K romantike a celkovej pestrosti potuliek po pohorí Malých Karpát zaiste prispieva i prítomnosť a objavovanie miestnych hradov a zámkov. To, že toto nevysoké pohorie v minulosti plnilo i významnú obrannú resp. strážnu funkciu dokumentuje hneď viacero hradov. Vďaka tomu sú hrady zaujímavé nielen svojou historickou hodnotou, ale i peknými výhľadmi.

Malokarpatské hrady sa nám doposiaľ zachovali prevažne vo forme zanedbaných ruín, ktoré sú postupne čistené od náletových drevín a konzervované proti ďalšiemu rozkladu. Zámky dopadli šťastnejšie a dodnes možno obdivovať ich pôvodnú nádheru. Objavovanie jedných i druhých historických stavieb však umocňuje dojem z celkového skúmania Malých Karpát. Tunajšie hrady sú navyše celkom ľahko dostupné a väčšinu z nich dosiahnete behom hodiny pochodu. Odmenou za výstup je často prekrásny výhľad.

Nám sa postupne podarilo navštíviť všetky z nich, viaceré i v zimnom období, počas snehovej pokrývky a ich návštevu určite odporúčame. Sú totiž vďačným cieľom pre všetky typy turistov, najmä ak nie je čas, alebo kondícia na náročnejšie ciele. Malokarpatské hrady a zámky sú vhodným cieľom i pre rodiny s deťmi, ktorým bude objavenie rozprávkového hradu istotne dobrou motiváciou k prekonaniu nevyhnutného výstupu do kopca.

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad.Bratislavský hrad. Obrátený stolec, ku ktorému zvykne byť tento hrad prirovnávaný, predstavuje doposiaľ jednu z hlavných dominánt Bratislavy.

Bratislavský hrad je jednou z hlavných atraktivít mesta a vyplatí sa sem ísť na kratší i dlhší výlet. Ak máte času pomenej, poteší prechádzka na hrad za výhľadmi. Ak ho máte viac, dá sa tu a v blízkom okolí hradu stráviť i celý deň. Pozrieť si expozície, dopriať si obed a poprípade aj návštevu priľahlej budovy parlamentu. Za zmienku určite stojí návšteva barokovej záhrady, ktorá bola len pred pár rokmi na hrade vybudovaná.

Všimnúť si môžete i bunker pod hradbami z obdobia druhej svetovej vojny, kde sa opevnili ustupujúci nemeckí vojaci. Ďalšou z možností je napríklad zájsť si do niektorej z tunajších reštaurácií. Príjemný by mohol byť piknik na zatrávnenom a stromami porastenom priestranstve v bezprostrednej blízkosti hradu. Páriky si môžu dopriať príjemnú prechádzku po viacerých chodníčkoch okolo tejto pamiatky. Ponúkajú pokojnú atmosféru a pekné výhľady na mesto.

  • GPS: 48.142123, 17.099520

Hrad Devín

Pohľad na hrad Devín a jeho vápencové hradné bralo.Pohľad na hrad Devín a jeho vápencové hradné bralo. Z hradu sú úžasné výhľady na šíre okolie. Okrem iného i na sútok Dunaja a Moravy.

Okrem veľmi príjemných prechádzok po trávnatých priestranstvách uprostred hradieb je hlavnou devízou Devína veľkolepý výhľad. Ten očarí azda každého. Hrad totiž tvorí v okolí dominantu nad nížinou. Výborne z neho vidno pôsobivý sútok Dunaja a Moravy, najvyšší vrch Bratislavy - Devínsku Kobylu, ale i mestskú časť Devín. Všetko sa z tohto miesta zdá byť v dokonalej harmónii a pohľad je veľmi fotogenický. Z tohto miesta vidno i pamätník obetí komunizmu pri rieke Morave. Očarí osamotená vežička tzv. Panenská veža, ku ktorej sa viaže stará povesť. Hrad Devín je prosto plný zaujímavostí.

Na hrade sa nachádza niekoľko priestorov s muzeálnymi expozíciami, čo zaiste poteší nejedného fanúšika histórie. Ak máte chuť, pod hradom je viacero možností posedieť a najesť sa. Je to ideálna destinácia pre výlet hocikedy po práci, alebo na dlhšie strávený čas cez víkend. Neďaleko sa nachádza obľúbená turistická destinácia – Devínska Kobyla s opustenou vojenskou základňou a Sandberg. Návšteva hradu sa tak dá spojiť s návštevou týchto prírodných zaujímavostí.

Dračí hrádok

Pohľad na zvyšky Dračieho hrádku.Pohľad na zvyšky Dračieho hrádku. Dnes sa z hradu veľa nezachovalo. Lokalita má i tak svoje čaro a je ľahko dostupná.

Dračí hrádok je jednou z tých ľahšie dostupných ruín v Malých Karpatoch. Nachádza sa kúsok za obcou Borinka. Dostupnosť ešte uľahčuje možnosť doviezť sa autom až priamo pod objekt niekdajšieho hradu. V minulosti bol hrad známy i pod názvom Hadí hrad. Trochu nadsadene by sme ho dnes mohli nazvať Dračí zúbok. Z obrannej stavby sa totiž do dnešných čias zachoval už len zvyšok múra, ktorý vzdialene pripomína kamenný zub.

Lokalita neposkytuje žiadne výhľady, je ukrytá medzi kmeňmi vysokých stromov. Je tu však vybudované miesto na príjemné posedenie. Atraktivita lokality zostala zachovaná taktiež v podobe možnosti jej objavovania ako jednej z častí obranného systému hradov v Malých Karpatoch. K ruinám vedie žltá turistická značka po lesnej zvážnici, z ktorej je potrebné odbočiť na lesný chodníček smerom k hradu. Výstup je krátky no trošku strmší. Technicky to však problémy nepredstavuje a pokojne sem môžete zobrať i deti.

Hrad Biely Kameň

Hradné múry Bieleho Kameňa.Hradné múry Bieleho Kameňa. Ruiny tohto hradu už takmer celkom pohltil les a náletové dreviny. Napriek tomu je zábavou objavovať jeho rozsiahle priestory.

Pomerne rozľahlú ruinu ďalšieho malokarpatského hradu možno nájsť nad Svätým Jurom. Nejde o úplne najľahšie dostupný hrad a cestou k nemu sa treba trošičku potrápiť v boji so strmšími úsekmi. Nám sa naň však podarilo vytlačiť i dieťa v kočíku. Pre viacerých návštevníkov bude možno sklamaním, že po absolvovaní nutnej tortúry v podobne výstupu lesom, sa nebudú môcť rozhliadnuť na šíre okolie. Zvyšky hradných múrov totiž obkolesil les.

Biely Kameň však má pomerne veľkú rozlohu a návštevníci, najmä deti sa môžu zabaviť objavovaním jeho jednotlivých častí. Bude pri tom však nutné zachovať trochu opatrnosti, pretože hradné múry na väčšine podobných zrúcaninách nepôsobia najstabilnejším dojmom. Nebezpečenstvo predstavujú najmä uvoľnené kamene. Počas silnejšieho vetra by sme sem chodiť veľmi neodporúčali. Hrad Biely Kameň vypĺňa mozaiku obranných stavieb v Malých Karpatoch a ak už sa do ich objavovania pustíte, určite neoľutujete, ak sa vyberiete aj na túto ruinu.

Hrad Pajštún

Zvyšky hradných stien hradu Pajštún.Zvyšky hradných stien hradu Pajštún. Hrad je mimoriadne populárny aj medzi lezcami, ktorý si svoje zručnosti precvičujú na vápencovom hradnom brale.

Jednou z klasík krátkych výletov v Bratislave a okolí je neudržiavaná ruina hradu Pajštún nad obcou Borinka. Je to ideálny tip na výlet pre akčnejšie rodiny s deťmi. Deti vo veku päť rokov pri troche chuti výstup istotne zvládnu, tie menšie môžete vyniesť v nosiči. Z Borinky ide približne o 45 minútový výstup vrátane prestávok. Zvládnuť by ho mali aj starší turisti – veteráni. Hrad sa však nepoddá „zadarmo“ a tak sa pripravte na permanentné stúpanie do kopca, ktoré našťastie netrvá až tak dlho.

Z hradu sú pekné výhľady, hoci možno trošku nebezpečnejšie, pretože zrázy pajštúnskeho brala sú nezabezpečené. Nič hrozné to však nie je a postačí trocha opatrnosti. Na lúčke uprostred ruín hradu sa zvykne opekať. Je tu hneď niekoľko ohnísk. Posedenie je tu však menej príjemné, ak je práve veterné počasie. Výhľady si môžete vychutnať najmä na Borinku, z ktorej ste na hrad vystúpili, ale aj ďalej na Rakúsko, alebo na krásne, šíre lesy pod hradom. Lezci bralá Pajštúna s obľubou vyhľadávajú už desaťročia. Ide o populárnu oblasť skalného lezenia a práve tu môžu k tomuto športu priňuchnúť i začiatočníci.

Plavecký hrad

Plavecký hrad.Plavecký hrad. Plavecký hrad je jedným z najfotogenickejších hradov Malých Karpát a sú z neho i krásne výhľady.

Plavecký hrad je veľmi peknou ruinou. Dodnes sa hrdo vypína nad krajom, ktorý v minulosti patril pod jeho patronát. Umiestnenie hradu z neho robí veľmi fotogenickú stavbu. Čo sa týka výstupu, tak je to jeden z tých hradov, ktorý si musíte „zaslúžiť“. Z Plaveckého Podhradia to síce nepotrvá viac ako 30-45 minút, no pre menšie deti a ľudí s horšou kondíciou to nemusí byť práve najväčšia zábava. Na druhej strane, nejedná sa o nič krkolomné. Chodník akurát stále strmšie stúpa lesom, takže veľa toho počas výstupu neuvidíte a ešte sa k tomu zapotíte. Ak máte radi prechádzky lesom, bude sa vám výstup páčiť. Pre deti ale také výstupy často bývajú nutným zlom. Oveľa lepšie to bude, keď prekonáte túto kritickú časť chodníka a odrazu sa ocitnete na svahu pod hradnou bránou. To sa pred vami otvoria prvé prekrásne výhľady na horizont.

Hradom sa dá stúpať ďalej až sa postupne otvoria kruhové výhľady na všetky svetové strany. Zaujme najmä pohľad na šíru rovinu Záhoria s borovicovým lesom a na hrebene Malých Karpát vrátane najvyššieho vrchu Záruby. Plavecký hrad bol čiastočne zakonzervovaný, čím sa zvýšila i bezpečnosť pohybu návštevníkov. Z hradného svahu občas poteší pohľad na štartujúcich paraglajdistov. Celkovo nám prídu výhľady z Plaveckého hradu asi najkrajšie vrámci Malokarpatských hradov (ak nepočítamie tie bratislavské). Ak ste fanúšikmi lezenia, vyberte sa na miestne hradné bralo, kde nájdete viacero zaistených ciest.

Hrad Ostrý Kameň

Hrebeňom Zárub k ruine hradu Ostrý Kameň.Hrebeňom Zárub k ruine hradu Ostrý Kameň. Hrad Ostrý Kameň je do hrebeňa najvyššieho vrchu Malých Karpát zasunutý ako skalný diamant.

Hrad Ostrý Kameň je s výškou 576m najvyššie položeným v rámci Malých Karpát. Jeho návštevu vrelo odporúčame. Najmä ak sa k nemu vyberiete cez vrchol Zárub – najvyššieho kopca Malých Karpát. Cesta miestami skalnatým hrebeňom z vrcholu smerom k hradu možno nie je technicky najjednoduchšia, no patrí k tomu najkrajšiemu v spomínanom pohorí. Z hrebeňa sú fantastické výhľady a v jeho závere tróni nad nížinou Ostrý Kameň. Ani túra smerom od Záhoria nie je najľahšou, no trochu vám ju spríjemnia výhľady na vodnú nádrž Buková. Ak si to zhrnieme, s pohľadu dostupnosti a náročnosti túry pôjde zrejme o najťažšie dostupný hrad Malých Karpát. Nechceme však nikoho odradiť. Výstup od Bukovej, hoci je strmší, mal by sa dať zvládnuť do hodiny, resp. hodiny a pol, ak ste pomalší turista.

Hrad ponúka pekné výhľady, no snáď najkrajšie je okolité prostredie lesov a hrebeňov hôr v ktorom je zasadený ako nejaký skalný diamant. Tento objekt taktiež prebehol aspoň základnou konzerváciou a nájdete tu infotabuľu s historickými faktami o hrade. Vďaka tomu i tento hrad podporuje horskú turistiku spojenú so spoznávaním histórie Slovenska. Ako tip odporúčame vybehnúť si na skalný hrebeň hneď za hradom, vedúci smerom na Záruby. Hrebeň je fotogenický a dajú sa tu zažiť pekné západy slnka.

Korlátsky hrad

Hrad KorlátkoHrad Korlátko. Takýto pohľad sa vám naskytne tesne pred vstupom na zrúcaninu hradu.

Korlátko patrí k tým najľahšie dostupným hradom v Malých Karpatoch. Nachádza sa pri dedinke Rozbehy a pohodlne sa takmer až celkom k nemu dopravíte autom. Ruina je relatívne dobre zakonzervovaná a na niektorých miestach sprístupnená zabezpečenými chodníčkami. Vzhľadom na tieto fakty je hrad Korlátko vhodným cieľom na návštevu rodín s deťmi. Pozor si treba dávať akurát v zime, keď sú chodníky zaviate snehom, prípadne sú zľadovatelé.

Okrem jednoduchej dostupnosti ponúka hrad i pekné výhľady a to najmä smerom na Záhorie. Ďalším bonusom je, že sú v danej oblasti celkom neďaleko situované i ďalšie atraktivity. Či už veterné elektrárne nad Cerovou, alebo vyhliadková veža hneď na značke vedúcej ku hradu. Vďaka tomu je možné prežiť tu pekný, nenáročný výlet.

Čachtický hrad

Obľúbený pohľad na Čachtický hrad z hlavného hrebeňa Malých Karpát.Obľúbený pohľad na Čachtický hrad z hlavného hrebeňa Malých Karpát. Hrad je zakonzervovaný a sprístupnený zaujímavou formou. Návštevu rozhodne odporúčame.

Legendami o krvavej grófke Alžbete opradený hrad nás zaujal i inými pozoruhodnosťami. Sú nimi najmä samotný vzhľad a umiestnenie hradu v priestore vrchov. To ho robí veľmi fotogenickým a zároveň atraktívnym cieľom výletu. Čachtický hrad prešiel výraznou rekonštrukciou a vstup naň je spoplatnený. Tých pár eur však nemusíte ľutovať. Na hrade je vybudovaná zaujímavá expozícia, ktorá mu pridala na hodnote. Dozviete a v nej veľa z histórie hradu i rodov, ktoré ho vlastnili.

Z hradu sú výborné výhľady. Nachádza sa totiž v peknej krajinke, kde sú i samotné Malé Karpaty jedinečné. Na tunajších svahoch sa totiž sympaticky miešajú listnaté a pre toto pohorie neobvyklé ihličnaté lesy. Na Čachtický hrad sa v súčasnosti dostanete celkom ľahko autom. Hoci posledný úsek od parkoviska budete musieť prejsť pešo, nie je nutné absolvovať náročné prevýšenie z Čachtíc, ktoré dáva zabrať najmä v lete, keďže vedie po netienenej asfaltke.

Hrad Červený Kameň

Hrad Červený Kameň.Hrad Červený Kameň. Jeden z mála zachovalých malokarpatských hradov. Patrí k najviac navštevovaným historickým pamiatkam Slovenska.

Hrad Červený Kameň nebol odsúdený na zničenie v podobe vypálenia, alebo vyhodenia do povetria ako tomu bolo v prípade iných malokarpatských pevností. Vďaka tomu sa ho podarilo zachovať až do súčasných dôb v podobe, kedy si môžete aspoň na tomto príklade pozrieť slávu starých hradných stavieb v pohorí Malých Karpát. Takmer až na samotný Červený Kameň sa dopravíte autom (je tu veľké parkovisko), a to znamená cieľ vhodný pre rodinky s deťmi a zároveň klasickú ,,masovku“. Počas víkendov sa preto pripravte na nátresk.

Na hrade je možné podniknúť i prehliadku interiéru, ktorú vrelo odporúčame. Prekrásne je ale i jeho okolie. Najmä rozľahlé lúky obkolesené lesmi. V oblasti hradu vedú turistické značky a tak si môžete výlet prepojiť s rôzne dlhou túrou. Hrad Červený Kameň je zároveň vyhľadávaným miestom konania svadieb. V hradnej vinárni je možné zakúpiť tekutý suvenír. Pod hradom sme stretli aj sokoliarov u ktorých si môžete v ruke podržať nejedného operenca. Ak to všetko zhrnieme, hrad Červený Kameň predstavuje jednu z najvýraznejších komerčných atraktivít Malých Karpát a to nielen medzi hradmi.

  • GPS: 48.391544, 17.335134

Smolenický zámok

Smolenický zámok.Smolenický zámok. Tento zámok sa podarilo zachovať do súčasnosti. Pôsobí rozprávkovým dojmom a pohľadné je i jeho okolie.

Okrem Zárub ovplyvnil charakter tejto časti Malých Karpát i Smolenický zámok. Už zďaleka totiž vidno jeho špecifickú vežu. Tento pekný zámok sa podarilo zachovať ako jednu z mála historických stavieb v masíve týchto hôr. Vďaka tomu sa teší záujmu návštevníkov. Výrazne k tomu prispieva jednoduchý prístup. Zámok sa nachádza len kúsok nad Smolenicami. V podstate je ich súčasťou.

Budovu zámku má v správe Slovenská akadémia vied a slúži najmä ako reprezentatívne miesto stretnutia vedcov z celého sveta. Aj z tohto dôvodu je návšteva zámku limitovaná a ľudia zväčša meditujú v zámockom parčíku, prípadne sa skočia najesť do jednej z reštaurácii neďaleko zámku. Napriek tomu je Smolenický zámok otvorený aspoň počas letnej sezóny a ponúka prehliadky i výhľady z veže. Veľmi pekné, ba až rozprávkové je i okolie zámku. Návštevu zámku možno spojiť s túrou na neďaleký vrchol Záruby, alebo navštíviť jaskyňu Driny, ktorá sa nachádza kúsok za Smolenicami.

  • GPS: 48.513426, 17.432405

Dobrovodský hrad

Ruiny rozložitého Dobrovodského hradu sú dobre ukryté v leseRuiny rozložitého Dobrovodského hradu sú dobre ukryté v lese. K hradu sa dá spraviť pekná prechádzka z neďalekej obce Dobrá voda.

Hrad nad obcou Dobrá voda je klasickou malokarpatskou ruinou kedysi mocného hradu. Nenájdete tu nič, čo by ste nenašli na iných podobných zvyškoch hradov. Špecifickým robia hrad ďalšie atraktivity cestou k jeho ruine. Či už sú to zvyšky starého židovského cintorína, alebo hrob Jána Hollého na miestnom cintoríne. Okrem toho zaujme okolité prírodné prostredie v podobe ihličnatých lesíkov, ktoré pre Malé Karpaty nie sú veľmi typické.

Výstup na Dobrovodský hrad nie je príliš ťažký, no nedá sa k nemu ani celkom blízko doviezť autom. Výšľap z dediny by mal i najväčším pohoďákom zabrať nanajvýš hodinku. V porovnaní s inými hradmi aj prevýšenie je o niečo prijateľnejšie. Výhľady z hradu sú obmedzené, pretože ho z väčšej časti obrastá les a náletové dreviny. A práve poloha uprostred lesa dodáva hradu netradičné genius-loci. Nám sa napríklad páčilo bezcielne objavovanie zákutí zrúcaniny a výhľady nám až tak nechýbali. Samozrejme ak by boli, isto by sme si nesťažovali :)

Hradiská Malých Karpát

Samostatnou kapitolou opevnení a obranných stavieb v Malých Karpatoch sú i starobylé hradiská. Hoci k nim zväčša turistické značky nevedú a nejedná sa spravidla o ruiny, len o zvyšky obranných valov v teréne, pre lepší prehľad sme sa rozhodli uverejniť zoznam najznámejších z nich. Hradiská boli často ,,predskokanmi“ hradov a boli budované prakticky na každom mieste s dobrým výhľadom. Dnes je väčšina z nich pohltená lesom a len symetrické mohutné zvlnenie evokuje niekdajší obranný val hradiska. Na niektorých z hradísk v súčasnosti prebieha archeologický výskum a verejnosť k nim má značne obmedzený prístup.

Zoznam nám známych hradísk (je možné že ich je viac):

  • Hradisko na Slepom vrchu
  • Pohanská
  • Molpír
  • Neštich
  • Prašník
  • Velatické hradisko
  • Zámčisko

Tip na výlet a zaujímavosti v okolí

Ak by ste sa vybrali objavovať malokarpatské hrady, budete mať na dosah i množstvo ďalších atraktivít, ktoré je možné ľahko spojiť s návštevou ruiny, či zámku. Veľmi často sa pri nich nachádza napríklad nejaký pekný vrchol, alebo iná jedinečná zaujímavosť. Skúsime ich teda rozdeliť podľa blízkosti k jednotlivým stavbám.

  • Záruby – najvyšší vrch Malých Karpát v blízkosti Smolenického zámku a hradu Ostrý Kameň
  • Kukla – vrchol s vyhliadkovou vežou, nachádza sa neďaleko hradu Červený kameň
  • Báborská – dobrý vyhliadkový bod pri Plaveckom hrade, je možné pokračovať na sedemstovku Vápenná
  • Vyhliadková veža Rozbehy – nachádza sa pri hrade Korlátko
  • Sakrakopec – po turistický značkách je možné túru spojiť návštevu miesta leteckej tragédie s návštevou hradu Biely Kameň
  • Katarínka – zrúcanina kláštora s priľahlou železničkou, dá sa spojiť s túrou na hrad Dobrá voda
  • Medené hámre – bývalá horská osada a pôsobivý opustený kameňolom, dnes lezecká lokalita sa nachádzaja v blízkosti hradov Pajštún a Dračí hrádok
  • Devínska Kobyla – prekrásne chodníčky na najvyššom vrchu v oblasti Bratislavy môžete spojiť s návštevou hradu Devín
  • Slavín – na tento vojnový pamätník a dobrý vyhliadkový bod to budete mať na skok z Bratislavského hradu
  • Kršlenica – výborné výhľadové miesto z fotogenických skál smerom na Plavecký hrad a Plavecký Mikuláš

Informácie o článku

  • Kedy sme lokality navštívili: 2014 - 2019
  • Fotografie sú z obdobia: 2014 - 2018
  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.