Veľkú Fatru má zrejme väčšina horalov zafixovanú predovšetkým v podobe pekného, hôľneho hlavného hrebeňa. Preto je dosť možné, že mnoho z nich ani len nenapadne prehľadať zákutia ako je okolie Blatnice. Práve tu sa nachádza zaiste jeden z najkrajších vrcholov nielen Veľkej Fatry ale i Slovenska - Ostrá s výškou 1247m.

OstráOstrá. Tento vrchol rozpráva sám za seba. Špeciálny popis netreba.

Ako sa sem dostať?

Na Ostrú sa najrýchlejšie dostanete z Blatnice. Cesta sem vedie od severu cez Martin, alebo z juhu cez Kremnicu. Parkovanie je možné priamo na okraji obce, kde sa vetví žltá a zelená turistická značka. Je tu pomerne veľké parkovisko. V čase našej návštevy v apríli, bolo dokonca bezplatné.

Priamo na Ostrú je potom možnosť vybrať si cestu žltou a modrou značkou (tzv. chodník Janka Bojmíra), alebo zelenou značkou cez Blatnickú a Juriášovú dolinu. Na samotný vrchol vás vo finále dovedie žltá značka, spoločná pre obe varianty.

Skalný kaňonSkalný kaňon. Doliny v tejto časti Veľkej Fatry vyzerajú ako kaňony modelované činnosťou riek.

Na Ostrú chodníkom Janka Bojmíra

Nielen vrchol Ostrej je veľmi pekný, ale i samotná cesta k nemu, čo je dobrá správa, keďže výstupom strávite 1-2 hodiny. Chodník Janka Bojmíra predstavuje veľmi príjemný horský chodníček cez tzv. Konský dol. Je to dolina, ktorá sa vyznačuje najmä zaujímavými a pomerne mohutnými skalnými stenami. Vstup do nej varuje pred výskytom medveďa. Toho sme však nestretli.

Dolinka je pokrytá ihličnatým lesom. Chodník najskôr jemne stúpa a v závere, pred miestom s názvom Muráň, výrazne naberie na strmosti. Na Muráni máte dve možnosti. Buď pokračujete na Tlstú (ďalší významný vrchol v tejto oblasti), alebo po žltej značke vyjdete na Ostrú, čo je o dosť kratšie. Oba vrcholy sa však v ľubovoľnom smere dajú prejsť vrámci jedného okruhu. Preto je len na vás, čo si vyberiete. Všetko je tu prekrásne, a tak nebudete ľutovať. Jedná sa skôr o vaše časové možnosti.

Prechod skalným oknomPrechod skalným oknom. Na Ostrú vedie takýto zaujímavý prechod.

Pokračujeme žltou značkou traverzujúc strmé lesné svahy a úpätia strmých, vysokých skál. Jednu z nich - útes s previsom sme videli už od Muráňa. Impozantný skalný útvar, ktorý by ste v tomto hôľnom pohorí sotva očakávali. Chodníček čas od času poskytuje pekné výhľady na rozložitú Tlstú s jej skalnými terasami. Leží na protiľahlej strane nad Konským dolom, presne oproti Ostrej.

Cestička je skutočným pôžitkom a ozvláštňujú ju niekoľké výhľady z vrcholov jednotlivých skalných skupín. Z jedného z nich je vidno dolinu ako na dlani. Predstavuje úžasný skalný kaňon. Takéto zábery zo Slovenska často nevidno. Oblasť sa zdá utajená. Navyše, nikoho tu nestretáme. Je však možné, že je to len kvôli tomu, že hlavná sezóna ešte nezačala.

Skalné útvary na OstrejSkalné útvary na Ostrej. Cestou k vrcholu Ostrej sa nudiť nebudete.

Kombinácia skál a na nich rašiacich starých borovíc je oku lahodiaca. Stále je čo fotiť a obdivovať. Preto môžete rátať, že plánovaný čas sa vám natiahne. Tu človek naozaj každú chvíľku robí zastávky, aby sa nabažil prírody. Výstupový chodníček je okrem iného skvelou trasou pre trailrunning - horský beh.

Po prekonaní strmších pasáží sa ocitneme v sedle Ostrej. Krásne miesto so vzdušným výhľadom na Blatnickú dolinu a vrchol Drieňok v pozadí. Po pravici a ľavici sa vám tiahne skalnatý hrebeň Ostrej, zakončený celkom napravo jej osamelým, ihlanovitým vrcholom. Nádhera! Okrem toho, hoci sa to zdá nepravdepodobné, na vrchol vedie zaistený turistický chodník. Svahy Ostrej sa zo sedla zdajú príliš strmé, bol tu však vybudovaný chodník, ktorého schody a reťaze vás vyvedú až na vrcholovú špičku, hoci tá sa zdá naozaj neprístupná a odmietavá.

Vrchol OstrejVrchol Ostrej. Nachádza sa vo výške 1247m.

Vrchol Ostrej

Vrchol Ostrej poskytuje jedny z najkrajších výhľadov v slovenských horách. Vidno celý Turiec, Malú Fatru, hlavný Hrebeň Veľkej Fatry. Cesta sem však i do posledného metra predstavuje nejedno prekvapenie. Takým je i prechod skalného okna, kde končí reťaz. Keď sa zdá, že za poslednou stienkou už cesta naozaj končí, objaví sa priechod cez toto okno a vy s napätím očakávate, čo bude nasledovať. Iba tony ďalších vzdušných a exponovaných výhľadov, kde si môžete spraviť krásne fotky. Vrchol z tejto strany už nie je taký kompaktný a nedosiahnuteľný ako sa javil zo sedla. Tvoria ho skupinky skalných útvarov. Chodník vedie ďalej až k vrcholovej knihe a z tohto miesta ešte kúsok, až na absolútny vrchol. Vskutku čarovné miesto, kde sa nudiť určite nebudete.

Výstup na vrchol by mal zvládnuť každý turista, prekážku môže tvoriť azda len menšia skalná stienka. vedúca k spomínanému oknu. Je zabezpečená reťazou, no v čase mokra by ste sa tu mohli nepríjemne pošmyknúť.

Kráľovstvo hôr a lesovKráľovstvo hôr a lesov. Z Ostrej sú takého výhľady.

Zostup

Z vrcholu Ostrej vedie zostup rovnakým smerom ako ste vystupovali. Zo sedla Ostrej je potom možnosť smerovať k Zadnej Ostrej, kde sa cesta vetví do Blatnickej doliny, alebo na Tlstú. Hrebeňovú trasu na Tlstú odporúčame ako výbornú možnosť spraviť si okruh v tejto oblasti cez dva najvýznamnejšie vrcholy (viac v našom článku).

Zostup z OstrejZostup z Ostrej. Nájdu sa i strmšie pasáže. Sú však krátke a zabezpečené reťazou.

Čo si pozrieť v okolí

  • Vrchol Tlstá 1373m - spolu s Ostrov tvoria hlavné turisticky prístupné vrcholy v okolí Blatnice
  • Ruina hradu Blatnica - je dostupný po žltej turistickej značke z Blatnice
  • Jaskyňa Mažarná - predstavuje prírodnú pamiatku, nachádza sa na modro značenom chodníku smerom na Tlstú
  • Kremnica - historicky významné mesto, preslávilo sa razením mincí
  • Blatnická a Gaderská dolina - tieto doliny si môžete prejsť na bicykli

Fotografie z Ostrej