Belianska jaskyňa sa nachádza v Tatranskom národnom parku, vo východnej časti Národnej prírodnej rezervácie Belianske Tatry. Leží v oblasti severného svahu Kobylieho vrchu pri osade Tatranská Kotlina. Návšteva jaskyne je výborným tipom na výlet počas vašej dovolenky v Tatrách. Návšteva jaskyne je tiež skvelým tipom, ak Vám nevyjde počasie na výlet do Tatier, prípadne okolia. Môžete vyskúšať práve túto jaskyňu, vzhľadom na to že sa jedna o najväčšiu a jedinú prístupnú jaskyňu v Tatranskom národnom parku.

Prehliadka prebieha klasickým spôsobom, podobne ako v iných jaskyniach. Sprevádzať Vás bude sprievodca.Začiatok prehliadky. Prehliadka prebieha klasickým spôsobom, podobne ako v iných jaskyniach. Sprevádzať Vás bude sprievodca.

Belianska jaskyňa je veľmi obľúbenou turistickou destináciou a preto počas turistickej sezóny očakávajte väčší nápor návštevníkov. Okrem Slovákov a Čechov narazíte aj na množstvo Poliakov, pre ktorých je prehliadka v poľskom jazyku. Prehliadky sú robené v časových intervaloch, ak je preto pred Vami veľa ľudí, budete si musieť počkať. My sme čakali vyše polhodinku. Bežne sa však môže stať, že si počkáte hodinu a viac.

V súčasnosti je Belianska jaskyňa sprístupnená verejnosti a návštevník môže obdivovať množstvo foriem jaskynnej výzdoby, najmä pagodovité stalagmity a sintrové vodopády s výškou niekoľko desiatok metrov. Jaskyňa je okrem jedného mesiaca v roku, keď prebieha údržba, otvorená celoročne. Celková dĺžka objavených miest v jaskyni je 3829m s výškovým rozdielom 168m. Pre verejnosť je prístupná viac ako kilometer dlhá trasa.

Jaskynným chodníčkom. Dĺžka objavených miest v jaskyni je takmer 4km. Pre návštevníkov je však sprístupnených 1370m.Jaskynným chodníčkom. Dĺžka objavených miest v jaskyni je takmer 4km. Pre návštevníkov je však sprístupnených 1370m.

Prístup k jaskyni

Dopraviť sa do Tatranskej Kotliny (časť mesta Vysoké Tatry) je možné okrem auta aj autobusom zo smeru Poprad – Tatranská Lomnica. Pokiaľ ste došli autom, môžete zaparkovať na veľkom záchytnom parkovisku z ktorého potom vedie priamo chodník do jaskyne. Parkovisko je však spoplatnené.

Prístup do Belianskej jaskyne je po lesnej ceste z osady Tatranská Kotlina a je tu vybudovaný náučný chodník. Výšľap k jaskyni Vám preto bude spríjemňovať niekoľko tabúľ s informáciami o jaskyni. Z osady vedie k vstupu do jaskyne žltá turistická značka.

Vstup do jaskyne leží v nadmorskej výške 890m, musíte si k nemu preto vyšľapať upravený chodníček do strmšieho kopca. Počas výstupu počítajte s veľkým prevýšením na krátkom úseku. Na zhruba jednom kilometri prejdete 122 výškových metrov, takže menej zdatní si len tak kopček nevybehnú. Trasa je našťastie krátka a s menším utrpením sa dá zvládnuť za 20-30 minút. Ak ste s deťmi, tak výstup k jaskyni ich pravdepodobne moc nezabaví :)

Do jaskyne vedie z obce náučný chodník. Dozviete sa viacero zaujímavostí o jaskyni a jej okolí.Náučný chodník. Do jaskyne vedie z obce náučný chodník. Dozviete sa viacero zaujímavostí o jaskyni a jej okolí.

Cestou k jaskyni. K jaskyni vedie z obce turistický chodník. Počítajte však s väčším prevýšením. Takže počas výstupu k vchodu Belianskej jaskyne sa trocha zapotíte :)Cestou k jaskyni. K jaskyni vedie z obce turistický chodník. Počítajte však s väčším prevýšením. Takže počas výstupu k vchodu Belianskej jaskyne sa trocha zapotíte :)

Prehliadka jaskyne

Pokiaľ Vaša skupina konečne prišla na radu a došiel pre Vás sprievodca, môžete začať s prehliadkou. Prehliadka trvá tak približne do hodiny a pol. V našej skupine išli aj poľskí turisti, takže sme mali prehliadku v slovenskom aj poľskom jazyku. Slovenský výklad prezentoval sprievodca. V poľskom jazyku bola prehliadka pustená z reproduktorov na jednotlivých stanovištiach. Výhodou tohto rozdelenia bolo to, že po slovenskom výklade sme mali chvíľu čas, kým skončí poľský výklad a mohli sme sa tak presunúť skôr k ďalšiemu stanovišťu bez poľských návštevníkov. Dali sa potom spraviť lepšie fotky, keďže nám ľudia toľko nevbehovali do záberov :)

V Belianskej jaskyni je pre návštevníkov sprístupnených 1370 metrov trás s prevýšením 125m s počtom schodov okolo 860. Prehliadka prebieha klasickým spôsobom po jednotlivých stanovištiach. Dozviete sa zaujímavé informácie o jaskyni a jej vzniku. Dostanete za úlohu počítať schody, či Vám vyjde správne číslo. Pobavíte sa tiež nad niektorými názvami jaskynných útvarov, keďže mnohé svojim tvarom pripomínajú živé či neživé objekty.

Počas prehliadky touto krasovou jaskyňou budete obdivovať rôzne stalagmity, stalaktity, či stalagnáty. Prejdete okolo menších či väčších jazierok. Nájdete tu aj viac než 50 metrové sintrové kamenné vodopády, či pagodovité stalagmity a množstvo iných jaskynných foriem sintrovej výplne. Ak budete mať šťastie, narazíte aj na miestnych obyvateľov, ktorými sú najmä netopiere. V Belianskej jaskyni žije údajne 7 druhov netopierov. Najpočetnejším druhom je netopier obyčajný (približne 200 kusov). Medzi prechodných obyvateľov jaskyne môžeme zaradiť niektoré druhy motýľov, pavúkov, stonožiek a iné druhy hmyzu.

K záveru prehliadky sa dostanete aj do nádhernej hudobnej siene s väčším jazierkom. Tento priestor má veľmi dobrú akustiku a občas sa tu konajú aj koncerty vážnej hudby. Nám počas návštevy vyhrávala meditačná hudba s ľúbivým hlasom Sarah Brightman :)

Prehliadku Belianskej jaskyne sme zažili v poľskom aj slovenskom jazykuMulti-kulti. Prehliadku Belianskej jaskyne sme zažili v poľskom aj slovenskom jazyku

Mnohé útvary v jaskyni pripomínajú svojim vzhľadom rôzne živé či neživé objekty. Nájdete tu  napr. stalagmit Mikuláš, alebo Šikmú vežu v Pise.Jaskynné útvary. Mnohé útvary v jaskyni pripomínajú svojim vzhľadom rôzne živé či neživé objekty. Nájdete tu napr. stalagmit Mikuláš, alebo Šikmú vežu v Pise.

Zaujímavý previs ponad chodníček.Zaujímavý previs ponad chodníček.

Počas prehliadky prejdete aj Hudobnou sieňou. Miesto má veľmi dobrú akustiku a občas sa tu konajú koncerty vážnej hudby. Nám počas prehliadky hrala hudba od Sarah Brightman.Hudobná sieň. Počas prehliadky prejdete aj Hudobnou sieňou. Miesto má veľmi dobrú akustiku a občas sa tu konajú koncerty vážnej hudby. Nám počas prehliadky hrala hudba od Sarah Brightman.

Objavenie jaskyne

Vchod do Belianskej jaskyne je pomerne dlho známy, z dôvodu záujmu zlatokopov o čom svedčia nápisy a ich mená na skalných stenách. Jedným z nich bol aj Michal Scholtz, ktorý tu objavil jaskynný úsek, neskôr nazvaný ako Hudobná sieň. Objav potvrdil svojim podpisom na stene s dátumom roku 1718.

Na istý čas však jaskyňa upadla do zabudnutia. Až v roku 1881 Július Husz a Johan Britz našli náhodou medzi spadnutými drevami vchod do jaskyne z ktorého vanul studený vzduch. Veci nabrali rýchly spád a už o rok bola jaskyňa prístupná verejnosti. Od roku 1896 bola Belianska jaskyňa ako jedna z prvých jaskýň na svete osvetlená.

Jaskyňa bola v minulosti obľúbeným miestom zlatokopov už od počiatku 18. storočia.Boli tu zlatokopi. Jaskyňa bola v minulosti obľúbeným miestom zlatokopov už od počiatku 18. storočia.

Belianska jaskyňa, ako jedna z prvých na svete, je osvetlená už od roku 1896.Osvetlenie. Belianska jaskyňa, ako jedna z prvých na svete, je osvetlená už od roku 1896.

Liečivé účinky jaskyne

Okrem klasickej prehliadky môžete Beliansky jaskyňu využiť aj inak. Vďaka špecifickej klíme sa priestory jaskyne využívajú tiež na speleoklimatické liečebné pobyty. Speleoterapia je liečebná metóda, ktorá využíva liečivé účinky aerosólu a blahodárneho pôsobenia prostredia jaskýň. Chladný a vlhký vzduch jaskyne, ktorý má stabilnú teplotu navyše priaznivo pôsobí na dýchacie cesty. Metódou speleoterapie sa liečia alergické a chronické ochorenia.

Belianska jaskyňa spĺňa prísne kritéria ktoré sú nevyhnutné na liečebné procedúry. Potvrdila to aj vedecka expertíza vypracovaná Ústavom geodetiky v Košiciach. Priestory Belianskej jaskyne sa môžu pochváliť takmer sterilným prostredím, ktoré je bez alergénov a s nízkym obsahom baktérií a prachových častíc vo vzduchu. V jaskyni je aj vysoká vlhkosť vzduchu, čo priaznivo ovplyvňuje ľudský metabolizmus pri odstraňovaní škodlivých látok z tela. Okrem Belianskej jaskyne sa speleoterapeutické procedúry vykonávajú aj v Gombaseckej a Jasovskej jaskyni.

Liečivé účinky jaskyne. Belianska jaskyňa, vďaka svojej špecifickej klíme, je známa aj tým, že sa tú realizujú speleoklimatické liečebné pobyty.Liečivé účinky jaskyne. Belianska jaskyňa, vďaka svojej špecifickej klíme, je známa aj tým, že sa tú realizujú speleoklimatické liečebné pobyty.

Belianska jaskyňa sa môže popýšiť viacerými jaskynnými vodopádmi. Niektoré maju výšku niekoľko desiatok metrov.Jaskynný vodopád. Belianska jaskyňa sa môže popýšiť viacerými jaskynnými vodopádmi. Niektoré majú výšku niekoľko desiatok metrov.

  • Mapa:
  • GPS: 49.22870, 20.31166

Najnovšie články

Turistika

13 máj 2025

Sekaniny sú andezitová skalná oblasť na západnej strane pohoria Vtáčnik neďaleko obce Lehota pod Vtáčnikom. Najvyšším bodom je tzv. Jitkina vyhliadka s nadmorskou výškou 777 m n. m. Miesto je...

Turistika

13 máj 2025

Oblasť Hrádku v pohorí Vtáčnik láka svojimi sto metrov vysokými bralami najmä lezcov, keďže sa v súčasnosti jedná o obľúbenú lezeckú lokalitu. Krásna príroda, pokoj a neuveriteľné výhľady zvábia...

Dovolenka

12 máj 2025

Nízke Tatry patria medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie na Slovensku. Tento druhý najvyšší horský celok Slovenska ponúka množstvo prírodných krás, aktívneho oddychu aj kvalitných služieb...

Tipy na výlet

12 máj 2025

Súľovské vrchy majú azda všetko. Unikátny, niekedy až bizarný vzhľad skál, ktorý inde nenájdete, históriu v podobe starobylých ruín, množstvo možností na aktívny relax, ale aj pokoj, ktorý vie...

Pamiatky

12 máj 2025

Ak by ste radi navštívili naozaj zaujímavú pamiatku, vyberte sa do Hronseku v blízkosti Zvolena. Veľmi dobre dostupná dedinka skrýva skutočne pozoruhodný historický objekt, ktorý je navyše zaradený...

Tipy na výlet

12 máj 2025

Košice patria k najautentickejším mestám Slovenska. Sme toho názoru, že každý Slovák by sem mal zavítať aspoň raz v živote podobne ako na Kriváň, či Kráľovu hoľu. Ak sa nedá na dlhšie, tak aspoň na...

Články

07 máj 2025

Leto prichádza. A s ním aj nezabudnuteľné dobrodružstva v prírode. Či už vyrážate na celodennú túru, predĺžený víkend v horách alebo spontánny výlet k jazeru – pes je často ten najlepší parťák,...

Dovolenka

01 máj 2025

Dovolenka v Červenom Kláštore ponúka mnoho nádherných zážitkov v originálnej prírode Pieninského národného parku. Unikátna kombinácia rieky Dunajec a okolitých vrcholov, história v podobe Červeného...

Dovolenka

01 máj 2025

Na nasledujúcich riadkoch vám predstavujeme tipy na ubytovanie a niekoľko výletov v Slovenskom raji, ktoré sa nám podarilo absolvovať s deťmi počas dvoch letných dovoleniek. Slovenský raj je ako...

Články

30 apríl 2025

Aby ste mohli výber nových cyklistických nohavíc označiť za úspešný, musia sa v nich dokonale skĺbiť funkčnosť a pohodlie. Nie je to však vždy jednoduché – na trhu nájdete množstvo modelov, ktoré sa...

Dovolenka

22 apríl 2025

Liptov je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších regiónov Slovenska. Nachádza sa medzi Vysokými a Nízkych Tatrami a ponúka nespočetné množstvo aktivít pre milovníkov prírody, histórie aj relaxu.

Dovolenka

22 apríl 2025

Ak túžite po dovolenke na Slovensku, ktorá nezruinuje vašu peňaženku, netreba hneď utekať do drahých horských rezortov či wellness hotelov. Naša krajina ponúka množstvo krásnych a autentických...

Dovolenka

18 apríl 2025

Ak túžite po letnej dovolenke plnej slnka, vody a oddychu, no nechce sa vám cestovať k moru, Slovensko má pre vás ideálne riešenie – dovolenku pri vodných nádržiach. Od pokojného leňošenia na pláži,...

Dovolenka

17 apríl 2025

Bratislava v lete nie je len o Starom Meste a korze. Od jazier cez vinice a turistické trasy až po romantické podujatia na hradoch – leto v Bratislave môže byť pestré a aktívne, nielen viazané na...

Dovolenka

17 apríl 2025

Dovolenka na Slovensku nemusí byť drahá, aby bola plná zážitkov. Naša krajina ponúka množstvo krásnych miest, ktoré si môžete užiť aj s obmedzeným rozpočtom – stačí vedieť, kde hľadať a ako...

Dovolenka

16 apríl 2025

Štrbské Pleso je časťou obce Štrba, ktorá sa nachádza vo Vysokých Tatrách. Jeho geografická lokalizácia poskytla ideálne podmienky pre rozmach turistického ruchu. V súčasnosti patrí Štrbské Pleso k...

Články

14 apríl 2025

Miláno - mesto módy, dokonalej gastronómie, vynikajúcej kávy, dizajnu a nespočetného množstva kultúrnych pokladov. Cieľová destinácia nielen pre nákupných maniakov, ale aj pre gurmánov a milovníkov...

Články

08 apríl 2025

Stanovanie je pre deti dobrodružstvom, ktoré si budú pamätať celý život. Spojenie prírody, voľnosti a spoločných zážitkov vytvára nezabudnuteľné chvíle. Slovensko ponúka množstvo krásnych a...

Zaujímavosti

30 marec 2025

Možno ste ani netušili aký skvelý vyhliadkový bod sa skrýva priamo pri jednej z najfrekventovanejších autostrád Slovenska. Reč je o móle pri odpočívadle Dechtáre. Nachádza sa približne 9 km od...

Relax

30 marec 2025

Kúpele Sliač patria k najznámejším slovenským kúpeľom. Nachádzajú medzi Zvolenom a Banskou Bystricou neďaleko diaľnice. To z nich robí veľmi rýchlo dostupný cieľ, ktorý by sme v tomto článku radi...