Každoročne privítajú nespočetné množstvo turistov, medzi ktorými nechýbajú ani rodiny s najmenšími deťmi. Celosvetovo najmenšie veľhory a zároveň jedna z najkrajších prírodných lokalít Slovenska, Vysoké Tatry, ponúkajú viacero možností turistického vyžitia. V nasledujúcich riadkoch si posvietime na turistické trasy a chodníčky, ktoré pohodlne absolvujete aj s deťmi.

5 tipov na lahke tury vo vysokych tatrach

Najobľúbenejšie túry s deťmi vo Vysokých Tatrách

Pobyt na čerstvom vzduchu, najmä v prípade, že bývate v meste, je doslova na nezaplatenie. Takpovediac plnými dúškami si ho dokážete vychutnať na niektorej z najobľúbenejších vysokotatranských túr. Ak teda premýšľate, kam s deťmi vo Vysokých Tatrách, vyskúšajte niektorú z nižšie uvedených trás, ktoré môžete bez problémov absolvovať aj s kočíkom.

Čo budete potrebovať?

  • Oblečenie zodpovedajúce aktuálnemu počasiu.
  • Niečo pod zub a zásoby vody (Pozor! Všetok vami vyprodukovaný odpad – či už obaly, vreckovky, alebo iné – vyhoďte mimo turistickej oblasti po návrate z túry).
  • Ochranu hlavy a očí – predovšetkým v letnom počasí. Každý člen výpravy by mal mať šiltovku, klobúk alebo šatku, prípadne slnečné okuliare.
  • Vhodnú obuv – v turistických topánkach, ktoré majú podrážku prispôsobenú náročnejším terénom, budú vaše prechádzky po Vysokých Tatrách nielenže pohodlnejšie, ale aj bezpečnejšie. Modely vhodné pre dospelých aj deti dokážete nájsť v športových obchodoch.

1. Prechádzka okolo Štrbského plesa

Vo všeobecnosti patrí k vôbec najobľúbenejším destináciám vo Vysokých Tatrách, ktoré vítajú rodiny s kočíkmi s otvorenou náručou. Okolo celého Štrbského plesa totiž vedie dokonale upravený chodníček s celkovou dĺžkou takmer 2,5 km. V okolí nechýbajú ani viaceré možnosti občerstvenia, ktoré spolu s deťmi rozhodne oceníte. Počas prechádzky okolo Štrbského plesa môžete obdivovať okolitú flóru a užívať si krásy slovenskej prírody. Malé deti sa potešia aj hojdačkám.

2. Trasa na Popradské pleso

Vydajte sa Tatranskou elektrickou železnicou na zastávku Popradské pleso. Priamo z nej môžete pokračovať modrým turistickým chodníčkom až k samotnému Popradskému plesu. Dovedie vás k nemu pohodlná asfaltová cestička, no nevyhnete sa ani krátkemu, strmšiemu stúpaniu. Bez problémov ho však zvládne aj rodinka s kočíkom.

3. Túra k Rainerovej útulni

Môžeme ju označiť aj ako ľahkú túru pre začiatočníkov. K Rainerovej útulni, ktorá je vo Vysokých Tatrách nesmierne populárna, vedie nenáročný chodníček z Hrebienka. Cesta dlhá 1,3 km vám nezaberie veľa času, ani keď si budete robiť pravidelné prestávky a kochať sa úchvatnými výhľadmi. Úžasnú kulisu vám bude dotvárať šum vodopádov Studeného potoka. Mimochodom, na spomínaný Hrebienok sa dostanete zo Starého Smokovca – máte dve možnosti: buď využijete tamojšiu „zubačku“ a ušetríte si čas, alebo si trasu dlhú 2,9 km vyšliapete.

4. Cesta k Sliezskemu domu

Síce nejde o typickú „kočíkovú túru“, ale pri troche odhodlania ju zvládnete aj s kočíkom a malými deťmi. Cesta, ktorá vedie z Tatranskej Polianky, je vyasfaltovaná. Stúpanie, ktoré je jej súčasťou, vám bude v cieli vynahradené prekrásnymi výhľadmi na horské štíty aj Velické pleso. V priestoroch Sliezskeho domu, ktorý je najvyššie položeným hotelom na Slovensku, sa môžete, samozrejme, občerstviť. Dĺžka celej trasy tam aj späť je dokopy približne 14 km.

5. Výlet k Zelenému plesu

Na záver sme si nechali tip na túru, ktorá nie je určená pre rodiny s kočíkmi, no s chodiacimi ratolesťami plnými elánu by ste ju mohli zvládnuť. Počítajte však s tým, že obojsmerne vám zaberie asi 6 hodín čistého času + rátajte s prestávkami a časom stráveným v Chate pri Zelenom plese, kde sa môžete pohodlne občerstviť. Najľahšia trasa k Zelenému plesu vedie z autobusovej zastávky Kežmarská Biela voda po žltej turistickej značke.