničky. Rybníky spája lesný potôčik Vydrica.

Kedysi boli pri rybníkoch situované mlyny ako napr. známy Klepáč. Odtiaľ pochádza zjavne i názov Mlynská dolina, pričom v jej hornej časti sa rozkladá práve Železná studienka. Dnes je možné v rybníkoch obdivovať lenivo sa prevaľujúce ryby tesne pod hladinou, počas slnečných dní, alebo dokonca korytnačky. Pravidelnou atrakciou sú tisícky migrujúcich žiab, ktoré sa tu rozmnožujú. S týmto pohybom súvisí i akcia, ktorá má za cieľ ochrániť žaby pred rozmliaždením premávajúcej dopravy. Žaby totiž migrujú medzi lesom a jazerami priamo cez miestnu asfaltku.

Príroda Železnej studničky.Príroda Železnej studničky. Jazerá pomáhajú vytvoriť veľmi príjemnú klímu najmä v lete. Oblasť je preto útočiskom pred rozžeraveným betónom neďalekého mesta.

Kaverny v oblasti Železnej studničky

Vo svahu Kamzíka nad oblasťou Železnej studničky môžu byť netradičným lákadlom betónové kaverny (bunkre) z obdobia prvej svetovej vojny. Ide o zvyšky delostreleckých palebných postov, ktorých výhodou bolo, že z nich bol dobrý výhľad na územie Bratislavy a tak bolo možné kontrolovať vývoj vojnových udalostí. Využité veľmi neboli a dnes sa niektorých chopili dobrovoľníci, ktorý ich sprístupňujú verejnosti. Iné boli ponechané svojmu osudu a hlodá ich zub času. Preto môže byť ich návšteva mierne nebezpečná.

Hľadanie starých kavern na druhej strane môže byť zábavné. Poslúži vám pri tom dobre nejaká z voľne dostupných máp na internete, ktoré si možno stiahnuť do mobilu, kde sú polohy jednotlivých kavern zakreslené. Pri hľadaní kavern však počítajte s tým, že mnohé sú zarastené a horšie sa nachádzajú v teréne. Z bezpečnostných dôvodov bolo na horné otvory viacerých kavern nahádzané napríklad drevo a konáre. Dobre zachovanú kavernu nájdete neďaleko lanovky pri Kamzíku a tak isto pri mlyne Klepáč za Partizánskou lúkou. V týchto prípadoch si však budete musieť zistiť v akých časoch sú otvorené a prístupné pre verejnosť.

Útroby jednej z delostreleckých kavern na Železnej studničke.Útroby jednej z delostreleckých kavern na Železnej studničke. Kaverny sú roztrúsené v okolitých lesoch, niektoré ponechané svojmu osudu, iné zachránené nadšencami.

Bunker nad Klepáčom

Jednou z najnovších atrakcií, ktorú nájdeme neďaleko Partizánskej lúky je len nedávno zrekonštruovaný delostrelecký bunker (kaverna) z čias prvej svetovej vojny. O jeho prítomnosti sme dlhé roky vôbec netušili, vzhľadom na to že sa nachádzal pod nánosmi zeminy. Posledné roky sa o jeho zveľadenie starajú dobrovoľníci z Občianskeho združenia bunkre. Bol vykopaný prístup k vchodu do bunkru a osadená tu bola drevená podlaha. Hoci sme tu boli viac krát, do vnútra sa nám zatiaľ nepodarilo dostať, keďže sa tu v tom čase nikto nenachádzal. Takže ak chcete bunker navštíviť, je lepšie sa informovať na webovej stránke združenia, v akom čase sem prísť.

Bunker je rýchlo dostupný z Partizánskej lúky. Stačí sa vybrať smerom k Mlynu Klepáč chodníkom, čo vedie po pravej strane objektu. Kúsok za mlynom treba odbočiť doprava do strmšieho svahu. Chodník bunkru nie je úplne vyšľapaný, takže ho môžete prehliadnuť. Najnovšie (2018) sme si všimli, že tam bola aspoň osadená ceduľka s nápisom „bunker z prvej svetovej vojny“ a so šípkou udávajúcou smer.

Vstup do zachráneného bunkra nad KlepáčomVstup do zachráneného bunkra nad Klepáčom. Z veľkého množstva kavern a bunkrov v Bratislave sa opraviť podarilo iba minimum. Mnohí o ich existencii vôbec netušia.

Snežienka

Snežienka je niekdajšou reštauráciou, dnes skôr ruinou, ležiacou v závere údolia Železnej studienky. Je to miesto, kde je nástupná, údolná stanica sedačkovej lanovky na Kamzík. Z tohto miesta vedie i asfaltka na tento vrchol, ktorú s obľubou využívajú cyklisti na testovanie svojej kondičky. Naopak, zjazd z Kamzíka na Snežienku je poriadne svižný. Pre trailových bežcov môžeme odporučiť výbeh zo Snežienky, pod lanovkou, smerom na Kamzík. Je to riaden zaberák.

V lokalite Snežienky sa nachádza niekoľko altánkov, nejaké tie lavičky a provizórne detské ihrisko. Neďaleko je i letný gril. Možností vyžitia na Snežienke sú teda rozmanité. A aj keď sa miesto nachádza až na konci Železne studienky, podstúpiť menší výlet sem sa isto oplatí. V konečnom dôsledku, ak už by sa vám nechcelo šľapať naspäť, vždy tu môžete počkať na autobus, a zviesť sa celú cestu späť. Čo mimochodom využívajú zväčša starší ľudia, ktorí sem vážili cestu.

Ďalší z mnohých objektov na Železnej studienke.Ďalší z mnohých objektov na Železnej studienke. Tentokrát bufet Snežienka.

Kačín

Kačín patrí rovnako ako Železná studnička k miestam častých výletov Bratislavčanov. Obe lokality sú od seba neďaleko. Vďaka turistickým značeným trasám sa dá podniknúť pekná, nenáročná túra z jedného miesta na druhé, alebo si na Kačín môžete spraviť cyklovýlet po asfaltke. Trasa po jednej z asfaltiek je lákadlom i pre ľudí, ktorí obľubujú dlhšie kočíkovacie prechádzky. Možností, ako to celé nakombinovať je viacero. V prípade dostatku energie môžete medzi oboma lokalitami podniknúť pekný okruh.

Kačín je peknou lesnou lúkou, vybavenou detským ihriskom, viacerými prístreškom i bufetom. Na Kačín je možné dostať sa z viacerých smerov, preto odporúčame naštudovať si turistickú mapu. Zo Železnej studničky a späť ide o približne 12km pochod, na ktorý je potrebné rátať 2,5-3h čistého času chôdze. Trasu pochodu si môžete minimálne o polovicu skrátiť za pomoci MHD.

Kačín.Kačín. Železná studnička a Kačín sú prepojená turistickou značkou i asfaltkou. I Kačín patrí ku klasike pohodového relaxu v Bratislave.

Vydrica

Horský potok, resp. miniriečka Vydrica patrí k hlavným súčastiam Železnej studienky. Preteká ňou naprieč a prispieva k jedinečnej atmosfére tohto miesta. Vďake nej je tu omnoho sviežejšie. Vydrica umožnila vytvorenie sústavy jazier a mlynov v tejto lokalite. Pekným tipom na výlet môže byť hľadanie prameňa tohto potoka. Ten sa nachádza v oblasti Bieleho kríža a ide o romantické miestečko. Môžete sa vybrať hľadať i jeden z prítokov Vydrice – a to Malú Vydricu. Jej prameň sa nachádza na trase zo Snežienky na Kačín po žltej turistickej značke.

Vydrica.Vydrica. Lokalitou Železnej studničky preteká významná malokarpatská horská riečka Vydrica. Ústí o pár kilometrov ďalej v Dunaji.

Detské ihriská

Lokalita Železnej studienky je jedným z najvyhľadávanejších cieľov na výlet pre rodiny s deťmi. Je tomu tak preto, že tu môžu nájsť rozsiahle ihrisko s množstvom zaujímavých prvkov, ako preliezky, hojdačky, lanové minidráhy, drevené hrady, či závesnú kladku na oceľovom lane a podobne. Plocha ihriska sa rozkladá sčasti na tráve a sčasti na štrkovom podklade. Minimalizuje sa tým riziko vážnych úrazov a celá plocha je tak príjemnejšia v letných dňoch. Ihrisko je sčasti pod stromami a tak sa tu dá skryť i pred priamym slnkom. Prípadnú horúčavu zmierňuje takisto horský potôčik Vydrica pretekajúci popri ihrisku. Nevýhodou tohto ihriska je, že je občas naozaj preplnené.

Menšie, či väčšie detské ihriská nájdete aj vo vzdialenejších kútoch Železnej Studienky. Napríklad na Kačíne, na Snežienke, prípadne pri občerstvení pri Druhom rybníku. V tom je celá lokalita Železnej studienky fajn, že deti tu majú viacero rozptýlení a teda menšia šanca že sa začnú nudiť.

Detské ihrisko na Železnej studničke.Detské ihrisko na Železnej studničke. Deti sa sem chodia často „vyvenčiť“ i počas pracovného týždňa. K dispozícii majú množstvo rôznych druhov preliezok, hojdačky, či drevený hrad.

Vodné pramene

Železná studnička sa v súčasnosti nemôže popýšiť pôvodnými liečivými prameňmi, ktoré v dôsledku rôznych stavebných úprav tohto územia a s tým spojeným narušením toku podzemných vôd, zmizli. Napriek tomu však v oblasti vyviera viacero prameňov o ktorých je dobre vedieť. Či už z dôvodu doplnenia tekutín počas turistiky, alebo nutnosti nosiť zásoby vody na opekačku.

Studničky sa niekedy nachádzajú aj priamo pri turistických prístreškoch. Často sú dokonca osadené informačným štítkom popisujúcim údaje z posledného rozboru vody. Odporúčame naštudovať si lokalizáciu prameňov v teréne z niektorej turistickej mapy. Niektoré studničky istotne objavíte aj náhodne počas prechádzok Železnou studničkou.

Jedným z najvýraznejších prameňov, ktorý má dokonca upravené okolie, sa nachádza zopár desiatok metrov smerom od Červeného mosta, pri detskom ihrisku, pri asfaltovom chodníku, kde začína žltá značka. Vďaka tomu máte v spodnej časti Železnej studničky zdroj vody vždy poruke.

Jeden z modernejších prístreškov s prameňom „pitnej“ vody na Železnej studničke.Jeden z modernejších prístreškov s prameňom „pitnej“ vody na Železnej studničke. Či je voda v daný rok pitná zistíte zo štítku s informáciami o odbere. V roku 2018 pitná bola :)

Lanovka na Kamzík

Pomerne novým osviežením lokality Železnej studienky je menšia sedačková lanovka na Kamzík. Premáva od Snežienky až pod vrchol Kamzíka. Lanovka s prestávkami funguje od roku 1972. Podarilo sa ju zrekonštruovať a od roku 2005 rozšíriť možnosti oddychu v oblasti Bratislavy. Lanovka nepremáva počas všetkých dní týždňa a prevádzka závisí i od množstva záujemcov. Jazdí sa zväčša každú celú hodinu. Okrem zážitku z jazdy lanovkou si môžete dopriať i gastroradovánky v menšej reštaurácii, ktorá je súčasťou vrcholovej stanice lanovky. Zaujímavý môže byť i beh do kopca popod spustenú lanovku, kedy sa môžete „pretekať“ s cestujúcimi. Neraz váš beh cestujúci rôzne okomentujú, alebo vás slovne podporia vo vašom bežeckom snažení :).

Lanovka zo Železnej studničky na Kamzík.Lanovka zo Železnej studničky na Kamzík. Jazda lanovkou prispieva k rozmanitosti relaxačných aktivít, ktoré tu môžete podniknúť.

Červený železničný most

Červený železničný most križuje lokalitu Železnej studničky hneď na jej začiatku. Určite popod neho budete prechádzať, nehľadiac na to, či ste sem prišli autom, alebo pešo. Po moste pravidelne jazdia vlaky, je to počuť už zdiaľky.

Most sám o sebe nie je nejaká výrazná mega atraktivita, no stáť pod jeho konštrukciou je fajn zážitok. Podpery mosta sú vyššie v miestach kde vedie len turistický chodník a práve tu pôsobí most veľmi fotogenicky. Západnejšie, kde most prechádza ponad cestu pre motorové vozidlá už podobný dojem nebudete mať.

Ak by ste sa vybrali po žltej značke, hneď v úvode Železnej studničky, smerom na rázcestník „Pri Červenom moste“, dostanete sa približne v polovici trasy až takmer na samotný most. V mieste kde sa trasa prudko stočí, takmer o 360 stupňov, je mierne vyšľapaný chodníkček, ktorý vás privedie priamo na most. Lokalita však môže byť zarastená a tak sa budete musieť trocha predierať húštím, až kým sa nedostanete na železnicu. Neodporúčame vám však na ňu liezť. Vlaky tu chodia často a nie vždy ich začujete z diaľky kvôli ruchu mesta. S deťmi na most už potom vonkoncom nelezte!

Červený most.Červený most. Je to akási pomyselná hranica dolnej časti Železnej studničky. Most je napojením na trať vedúcej z Hlavnej stanice.

Amfiteáter

Ak sa vyberiete na Železnú studničku vašej pozornosti istotne neunikne jednoduchý, no celkom priestranný amfiteáter. Je tvorený asfaltovou plochou a nízkymi sedačkami v polkruhu. Hneď vedľa sa nachádza bufet. Amfiteáter je dejiskom najrôznejších podujatí. Videli sme tu už kultúrne podujatia, organizovaný beh, masové cvičenie zumby, alebo nácvik skateboardovania. Kedysi dávnejšie sme si tu nacvičovali divadelné predstavenie, ktoré sme si pripravovali ako svadobný darček pre kamarátov. Nakoniec nás z tade vykázala ochranka, mysliac si že robíme akúsi nezákonnú činnosť :). Minimálne nás potešilo, že na Železnej studničke funguje strážna služba.

Amfiteáter na Železnej studničke.Amfiteáter na Železnej studničke. Nachádza sa v úvodných častiach tejto lokality. Konalo sa tu už všeličo. Kultúrne i športové udalosti.

Bufet Amfik

Bufetový zariadením klasického typu, aké nemôže chýbať ani v lokalite Železnej studničky, je práve Bufet amfík. Jedná sa o dobre známu stavbu unimobunkového charakteru s tradičným výdajným okienkom. Cezeň vám obsluha rada podá bežné nápoje v podobe piva a kofoly, ako aj obvyklú stravu typu párok v rožku a podobne. Bufet nájdete priamo pri amfiteátri. Bufet disponuje krytým miestom na sedenie, vybaveným drevenými stolmi a lavica. Život vám počas posedenia v tomto gastrozariadení môžu v lete znepríjemniť dotieravé osy.

Bufet pri amfiteátri na Železnej studničke.Bufet pri amfiteátri na Železnej studničke. V ponuke je klasika v podobe párkov v rožku, piva a podobne.

Občerstvenie pri druhom rybníku

Počas prechádzky Železnou studienkou narazíte na kontajnerový/presklenný bufet, ktorý sa nachádza na rázcestí ciest vedúcich buď smerom na Snežienku, alebo na Kačín. Z Partizánskej lúky je to sem zhruba 20 minút pohodovou chôdzou. Ak sa vám nechce šľapať, môžete si počkať na autobus, ktorý tu má zastávku.

Občerstvenie je klasicky - bufetového typu. Posedenie v objekte je príjemné, no zamrzí že miest, kde by sa dalo sadnúť je minimum. Najmä počas sezóny sa tak môže stať, že sa budete musieť občerstviť na stojáka. Tak isto otváracie hodiny sú otázne. Cez víkendy, pokiaľ je pekne by otvorené byť malo. Pokiaľ radi výletujete v netradičných časoch ako my, tak zrejme nájdete bufet zavretý. Je to škoda, pretože v minulosti to v týchto miestach žilo, dokonca aj kultúrne. Neraz sme tu stretli trampov hrajúcich na gitare. V tom čase tu však fungoval iný bufet a bolo tu určite viac miest na sedenie. Na druhej strane miesto a blízke okolie bolo v horšom technickom stave ako je teraz.

Občerstvenie na Železnej studničke.Občerstvenie na Železnej studničke. Ak si neprinesiete vlastné zásoby, je možné skočiť na niečo malé vo viacerých menších prevádzkach. Tie sú však otvorené nepravidelne.

Bufet Horná stanica

Obľúbené občerstvovacie zariadenie na konci lanovky vedúcej zo Snežienky na Kamzík. Dá sa sedieť vo vnútri, prípadne na terase vonku. Reštaurácia rodinného typu, ktorá čiastočne pripomína kolibu je skvelo situovaná. Najmä po pešom výstupe do kopca, popod lanovku. Ak sa nachádzate v oblasti Kamzíka a radi by ste si dali niečo pod zub no nechce stravu zo stánkových bufetov, ktorých je na Kamzíku viacero, môžete skočiť práve sem. Interiér je príjemný, útulný. K jedlu ani cenám nemáme výhrady. Vždy si tu radi sadneme na pivo, prípadne si dáme dačo pod zub.

Pred bufetom Horná stanicaPred bufetom Horná stanica. Bufet sa nachádza na konci lanovky vedúcej zo Železnej studienky na Kamzík.

Mlyny na Vydrici

Na Vydrici, prameniacej severne od známej lúky s bufetom, známej ako Biely kríž, bolo v minulosti vybudovaných deväť mlynov. V dnešnej dobe sú II., V. a VI mlyn asanované a sú súčasťou iných budov, I., III. a IV. mlyn už v dnešnej dobe neexistujú. V VII. mlyne dnes sídli Pamiatkový úrad Slovenskej republiky a mlyn Klepáč, VIII., poskytuje návštevníkom možnosť občerstvenia v pohostinskom zariadení a tiež sú tu organizované rôzne aktivity pre rodiny s deťmi. Posledný IX. mlyn je v súčasnosti v procese rekonštrukcie podľa fotografií zo začiatku 20. storočia.

Mlyn Klepáč.Mlyn Klepáč. Lokalita Železnej studničky je známa sústavou historických mlynov na Vydrici.

Klepáč

Klepáč je názov niekdajšieho mlyna v lokalite Železnej studničky. Nachádza sa podobne ako ostatné mlyny tejto lokality - pri horskej bystrine Vydrica. V súčasnosti tu nájdete pekne zrekonštruovanú budovu mlyna s veľmi príjemným areálom, obkoleseným hustými stromami, kde sa dalo v pokoji posedieť. K dispozícii je bufet, ktorého otváracie hodiny sú veľmi otázne. Z dôvodu rôznych problémov, bol totiž na istý čas uzatvorený. Minimálne počas zimných mesiacov bolo vždy zatvorené, keď sme išli okolo. Zatvorený bol aj na jeseň (2018). Klepáč však rozhodne stojí za návštevu. Môžete sa sem ísť prejsť, alebo podniknúť kratší cyklovýlet. Jedinou otázkou je, či nenájdete areál uzavretý.

Historický mlyn Klepáč v zime.Historický mlyn Klepáč v zime. Počas letnej sezóny zvykne byť občasne otvorený aj priľahlý bufet. V zime s občerstvením veľmi nepočítajte.

Cesta mládeže

Hlavnou tepnou Železnej studničky je Cesta mládeže – komunikácia, ktorá prechádza naprieč celou lokalitou. Ide o cestu pre motorové vozidlá, cyklistický chodník a chodník pre peších. Cesta mládeže bola v minulosti rekonštruovaná a tak si aj dodnes zachovala pomerne slušnú kvalitu. Nájde sa však zopár miest, kde by to chcelo opätovnú rekonštrukciu.

Cesta je dobre a zreteľne riešená, ešte sme tu nezažili väčšie kolízie, napr. medzi cyklistami, či chodcami. Áut tu nepremáva veľa, pretože na vstup je potrebné povolenie. Z času na čas tu prechádza MHDčka. Maximálne počas slnečných a teplých víkendov treba zvýšiť pozornosť, vtedy sa totiž na Železnú studienku vyberie doslova masa ľudí.

Bežecké a cyklistické možnosti Železnej studničky.Bežecké a cyklistické možnosti Železnej studničky. Tunajšie cesty ponúkajú vhodné terény cestným bežcom a cyklistom. Kto rád behá a bicykluje na lesných chodníčkoch, tiež si tu príde na svoje.

Železničná stanica Železná studienka

K skutočným atraktivitám Železnej studienky možno zaradiť tunajšiu železničnú stanicu. Tá sa nachádza na železničnej trati vedúcej z Bratislavy priamo pri Červenom moste medzi bratislavskou Hlavnou stanicou a železničnou stanicou Lamač. O tejto stanici vie málokto, hoci sa jedná o architektonicky i historicky veľmi pútavé miesto Bratislavy. Stanica je súčasťou trate Bratislava-Kúty-Břeclav. Je ukrytá v okolitom lese, a hoci sa k nej dá dostať autom, pred návštevníkmi zostáva doslova utajená.

Ak budete na Železnej studničke určite odporúčame ísť sa tam pozrieť. Z veľkého parkoviska na začiatku tejto lokality je to na stanicu celkom blízko a bola by škoda nepozrieť sa tam. Isto vás zaujme historická budova stanice. Stanica vznikla v roku 1904 a má tak už viac ako sto rokov. Pôvodne sa nazývala stanica Červený most. Táto stanica bola v minulosti súčasťou trate, ktorou do Bratislavy z Viedne 20.08.1848 dorazil vôbec prvý vlak s parnou lokomotívou. Neskôr v roku 2010 sa stanica stala obeťou požiaru, ktorého vznik sa pripisoval tunajším bezdomovcom. Počas tejto udalosti prišlo, žiaľ, k zničeniu jednej zo starých čakární. Čakáreň a priľahlý strážny domček, boli pritom Národnými kultúrnymi pamiatkami. Toto miesto má svoje neodškriepiteľné čaro. Objavenie stanice na Železnej studienke naozaj prekvapí, pretože o nej väčšina Bratislavčanov absolútne netuší.

Pohľad na železničnú stanicu Železná studienkaPohľad na železničnú stanicu Železná studienka. Stanica vznikla už v roku 1904 a má teda viac ako sto rokov.

Turistika

Železná studienka môže byť ideálna na kratšie i dlhšie túry. Hlavnými trasami sú dve hrebeňové značky, ktoré sú v jej blízkosti. Obe sú červeno značené. Jedna začína priamo na Železnej studienke pri Červenom moste a vedie severo-západným hrebeňom cez Kačín, Marianku, Borinku, cez Pajštún až na Košarisko. Druhá červená značka vedie z Kamzíka a je to hlavná hrebeňová trasa Malými Karpatmi, ktorá v podobe Cesty hrdinov SNP vedie naprieč celým Slovenskom. Tieto dve hlavné turistické magistrály sú prepojené žltými turistickými chodníkmi.

Obe trasy, ako aj mnohé iné lokálne značené i neznačené chodníčky, ktorých je tu naozaj neúrekom, využívajú cyklisti, bežkári a bežci. Pre bežcov je tu vytvorená oficiálna trasa s kilometrovníkmi vedúca po asfaltke na Biely Kríž. Tí túto oblasť všeobecne veľmi radi využívajú na bežecké tréningy behom týždňa po práci.

Jesenná túra cez Železnú studničku.Jesenná túra cez Železnú studničku. Z oblasti vedie mnoho turistických značiek a tak si môžete nakombinovať rôzne dlhé túry do Malých Karpát.

Zo Železnej studničky na Kačín

Fajn tipom na výlet je trasa naprieč Železnou studničkou smerom na Kačín, čo je pekné miesto s detským ihriskom na trávnatej lúke a dá sa tu zastaviť v bufete. Dá sa absolvovať pešo po červenej turistickej značke, alebo na bicykli po asfaltovej ceste. Po asfaltke je to síce do kopca, no netrvá to príliš dlho. Hoci kopec je v závere strmší. Ako úvod do cyklistiky to nie je úplne ideál, no dá sa to zvládnuť. Hlavne keď už máte niečo v nohách, tak s tým nebude najmenší problém.

Výlet na Kačín je ale príjemné podniknúť ako pešiu túru. V tomto prípade máte na výber dve možnosti. Prírodnejšia trasa vedie lesom, červeno značenou turistickou trasou cez Klanec. Pohodovou chôdzou ste na Kačíne zhruba za hodinu a pol. Podobne dlho trvá, ak by ste sa na Kačín vybrali alternatívnou trasou po hlavnej ceste ako cyklisti. Ak sa nechcete vracať rovnakou cestou, môžete si spraviť okruh po červenej značke smerom na Kačín a naspäť sa vrátiť po asfaltke.

Túra zo Železnej studničky na Kačín cez osadu Klanec.Túra zo Železnej studničky na Kačín cez osadu Klanec. Jedná sa o menšiu chatkovú oblasť nad Lamačom.

Výlet okolo jazier na Snežienku

Jazerá, resp. rybníky Železnej studienky sú obľúbenou výletnou destináciou. Hoci sa nejedná o náročnú turistiku a skôr turistiku vychádzkovú, teší sa nesmiernej obľube. Nenáročnú trasu totiž zvládnu menšie deti aj starší ľudia. Jazierka sú štyri. Dve sa nachádzajú pri Partizánskej lúke, za amfiteátrom a obe si prejdete po obvode, keďže okolo nich vedie chodník. Dva väčšie rybníky sú potom severnejšie, nad občerstvovacím zariadením pri križovatke, kde sa na hlavnú cestu pripája cesta z Kačína. Aj tieto rybníky sa dajú prejsť po obvode, no nie je to úplne praktické, pretože chodník je uzučký, ohraničený vodou a strmším svahom.

Odporučiť ale môžeme prechádzku okolo prvého rybníku (ten najbližšie pri Snežienke) po pravej strane smerom k Snežienke. Prejdete príjemnou alejou stromov a zísť si môžete i k vodnej hladine. Celá trasa k okolo jazier až k Snežienke trvá zhruba hodinu a dá sa prejsť aj s detským kočíkom.

Zimná atmosféra na rybníkoch Železnej studničky.Zimná atmosféra na rybníkoch Železnej studničky. Jazierka lákajú vyjsť si sem na prechádzku v každom ročnom období.

Po červenej na Kamzík

Celkom peknou túrou je výstup zo Železnej studničky na Kamzík po červenej turistickej značke. Jedná sa o súčasť hlavnej hrebeňovej trasy Malých Karpát a zároveň súčasť turistického chodníka prechádzajúceho celým Slovenskom – tzv. Cestu hrdinov SNP. Táto jej krátka časť vás prevedie lesom z oblasti Červeného mosta až na Kamzík, no túru si môžete rôzne predĺžiť a nakombinovať.

Úsek od Červeného mosta je pomerne strmý až po miesto s názvom Americké námestie – peknú lesnú lúku s prístreškom, ohniskom, ale najmä s drevenou rozhľadňou, ponúkajúcou výhľady na južnú oblasť pod Malými Karpatmi. V blízkosti tejto lúky sa nachádza i viacero delostreleckých kavern, ktoré je však nutné pohľadať, neležia na turistických značkách, hoci chodníky k nim vedú. Po Americké námestie je červená značka stúpa viac-menej kolmo na vrstevnice, za ním sa sklon stúpania zmierni.

Na vrchol Kamzíka už to stadiaľ nie je príliš ďaleko. Trasa vedie pekným bukovým lesom. Najskôr vás privedie k jednému zo špecifických symbolov Bratislavy – televíznej veži na Kamzíku s reštauráciou a neskôr až k tzv. lyžiarskej lúke, ktorá je plná atraktivít, hodiacich sa na nenáročný relax. Nájdete tam viacero bufetov, ohnísk, detské ihrisko, v zime i lúku vhodnú na sánkovanie. Samozrejme nesmieme vynechať lanovku, ktorou je možné sa z Kamzíka zviezť naspäť na Železnú studničku. Beh červeno značeným chodníkom a zbeh popod lanovku resp. obrátené garde tejto trasy je veľmi obľúbenou tréningovou trasou bežcov.

Rozhľadňa na Americkom námestíRozhľadňa na Americkom námestí. Narazíte na ňu na trase medzi Železnou studničkou a Kamzíkom.

Náučný chodník Červený most - Kamzík - Železná studienka

Tento chodník predstavuje ideálnu prechádzku pod korunami stromov, aj keď vedie svahom. Návštevníkovi má sprostredkovať informácie o prírode, histórii, poľovníctve a lesníctve v tejto oblasti Malých Karpát. Chodníček má dĺžku 4km a prevýšenie 210m. Ponúka 18 zastávok s informačnými tabuľami. Trasu by malo byť možné absolvovať priemerne za 2,5 hodiny

Infopanel náučného chodníka Červený most – Železná studienka – KamzíkInfopanel náučného chodníka Červený most – Železná studienka – Kamzík. V tomto prípade ste sa mohli dočítať čo-to o ekológii.

Cyklistika

Cyklisti rôznej špecializácie tu nájdu ten svoj terén. Nájdu sa trasy pre horských cyklistov (špeciálne singletrack Cerová Dráha), downhillerov (Rohatka), ale i cestných cyklistov (asfaltka na Biely Kríž a ďalej naprieč pohorím). Na menej frekventovaných cestách popri jazerách sa vyšantia i deti na bicykloch. V súvislosti s cyklistikou je vhodné upozorniť návštevníkov Železnej studničky že viaceré chodníky sú vyhradené cyklistom, ktorí sa po nich s obľubou preháňajú vyššími rýchlosťami. Môžu tak vznikať kolízie cyklistov a turistov.

Cyklistika v oblasti Železnej studničky.Cyklistika v oblasti Železnej studničky. Lokalita je východiskom mnohých cyklotúr do Malých Karpát.

Cerová dráha

Jednou z najkrajších cykloaktivít, ktorú podľa nášho názoru môžete podniknúť vrámci Bratislavy a okolia, je práve jazda horským bicyklom po Cerovej dráhe zo Železnej studničky. Bývalý poľovnícky chodník bol upravený a vybavený cyklistickým značením. Vznikla tak krásna lesná cyklotrasa, vedúca zväčša po vrstevniciach. Je mierne zvlnená s niekoľkými stúpaniami a zjazdami, ale poväčšine má veľmi príjemnú zjazdnosť. Znalci by povedali, že ide o singletrack s dobrým flowom. Čiže úzky chodníček, na šírku jedného bicykla, ktorý ponúka príjemne svižnú jazdu. Na cyklotrasu môžete nastúpiť obojsmerne – z Malého Slavína, alebo práve zo Železnej studničky. Dobrý prístup predstavuje i asfaltka nad Kačínom, ktorú táto cyklotrasa križuje. Cerová dráha je dlhá zhruba 10km.

Cerová dráha na jeseňCerová dráha na jeseň. Ideálna trasa pre všetkých fanúšikov horskej cyklistiky.

Beh

Behanie naprieč Železnou studienkou je enormne populárne za každého ročného obdobia. Niet sa čo čudovať, pretože lokalita núka rôzne typy bežeckých terénov - rovinatých, členitých, lesných, či po klasickej asfaltke a to všetko zaobalené v peknom, prírodnom prostredí. Dá sa tu vymyslieť množstvo bežeckých okruhov. Na bežcov tu práve z týchto dôvodov narazíte nepretržite, či je pekne alebo škaredo, v lete aj v zime.

Poslednú dobu sme si všimli, že medzi bežcami je obľúbený beh práve v zime. Najmä ak sú namrznuté chodníky, je tu behať vcelku umenie. Mnohí preto ako doplnok používajú paličky, či nesmeky s hrotmi. Každopádne namrznuté chodníky sú len pár dní v roku, takže to nepredstavuje väčší problém.

Behanie na Železnej studničke sme si vyskúšali aj my a môžeme ho vrelo odporučiť, napríklad ráno, alebo po práci. Určite by sme sa vyhli víkendom a volným dňom, kedy je tu veľmi veľa ľudí a občas „zavadzajú“ :).

Behanie na Železnej studničke.Behanie na Železnej studničke. Táto lokalita je rajom cestných i krosových bežcov. Na tento šport je hojne využívaná počas celého týždňa.

Bežkovanie

Možno sa to nezdá, ale Malé Karpaty sú obľúbenou bežkovacou destináciou pre Bratislavčanov a ľudí z okolia. Je to zjavné hlavne keď nasneží. Vtedy sa na bežky vyberie množstvo vyznávačov tohto zimného športu. Železná studienka je jasným príkladom tohto fenoménu. V zime tu pravidelne stretávame bežkárov, ktorý využívajú hlavne cyklistické trasy, kde sú podľa možností dobre vyjazdené stopy.

Veľa bežkárov sa zo Železnej studničky vyberie na Kačín, prípadne smerom na Kamzík. Tiež sme si všimli trasu vedúcu po Snežienku, kde mali bežkári akési obratisko a následne sa vracali smerom k jazerám. Trás, ktoré môžete využiť je viacero. Je však dobré si to najprv „otestovať“. V niektorých miestach sa totiž lepšie drží sneh, ako v iných častiach. Určite si tu nájdete vhodnú trasu, ktorá Vám bude vyhovovať.

Bežkárky na Železnej studničke.Bežkárky na Železnej studničke. V prípade čo i len trochy snehu nedočkavci ihneď vyťahujú bežky. Dobré snehové podmienky nie sú samozrejmosťou a obvykle dlho nevydržia.

Športové ihriská

Hneď v úvode Železnej studničky, neďaleko Červeného mosta na Partizánskej lúke sa rozprestiera niekoľko športových ihrísk, ktoré slúžia na športové vyžitie. Ihriská sú voľné dostupné, pokiaľ nie sú rezervované. Za rezerváciu si ale musíte zaplatiť.

Ako prvé tu nájdeme menšie futbalové ihrisko, okolo ktorého vedú drevené schody. Ihrisko je uzavreté, so sieťkou. Povrch je zrejme z umelej trávy. Futbalové ihrisko sme neskúšali, takže vám nevieme opísať jeho kvalitu. Vyzerá však vcelku k svetu, takže to bude asi v pohode :).

Neďaleko futbalového ihriska je potom asfaltové ihrisko určené na basketbal, prípadne volejbal. U správcu si môžete v prípade potreby zajednať volejbalovú sieť a lopty. Ak si chcete zahrať na večer, tak je možné si zarezervovať i zapnutie osvetlenia. Pre viac informácii odporúčame pozrieť webovú stránku správcu – Bratislavské lesy.

Okrem dvoch ihrísk tu nájdete i dva stoly, určené na stolný tenis. Ešte za študentských čias sme tu chodili počas skúškového obdobia vyvetrať myseľ a zahrať si „ping-pong“. Do obeda boli stoly vždy voľné, čo sme aj využívali. Keď ale bolo veterno hranie bolo dosť náročné. Tiež nám mierne vadil povrch, ktorý je pri pingpongových stoloch kamenitý – okruhliakový. Trocha sa v ňom neprakticky pohybuje. Ale tak dá sa na to zvyknúť.

Plochy na loptové hry na Železnej studničke.Plochy na loptové hry na Železnej studničke. K dispozícii je plocha na basketbal, ale aj futbal.

Opekanie

Železná studnička je už dlhé roky klasickou destináciou pre fanúšikov spáleného mäsa v podobe špekáčkov a slaniny. Ak sa povie opekačka, mnohým Bratislavčanom napadne práve Železná studienka. A niet sa čomu diviť. Celá lokalita je posiata ohniskami, posedeniami a rôznymi altánkami. Paradoxne vďaka popularite, je niekedy problém nájsť voľný flek na opekanie. Ak už sa sem vyberiete za účelom opekačky, je lepšie preto prísť skôr ako neskôr.

Ohniská nájdeme nielen popri hlavnej ceste, ale aj pri vedľajších cestách. Založiť si ohienok môžete na viacerých miestach v podstate už od Partizánskej lúky až po lanovku – Snežienku. Tak isto ďalšie miesta na opekanie nájdete v blízkosti Železnej studničky – v oblasti Kamzíku a ďalej na Kačíne. Je to síce trocha ďalej, ale tak prečo nespojiť opekačku s príjemnou prechádzkou?

Pokiaľ radi grilujete, tak môžete vyskúšať gril na Partizánskej lúke a najnovšie aj na Snežienke, neďaleko stanice lanovky. Takéto vychytávky sú fajn gastronomickým spestrením.

Jeden z prístreškov slúžiacich primárne počas opekačiek na Železnej studničke.Jeden z prístreškov slúžiacich primárne počas opekačiek na Železnej studničke. Kladenie ohňa je na takýchto miestach povolené. Počas suchých častí roka sa však zvyknú objaviť zákazy.

Množenie žiab

Pokiaľ vystihnete správny moment, budete na Železnej studničke svedkom milého prírodného úkazu - množenia žiab. Každoročne do miestnych rybníčkov putujú tisíce žiab z okolitého lesa, aby tu zanechali svoje potomstvo. Žaby sú doslova všade. Neraz nájdete žabu a na nej ďalšie tri. Taká menšia žabacia sodomia :).

Kvôli ochrane žiab sa pravidelne budujú zátarasy po okraji cesty a dobrovoľníci následne žaby prenášajú do bezpečia. Nie všetky žaby ale majú také šťastie a mnohé svoju púť životom skončia práve pod kolesami automobilov. Žaby sú ináč často flegmatické a tak sa dajú dobre fotiť. Ak ste teda vyťažený na žaby, odporúčame sa tu zastaviť niekedy v marci, resp. začiatkom apríla. Žabie migrácie sa riadia počasím, takže presný dátum je v tomto ťažko predpovedať.

Kráľ Železnej studničky.Kráľ Železnej studničky. Alebo je to kráľovná?

Prístrešky

Prístreškov je na Železnej studničke dosť. Väčšinou sú ako súčasť priestoru na kladenie ohňa. Samozrejme prístrešok môžete využiť len tak, na krátke posedenie, prípadne pred ochranou voči prírodným živlom.

My sme neraz využili prístrešky na prečkanie noci. Väčšinou sme sa ale rozložili vedľa prístrešku, pretože nie vždy je miesto pre viac ľudí na pohodové prespatie. Ako núdzovka je to však v pohode. Sú tu však aj väčšie prístrešky, napríklad za Mlynom Klepáč, prípadne pri lanovke na Snežienke. Vojde sa do nich pokojne aj cez 10 ľudí. Ideálne pre väčšie skupinky ľudí.

Klasický druh prístrešku v lokalite Železnej studničky.Klasický druh prístrešku v lokalite Železnej studničky. Tieto prístrešky sú obvykle veľmi rýchlo obsadené. Najmä cez letné víkendy.

Železná studnička v zime

Lokalita Železnej studienky je zasadená uprostred malokarpatských kopcov, z čoho plynie jedna výhoda, že sa tu drží sneh o niečo dlhšie ako v ostatných častiach Bratislavy. Neraz sa nám stalo, že v centre Bratislavy snehu nebolo, no na Železnej studienke ho bolo požehnane. Aj z tohto pohľadu je to ideálna lokalita na zimné radovánky v Bratislave. Je tu nepreberné množstvo zimných aktivít, ktoré sa tu dajú realizovať, od bežkovania, až po korčulovanie, lyžovanie, či sánkovanie. Je to vidno aj na návštevnosti lokality. Vždy keď napadne sneh, miesto sa zmení doslova na zimnú turistickú destináciu, podobnú tým vo Vysokých, či Nízkych Tatrách.

Z hľadiska zimnej turistiky sú bez problémov schodné všetky chodníky, či už turistické, alebo bočné. Treba však mať na pamäti, že hlavná trasa popri Vydrici zvykne bývať namrznutá, keďže ňou prejde enormné množstvo turistov a teda sa rýchlo vyšmýka. Tak isto na západných a južných svahoch, ktoré sú vystavené slnku býva snehu menej, prípadne sú zľadovatelejšie. Naopak svahy orientované na sever a východ majú najviac snehu a nám prišli najzaujímavejšie. S obľubou sa zvykneme potulovať na kopcoch ležiacich medzi Kamzíkom a Železnou studničkou, ktoré sú v tieni a neraz ako spestrenie, sme narazili na zabudnutú kavernu, či bunker.

Zimné radovánky v lesoch Železnej studničky.Zimné radovánky v lesoch Železnej studničky. Príležitosť na prechádzky zasneženým lesom a výlety na bežkách treba využiť kým sneh drží. Na Železnej studničke to nebýva dlho.

Železná studnička s deťmi

Lokalita Železnej studničky s Partizánskou lúkou patrí k najvyhľadávanejším bratislavským lokalitám práve pre svoju vhodnosť na návštevu s deťmi. Dá sa tu stráviť príjemný víkendový rodinný deň v obklopení lesom. Môžete si opekať na spoločných grilovacích miestach, alebo vyhradených ohniskách s prístreškami. Deti sa zahrajú na veľkom ihrisku. Návšteve s deťmi nahráva fakt, že počas horúcich dní je Železná studnička priam oázou. Vďačí za to faktu, že je natesnaná do doliny uprostred krásnych lesov. Tie, spoločne s bystrinou Vydrica, krásne schladzujú tunajšie ovzdušie. Prostredie je preto výborné i na kočíkovanie tých najmenších. Žiaľ cez víkendy je tu naozaj plno. Kompenzovať sa to dá tak, že sa vyberiete do vzdialenejších kútov tejto oblasti. Tam je to zvyčajne prijateľnejšie. S deťmi sa sem môžete vydať i cez týždeň, po práci, kedy tu je relatívne pokoj. Najideálnejšie je to však doobeda.

Hojdačky na Železnej studničke.Hojdačky na Železnej studničke. Nájdete ich tu celkom veľké množstvo a viacero rôznych druhov.

Hraničné kamene pri Kačíne

Zaujímavou a pomerne málo známou atraktivitou širšie poňatej Železnej studničky sú i staré hraničné kamene. Jedna z ich línií sa tiahne popri červenej značke vedúcej z Kačína smerom k Marianke. Popri chodníku sa tu a tam ukrývajú málo nápadné kamene. Najzaujímavejším z týchto kameňov je práve Písaný kameň – obrovský hraničný kameň nachádzajúci sa približne na polceste medzi Kačínom a Sekylom, v lesoch mierne mimo značky. V niektorých turistických mapách však býva zaznačený. Vedie k nemu chodníček a jeho objavenie patrí k tomu najzaujímavejšiemu v tejto oblasti Malých Karpát. Prechádzka spojená s hľadaním hraničných kameňov je zaiste príťažlivým výletom pre deti aj dospelých.

Písaný kameň neďaleko Kačína.Písaný kameň neďaleko Kačína. Patrí k málo známym cieľom, ktoré sú zo Železnej studničky pomerne rýchlo dostupné pešo i na bicykli.

Tipy na výlet a zaujímavosti v okolí

 • Kamzík - ďalšia extrémne populárna, voľnočasová lokalita Bratislavy, vrchol Kamzíka
 • Televízna veža na Kamzíku - jedna z technických dominánt Bratislavy, stojí určite za pohľad z blízka, v jej útrobách sa nachádza reštaurácia
 • Lanovka na Kamzík - obnovená lanovka na Kamzík je príjemným spestrením výletu na Železnú studienku
 • Rozhľadňa na Americkom námestí - ponúka výhľady najmä na juh, až na Vodné dielo Gabčíkovo, zaujímavý je nočný pohľad z rozhľadne na Slavín a Bratislavský hrad
 • Snežienka, Rotunda - tieto miesta sú v súčasnosti známe najmä vďaka bufetom, nájdete ich priamo v Lokalite Železnej studienky
 • Kačín - Rekreačný areál s priľahlým domčekom v korunách stromov, ktorý si je možné prenajať.
 • Vojenské bunkre v oblasti Kamzíka - bohatú spomienku na vojenskú históriu Bratislavy, ponúka prechádza po bunkroch - delostreleckých kavernách z I. svetovej vojny
 • Hraničné kamene starej Bratislavy - Písaný kameň a ďalšie hraničné kamene ležia roztrúsené neďaleko Železnej studienky a čakajú na vaše objavenie
 • Biely Kríž - Veľmi obľúbený bod na hrebeni Malých Karpát s občerstvením v tunajšej chate Klinec - Včelín
 • Slavín - jeden z hlavných vojenských memoriálov Bratislavy
 • Cerová dráha - niekdajší poľovnícky chodník, dnes slúžiaci ako prekrásny cyklistický singletrack v dĺžke približne 10km.
 • Rohatka - downhilová cyklotrať z Kamzíka na Železnú studienku
 • ZOO Bratislava - neďaleko Patrónky sa nachádza ZOO aj s tzv. Jurským parkom, kde môžete obdivovať živé zvieratá, vrátane nosorožcov a pohyblivé makety dinosaurov v životnej veľkosti.
 • Červený kríž – obľúbené turistické miesto nad bratislavskou Račou s veľkými prístreškom a možnosťami na opekanie
 • Malý Slavín – pietne miesto sovietskym vojakom a zároveň križovatka turistických ciest s prístreškom a ohniskami

Fotografie zo Železnej studienky

Informácie o článku

 • Kedy sme lokalitu navštívili: pravidelne, každý rok :)
 • Fotografie sú z obdobia: 2016, 2017, 2018
 • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
 • Autor fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo, Peter Máňa

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.